Ako sadiť ruže

Pokiaľ ide o ružu, nie je dôvod váhať, prečo je považovaná za kráľovnú kvetov. Vyniká svojim okúzľujúcim kvetom a nezameniteľnou vôňou. Lupene ruží majú rôzne sfarbenie, najčastejšie sa však vyskytujú v červenej, bielej či žltej farbe.

Kvitnúca ruža v záhrade

Sú znakom honosnosti a v záhradke pôsobia naozaj pôvabne. Ruže sú pýchou snáď pre každého záhradkára. Ako si ich môžete dopestovať i vy?

Umiestnenie a základné informácie

S výsadbou ruží sa začína na jeseň. Pokiaľ  žijete vo vyššie položených oblastiach vysádzajte na jar. Predídete tým mrazom, ktoré by mohli neželane zasiahnuť rast ruží. Spravidla platí, že keď vysadíte ruže na jar, začnú neskôr kvitnúť ako keby ste ich vysadili na jeseň. To však nie je až takým problémom, ako ich prípadné vykynoženie chladom.

Vyberte si miesto, kde je dostatok slnečného žiarenia. Ruže obľubujú svetlé stanoviská, niekoľko hodín na priamom slnku je optimálne pôsobisko pre ich rast. Vyhovuje im substrát bohatý na výživné látky. Ideálne sú ílovité i hlinité pôdy plné humusu. Určite si však zakúpte špeciálny substrát určený na pestovanie ruží. Nezanedbávajte ani hnojenie, ktoré je pre správny rast ruže veľmi dôležité. Hnojte však len do konca augusta, určite nie neskôr.

Pripravenie záhonu je dôležitou súčasťou pri vysádzaní ruží. Ako na to? Vyberte si slnečné miesto, záhon si prerýľujte a skyprite do hĺbky približne 40 cm. Pôdu prepracujte, pridajte všetky výživné látky ako hnojivo, kompost a kvalitný substrát. Záhon si môžete pripraviť aj niekoľko dní vopred lepšie sa tým usadí pôda.

Najvhodnejšou variantou je zakúpiť zakorenenú ružu, ktorú dostať v záhradkárstve rovno s kvetináčom. Pri sadení tejto ruže je najmenšie riziko, že by sa neujala. Pokiaľ však dostanete alebo zakúpite nezakorenenú ružu, je nutná oveľa profesionálnejšiu starostlivosť. Krčok koreňa by sa mal vysádzať približne 4 cm pod horizontom zeminy, aby ruža nevymrzla.

 

Sadenie zakorenenej ruže

Vykopte jamu dostatočne veľkú, aby sa do nej korene ruže voľne uložili. Vo všeobecnosti by mala stačiť jama s priemerom a hĺbkou 40 cm. Jamu prekyprite a nalejte do nej vodu.

Jama na sadenie ruže

Počkajte kým sa voda vsiakne a uložte do nej ružu. Ružu zasypte kvalitným substrátom určeným na pestovanie ruží, do ktorého môžete primiešať  hnojivo. Vyberajte si hnojivo na báze kostnej múčky, ktoré prispeje k správnemu a rýchlejšiemu rastu rastliny.

Substrát na sadenie ruží

Ružu opatrne vyberte z kvetináča, v ktorom pôvodne rástla a vložte ju do jamy. Dajte si však pozor, aby ste ružu nezasadili príliš hlboko, pretože tým korene trpia a hnijú. 

Výsadba zakorenenej ruže

Ružu prikryte substrátom a poriadne ho pozatláčajte. Nakoniec vysadenú rastlinu dostatočne zalejte vodou.

Polievanie zasadenej ruže

Na záver môžete záhon zdekorovať mulčovacou kôrou, ktorá zabráni rastu buriny a v horúcich letných dňoch udrží dostatočné vlhkosť v pôde.

Mulčovacia kôra pri ruži

Sadenie nezakorenenej ruže

Pred sadením ruže postupujte nasledovne. Zastrihnite šikmo jej korienky a pripravte si vedro vody. Korene ruže ponorte na niekoľko hodín do vody. Ďalej pokračujete ako pri prvom sadení, teda pripravte si jamu, substrát, zálievku.

Finálna úpravu sa líši iba v tom, že, utláčanie a zalievanie pôdy musí byť oveľa precíznejšie, čim pomôžeme lepšiemu zakoreneniu ruže.

Vzdialenosť ruží v záhone

Orientačná vzdialenosť jednotlivých sadeníc je dôležitá najmä z dôvodu prospešného rastu. Všetko však závisí od odrody kvetu  a veľkosti kra.

  • Mini ruže: 10 – 20 cm
  • Kríkové ruže: 30 – 40 cm
  • Popínavé ruže: 30 cm  – 1m
  • Stromkové ruže: 1 – 1,5 m

Zálievka a hnojenie

Pravidelné zalievanie je alfou a omegou pri pestovaní ruží. Polieva sa priamo ku koreňom kvetu. Pri nesprávnom zalievaní hrozia choroby alebo spálenie listov.

S hnojením sa odporúča začať v apríli, v období, keď ruže začnú vyháňať prvé výhonky. Hnojte najneskôr do augusta.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 04.09.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár