Ako sa zbaviť veveričky v záhrade či na povale?

Veveričky síce vyzerajú ako veľmi roztomilé malé zvieratká, no realita vás môže skutočne prekvapiť. Ak sa usídlia vo vašej záhrade či nebodaj na povale, tak vám môžu narobiť peknú škodu.

Veverička obyčajná

Preto sme si pre vás zosumarizovali niekoľko spôsobov, ktorými sa môžete veveričiek zbaviť – efektívne, no za to nenásilne.

Čím veveričky škodia?

Aj keď si veveričky svoje hviezda primárne stavajú v korunách stomov, hustých kríkoch a občas aj v dutinách stromov, tak sa veľmi ľahko môžu usídliť aj na povalách domov. Sú maličké a dokážu využiť škáry a diery v streche.

Keďže sú veveričky hlodavce, tak majú neutíchajúcu potrebu do všetkého hrýzť, pri stavbe hniezd vytvárajú rôzne diery, no a to poškodzuje časti vášho domu, nábytku a ľahko sa môže stať, že prehryznú aj elektrický kábel. Živia sa orechami, a preto je možné, že vám zopár orechov zo záhrady zmizne a možno ich často nájdete skryté naprieč celou povalou.

Prevencia pred usadením veveričiek

Ak ešte veveričky nie sú u vás nasťahované a chcete tomu predísť, tak môžete vykonať pár preventívnych opatrení, ktoré by vám mohli pomôcť. Ideálne by bolo, ak by ste si vyčlenili čas na to, aby ste našli diery na vašej streche, garáži, dielni, drevárni či inej budove, a dôkladne ich zaplátali. Taktiež zamedzte prístupu z povaly dnu do domu.

Veverička na streche domu

Ak máte na dvore alebo v záhrade stromy, tak im pravidelne opiľujte konáre a dbajte na to, aby neboli v prílišnej blízkosti s vašou strechou. Ak máte krmítko pre vtáčiky, tak ho radšej dávajte ďalej od stromov/strechy. Oriešky sú pre veveričky veľkým lákadlom.

Ultrazvukové odpudzovače

Ak už sa vám veveričky nasťahovali na váš pozemok, tak môžete vyskúšať ultrazvukové odpudzovače. Tie fungujú na jednoduchom princípe – vydávajú zvuky, ktoré človek nedokáže počuť, no pre veveričky sú veľmi nepríjemné.

Problém môže nastať v prípade, ak by si na odpudzovač veveričky zvykli. Aby ste sa tomuto vyhli, tak kupujte také odpudzovače, ktoré menia frekvenciu vydávaného zvuku. Efektívne sú aj odpudzovače, ktoré vydávajú svetelné signály. Keď ich veverička zbadá, tak prakticky skoro vždy utečie.

Chemické a prírodné odpudzovače

V obchodoch s loveckými potrebami nájdete rôzne postreky, ktoré obsahujú moč predátora, najčastejšie líšky. Tento odpudzovač apllikujte na miesta, kde veveričky hniezdia a tie sa už budú riadiť svojím pudom sebazáchovy, pretože keď vycítia, že by mohli byť ohrozené predátorom, tak radšej útečú.

Aj keď to nie je overená metóda, tak mnohí ľudia odporúčajú aj handričky namočené v čpavku. Po ich rozmiestnení na povale by mala špecifická aróma veveričky vyhnať preč. Po vyhnaní veveričky by ste mali na povale mali zapnúť ventilátory a dobre ju vyvetrať, keďže čpavok môže byť škodlivý aj pre ľudí či domáce zvieratá.

Pasce na veveričky

Na pasce používajte klasickú klietku s nie veľkými rozmermi – najčastejšie sa skloňuje veľkosť 15 x 15 x 45 centimetrov. Vo väčších klietkách by sa veverička mohla zľaknúť a zraniť sa. Ako návnadu využite ich obľúbené pochúťky – arašidy, vlašské orechy, plátky jablka alebo plátky chleba.

Pasca na veveričku

Klietku umiestnite na "bezpečné miesto", napríklad do rohu povaly. Je oveľa väčšia šanca, že veverička vôjde tam ako keby ste klietku dali do stredu povaly. Keď sa veverička chytí do pasce, tak by ste ju mali vypustiť do voľnej prírody, aspoň 5 kilometrov od vášho domu. Niekedy sa dokonca hovorí až o vzdialenosti 16 kilometrov.

Pri vypúšťaní si radšej dajte hrubšie rukavice alebo pascu otvárajte pomocou špagátu. Pre istotu sa však doma popozerajte, či tam veverička náhodou nemá hniezdo s mladými. V takomto prípade so sebou vezmite aj toto hniezdo.

Veveričky na záhrade

Veveričky skôr preferujú záhradu než povalu, a preto by ste stromy mali pravidelne opiľovať a zastrihávať. Ďalej by malo pomôcť, ak kmeň stromu obalíte plechom alebo alobalom aspoň do výšky 1,8 metra. Po tomto povrchu veveričky nedokážu šplhať, a tak sa radšej presunú inam.

Okrem ohlodávania stromov majú tiež v obľube vyhrabávať cibuľoviny. Tie môžete jednoducho ochrániť tak, že na ne položíte niečo ťažké, napríklad vedro, alebo ich prikryjete hŕbou lístia. Veveričky priťahujú tulipány, gladioly a nepohrdnú ani kukuricou.

Zhrnutie

Pri chytaní veveričiek nie je nič efektívnejšie a spoľahlivejšie ako fyzické odchytenie do klietky. Na rôzne odpudzovače si môžu veveričky zvyknúť alebo ich aplikujete na nesprávne miesta, a tak nebudú mať na veveričky vplyv. Ideálne je, ak skombinujete rôzne postupy. K pascám pridajte aj odpudzovače a budete mať väčšiu pravdepodobnosť úspechu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 26.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník? Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník?

Mať šatník, do ktorého vojdete a okamžite máte prehľad o šatách, tričkách, nohaviciach, oblekoch, košeliach alebo topánkach, ktoré máte, je snom mnohých. My vám ho pomôžeme navrhnúť!

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?