Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni na silikóne? Prípravok proti plesni bez chlóru pomôže

Vyskýt plesní v domácnostiach je pomerne častým neželaným javom, ktorý nielenže zle vyzerá, ale aj znehodnocuje murivo a fasádu a k tomu je aj zdraviu škodlivý.

Pleseň na okne z vlhka

Poradíme vám, ako najefektívnejšie zlikvidovať plesne, vyčistiť špáry a aká je najlepšia prevencia pred ich opätovným vznikom.

Obľúbené prípravky proti plesni

Čo spôsobuje vznik plesní?

Príčina vzniku a existencie plesní je veľmi jednoduchá - za všetko môže nadmerná vlhkosť. Čiže, ak chceme zistiť ako vznikajú plesne, tak musíme v prvom rade pochopiť to, čo zapríčiňuje zvýšenú vlhkosť v miestnosti. Ak by sme mali vybrať miestnosť, ktorá najviac trpí, tak je to určite kúpeľňa, keďže v nej je koncentrácia vodných pár a teda aj vlhkosti najvyššia.

Pleseň v rohu miestnosti

Pleseň sa môže vytvoriť prakticky kdekoľvek - v rohoch sprchového kúta, na kachličkách, na silikónových tesneniach, v špárach medzi dlaždicami či v okolí umývadla. Nie je to len kúpeľňa - pleseň sa pokojne môže "uvelebiť" aj v kuchyni, chodbe alebo predsieni.

Čo zapríčiňuje vlhkosť?

Problémom číslo jedna pri prítomnosti vlhkosti je zlé vetranie. Ak v miestnosti neprúdi vzduch, tak vlhkosť sa z tade nemá ako dostať preč, no a to vytvára živnú pôdu pre plesne. Ďalšou príčinou môžu byť steny. Ak bývate v zateplenom dome/byte, kde sú využité nepriedušné materiály, tak sa vlhkosť opäť bude zdržovať vo vnútri. Ako ďalší faktor by sme mohli vyčleniť všeobecne zlý technický stav budovy - zatekanie, zlá izolácia alebo tepelné mosty.

TIP: Pravidelne vetrajte miestnosti so zvýšenou vlhkosťou. Preferujte nárazové vetranie s otvoreným oknom dokorán pred pomalým vetraním "na vyklápačku".

Likvidácia plesní - ako na to?

Je dôležité vedieť, ako postupovať pri čistení. Čistenie by ste mali vykonávať za pomoci vody, pretože suchým drhnutím alebo utieraním sa do ovzdušia uvoľňujú spóry škodlivé pre ľudský organizmus.

Alkohol/lieh

Na odstraňovanie plesní je veľmi dobrý alkohol, resp. čistý lieh. Alkohol zrieďte s čistou vodou v pomere 1:1, nalejte ho do nádoby na rozprašovanie, jednoducho aplikujte na plesne a nechajte pôsobiť. Po niekoľkých minútach tento postrek zotrite hubkou. Obvykle sa táto metóda používa na steny. Vyhýbajte sa používaniu hnedého alkoholu, ktorý nie je taký efektívny.

Borax

Veľmi silný prírodný čistiaci prostriedok a práve preto s ním treba pracovať opatrne. Roztok vytvoríte zmiešaním šálky boraxu s asi 3,5 litrami vody a tento roztok nanesiete na plesňami postihnuté miesta. Nechajte chvíľu pôsobiť a miesto vydrhnite a utrite.

Odstraňovanie plesne z kúpeľne

Čajovníkový olej

Prírodný a hlavne veľmi silný dezinfekčný prostriedok, ktorý dokáže zlikvidovať nielen plesne, ale taktiež vírusy či baktérie. Podobne ako v predošlých prípadoch, tak aj tu si vytvoríte mix pozostávajúcu z 2 lyžíc oleja a 2 pohárov vody. Prípravok prelejte do rozprašovaču, nastriekajte ho na pleseň a nechajte pôsobiť približne 2 hodiny. Po uplynutí tohto času ho zotrite.

Jedlá sóda

Sóda je ľahko dostupná látka a pritom dokáže veľmi ľahko vyriešiť vaše problémy s výskytom plesní. Sóda sa mixuje s vodou v pomere 1:1 dovtedy, kým z nej nevytvoríte pastu. Tú nanesiete na špáry a miesta, kde je pleseň. Nechajte ju pôsobiť až kým nezaschne a následne ju vydrhnite starou zubnou kefkou a utrite handrou.

Sóda slúži aj ako prevencia pred opätovným návratom plesní. Keď 1-2 lyžičky sódy zmiešate s 2 pohármi vody a nastriekate túto zmes na problematické miesta, tak plesniam nedáte žiadnu šancu.

Peroxid vodíka

Podobne ako borax, tak i peroxid vodíka je veľmi silná látka, ktorá zlikviduje plesne a slúži aj ako prevencia pred ich návratom. 3% roztok peroxidu nalejete do rozprašovača a aplikujete ho na miesta s plesňou. Po nastriekaní počkajte približne 10-15 minút a miesto vyčistite a zotrite.

Zmes octu a pracieho prášku

Výhodou tohto postupu je, že si vystačíte s lacnými surovinami, ktoré máte bežne doma. Ocot a prací prášok zmieštajte v pomere 1:1. Tým vytvoríte účinný mix, ktorý následne aplikujete na miesta s výskytom plesne. Zmes je najlepšie nasadiť pred spaním, aby mohla nerušene pôsobiť celú noc. Ráno ju zotrite špongiou či handričkou a plesne sú preč.

Ocot na odstránenie plesne

Savo a ďalšie prípravky

No a na záver sme si nechali klasické prípravky, ktoré poznáte z obchodov či reklám. Jednou z najčastejšie používaných značiek je určite Savo, ktoré vyrába mnohé dezinfekčné a čistiace prostriedky do domácností. Okrem toho vám taktiež môžeme odporučiť špeciálny náter ThermoShield. Ten sa nanáša v niekoľkých vrstvách, zriedený s vodou v pomere 1:4.

Ako prevencia dobre poslúžia odvlhčovače vzduchu. Tie umiestňujte do izieb s veľkou koncetráciou vlhkosti a v kombinácii s pravidelným vetraním budú vytvárať nehostinné podmienky pre plesne.

Obľúbené prípravky proti plesni

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 18.03.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovociaAko odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovocia

Škvrny od vocia sú počas leta bežnou záležitosťou. Poradíme vám, ako odstránite čerešňové, jahodové a ďalšie ovocné škvrny z oblečenia.

Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?

Vtáky sa živia hmyzom, hlodavcami aj bezstavovcami, inými slovami, živia sa tým, čo zvykneme označovať za škodcov. Niektoré druhy vašu záhradu vyčistia aj od zdochlín alebo hnijúceho...

Ako sušiť zeleninu (mrkvu, petržlen, paradajky) a petržlenovú vňať v rúre, sušičke, na slnkuAko sušiť zeleninu (mrkvu, petržlen, paradajky) a petržlenovú vňať v rúre, sušičke, na slnku

Koreňovú zeleninu, ale aj paradajky môžete v lete usušiť a tešiť sa z tejto vitamínovej bomby po celý rok. Prezradíme vám, ako ich usušiť v sušičke, rúre alebo na slnku.