Ako sa zbaviť veveričky v záhrade či na povale?

Veveričky síce vyzerajú ako veľmi roztomilé malé zvieratká, no realita vás môže skutočne prekvapiť. Ak sa usídlia vo vašej záhrade či nebodaj na povale, tak vám môžu narobiť peknú škodu.

Veverička obyčajná

Preto sme si pre vás zosumarizovali niekoľko spôsobov, ktorými sa môžete veveričiek zbaviť – efektívne, no za to nenásilne.

Čím veveričky škodia?

Aj keď si veveričky svoje hviezda primárne stavajú v korunách stomov, hustých kríkoch a občas aj v dutinách stromov, tak sa veľmi ľahko môžu usídliť aj na povalách domov. Sú maličké a dokážu využiť škáry a diery v streche.

Keďže sú veveričky hlodavce, tak majú neutíchajúcu potrebu do všetkého hrýzť, pri stavbe hniezd vytvárajú rôzne diery, no a to poškodzuje časti vášho domu, nábytku a ľahko sa môže stať, že prehryznú aj elektrický kábel. Živia sa orechami, a preto je možné, že vám zopár orechov zo záhrady zmizne a možno ich často nájdete skryté naprieč celou povalou.

Prevencia pred usadením veveričiek

Ak ešte veveričky nie sú u vás nasťahované a chcete tomu predísť, tak môžete vykonať pár preventívnych opatrení, ktoré by vám mohli pomôcť. Ideálne by bolo, ak by ste si vyčlenili čas na to, aby ste našli diery na vašej streche, garáži, dielni, drevárni či inej budove, a dôkladne ich zaplátali. Taktiež zamedzte prístupu z povaly dnu do domu.

Veverička na streche domu

Ak máte na dvore alebo v záhrade stromy, tak im pravidelne opiľujte konáre a dbajte na to, aby neboli v prílišnej blízkosti s vašou strechou. Ak máte krmítko pre vtáčiky, tak ho radšej dávajte ďalej od stromov/strechy. Oriešky sú pre veveričky veľkým lákadlom.

Ultrazvukové odpudzovače

Ak už sa vám veveričky nasťahovali na váš pozemok, tak môžete vyskúšať ultrazvukové odpudzovače. Tie fungujú na jednoduchom princípe – vydávajú zvuky, ktoré človek nedokáže počuť, no pre veveričky sú veľmi nepríjemné.

Problém môže nastať v prípade, ak by si na odpudzovač veveričky zvykli. Aby ste sa tomuto vyhli, tak kupujte také odpudzovače, ktoré menia frekvenciu vydávaného zvuku. Efektívne sú aj odpudzovače, ktoré vydávajú svetelné signály. Keď ich veverička zbadá, tak prakticky skoro vždy utečie.

Chemické a prírodné odpudzovače

V obchodoch s loveckými potrebami nájdete rôzne postreky, ktoré obsahujú moč predátora, najčastejšie líšky. Tento odpudzovač apllikujte na miesta, kde veveričky hniezdia a tie sa už budú riadiť svojím pudom sebazáchovy, pretože keď vycítia, že by mohli byť ohrozené predátorom, tak radšej útečú.

Aj keď to nie je overená metóda, tak mnohí ľudia odporúčajú aj handričky namočené v čpavku. Po ich rozmiestnení na povale by mala špecifická aróma veveričky vyhnať preč. Po vyhnaní veveričky by ste mali na povale mali zapnúť ventilátory a dobre ju vyvetrať, keďže čpavok môže byť škodlivý aj pre ľudí či domáce zvieratá.

Pasce na veveričky

Na pasce používajte klasickú klietku s nie veľkými rozmermi – najčastejšie sa skloňuje veľkosť 15 x 15 x 45 centimetrov. Vo väčších klietkách by sa veverička mohla zľaknúť a zraniť sa. Ako návnadu využite ich obľúbené pochúťky – arašidy, vlašské orechy, plátky jablka alebo plátky chleba.

Pasca na veveričku

Klietku umiestnite na "bezpečné miesto", napríklad do rohu povaly. Je oveľa väčšia šanca, že veverička vôjde tam ako keby ste klietku dali do stredu povaly. Keď sa veverička chytí do pasce, tak by ste ju mali vypustiť do voľnej prírody, aspoň 5 kilometrov od vášho domu. Niekedy sa dokonca hovorí až o vzdialenosti 16 kilometrov.

Pri vypúšťaní si radšej dajte hrubšie rukavice alebo pascu otvárajte pomocou špagátu. Pre istotu sa však doma popozerajte, či tam veverička náhodou nemá hniezdo s mladými. V takomto prípade so sebou vezmite aj toto hniezdo.

Veveričky na záhrade

Veveričky skôr preferujú záhradu než povalu, a preto by ste stromy mali pravidelne opiľovať a zastrihávať. Ďalej by malo pomôcť, ak kmeň stromu obalíte plechom alebo alobalom aspoň do výšky 1,8 metra. Po tomto povrchu veveričky nedokážu šplhať, a tak sa radšej presunú inam.

Okrem ohlodávania stromov majú tiež v obľube vyhrabávať cibuľoviny. Tie môžete jednoducho ochrániť tak, že na ne položíte niečo ťažké, napríklad vedro, alebo ich prikryjete hŕbou lístia. Veveričky priťahujú tulipány, gladioly a nepohrdnú ani kukuricou.

Zhrnutie

Pri chytaní veveričiek nie je nič efektívnejšie a spoľahlivejšie ako fyzické odchytenie do klietky. Na rôzne odpudzovače si môžu veveričky zvyknúť alebo ich aplikujete na nesprávne miesta, a tak nebudú mať na veveričky vplyv. Ideálne je, ak skombinujete rôzne postupy. K pascám pridajte aj odpudzovače a budete mať väčšiu pravdepodobnosť úspechu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 26.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.