Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Vošky sú malé a nevinne vyzerajúce živočíchy, ktoré svojimi rozmermi len zriedka presiahnu viac ako pol centimetra. V skutočnosti však hovoríme o jednom z najrozšírenejších hmyzov, ktorý parazituje na úžitkových, ale i okrasných rastlinách a sú postrachom pre všetkých záhradkárov. Obvykle sa proti nim bojuje prípravkami na to určenými, ale existuje tiež množstvo domácich rád a trikov.

Ako sa zbaviť vošiek v záhrade?

Voška je malý hmyz žijúci v kolóniách a veľkosť jedinca sa pohybuje v rozmedzí jedného až piatich milimetroch. Živia sa cicaním rastlinných štiav, pričom vôbec nie sú vôbec vyberavé a rady si pochutia na rôznych druhoch zeleniny, ovocia, ale nepohrdnú ani ružou a inými okrasnými kvetinami.

Delíme ich podľa rastlín, akými sa živia a vzhľadom na ich pestrý apetít rozoznávame množstvo rozličných druhov. Pre príklad si uvedieme, že existujú vošky slivkové, broskyňové, makové, chmeľové, ale tiež kapustové alebo šalátové.

Ako vošky škodia rastlinám?

Prvý problém je ten, že vošky cicajú rastlinnú šťavu rýchlo a vo veľkom množstve. Počas cicania šťavy z púčikov a rastových vrcholkov vstrebávajú predovšetkým bielkoviny, čo znamená, že z ich tela sa vylučuje nespracovaný cukor a ten priláka ďalšie živočích a ďalšie problémy. Lepkavá hmota sa usadí na stonke a listoch rastliny a zachytáva z okolia výtrusy čerňoviek (huba), ktoré na rastline vytvárajú čierne bodky a škvrny.

Pri napadnutí je nutné časť rastliny odtrhnúť a spáliť, keďže v tejto fáze sa proti tomu už nedá bojovať. Ako je uvedené vyššie, sladká hmota priláka iné živočíchy, ako napríklad mravce, ktoré sa často o vošky začnú starať, ochraňovať ich pred lienkami a dokonca ich dokážu aj presúvať na iné rastliny, kde by sa im mohlo dariť lepšie.

Vošky na listoch rastliny

Vošky ubližujú kvetinám aj nepriamo, keďže prenášajú vírusové ochorenie – šarku. Táto choroba postihuje predovšetkým marhule, broskyne a nektárinky, ale aj čerešne, višne alebo jablká. Nákaza je, bohužiaľ, neliečiteľná a môže viesť až k vyhynutiu stromu.

Ako sa proti voškám brániť?

Existuje viacero spôsobov, ako môžeme bojovať proti voškám. Pomôžu postreky, lepové doštičky, tabak ale aj lienky. Pozrime sa na každú močnosť podrobnejšie.

Tabak a tabakový výluh proti voškám

Klasický tabak je veľkým postrachom vošiek, keďže jeho zápach je pre nich veľmi odpudzujúci. Ako prevenciu si zopár rastlín môžete zasadiť do záhrady, ale ak už si vošky našli svoje miesto, tak môžete vyskúšať tabakový výluh.

Približne 150 gramov tabaku zmiešajte s asi 3 litrami vody a túto zmes priveďte k varu. Približne po hodine preceďte tento umelý postrek cez jemné sitko, pridajte pár kvapiek mydla alebo jari, nalejte do postrekovacej fľaše spolu s vodou v pomere približne 1:1 a aplikujte na spodnú časť rastlín.

Lepové doštičky/štítky/pásky na vošky

Na trhu sa dajú zakúpiť rôzne bio ochrany v podobe lepiacich štítkov a pásov do skleníkov, fóliovníkov, ale i do izieb. Takéto štítky sa odporúčajú používať vtedy, keď sú vošky usadené pri rastline.

lepové doštičky na vošky

Lepiaci pás eliminuje mravcov, čo dodá priestor lienkam.

Žihľavový výluh proti voškám

Opäť prírodný spôsob ako bojovať proti voškám, ktorý sa odporúča použiť ihneď po ich objavení. Desaťlitrové vedro naplníme približne do jednej štvrtiny žihľavou, zalejeme to vodou a necháme lúhovať jeden deň. Vylúhovanú zmes naleje do rozprašovaču a použijeme na rastliny. Táto zmes sa taktiež môže používať ako hnojivo pre ruže.

