Ako si vybrať paplón

Kvalitný spánok nie je len otázkou postele či matracu. Dôležité je aj to, čím sme počas noci prikrytí. Pociťujeme to najmä v zimnom období, keď je naše telo viac náchylné na prechladnutie a akékoľvek zmeny teploty.

Správny paplón nám poskytuje pocit väčšieho pohodlia a istoty. Doba, kedy sme spávali pod veľkými perinami z peria, je už dávno preč. Dnes je všetko inak. Paplóny sú vyrábané z vysokokvalitných materiálov a vyznačujú sa najmä výbornými izolačnými vlastnosťami, keďže súčasné periny sú citeľne tenšie. Na výber máme širokú ponuku prírodných či syntetických materiálov.

Typy paplónov

 • Perie a páperie - Aj dnes sa na výrobu paplónov používa klasické perie a páperie. Rozdiel medzi perím a páperím spočíva v tom, že perie tvorí vrchnú časť krycej sústavy hydiny a páperie rastie pod ním. Tieto materiály sa pri plnení miešajú, no prevažnú väčšinu takýchto paplónov tvorí perie. Perie a páperie sú dokonale sterilizované, mäkké a jemné. Periny vyrobené z týchto materiálov sa vyznačujú vzdušnosťou a tepelnou nepriepustnosťou. Problém je často u alergikov, ktorým zdravotné problémy znemožňujú využívanie tohto typu paplónov.
 • Ovčia vlna - Ďalším prírodným materiálom, ktorý sa v súčasnosti dostáva do popredia je ovčia vlna. Paplóny z ovčej vlny sú plnené upravenými vláknami z prírodnej vlny, ktoré sú veľmi ľahké a jemné na dotyk. Ovčia vlna sa vyznačuje dobrými termoregulačnými vlastnosťami. Kumuluje ľudské teplo a odvádza spod periny vlhkosť. Alergie na tento materiál sa vyskytujú iba sporadicky.
 • Syntetické materiály - Paplóny vyrobené zo syntetických vláken sú vhodné najmä pre alergikov. Na výrobu týchto paplónov sa najčastejšie používa duté polyesterové vlákno, ktoré je veľmi ľahké a svojimi termoizolačnými vlastnosťami sa vyrovná periu. Tieto paplóny sa však po určitom čase používania zvyknú zbehnúť, čím sa zmenší ich objem aj schopnosť udržovať teplo.
 • Sezónne paplóny - Okrem materiálov paplóny rozlišujeme aj podľa sezónneho určenia. Letné a zimné paplóny sa dnes už nelíšia veľmi ich hrúbkou, no najmä počtom vrstiev vláken. Zimné paplóny musia zabezpečiť dostatok tepla, takže vlákna v nich sú umiestnené vo viacerých vrstvách. Letné paplóny sú zas viac nadýchanejšie, keďže je pri nich dôležitá schopnosť odvádzať vlhkosť z telesného potu.
 • Nanovlákno - Nanovlákna sú naukladané na seba a zašité do bavlnenej periny, čo im dodáva ľahkosť. Majú rovnaké vlastnosti ako syntetický materiál, sú antialergické a izolujú teplo, taktiež  hypoalergénne a antiroztočové.

 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie paplóny

Najvhodnejší paplón

Pokiaľ si neviete vybrať ten správny paplón jednoznačne zvážte kritéria, ktoré sú pre každého jednotlivca individuálne.

 • regulácia teploty počas jednotlivých ročných období – existujú totiž celoročné i sezónne prikrývky
 • preferujete tenší alebo hrubší paplón
 • teplota v miestnosti v ktorej paplón používate
 • regulácia vlhkosti
 • materiál paplónu
 • antialergické vlastnosti

Najkvalitnejšie paplóny sú vyrábané z bavlny a mikrovlákna.

Paplón s dierou

Tento revolučný slovenský výrobok je určený tým, ktorý radi spia s paplónom medzi kolenami. Diera, ktorá sa nachádza v strednej časti vankúša, je riešenie, vďaka ktorému budete spať tak pohodlne, ako ste zvyknutý. Citlivá oblasť chrbta a krížov však zostane zakrytá.

Na výber máte viacero druhov paplónov s dierou (aloe vera, striebro, karbón, verziu pre deti, ..), na eshope výrobcu si viete zakúpiť aj obliečky na paplón s dierou na nohu. 

Pranie paplónov v práčke

Nie každý paplón je prispôsobený na mokré pranie, preto je nutné prečítať si visačku na produkte a riadiť sa podľa toho. Prať môžeme dvomi spôsobmi:

 1. Ručne, kedy paplón necháte ponorený približne pol hodinu vo vode zmiešanej s tekutým mydlom. Následne ho vyberte a vyžmýkate pod tečúcou vodou, dokiaľ z paplónu nepôjde len čistá voda.  
 2. V práčke perte na jemnom cykle a 60°C. Na pranie môžete poučiť klasické pracie prostriedky a na záver paplón prepláchnite čistou vodou.

Pokiaľ sa prať nedá, zaneste do ho čistiarne. Nechcete predsa riskovať, že sa z neho stane nepoužiteľný kus látky.

Antialergické paplóny – sú potrebné?

Antialergické paplóny sú vyrobené z jemných pavučín polyesterového dutého vlákna, ktoré nie je chemicky upravované a spevňované. Sú ľahké, nezachytávajú prach a dajú sa ľahko vyprať v práčke. Sú vhodné i pre bežných ľudí, nie len pre alergikov. Na trhu nájdeme rôzne typy antialergických paplónov.

Napríklad paplón s výťažkami s Aloe vera, pôsobí ako čistič a anestetikum v jednom. Zmierňuje bolesť vo svaloch a kĺboch a likviduje vírusy a prispieva k lepšiemu spánku. Prikrývka z eucalyptu je zase vyrobená z vláken s priedušnou sieťovou vložkou, ktoré majú výborné termoregulačné vlastnosti. Paplón s karbónovými vláknami je vhodný nielen pre alergikov, ale aj pre ľudí so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou. Strieborné vlákna zas znižujú riziko výskytu plesní, baktérií a roztočov, podobne ako aj prikrývky s bambusom, ktoré navyše výborne neutralizujú zápach z potu a optimalizujú telesnú teplotu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 29.06.2017
Hodnotenie článku:
(86%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Pridať komentár