Stavba exteriérovej a interiérovej sauny svojpomocne: Materiál, pec, dlažba do sauny

O účinkoch saunovania na ľudský organizmus počúvame samé chvály – posilňuje imunitu, zlepšuje cirkuláciu krvi ale pomáha aj stuhnutým svalom či psychickej pohode. Tak prečo si takýto relax nedopriať pravidelne v pohodlí domova?

Ako postaviť saunu?

Ak navštevujete saunu pravidelne, určite sa vám aj z finančného hľadiska oplatí postaviť si vlastnú saunu u vás doma.

Stavanie sauny: Aké sú možnosti?

Saunu poznáme ako zariadenie, ktoré sa nahrieva na vysoké teploty od 60 °C cez 100 °C až na skutočne vysoké teploty okolo 150 °C, v závislosti od typu sauny. Podľa typu sauny tiež rozlišujeme suché sauny s vlhkosťou do 10 % a parné sauny s vlhkosťou od 40 % a viac. Predtým, než sa do stavania sauny pustíte, je potrebné ujasniť si, aký typ sauny preferujete a chcete mať u vás doma.

Klasické fínske sauny sú vyhrievané spaľovaním dreva, ktoré vyhrieva saunové kamene. Tieto sauny sú suché a dosahujú vysoké teploty. Čoraz obľúbenejšie sú fínske sauny vyhrievané elektrickým zdrojom tepla, čo vám ušetrí starosť o spaľovanie dreva. Ako domáce sauny sa často predávajú infrasauny. Tie nedosahujú až také vysoké teploty, zvyčajne okolo 60 °C, avšak ušetria vám účet za prevádzku, keďže tie nie je potrebné hodinu vopred predhrievať. A napokon sú tu ešte parné sauny, ktoré tú taktiež nižšej teploty, no využívajú vysokú vlhkosť.

Okrem typu sauny zvážte, či si chcete celú saunu postaviť svojpomocne, alebo si zakúpite set na stavanie sauny, ktorý funguje ako akási stavebnica. Jednotlivé časti pospájate a nainštalujete podľa návodu bez zdĺhavého zháňania materiálov, merania, úpravy dĺžok a ďalších starostí. K takýmto setom zväčša dostanete aj saunové kamene, teplomer, vlhkomer, osvetlenie či presýpacie hodiny, ktoré pri saunovaní využijete. Stavba vlastnej sauny od základov si vyžaduje dávku zručnosti, no dáva vám viac priestoru na kreativitu a prispôsobenie projektu vašim predstavám.

Obľúbené infrasauny

Ako vybrať vhodné miesto?

Pri výbere miesta pre vašu saunu máte na výber medzi interiérom a exteriérom. Sauna nemôže stáť len tak kdekoľvek, preto má výber jej umiestnenia určité podmienky. Povrch, na ktorom bude stáť, musí byť rovný a pevný, najlepšie vybetónovaný s priestorom do výšky aspoň 2,5 m, pričom šírka a hrúbka závisí od toho, pre koľko osôb chcete saunu postaviť. Pre jednu osobu by to malo byť aspoň 1,5 x 1,5 m, pričom na ďalšiu osobu pripočítajte 1 m. V prípade infračervených sáun sú priestory menšie, na osobu stačí 1 x 1 m. V interiéri vyberte miesto, kde budete mať ľahko dostupné pripojenie na vodu, teplo aj elektrinu a možnosť vetrania. Sauna v exteriéri sa oplatí najmä vtedy, ak bývate v nádhernom prírodnom prostredí, napr. pri jazere, a zo sauny by vás čakal malebný výhľad. Exteriérová sauna je výhodná aj z hľadiska požiarnej bezpečnosti, keďže pri spaľovaní dreva sa celý zdroj tepla nachádza mimo vášho domu.

Exteriérová sauna svojpomocne

Ako vybrať materiál?

Materiál je pri stavbe sauny skutočne dôležitý – saunu nemožno postaviť z hocijakého dreva. V saune sa striedajú teploty od chladu až po extrémne teplo. V niektorých typoch sáun je zároveň prítomná vysoká vlhkosť. To všetko musí drevo zvládať bez toho, aby sa začalo značne prehýbať, praskať a poškodzovať. Fínske sauny využívajú overenú klasiku v podobe škandinávskeho smreka, ktorý má husté letokruhy a pevné vlastnosti. Známkou luxusu je zas céder. Ide o veľmi odolné drevo, dobre znáša vlhkosť aj vysoké teploty, má krásnu tmavú farbu a príjemnú vôňu. Jedinou nevýhodou je snáď jeho vysoká cena. Vhodnou alternatívou je však kanadská borovica známa ako hemlock s červenkastým nádychom. Je príjemná na dotyk a veľmi odolná. Medzi overenú klasiku patrí aj elegantná osika, africké abachi, svetlá lipa, ružovkastá jelša či ďalšie odrody smrekov a borovíc.

Okrem kvalitného dreva budete potrebovať aj:

Predtým, než začnete

Častou otázkou býva, či je potrebné získať na stavbu sauny stavebné povolenie. Keďže ide o rozmermi malú stavbu, vo väčšine prípadov ju stačí stavebnému úradu ohlásiť, avšak najlepšie urobíte, ak sa so svojím konkrétnym plánom stavby informujete priamo na úrade. Ďalšou otázkou je, či je možné postaviť si celú saunu svojpomocne. Teoreticky áno, ak máte dostatočné zručnosti a skúsenosti, avšak aj napriek tomu sa odporúča nechať saunu zapojiť profesionálnemu elektrikárovi, čím sa uistíte, že zariadenie je zapojené bezpečne a nehrozí prípadný požiar.

