Málo miesta nemusí byť problém: Ako si správne vybrať projekt domu aj na menší či úzky pozemok?

Prvým krokom k tomu, aby ste si mohli postaviť svoje vysnívané bývanie, je kúpa pozemku. Ide o kľúčové rozhodnutie, pretože samotný pozemok je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výber projektu a následne celú stavbu.

Projekt domu na menší pozemok

Zdroj: bigstockphoto.com

Možno si v mysli predstavujete obrovský dom s priestrannou záhradou, záhradným domčekom, preliezkami pre deti a s búdou pre psa. Nie vždy sa však dá zohnať vhodný pozemok s dostatočnými rozmermi na všetko. Síce sa rodinné štvrte rozrastajú každým dňom viac a viac, no ani to ešte nie je zárukou, že aj ponúkané pozemky budú mať väčšiu rozlohu.

Aj napriek tomu, že sú pozemky na predaj vo vašej vysnívanej lokalite malé, kúpu hneď nemusíte zavrhnúť. Nielenže bude takýto variant podstatne lacnejší ako jeho priestrannejší sused, ale neprídete ani o možnosť postaviť si zaujímavý a praktický rodinný dom. Ako postupovať, keď sa rozhodnete pre menší alebo úzky pozemok?

Dom na malom pozemku

Zdroj: pexels.com

Nechajte si poradiť od odborníka

To, že ste si kúpili malý alebo úzky pozemok ešte neznamená, že je nutné „ťahať“ dom do výšky ďalšími poschodiami. Šikovný architekt vám dozaista navrhne aj bungalov na úzky pozemok, ktorý splní všetky vaše očakávania.

Možno si budete musieť odpustiť obrovské detské ihrisko, bazén alebo kutilskú miestnosť, no čo sa bývania týka, vaše želania sa rozhodne naplnia. Dôležité je „nelietať“ vysoko a nemať prehnané predstavy, ale nechať si poradiť od odborníka. Spoločnými silami to potom dotiahnete k vzájomnej spokojnosti.

Treba však myslieť na to, že architekt sa nesnaží za každú cenu spraviť všetko podľa seba. Práve naopak, snaží sa vyčarovať aj z toho mála čo najviac. Aby ste sa priblížili k tomu, čo ste si vysnívali. Ak ide o projekt domu, bude teda najlepšie, keď si pri jeho výbere necháte poradiť od znalca.

Projektovanie domu

Zdroj: pexels.com

Majte premyslené dispozičné riešenie

Fakt, že by ste si mali nechať pri výbere projektu domu poradiť od odborníka ešte neznamená, že za ním máte prísť úplne nepripravení. Predtým, ako sa za architektom vydáte, mali by ste mať premyslený predbežný návrh dispozičného riešenia.

Ak ešte netušíte, čo všetko od domu očakávate, ľahko sa môže stať, že si z dôvodu krátkosti času vyberiete riešenie, ktoré vám nakoniec nebude úplne vyhovovať. Začať by ste teda mali spísaním zoznamu vašich predstáv, aby vám architekt dokázal „ušiť“ projekt na mieru.

Aké sú možnosti?

V súčasnosti si môžete vybrať z troch alternatív výberu projektu. Buď si dáte vyhotoviť individuálny projekt domu, alebo si vyberiete z katalógových projektov. Prípadne si ešte môžete nechať vybraný katalógový projekt upraviť na mieru. Na to, aby ste šli tou najekonomickejšou cestou, treba mať vopred ujasnenú predstavu.

Môže sa totiž stať, že budete chcieť individuálny projekt, no nakoniec zistíte, že podobný dom má daná spoločnosť aj vo svojom katalógu. Na začiatok preto netreba zavrhnúť ani jednu zo spomínaných možností, ale pustiť sa do výberu projektu vhodného pre váš malý pozemok s nadhľadom a otvorenou mysľou, pretože možnosti sú takmer neobmedzené.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 28.10.2021
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?

Predtým, než sa pustíte do sťahovania a udomácnenia v novom dome, čaká vás ešte jedna povinnosť – kolaudácia novostavby. Aké doklady potrebujete?

Rekonštrukcia starého domu alebo novostavba – výhody, nevýhody, ako rekonštruovať, cenaRekonštrukcia starého domu alebo novostavba – výhody, nevýhody, ako rekonštruovať, cena

Chcete vedieť, kedy je lepšie rozhodnúť sa pre rekonštrukciu a kedy pre stavanie, poprípade, čo zahŕňa jedna a aj druhá možnosť? Čítajte

Povinnosti pri kúpe a po predaji bytu: daň, uvoľnenie bytu po predajiPovinnosti pri kúpe a po predaji bytu: daň, uvoľnenie bytu po predaji

Pri predaji a po kúpe bytu vám zákonne prislúchajú isté povinnosti. Ponúkame vám návod, čo všetko a ako vybaviť.