Mydlová voda na vošky

Tradičné mydlo na pranie hoci, je z jednou najstarších pracích techník, je veľmi účinným mechanizmom, nielen pri odstraňovaní zažratých škvŕn, ale aj pri likvidácii mušiek. Pripravte si z neho jednoduchý postrek, ktorý rastlinám takmer vôbec neškodí. Ako na to? Veľmi jednoducho, 200 - 300 g mydla rozpustíte v horúcej vode, nechajte vychladnúť a tadááá postrek je na svete. Pre každý prípad postrekujte len sporadicky pretože všetkého veľa škodí.

Mangán draselný

Veľmi častou radou ako zlikvidovať vošky, je používanie mangánu draselného. Mnoho ľudí sa diví, že to absolútne nefunguje. Je to preto, pretože len málokde sa uvádza, že samotný mangán draselný je účinný len ak ho používate súčasne s mydlom na pranie. Zrieďte tieto dve ingrediencie a dostanete účinnú kvapalinu. Používajte ju však s rozumom, len ojedinele, pretože rastlinám škodí.

Aj lienky pomôžu

Vedeli ste, že aj Lienky sedembodkové sú požieračmi vošiek? Nuž, je to tak. Vošky sú pre lienky potravou, ktorou sa prirodzene stravujú. Každá lienka zje za celý svoj život približne 800 vošiek. Ako však docieliť to, aby práve tam, kde sú vošky boli aj lienky? Musíte im na to vyprodukovať vhodné podmienky a prostredie, čo však môže byť problémom.

 Na kvety ich asi ťažko nalákate, ale počas zimy prezimujú pod kameňmi, v budovách. Vždy sa však ťahajú na miesta, kde sú vošky, ale na druhej strane, kde nie je používaná chemický postrek. Skúste im teda počas prezimovania nechať pod krovím trochu opadaného lístia alebo im pripraviť hotel pre hmyz. V prípade, ak prežijú zimu, budú vašimi pomocníkmi v boji proti voškám.

Lienky pomôžu zbaviť sa vošiek

Lienky sedembodkové sú prirodzeným predátorom vošiek a preto je to najprirodzenejšia cesta, ako proti nim bojovať. Ideálne by bolo, ak by sa v okolí rastlín vytvorilo optimálne prostredie pre život lienok.

Coca Cola alebo Pepsi

Obľúbený nápoj mnohých ľudí, ktorí ho majú radi nielen preto, že má skvelú chuť, ale aj preto, že pomáha na rozličné účely v domácnosti a ani mušky ju nemusia. Obsahuje kyseliny, ktoré škodce všeobecne nemajú radi. Sú to kyseliny ortofosforečnané, ktoré, a teraz sa podržte čo pijeme, sa nachádzajú aj v mnohých pesticídoch a insekticídoch. Vzápätí vás hneď upokojíme, pretože pre človeka nie sú tieto kyseliny škodlivé, samozrejme, ak sa požívajú v primeranom množstve raz za čas. Roztok na mušky si z týchto nápojov špeciálny môžete pripraviť až 3-omi rozličnými spôsobmi.

 1. Zriedenie Coca Coly/Pepsi s vodou v pomere 5:1 sa pokladá za mimoriadne silný roztok, ktorý sa používa v prípade, ak je voškami postihnuté veľké množstvo rastlín.
 2. Roztok v pomere 1:1 je menej koncentrovaná zmes, ale používa sa najčastejšie.
 3. Postrek v pomere 2:7, ktorý je vhodný použiť v prípade, ak sa na listoch objavila len larva vošky.

Dôležitá poznámka: nepoužívajte čistú Colu alebo Pepsi, vždy ju rozrieďte pretože to bude mať opačný účinok a vošky, ale aj iný hmyz, bude vôňa karamelu a cukru priťahovať. Používajte v rozprašovači a pri nanášaní sa vyhnite kvetom.

Cesnakový výluh proti voškám

Podobne ako tabak, tak i cesnak má typický zápach, ktorý je odpudivý aj pre hmyz. Domáci postrek sa robí nasledovne: rozdrvíme si približne 150 gramov (alebo 25 strúčikov) cesnaku, zalejeme vriacou vodounecháme lúhovať opäť 24 hodín a opäť v desaťlitrovom vedre. 

vošky v byte aj na záhrade

Do postreku sa môžu pridať aj 2 lyžičky parafínu alebo včelieho vosku. Výluh nezaťažuje pôdu ani rastliny a používa sa ako prevencia.

