Ako spevniť a stabilizovať strmý svah

Kopcovitý terén okolo domu je veľmi atraktívny, ale každá paráda niečo stojí. V tomto je nutná aspoň základná úprava svahu v záhrade, aby z vašej pýchy po prvej jarnej búrke neostalo len bahnisko.

Stabilizácia strmého svahu

Na malé svahy postačí suchá pokládka

Na šikminu do 45% vám bude stačiť opora z prírodného kameňa napríklad v podobe záhradnej skalky. Kameň je absolútne najprírodnejším riešením a na každej záhrade vyzerá dobre. Navrstvený sa dá aplikovať aj pri nízkych výškach opory do jedného metra. Tu je možné využiť ukladanie kameňov nasucho. Základ by mal byť široký minimálne 50 centimetrov. Ide o rýchle a lacné spevnenie svahu s efektným dizajnom „doby kamennej“. Použiť je nutné masívne kamenné bloky.

 

Masívnejšie spevnenie svahu kameňom

Strmšie svahy si už vyžadujú spojenie kameňov cementovou maltou. Najvhodnejšie sú granit, žula či pieskovec. Bez ohľadu na materiál bude spevňujúci múr vyžadovať vykopanie základov v hĺbke 20 až 40 cm. Tie vysteliete pieskom a štrkom, ak je podložie nepriepustné, bude lepšie zabezpečiť aj drenáž svahu pomocou drenážnych rúrok. Múrik ukladajte mierne šikmo, so sklonom 10 – 15% k svahu. Tým zabezpečíte, že sa nebude neskôr nakláňať dopredu. Stena sa muruje na vybetónovanom základe, denne ju ťahajte maximálne do výšky 50 cm. Inak sa môže zosypať. Ďalšie podlažie pridávajte až ďalší deň.

Spevnenie svahu kameňom

Betónové riešenie

Betón je lacnejšou alternatívou ku kameňu a vôbec nemusí byť menej estetický. Vybrať si môžete dokonale hladký, alebo plastický v rôznych farebných vyhotoveniach. Aby neboli betónové steny príliš masívne, dajú sa vystužiť oceľou. Množstvo výstuže stanoví odborník po posúdení únosnosti podložia a tlakových síl zeminy. Ďalším dobrým tipom je spevniť svah tvárnicami na princípe suchého stavania múru  z vibrolisovaného betónu. Jednotlivé segmenty môžu byť plné, alebo s otvormi na nasypanie zeminy. Tak veľmi rýchlo postavíte živý rozkvitnutý múr.

Do betónových tvárnic patria suchomilné skalničky a trvalky, ako napríklad rozchodníky zvončeky, taričky, lomikamene poniklec , či klinčeky. Na jeseň môžete vysadiť trvalky a cibuľoviny. Na jar doplníte letničky a máte úžasný kvetinový spevňujúci múrik. 

Spevnenie svahu drevom

Drevo nie je úplne tradičný materiál na spevňujúce múriky, ale veľmi krásny. Drevené palisády je možné ľahko použiť na zabezpečenie miernejšieho svahu iba tým, že guľatinu zviažete drôtom alebo plastovou páskou. Na takéto riešenie sa hodí drevo ošetrené tlakovou impregnáciou, ktorá predlžuje jeho životnosť.

Bio alternatíva

Ďalšou možnosťou, ako upraviť svahovitý terén a zabrániť vodnej erózii, je využitie georohože. Na strmých svahoch pomáhajú predchádzať erózií, spevňujú samotný svah a podporujú rast vegetácie. Vďaka nej môžete dosiahnuť plnohodnotné spevnenie svahu rastlinami. Georohože na spevnenie svahu sa vyrábajú najčastejšie z kokosu, juty, prípadne slamy a biomasy. Ich životnosť sa počíta na niekoľko rokov a samovoľne sa rozložia.

Spevnenie svahu georohožou

Čím strmší je svah, tým musí mať rohož vyššiu hmotnosť. Napríklad na svahy do 45 stupňov sa používajú najčastejšie kokosové siete gramáže 400 g / m2 alebo jutové siete gramáže 500 g / m2. Na strmšie svahy je vhodnejšie použiť gramáže od 700 g / m2. Ak vyžadujete trvalé spevnenie povrchu svahu, musíte využiť plastové georohože.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 01.09.2017
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Pridať komentár