Ako sadiť ruže

Pokiaľ ide o ružu, nie je dôvod váhať, prečo je považovaná za kráľovnú kvetov. Vyniká svojim okúzľujúcim kvetom a nezameniteľnou vôňou. Lupene ruží majú rôzne sfarbenie, najčastejšie sa však vyskytujú v červenej, bielej či žltej farbe.

Kvitnúca ruža v záhrade

Sú znakom honosnosti a v záhradke pôsobia naozaj pôvabne. Ruže sú pýchou snáď pre každého záhradkára. Ako si ich môžete dopestovať i vy?

Umiestnenie a základné informácie

S výsadbou ruží sa začína na jeseň. Pokiaľ  žijete vo vyššie položených oblastiach vysádzajte na jar. Predídete tým mrazom, ktoré by mohli neželane zasiahnuť rast ruží. Spravidla platí, že keď vysadíte ruže na jar, začnú neskôr kvitnúť ako keby ste ich vysadili na jeseň. To však nie je až takým problémom, ako ich prípadné vykynoženie chladom.

Vyberte si miesto, kde je dostatok slnečného žiarenia. Ruže obľubujú svetlé stanoviská, niekoľko hodín na priamom slnku je optimálne pôsobisko pre ich rast. Vyhovuje im substrát bohatý na výživné látky. Ideálne sú ílovité i hlinité pôdy plné humusu. Určite si však zakúpte špeciálny substrát určený na pestovanie ruží. Nezanedbávajte ani hnojenie, ktoré je pre správny rast ruže veľmi dôležité. Hnojte však len do konca augusta, určite nie neskôr.

Pripravenie záhonu je dôležitou súčasťou pri vysádzaní ruží. Ako na to? Vyberte si slnečné miesto, záhon si prerýľujte a skyprite do hĺbky približne 40 cm. Pôdu prepracujte, pridajte všetky výživné látky ako hnojivo, kompost a kvalitný substrát. Záhon si môžete pripraviť aj niekoľko dní vopred lepšie sa tým usadí pôda.

Najvhodnejšou variantou je zakúpiť zakorenenú ružu, ktorú dostať v záhradkárstve rovno s kvetináčom. Pri sadení tejto ruže je najmenšie riziko, že by sa neujala. Pokiaľ však dostanete alebo zakúpite nezakorenenú ružu, je nutná oveľa profesionálnejšiu starostlivosť. Krčok koreňa by sa mal vysádzať približne 4 cm pod horizontom zeminy, aby ruža nevymrzla.

 

Sadenie zakorenenej ruže

Vykopte jamu dostatočne veľkú, aby sa do nej korene ruže voľne uložili. Vo všeobecnosti by mala stačiť jama s priemerom a hĺbkou 40 cm. Jamu prekyprite a nalejte do nej vodu.

Jama na sadenie ruže

Počkajte kým sa voda vsiakne a uložte do nej ružu. Ružu zasypte kvalitným substrátom určeným na pestovanie ruží, do ktorého môžete primiešať  hnojivo. Vyberajte si hnojivo na báze kostnej múčky, ktoré prispeje k správnemu a rýchlejšiemu rastu rastliny.

Substrát na sadenie ruží

Ružu opatrne vyberte z kvetináča, v ktorom pôvodne rástla a vložte ju do jamy. Dajte si však pozor, aby ste ružu nezasadili príliš hlboko, pretože tým korene trpia a hnijú. 

Výsadba zakorenenej ruže

Ružu prikryte substrátom a poriadne ho pozatláčajte. Nakoniec vysadenú rastlinu dostatočne zalejte vodou.

Polievanie zasadenej ruže

Na záver môžete záhon zdekorovať mulčovacou kôrou, ktorá zabráni rastu buriny a v horúcich letných dňoch udrží dostatočné vlhkosť v pôde.

Mulčovacia kôra pri ruži

Sadenie nezakorenenej ruže

Pred sadením ruže postupujte nasledovne. Zastrihnite šikmo jej korienky a pripravte si vedro vody. Korene ruže ponorte na niekoľko hodín do vody. Ďalej pokračujete ako pri prvom sadení, teda pripravte si jamu, substrát, zálievku.

Finálna úpravu sa líši iba v tom, že, utláčanie a zalievanie pôdy musí byť oveľa precíznejšie, čim pomôžeme lepšiemu zakoreneniu ruže.

Vzdialenosť ruží v záhone

Orientačná vzdialenosť jednotlivých sadeníc je dôležitá najmä z dôvodu prospešného rastu. Všetko však závisí od odrody kvetu  a veľkosti kra.

  • Mini ruže: 10 – 20 cm
  • Kríkové ruže: 30 – 40 cm
  • Popínavé ruže: 30 cm  – 1m
  • Stromkové ruže: 1 – 1,5 m

Zálievka a hnojenie

Pravidelné zalievanie je alfou a omegou pri pestovaní ruží. Polieva sa priamo ku koreňom kvetu. Pri nesprávnom zalievaní hrozia choroby alebo spálenie listov.

S hnojením sa odporúča začať v apríli, v období, keď ruže začnú vyháňať prvé výhonky. Hnojte najneskôr do augusta.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 04.09.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...