Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni na silikóne? Prípravok proti plesni bez chlóru pomôže

Vyskýt plesní v domácnostiach je pomerne častým neželaným javom, ktorý nielenže zle vyzerá, ale aj znehodnocuje murivo a fasádu a k tomu je aj zdraviu škodlivý.

Pleseň na okne z vlhka

Poradíme vám, ako najefektívnejšie zlikvidovať plesne, vyčistiť špáry a aká je najlepšia prevencia pred ich opätovným vznikom.

Obľúbené prípravky proti plesni

Čo spôsobuje vznik plesní?

Príčina vzniku a existencie plesní je veľmi jednoduchá - za všetko môže nadmerná vlhkosť. Čiže, ak chceme zistiť ako vznikajú plesne, tak musíme v prvom rade pochopiť to, čo zapríčiňuje zvýšenú vlhkosť v miestnosti. Ak by sme mali vybrať miestnosť, ktorá najviac trpí, tak je to určite kúpeľňa, keďže v nej je koncentrácia vodných pár a teda aj vlhkosti najvyššia.

Pleseň v rohu miestnosti

Pleseň sa môže vytvoriť prakticky kdekoľvek - v rohoch sprchového kúta, na kachličkách, na silikónových tesneniach, v špárach medzi dlaždicami či v okolí umývadla. Nie je to len kúpeľňa - pleseň sa pokojne môže "uvelebiť" aj v kuchyni, chodbe alebo predsieni.

Čo zapríčiňuje vlhkosť?

Problémom číslo jedna pri prítomnosti vlhkosti je zlé vetranie. Ak v miestnosti neprúdi vzduch, tak vlhkosť sa z tade nemá ako dostať preč, no a to vytvára živnú pôdu pre plesne. Ďalšou príčinou môžu byť steny. Ak bývate v zateplenom dome/byte, kde sú využité nepriedušné materiály, tak sa vlhkosť opäť bude zdržovať vo vnútri. Ako ďalší faktor by sme mohli vyčleniť všeobecne zlý technický stav budovy - zatekanie, zlá izolácia alebo tepelné mosty.

TIP: Pravidelne vetrajte miestnosti so zvýšenou vlhkosťou. Preferujte nárazové vetranie s otvoreným oknom dokorán pred pomalým vetraním "na vyklápačku".

Likvidácia plesní - ako na to?

Je dôležité vedieť, ako postupovať pri čistení. Čistenie by ste mali vykonávať za pomoci vody, pretože suchým drhnutím alebo utieraním sa do ovzdušia uvoľňujú spóry škodlivé pre ľudský organizmus.

Alkohol/lieh

Na odstraňovanie plesní je veľmi dobrý alkohol, resp. čistý lieh. Alkohol zrieďte s čistou vodou v pomere 1:1, nalejte ho do nádoby na rozprašovanie, jednoducho aplikujte na plesne a nechajte pôsobiť. Po niekoľkých minútach tento postrek zotrite hubkou. Obvykle sa táto metóda používa na steny. Vyhýbajte sa používaniu hnedého alkoholu, ktorý nie je taký efektívny.

Borax

Veľmi silný prírodný čistiaci prostriedok a práve preto s ním treba pracovať opatrne. Roztok vytvoríte zmiešaním šálky boraxu s asi 3,5 litrami vody a tento roztok nanesiete na plesňami postihnuté miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a miesto vydrhnite a utrite.

Odstraňovanie plesne z kúpeľne

Čajovníkový olej

Prírodný a hlavne veľmi silný dezinfekčný prostriedok, ktorý dokáže zlikvidovať nielen plesne, ale taktiež vírusy či baktérie. Podobne ako v predošlých prípadoch, tak aj tu si vytvoríte mix pozostávajúcu z 2 lyžíc oleja a 2 pohárov vody. Prípravok prelejte do rozprašovaču, nastriekajte ho na pleseň a nechajte pôsobiť približne 2 hodiny. Po uplynutí tohto času ho zotrite.

Jedlá sóda

Sóda je ľahko dostupná látka a pritom dokáže veľmi ľahko vyriešiť vaše problémy s výskytom plesní. Sóda sa mixuje s vodou v pomere 1:1 dovtedy, kým z nej nevytvoríte pastu. Tú nanesiete na špáry a miesta, kde je pleseň. Nechajte ju pôsobiť až kým nezaschne a následne ju vydrhnite starou zubnou kefkou a utrite handrou.

Sóda slúži aj ako prevencia pred opätovným návratom plesní. Keď 1-2 lyžičky sódy zmiešate s 2 pohármi vody a nastriekate túto zmes na problematické miesta, tak plesniam nedáte žiadnu šancu.

Peroxid vodíka

Podobne ako borax, tak i peroxid vodíka je veľmi silná látka, ktorá zlikviduje plesne a slúži aj ako prevencia pred ich návratom. 3% roztok peroxidu nalejete do rozprašovača a aplikujete ho na miesta s plesňou. Po nastriekaní počkajte približne 10-15 minút a miesto vyčistite a zotrite.

Zmes octu a pracieho prášku

Výhodou tohto postupu je, že si vystačíte s lacnými surovinami, ktoré máte bežne doma. Ocot a prací prášok zmieštajte v pomere 1:1. Tým vytvoríte účinný mix, ktorý následne aplikujete na miesta s výskytom plesne. Zmes je najlepšie nasadiť pred spaním, aby mohla nerušene pôsobiť celú noc. Ráno ju zotrite špongiou či handričkou a plesne sú preč.

Ocot na odstránenie plesne

Savo a ďalšie prípravky

No a na záver sme si nechali klasické prípravky, ktoré poznáte z obchodov či reklám. Jednou z najčastejšie používaných značiek je určite Savo, ktoré vyrába mnohé dezinfekčné a čistiace prostriedky do domácností. Okrem toho vám taktiež môžeme odporučiť špeciálny náter ThermoShield. Ten sa nanáša v niekoľkých vrstvách, zriedený s vodou v pomere 1:4.

Ako prevencia dobre poslúžia odvlhčovače vzduchu. Tie umiestňujte do izieb s veľkou koncetráciou vlhkosti a v kombinácii s pravidelným vetraním budú vytvárať nehostinné podmienky pre plesne.

Obľúbené prípravky proti plesni

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 18.03.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?

Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie Brúsenie nožov doma ocieľkou nestačí. Vyskúšajte profesionálne brúsenie

Nôž nemôže byť nový navždy a rovnako tak nebude ostrý večnosť. Občasné brúsenie čepele noža je preto doslova nutnosťou. A ako správne brúsiť nože? Akým spôsobom možno nôž ostriť? Čítajte...