Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Vošky sú malé a nevinne vyzerajúce živočíchy, ktoré svojimi rozmery len zriedka presiahnu viac ako pol centimetra. V skutočnosti však hovoríme o jednom z najrozšírenejších hmyzov, ktorý parazituje na úžitkových, ale i okrasných rastlinách a sú postrachom pre všetkých záhradkárov. Obvykle sa proti nim bojuje prípravkami na to určenými, ale existuje tiež množstvo domácich rád a trikov.

Voška je malý hmyz žijúci v kolóniách a veľkosť jedinca sa pohybuje v rozmedzí jedného až piatich milimetroch. Živia sa cicaním rastlinných štiav, pričom vôbec nie sú vôbec vyberavé a rady si pochutia na rôznych druhoch zeleniny, ovocia, ale nepohrdnú ani ružou a inými okrasnými kvetinami.

Delíme ich podľa rastlín, akými sa živia a vzhľadom na ich pestrý apetít rozoznávame veľkú kopu rozličných druhov. Pre príklad si uvedieme, že existujú vošky slivkové, broskyňové, makové, chmeľové, ale tiež kapustové alebo šalátové.

Biele vošky

Ako vošky škodia rastlinám?

Prvý problém je ten, že vošky cicajú rastlinnú šťavu rýchlo a vo veľkom množstve. Počas cicania šťavy z púčikov a rastových vrcholkov vstrebávajú predovšetkým bielkoviny, čo znamená, že z ich tela sa vylučuje nespracovaný cukor a ten priláka ďalšie živočích a ďalšie problémy. Lepkavá hmota sa usadí na stonke a listoch rastliny a zachytáva z okolia výtrusy čerňoviek (huba), ktoré na rastline vytvárajú čierne bodky a škvrny.

Pri napadnutí je nutné časť rastliny odtrhnúť a spáliť, keďže v tejto fáze sa proti tomu už nedá bojovať. Ako je uvedené vyššie, sladká hmota priláka iné živočíchy, ako napríklad mravce, ktoré sa často o vošky začnú starať, ochraňovať ich pred lienkami a dokonca ich dokážu aj presúvať na iné rastliny, kde by sa im mohlo dariť lepšie.

Vošky na listoch

Vošky ubližujú kvetinám aj nepriamo, keďže prenášajú vírusové ochorenie – šarku. Táto choroba postihuje predovšetkým marhule, broskyne a nektárinky, ale aj čerešne, višne alebo jablká. Nákaza je, bohužiaľ, neliečiteľná a môže viesť až k vyhynutiu stromu.

 

Ako sa proti voškám brániť?

Existuje viacero spôsobov, ako môžeme bojovať proti voškám. Pomôžu postreky, lepové doštičky, tabak ale aj lienky. Pozrime sa na každú močnosť podrobnejšie.

Postreky proti voškám

Postreky uvádzame v našom zozname na prvom mieste, no v skutočnosti sa často odporúča, aby sa používali až v krajných situáciách. Na trhu nájdeme množstvo instekticídov vyvinutých na likvidáciu konkrétnych druhov, avšak je potrebné uvedomiť si, že aj keď nájdeme presný typ postreku na „naše“ vošky, tak tento postrek má negatívny vplyv na rastlinu a taktiež môže zabiť ich prirodzených predátorov – lienky.

postrek proti voškám

Aj lienky pomôžu

Lienky sedembodkové sú prirodzeným predátorom vošiek a preto je to najprirodzenejšia cesta, ako proti nim bojovať. Ideálne by bolo, ak by sa v okolí rastlín vytvorilo optimálne prostredie pre život lienok.

lienky pomôžu zbaviť sa vošiek

Lepové doštičky/štítky/pásky na vošky

Na trhu sa dajú zakúpiť rôzne bio ochrany v podobe lepiacich štítkov a pásov do skleníkov, fóliovníkov, ale i do izieb. Takéto štítky sa odporúčajú používať vtedy, keď sú vošky usadené pri rastline. Lepiaci pás eliminuje mravcov, čo dodá priestor lienkam.

lepové doštičky na vošky

Tabak a tabakový výluh proti voškám

Klasický tabak je veľkým postrachom vošiek, keďže jeho zápach je pre nich veľmi odpudzujúci. Ako prevenciu si zopár rastlín môžete zasadiť do záhrady, ale ak už si vošky našli svoje miesto, tak môžete vyskúšať tabakový výluh.

Približne 150 gramov tabaku zmiešajte s asi 3 litrami vody a túto zmes priveďte k varu. Približne po hodine preceďte tento umelý postrek cez jemné sitko, pridajte pár kvapiek mydla alebo jari, nalejte do postrekovacej fľaše spolu s vodou v pomere približne 1:1 a aplikujte na spodnú časť rastlín.

Žihľavový výluh proti voškám

Opäť prírodný spôsob ako bojovať proti voškám, ktorý sa odporúča použiť ihneď po ich objavení. Desaťlitrové vedro naplníme približne do jednej štvrtiny žihľavou, zalejeme to vodou a necháme lúhovať jeden deň. Vylúhovanú zmes naleje do rozprašovaču a použijeme na rastliny. Táto zmes sa taktiež môže používať ako hnojivo pre ruže.

vošky v byte aj na záhrade

Cesnakový výluh proti voškám

Podobne ako tabak, tak i cesnak má typický zápach, ktorý je odpudivý aj pre hmyz. Domáci postrek sa robí nasledovne: rozdrvíme si približne 150 gramov (alebo 25 strúčikov) cesnaku, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať opäť 24 hodín a opäť v desaťlitrovom vedre. Do postreku sa môžu pridať aj 2 lyžičky parafínu alebo včelieho vosku. Výluh nezaťažuje pôdu ani rastliny a používa sa ako prevencia.

Mechanická likvidácia vošiek

Ak vošky ešte nie sú premnožené, tak ich môžete jednoducho rozpučiť medzi prstami alebo spláchnuť prúdom silnej vody. Voda sa odporúča používať skoro ráno, respektíve večer, aby stihla vyschnúť kým vyjde Slnko.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 30.01.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova. Našťastie existuje pomoc v podobe postrekov.  

Ako pestovať pivónie Ako pestovať pivónie

Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón. Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón.

Azda najkrajším a najfarebnejším kvetom na balkónoch sú práve petúnie. Nenáročné kvetiny, s ktorými sme sa už určite stretli nie len na balkónoch rodinných domov, ale aj v mestských...


Pridať komentár