Ako spevniť a stabilizovať strmý svah

Kopcovitý terén okolo domu je veľmi atraktívny, ale každá paráda niečo stojí. V tomto je nutná aspoň základná úprava svahu v záhrade, aby z vašej pýchy po prvej jarnej búrke neostalo len bahnisko.

Stabilizácia strmého svahu

Na malé svahy postačí suchá pokládka

Na šikminu do 45% vám bude stačiť opora z prírodného kameňa napríklad v podobe záhradnej skalky. Kameň je absolútne najprírodnejším riešením a na každej záhrade vyzerá dobre. Navrstvený sa dá aplikovať aj pri nízkych výškach opory do jedného metra. Tu je možné využiť ukladanie kameňov nasucho. Základ by mal byť široký minimálne 50 centimetrov. Ide o rýchle a lacné spevnenie svahu s efektným dizajnom „doby kamennej“. Použiť je nutné masívne kamenné bloky.

 

Masívnejšie spevnenie svahu kameňom

Strmšie svahy si už vyžadujú spojenie kameňov cementovou maltou. Najvhodnejšie sú granit, žula či pieskovec. Bez ohľadu na materiál bude spevňujúci múr vyžadovať vykopanie základov v hĺbke 20 až 40 cm. Tie vysteliete pieskom a štrkom, ak je podložie nepriepustné, bude lepšie zabezpečiť aj drenáž svahu pomocou drenážnych rúrok. Múrik ukladajte mierne šikmo, so sklonom 10 – 15% k svahu. Tým zabezpečíte, že sa nebude neskôr nakláňať dopredu. Stena sa muruje na vybetónovanom základe, denne ju ťahajte maximálne do výšky 50 cm. Inak sa môže zosypať. Ďalšie podlažie pridávajte až ďalší deň.

Spevnenie svahu kameňom

Betónové riešenie

Betón je lacnejšou alternatívou ku kameňu a vôbec nemusí byť menej estetický. Vybrať si môžete dokonale hladký, alebo plastický v rôznych farebných vyhotoveniach. Aby neboli betónové steny príliš masívne, dajú sa vystužiť oceľou. Množstvo výstuže stanoví odborník po posúdení únosnosti podložia a tlakových síl zeminy. Ďalším dobrým tipom je spevniť svah tvárnicami na princípe suchého stavania múru  z vibrolisovaného betónu. Jednotlivé segmenty môžu byť plné, alebo s otvormi na nasypanie zeminy. Tak veľmi rýchlo postavíte živý rozkvitnutý múr.

Do betónových tvárnic patria suchomilné skalničky a trvalky, ako napríklad rozchodníky zvončeky, taričky, lomikamene poniklec , či klinčeky. Na jeseň môžete vysadiť trvalky a cibuľoviny. Na jar doplníte letničky a máte úžasný kvetinový spevňujúci múrik. 

Spevnenie svahu drevom

Drevo nie je úplne tradičný materiál na spevňujúce múriky, ale veľmi krásny. Drevené palisády je možné ľahko použiť na zabezpečenie miernejšieho svahu iba tým, že guľatinu zviažete drôtom alebo plastovou páskou. Na takéto riešenie sa hodí drevo ošetrené tlakovou impregnáciou, ktorá predlžuje jeho životnosť.

Bio alternatíva

Ďalšou možnosťou, ako upraviť svahovitý terén a zabrániť vodnej erózii, je využitie georohože. Na strmých svahoch pomáhajú predchádzať erózií, spevňujú samotný svah a podporujú rast vegetácie. Vďaka nej môžete dosiahnuť plnohodnotné spevnenie svahu rastlinami. Georohože na spevnenie svahu sa vyrábajú najčastejšie z kokosu, juty, prípadne slamy a biomasy. Ich životnosť sa počíta na niekoľko rokov a samovoľne sa rozložia.

Spevnenie svahu georohožou

Čím strmší je svah, tým musí mať rohož vyššiu hmotnosť. Napríklad na svahy do 45 stupňov sa používajú najčastejšie kokosové siete gramáže 400 g / m2 alebo jutové siete gramáže 500 g / m2. Na strmšie svahy je vhodnejšie použiť gramáže od 700 g / m2. Ak vyžadujete trvalé spevnenie povrchu svahu, musíte využiť plastové georohože.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 01.09.2017
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rekonštrukcia bytového jadra svojpomocne: Čo všetko vás čaká? Rekonštrukcia bytového jadra svojpomocne: Čo všetko vás čaká?

Nie jeden majiteľ bytu sa už s touto „nočnou morou“ popasoval. Kedysi klasická umakartová (komunistická) konštrukcia bytového jadra bola postačujúca, dnes jej však odzvonilo. Treba...

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.


Pridať komentár