Príprava povrchu

Pred začatím stavby si pripravte povrch – miesto, kam saunu umiestnite. U niekoho je to menej používaná komora, u iného sa sauna stane súčasťou obývačky či inej miestnosti, no každopádne by malo ísť o miestnosť s dobrým vetraním. Podlaha pod saunou však musí byť pevná – určite nie parkety, plávajúca podlaha a podobne. Najlepšie je, ak je postavená na vrstve betónu, avšak vyhovujúca je aj pevná dlažba. Vaše budúce ja sa vám odvďačí, ak už pri stavbe budete myslieť na odtok, ktorý vám uľahčí čistenie a údržbu zariadenia. Bočné steny majú byť rovné, ak budujete v novostavbe alebo po rekonštrukcii, uistite sa, že steny sú úplne suché.

Murovaná sauna v interiéri

Ako postaviť saunu

Saunu si môžete doslova vyskladať ako skladačku. Ak si zakúpite set na stavanie sauny, máte o starosti postarané, pretože dostanete na mieru narezané diely, ktoré do seba zapadnú. Ak set nemáte, drevo si môžete nechať narezať. Budete potrebovať dosky, ktoré vytvoria samotnú kabínu, ktorej rozmer by mal byť minimálne 1,5 x 1,5 m s výškou 2 m. Ak staviate saunu pre viacero osôb, rozmer si prispôsobte, avšak nezabudnite, že čím väčší priestor, tým väčšia bude spotreba energie počas prevádzky. Kabína by z bezpečnostných dôvodov mala stáť od steny vo vzdialenosti aspoň 5 cm, vďaka čomu bude taktiež medzi saunou a stenou prúdiť vzduch a nezačne sa kondenzovať para.

Vo vnútri by mala obsahovať aj lavice s opierkami pre chrbát. Vopred si premyslite, ako chcete orientovať lavice vo vzťahu ku kachliam a dverám, aby ste pri sedení mali dostatok priestoru a cítili sa pohodlne. Na lavice použite hranoly, nie dosky, aby udržali každú váhu. Typická šírka lavice je 50 cm, pričom sa zvykne medzi hranolmi nechávať malá medzera (cca 1 cm). Opierky môžete vytvoriť prichytením niekoľkých dosiek na stenu nad lavicami. Ďalej myslite na dôležitú súčasť sauny – dvere, ktoré by sa mali otvárať smerom von a mali mať dostatočné izolačné vlastnosti. Buď na ne použijete rovnaké drevo ako v saune, alebo siahnete po bezpečnostných sklenených dverách, ktoré kvalitne udržia teplotu vo vnútri sauny. Pri stavaní neustále kontrolujte vodováhou, či je kabína rovná.

Ak staviate fínsku saunu, pri stavbe myslite na priestor pre kachle, pričom namiesto voľného priestoru je vhodné vytvoriť z dreva akúsi mriežku, ktorá zabráni priamemu kontaktu s kachľami a pomôže predísť popáleninám. Pri stavbe kabíny myslite aj na napojenie elektrických rozvodov, osvetlenie a vetranie. Vetranie by malo byť v podobe otvorov – jeden v zemi pod kachľami na prívod vzduchu, ďalší v stropnej časti alebo v hornom rohu časti na vetranie. Práve preto by mala byť miestnosť dobre vetraná, aby sa nad saunou netvorila kondenzácia.

Izolácia domácej sauny

Na to, aby sa predišlo kondenzácii, či už po stenách alebo na strope, je potrebné nezanedbať izoláciu vo forme izolačnej vaty a hliníkovej izolačnej fólie. Vatou sa vypĺňajú medzery medzi stenami, ktoré sa následne prekryjú izolačnou fóliou. Na izolácii nešetrite a nesiahajte po lacných a menej kvalitných izolačných materiáloch – ovplyvní to životnosť a kvalitu sauny. Izoláciu prikryjú palubovky, ktoré môžete uchytiť zvisle či vodorovne – je to len na vás. Napokon je potrebné saunu napojiť na elektrinu a zapojiť osvetlenie, na čo si môžete zavolať odbornú pomoc elektrikára. Pri výbere osvetlenia však myslite na to, že je potrebné siahnuť po takom osvetlení, ktoré vydrží vysoké teploty a znesie vlhkosť.

Ako čistiť a udržiavať saunu

Čistením a pravidelným udržiavaním sauny predĺžite jej životnosť a zbavíte sa nepríjemných zápachov a nečistôt. Celú drevenú konštrukciu je najlepšie umývať čistiacim prostriedkom vhodným do sáun. Úplne nevhodné sú čistiace prostriedky na báze chlóru a iných chemikálií, ktoré by sa do dreva vstrebali a následne by ste ich pri saunovaní vdychovali. Raz za pol roka je vhodné drevo ošetriť aj parafínom, aby sa zachovali jeho vlastnosti a vzhľad.

Udržiavať je potrebné aj kachle a kamene v nich. Tie majú síce dlhú životnosť, no po niekoľkých rokoch saunovania je potrebné vymeniť ich za nové. Pri čistení kachieľ taktiež použite na to určený čistiaci prostriedok a vyhnite sa chlóru. Miestnosť, v ktorej sa sauna nachádza, pravidelne a dostatočne vetrajte, najmä ak máte saunu so zvýšenou vlhkosťou, ktorá by sa mohla na stenách kondenzovať a viesť k tvorbe plesní.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 06.11.2020
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?