Lastovičník

Všimli ste si niekedy, že na bylinke s názvom Lastovičník sa nenachádza nikdy ani len jedna voška? A dokonca, že ani na rastlinách, ktoré ho obklopujú? Nie, Nuž je to tak. Spôsobuje to jeho vôňa a samotné zloženie rastliny, resp. to, čo vošky na ňom nemajú radi. Táto rastlina im nechutí, dokonca je pre ne jedovatá. Ak chcete mať od mušiek pokoj, zasaďte si do záhrady lastovičník alebo si pripravte z neho odvar: nazbierajte 400 g čerstvých listov z lastovičníka alebo použite 100 g sušených listov, zalejte litrom vody izbovej teploty a lúhujte 24 hodín. Následne túto zmes ešte povarte. Preceďte a roztok je pripravený na použitie. Pracujte s ním však opatrne, vyhnite sa kvetom, používajte len zľahka a len na vrchnú stranu listov.

Šampón proti blchám

Väčšina ľudí si pripraví vlastný postrek, ktorý pozostáva zo šampónu proti blchám. Je to účinné riešenie, ale nie je najvhodnejšie. Dôležité je si uvedomiť, že tento šampón obsahuje rôzne chemické látky, ktoré ničia  blchy, teda sú škodlivé aj pre rastliny. Ak neviete ako takýto postrek pripraviť, poradíme vám. Šampón poriadne zrieďte s vodou, nepoužívajte ho na spodnú časť listov, pretože sa môže stať, že list sa s týmto typom chémie nevysporiada a vzniknuté popáleniny od chemikálií zahubia rastlinu. Choďte na to opatrne a pomaly. Ak do týždňa roztok nezaberie, zvýšte množstvo šampónu.

Vodka

Kvalitná vodka alebo kvalitný, po domácky pálený alkohol, vám zdvihne náladu a odpudí aj vošky. Nemusí vám byť za týmto destilátom ľúto, hlavne vtedy, keď si budete vychutnávať plody svojej úrody, ktoré vďaka pálenke nepožrali vošky. K tomuto tradičnému alkoholovému nápoju pridáte klasické mydlo a postriekate rastlinu. Nerieďte tento alkohol s vodou, aby bola strata čo najmenšia, nerozpúšťa sa vo vode, takže by to bolo zbytočné. Pri aplikovaní sa snažte vyhnúť kvetom a zamerajte sa hlavne na opačné strany listov.

Srvátka

Športovci isto vedia, že srvátka je zostatková kvapalina z mlieka, ktorú niekedy nájdete aj na tvarohoch alebo jogurtoch potom, čo ich otvoríte. Zaručene však nevedia, že sa z nej môže vyrobiť sérum, ktoré je účinné aj pri zbavovaní sa niekoľkých druhoch vošiek, a je v tom naozaj dobrá. Účinkuje behom 1 až 2 týždňov, neškodí rastlinám a môže sa používať súčasne s inými babskými radami na vošky. Pri jej aplikácii si nemusíte dávať pozor či ju aplikujete niekde, kde by to mohlo rastline škodiť. Sérum pripravíte tak, že srvátku prevaríte, ale zásadne s ňou nemusíte robiť nič. Zrieďte ju s vodou v pomere 1:1 a aplikujte na rastliny. Vzhľadom na výborný zdroj minerálov a vitamínov, môžete takouto vodou kvety raz za čas aj poliať.

Sóda bikarbóna

Použitie sódy bikarbóny ani nie je tak na vošky ako na mravce. Čo s tým však majú vošky? To, že mravce sú spolu s voškami v úzkej spolupráci. Vošky produkujú pre mravce látku, ktorá je pre ne sladká a mravce za to prenášajú na rastliny múčnatku, ktorá umožňuje voškám parazitovať na rastlinách bez toho, aby ich niekto zbadal. Takže, ak zlikvidujete mravce pomocou sódy, budú vošky zraniteľnejšie. Ale, niektorí ľudia tvrdia, že roztok zo sódy bikarbóny spolu, s kvalitným za studena lisovaným kuchynským olejom, používajú naozaj na to, aby odplašili vošky. Pripravíte ho nasledovne:

 • 1 ČL sódy bikarbóny zmiešate s 1/3 hrnčeka oleja a zamiešajte
 • odoberte 2 ČL roztoku a zriedite s hrnčekom vody
 • roztok nalejte do rozprašovača a rastliny posprejujte

Sóda bikarbóna je výborná nielen ako účinná zbraň proti škodcom, ale aj ako výživné hnojivo na bohatú a chutnejšiu úrodu, ktorú zároveň chráni pred rôznymi negatívnymi vplyvmi.

