Ako sa zbaviť holubov na streche a na balkóne

Holuby patria medzi vtáctvo, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v oblasti miest. Na prvý pohľad vyzerajú neškodne, faktom však je, že sú prenášačmi chorôb, ktoré majú dopad i na ľudí. Vo všeobecnosti ich považujeme za škodcov.

Holuby na streche

Veľké problémy nám spôsobujú najmä tým, že sa usídlia na balkónoch alebo v oblasti striech, kde po sebe zanechávajú svoj trus a nedá sa ich odohnať.

Pokiaľ ste sa pokúsili odplašiť holuby pomocou starých CD či rôznych kúskov z alobalu, tak ste boli pravdepodobne (ako aj my) neúspešní. Plašiče na holuby nie sú práve dobrou investíciou. Ako teda odplašiť holuby? Čo na ne funguje a do akých pomôcok sa neoplatí investovať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

 

Odplašte ich definitívne

1. Bodáky (hroty, špice) proti holubom

Môžete ich rozmiestniť na rímsy, parapety alebo balkón (pokiaľ ich máte kde uchytiť určite skúste i iné miesta). Ide o niekoľko centimetrové bodáky, ktoré holubom nedovolia pristať na takto chránenej ploche. Tento spôsob je veľmi účinný.

Ochranné hroty na holuby

2. Sieťky proti vtáctvu

Sieťka zabráni akémukoľvek vniknutiu holuba na balkón. Vybrať si môžeme z dvoch alternatív - sieťky, ktorú je možné zhrnúť a takú, ktorú je nutné nainštalovať napevno. Toto lacné riešenie má však aj nevýhodu a tou je možnosť zachytenia holuba v sieťke. Inštalácia sieťky sa však určite oplatí, pretože je to rýchle, praktické a najmä efektívne riešenie problému.

3. Tmel na odpudzovanie vtákov a holubov

Účinný prostriedok, ktorý efektívne odplašuje holuby a zároveň nemá negatívny dopad na ich zdravie. Vyskytuje sa vo forme spreju, ktorý nastriekate v miestach výskytu holubov.

4. Elektroimpulzívny systém

Táto nástraha sa umiestňuje na okraje strechy či ríny. Funguje na princípe impulzov, ktoré zaútočia na holuba hneď ako dosadne na strechu.

5. Makety dravcov - atrapa havrana na plašenie vtáctva

Možným riešením je i umiestnenie atrapy havrana na balkóne či inom mieste, kde sa vyskytujú holuby. Havrany totiž kradnú holubom vajcia a niekedy si dokážu poradiť i s dospelými jedincami. Po dlhšom čase je dobré havrana premiestniť alebo mu aspoň pretrieť oči lakťom tak, aby sa mu leskli. Po čase totiž holuby túto atrapu atrapu prekuknú. Nie sú totiž vôbec hlúpe ...

Maketa dravca - havran na plašenie vtákov

6. Zvukové plašiče

Zvuk pripomínajúci dravca holubov vystraší a vyženie. Prirodzene sa dravých vtákov boja a stránia, zvuk plašiča ich preto vyvedie z miery. Cena zvukových plašičov začína na hranici asi 40€. Treba rátať s tým, že plašiče môžu byť otravné aj pre človeka.

7. Profesionálna deratizačná služba

Rýchlym riešením je i objednať si odbornú deratizačnú službu, ktorá splní všetky možné riešenia, aby vás zbavila holubov. Z vymenovaných možností plašenia holubov ide o najdrahšie riešenie. 
Profesionáli však majú v rukách i riešenia, ktoré si bežný smrtelník nevie zakúpiť - napríklad takúto profi plašičku, ktorá vyplaší nielen holuby, ale aj iné druhy vtáctva.

Jedy na holubov

Pokiaľ je možné, otráveniu holubov sa vyhýbajte. Hoci vám nevyhovujú, množstvo ľudí sa ešte aktívne venuje ich chovu a holuby si váži. Tým, že ich otrávite sa výskytu holubov na vašom balkóne nemusíte zbaviť. Je naopak možné, že vrátia ďalší, možno i vo väčšom počte. Vyberte si preto jednu z metód, ktoré vám pomôže účinne proti nim bojovať a vyplašiť ich.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie v každej obývačke.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 19.07.2017
Hodnotenie článku:
(85%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Komentáre

07/09/2017 13:34
Pavol

Dobiedzavé holuby...odkedy bývame na byte, je to katastrofálne. Skúšal som už bodáky, ale po mesiaci začali holuby zasa prilietať. Počul som však, že sieťka by si s nimi mala poradiť nastálo, určite stojí za pokus.

Pridať komentár