Ako sa zbaviť holubov na streche a na balkóne

Holuby patria medzi vtáctvo, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v oblasti miest. Na prvý pohľad vyzerajú neškodne, faktom však je, že sú prenášačmi chorôb, ktoré majú dopad i na ľudí. Vo všeobecnosti ich považujeme za škodcov.

Holuby na streche

Veľké problémy nám spôsobujú najmä tým, že sa usídlia na balkónoch alebo v oblasti striech, kde po sebe zanechávajú svoj trus a nedá sa ich odohnať.

Pokiaľ ste sa pokúsili odplašiť holuby pomocou starých CD či rôznych kúskov z alobalu, tak ste boli pravdepodobne (ako aj my) neúspešní. Plašiče na holuby nie sú práve dobrou investíciou. Ako teda odplašiť holuby? Čo na ne funguje a do akých pomôcok sa neoplatí investovať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

 

Odplašte ich definitívne

1. Bodáky (hroty, špice) proti holubom

Môžete ich rozmiestniť na rímsy, parapety alebo balkón (pokiaľ ich máte kde uchytiť určite skúste i iné miesta). Ide o niekoľko centimetrové bodáky, ktoré holubom nedovolia pristať na takto chránenej ploche. Tento spôsob je veľmi účinný.

Ochranné hroty na holuby

2. Sieťky proti vtáctvu

Sieťka zabráni akémukoľvek vniknutiu holuba na balkón. Vybrať si môžeme z dvoch alternatív - sieťky, ktorú je možné zhrnúť a takú, ktorú je nutné nainštalovať napevno. Toto lacné riešenie má však aj nevýhodu a tou je možnosť zachytenia holuba v sieťke. Inštalácia sieťky sa však určite oplatí, pretože je to rýchle, praktické a najmä efektívne riešenie problému.

3. Tmel na odpudzovanie vtákov a holubov

Účinný prostriedok, ktorý efektívne odplašuje holuby a zároveň nemá negatívny dopad na ich zdravie. Vyskytuje sa vo forme spreju, ktorý nastriekate v miestach výskytu holubov.

4. Elektroimpulzívny systém

Táto nástraha sa umiestňuje na okraje strechy či ríny. Funguje na princípe impulzov, ktoré zaútočia na holuba hneď ako dosadne na strechu.

5. Makety dravcov - atrapa havrana na plašenie vtáctva

Možným riešením je i umiestnenie atrapy havrana na balkóne či inom mieste, kde sa vyskytujú holuby. Havrany totiž kradnú holubom vajcia a niekedy si dokážu poradiť i s dospelými jedincami. Po dlhšom čase je dobré havrana premiestniť alebo mu aspoň pretrieť oči lakťom tak, aby sa mu leskli. Po čase totiž holuby túto atrapu atrapu prekuknú. Nie sú totiž vôbec hlúpe ...

Maketa dravca - havran na plašenie vtákov

6. Zvukové plašiče

Zvuk pripomínajúci dravca holubov vystraší a vyženie. Prirodzene sa dravých vtákov boja a stránia, zvuk plašiča ich preto vyvedie z miery. Cena zvukových plašičov začína na hranici asi 40€. Treba rátať s tým, že plašiče môžu byť otravné aj pre človeka.

7. Profesionálna deratizačná služba

Rýchlym riešením je i objednať si odbornú deratizačnú službu, ktorá splní všetky možné riešenia, aby vás zbavila holubov. Z vymenovaných možností plašenia holubov ide o najdrahšie riešenie. 
Profesionáli však majú v rukách i riešenia, ktoré si bežný smrtelník nevie zakúpiť - napríklad takúto profi plašičku, ktorá vyplaší nielen holuby, ale aj iné druhy vtáctva.

Jedy na holubov

Pokiaľ je možné, otráveniu holubov sa vyhýbajte. Hoci vám nevyhovujú, množstvo ľudí sa ešte aktívne venuje ich chovu a holuby si váži. Tým, že ich otrávite sa výskytu holubov na vašom balkóne nemusíte zbaviť. Je naopak možné, že vrátia ďalší, možno i vo väčšom počte. Vyberte si preto jednu z metód, ktoré vám pomôže účinne proti nim bojovať a vyplašiť ich.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 19.07.2017
Hodnotenie článku:
(85.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka? Ako zazimovať vírivku? Svojpomocne či zavolať odborníka?

Zazimovanie vírivky sa môže zdať niekomu ako zvláštny úkon. V tomto článku sa dozviete, aké sú na to dôvody a na čo pri tejto činnosti nezabudnúť. Prečítajte si naše rady a nezabudnete...

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!


Komentáre

07/09/2017 13:34
Pavol

Dobiedzavé holuby...odkedy bývame na byte, je to katastrofálne. Skúšal som už bodáky, ale po mesiaci začali holuby zasa prilietať. Počul som však, že sieťka by si s nimi mala poradiť nastálo, určite stojí za pokus.

Pridať komentár