Chilli papričky

Používanie chilli v kulinárstve má mnoho zdravotných benefitov, samozrejme, že ak ho konzumujete s rozumom, v primeranej miere. Ak patríte medzi jej každodenných užívateľov, nekupujte drahé postreky alebo iné prípravky na vošky. Postačí vám ostrý roztok z chilli.

Postup prípravy:

 • 50 - 60 g chilli varte s 1 litrom vody približne 10 minút
 • lúhujte ešte 24 hodín potom ako uvaríte roztok
 • prefiltrujte

Takto pripravený roztok je hotový na okamžité použitie. Nalejte ho do rozprašovača a jemne postriekajte rastlinky, nepreháňajte to, aj tu platí pravidlo "menej je niekedy viac."

Prírodné roztoky proti voškám

Nepoužívajte hneď chemické roztoky, ktoré často zlikvidujú aj rastliny, na ktorých vošky parazitujú a zároveň odpudzujú aj lienky, ktoré sa voškami živia. Ako prvú alternatívu, zvoľte prírodné prostriedky. Máme pre vás pár horúcich tipov. S prípravou niektorých, by ste však mali začať už pred "voškovou sezónou", aby ste boli pripravení, a mohli zakročiť ihneď čo ich spozorujete.

 • Žihľavový postrek na vošky je veľmi účinným roztokom, ktorý účinkuje aj proti voškám na broskyniach, ríbezliach, ibišteku, izbových rastlinách, paradajok, paprike, na ružiach a na ďalšom rastlinstve. Odtrhnite si poriadny štós žihľavy, zalejte horúcou vodou a po vychladnutí postriekajte. V prípade ak vám výluh nepomohol, vylúhujte v menšom množstve vody viac pŕhľavy. Vylúhovanú vodu už nerieďte.
 • Levanduľa je bylinka, ktorá svojou vôňou upokojuje nervovú sústavu človeka, ale hmyzu a škodcom táto vôňa prekáža. Dokonca až tak, že ak ju nasadíte okolo ruží alebo v záhradke, kde sa vyskytujú vošky, zbavíte sa vošiek a aj mravcov.
 • Púpavový postrek pripravíte z jej listov. 400 g nechajte vylúhovať približne v 10 l teplej vody asi 2-3 hodiny. Preceďte a používajte ako postrek v rozprašovači.
 • Lopúchová voda je svkelou na rast a spevnenie vlasov, ak vedro lopúchových listov roztlačíte mažiarom (hocijakým kameňom) tak, aby listy pustili šťavu, zalejete teplou vodou a necháme 2 dni lúhovať, máte skvelý postrek proti voškám.
 • Fazuľové struky si môžete pripraviť nielen vo forme polievky, ale aj v podobe horkého fazuľového odvaru. Pripravíte ho tak, že 1 kg strukov nadrobno nasekáte, 1 hodinu povaríte v 10-tich litroch vody, necháte 2 dni stáť, scedíte a nalejete do tmavých fliaš. Fľaše zaštupľujte korkom a tento účinný odvar môžete používať celé roky.

Mechanická likvidácia vošiek

Ak vošky ešte nie sú premnožené, tak ich môžete jednoducho rozpučiť medzi prstami alebo spláchnuť prúdom silnej vody. Voda sa odporúča používať skoro ráno, respektíve večer, aby stihla vyschnúť kým vyjde Slnko.

Postreky proti voškám

Postreky uvádzame v našom zozname na prvom mieste, no v skutočnosti sa často odporúča, aby sa používali až v krajných situáciách. Na trhu nájdeme množstvo instekticídov vyvinutých na likvidáciu konkrétnych druhov, avšak je potrebné uvedomiť si, že aj keď nájdeme presný typ postreku na „naše“ vošky, tak tento postrek má negatívny vplyv na rastlinu a taktiež môže zabiť ich prirodzených predátorov – lienky.

postrek proti voškám

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.Publikované dňa: 30.01.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.