Ako sa zbaviť holubov na streche a na balkóne

Holuby patria medzi vtáctvo, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v oblasti miest. Na prvý pohľad vyzerajú neškodne, faktom však je, že sú prenášačmi chorôb, ktoré majú dopad i na ľudí. Vo všeobecnosti ich považujeme za škodcov.

Holuby na streche

Veľké problémy nám spôsobujú najmä tým, že sa usídlia na balkónoch alebo v oblasti striech, kde po sebe zanechávajú svoj trus a nedá sa ich odohnať.

Pokiaľ ste sa pokúsili odplašiť holuby pomocou starých CD či rôznych kúskov z alobalu, tak ste boli pravdepodobne (ako aj my) neúspešní. Plašiče na holuby nie sú práve dobrou investíciou. Ako teda odplašiť holuby? Čo na ne funguje a do akých pomôcok sa neoplatí investovať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

 

Odplašte ich definitívne

1. Bodáky (hroty, špice) proti holubom

Môžete ich rozmiestniť na rímsy, parapety alebo balkón (pokiaľ ich máte kde uchytiť určite skúste i iné miesta). Ide o niekoľko centimetrové bodáky, ktoré holubom nedovolia pristať na takto chránenej ploche. Tento spôsob je veľmi účinný.

Ochranné hroty na holuby

2. Sieťky proti vtáctvu

Sieťka zabráni akémukoľvek vniknutiu holuba na balkón. Vybrať si môžeme z dvoch alternatív - sieťky, ktorú je možné zhrnúť a takú, ktorú je nutné nainštalovať napevno. Toto lacné riešenie má však aj nevýhodu a tou je možnosť zachytenia holuba v sieťke. Inštalácia sieťky sa však určite oplatí, pretože je to rýchle, praktické a najmä efektívne riešenie problému.

3. Tmel na odpudzovanie vtákov a holubov

Účinný prostriedok, ktorý efektívne odplašuje holuby a zároveň nemá negatívny dopad na ich zdravie. Vyskytuje sa vo forme spreju, ktorý nastriekate v miestach výskytu holubov.

4. Elektroimpulzívny systém

Táto nástraha sa umiestňuje na okraje strechy či ríny. Funguje na princípe impulzov, ktoré zaútočia na holuba hneď ako dosadne na strechu.

5. Makety dravcov - atrapa havrana na plašenie vtáctva

Možným riešením je i umiestnenie atrapy havrana na balkóne či inom mieste, kde sa vyskytujú holuby. Havrany totiž kradnú holubom vajcia a niekedy si dokážu poradiť i s dospelými jedincami. Po dlhšom čase je dobré havrana premiestniť alebo mu aspoň pretrieť oči lakťom tak, aby sa mu leskli. Po čase totiž holuby túto atrapu atrapu prekuknú. Nie sú totiž vôbec hlúpe ...

Maketa dravca - havran na plašenie vtákov

6. Zvukové plašiče

Zvuk pripomínajúci dravca holubov vystraší a vyženie. Prirodzene sa dravých vtákov boja a stránia, zvuk plašiča ich preto vyvedie z miery. Cena zvukových plašičov začína na hranici asi 40€. Treba rátať s tým, že plašiče môžu byť otravné aj pre človeka.

7. Profesionálna deratizačná služba

Rýchlym riešením je i objednať si odbornú deratizačnú službu, ktorá splní všetky možné riešenia, aby vás zbavila holubov. Z vymenovaných možností plašenia holubov ide o najdrahšie riešenie. 
Profesionáli však majú v rukách i riešenia, ktoré si bežný smrtelník nevie zakúpiť - napríklad takúto profi plašičku, ktorá vyplaší nielen holuby, ale aj iné druhy vtáctva.

Jedy na holubov

Pokiaľ je možné, otráveniu holubov sa vyhýbajte. Hoci vám nevyhovujú, množstvo ľudí sa ešte aktívne venuje ich chovu a holuby si váži. Tým, že ich otrávite sa výskytu holubov na vašom balkóne nemusíte zbaviť. Je naopak možné, že vrátia ďalší, možno i vo väčšom počte. Vyberte si preto jednu z metód, ktoré vám pomôže účinne proti nim bojovať a vyplašiť ich.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 19.07.2017
Hodnotenie článku:
(86.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Komentáre

07/09/2017 13:34
Pavol

Dobiedzavé holuby...odkedy bývame na byte, je to katastrofálne. Skúšal som už bodáky, ale po mesiaci začali holuby zasa prilietať. Počul som však, že sieťka by si s nimi mala poradiť nastálo, určite stojí za pokus.

Pridať komentár