Ako si vybrať paplón

Kvalitný spánok nie je len otázkou postele či matracu. Dôležité je aj to, čím sme počas noci prikrytí. Pociťujeme to najmä v zimnom období, keď je naše telo viac náchylné na prechladnutie a akékoľvek zmeny teploty.

Správny paplón nám poskytuje pocit väčšieho pohodlia a istoty. Doba, kedy sme spávali pod veľkými perinami z peria, je už dávno preč. Dnes je všetko inak. Paplóny sú vyrábané z vysokokvalitných materiálov a vyznačujú sa najmä výbornými izolačnými vlastnosťami, keďže súčasné periny sú citeľne tenšie. Na výber máme širokú ponuku prírodných či syntetických materiálov.

Typy paplónov

 • Perie a páperie - Aj dnes sa na výrobu paplónov používa klasické perie a páperie. Rozdiel medzi perím a páperím spočíva v tom, že perie tvorí vrchnú časť krycej sústavy hydiny a páperie rastie pod ním. Tieto materiály sa pri plnení miešajú, no prevažnú väčšinu takýchto paplónov tvorí perie. Perie a páperie sú dokonale sterilizované, mäkké a jemné. Periny vyrobené z týchto materiálov sa vyznačujú vzdušnosťou a tepelnou nepriepustnosťou. Problém je často u alergikov, ktorým zdravotné problémy znemožňujú využívanie tohto typu paplónov.
 • Ovčia vlna - Ďalším prírodným materiálom, ktorý sa v súčasnosti dostáva do popredia je ovčia vlna. Paplóny z ovčej vlny sú plnené upravenými vláknami z prírodnej vlny, ktoré sú veľmi ľahké a jemné na dotyk. Ovčia vlna sa vyznačuje dobrými termoregulačnými vlastnosťami. Kumuluje ľudské teplo a odvádza spod periny vlhkosť. Alergie na tento materiál sa vyskytujú iba sporadicky.
 • Syntetické materiály - Paplóny vyrobené zo syntetických vláken sú vhodné najmä pre alergikov. Na výrobu týchto paplónov sa najčastejšie používa duté polyesterové vlákno, ktoré je veľmi ľahké a svojimi termoizolačnými vlastnosťami sa vyrovná periu. Tieto paplóny sa však po určitom čase používania zvyknú zbehnúť, čím sa zmenší ich objem aj schopnosť udržovať teplo.
 • Sezónne paplóny - Okrem materiálov paplóny rozlišujeme aj podľa sezónneho určenia. Letné a zimné paplóny sa dnes už nelíšia veľmi ich hrúbkou, no najmä počtom vrstiev vláken. Zimné paplóny musia zabezpečiť dostatok tepla, takže vlákna v nich sú umiestnené vo viacerých vrstvách. Letné paplóny sú zas viac nadýchanejšie, keďže je pri nich dôležitá schopnosť odvádzať vlhkosť z telesného potu.
 • Nanovlákno - Nanovlákna sú naukladané na seba a zašité do bavlnenej periny, čo im dodáva ľahkosť. Majú rovnaké vlastnosti ako syntetický materiál, sú antialergické a izolujú teplo, taktiež  hypoalergénne a antiroztočové.

 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie paplóny

Najvhodnejší paplón

Pokiaľ si neviete vybrať ten správny paplón jednoznačne zvážte kritéria, ktoré sú pre každého jednotlivca individuálne.

 • regulácia teploty počas jednotlivých ročných období – existujú totiž celoročné i sezónne prikrývky
 • preferujete tenší alebo hrubší paplón
 • teplota v miestnosti v ktorej paplón používate
 • regulácia vlhkosti
 • materiál paplónu
 • antialergické vlastnosti

Najkvalitnejšie paplóny sú vyrábané z bavlny a mikrovlákna.

Paplón s dierou

Tento revolučný slovenský výrobok je určený tým, ktorý radi spia s paplónom medzi kolenami. Diera, ktorá sa nachádza v strednej časti vankúša, je riešenie, vďaka ktorému budete spať tak pohodlne, ako ste zvyknutý. Citlivá oblasť chrbta a krížov však zostane zakrytá.

Na výber máte viacero druhov paplónov s dierou (aloe vera, striebro, karbón, verziu pre deti, ..), na eshope výrobcu si viete zakúpiť aj obliečky na paplón s dierou na nohu. 

Pranie paplónov v práčke

Nie každý paplón je prispôsobený na mokré pranie, preto je nutné prečítať si visačku na produkte a riadiť sa podľa toho. Prať môžeme dvomi spôsobmi:

 1. Ručne, kedy paplón necháte ponorený približne pol hodinu vo vode zmiešanej s tekutým mydlom. Následne ho vyberte a vyžmýkate pod tečúcou vodou, dokiaľ z paplónu nepôjde len čistá voda.  
 2. V práčke perte na jemnom cykle a 60°C. Na pranie môžete poučiť klasické pracie prostriedky a na záver paplón prepláchnite čistou vodou.

Pokiaľ sa prať nedá, zaneste do ho čistiarne. Nechcete predsa riskovať, že sa z neho stane nepoužiteľný kus látky.

Antialergické paplóny – sú potrebné?

Antialergické paplóny sú vyrobené z jemných pavučín polyesterového dutého vlákna, ktoré nie je chemicky upravované a spevňované. Sú ľahké, nezachytávajú prach a dajú sa ľahko vyprať v práčke. Sú vhodné i pre bežných ľudí, nie len pre alergikov. Na trhu nájdeme rôzne typy antialergických paplónov.

Napríklad paplón s výťažkami s Aloe vera, pôsobí ako čistič a anestetikum v jednom. Zmierňuje bolesť vo svaloch a kĺboch a likviduje vírusy a prispieva k lepšiemu spánku. Prikrývka z eucalyptu je zase vyrobená z vláken s priedušnou sieťovou vložkou, ktoré majú výborné termoregulačné vlastnosti. Paplón s karbónovými vláknami je vhodný nielen pre alergikov, ale aj pre ľudí so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou. Strieborné vlákna zas znižujú riziko výskytu plesní, baktérií a roztočov, podobne ako aj prikrývky s bambusom, ktoré navyše výborne neutralizujú zápach z potu a optimalizujú telesnú teplotu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 29.06.2017
Hodnotenie článku:
(86.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva

Aj starú, na pohľad nepríťažlivú vec môžete obliecť do nového šatu, len treba vedieť ako na to. Zbavte sa starého náteru a dajte priestor novému. Poradíme vám ako na to!

Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené

Záhradná hojdačka je perfektným kusom nábytku pre akýkoľvek exteriér. Poslednú dobu si tento typ sedenie našiel cestu do mnohých domovov a práve my sa vám poksúime priblížiť, aká je...

Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?


Pridať komentár