Ako čistiť LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomôže utierka a vhodný prostriedok na čistenie obrazovky

Odtlačky, prstov, prach, množstvo špiny a baktérie, to všetko denne sadá na povrch elektroniky a aj do jej vnútra. Všetky tieto nečistoty ohrozujú a znižujú životnosť spotrebičov a elektroniky a v neplosdenom rade škodia aj vám. Neviditeľné miesta a zákutia v počítači, v televízore, v kávovare sú plné prachu, nečistôt a baktérií.

Ako čistiť TV?

Elektronika je neodmysliteľnou súčasťou bežného života. Najčastejšie sa vyskytujúcim prvkom, ktorý má azda každá domácnosť, je televízor. Aby vám vydržal čo najdlhšie, musíte sa oň pravidelne starať. Ako to však robiť tak, aby ste televízor nepoškodili, keď tie najnovšie sú pomaly tenké ako papier? Poradíme vám.

Obľúbené modely televízorov

Prečo a ako často čistiť televízor?

V prvom rade preto, že čistenie zabezpečí televízoru vyššiu životnosť, ušetrí peniaze za servis a opravy, odstránené nečistoty vás ušetria od alergií a ďalších zdravotných komplikácií. Na dosiahnutie týchto dôležitých aspektov je potrebné, aby sa na televízor používali vhodné pomôcky a prostriedky. Môže ísť o sprej, gél, chňapku alebo rôzne handričky či jednorazové obrúsky, pozor však, musia byť na to určené. S dobrou výbavou zabezpečíte, aby televízor slúžil dlhé roky bez kazovosti a servisu.

Televízor a ďalšiu elektroniku, ktorá má displej, sa odporúča pri bežnom používaní čistiť 2-krát za týždeň. Celkom pracné, však? Hlavne ak to teraz robíte raz za mesiac. Pravidelné čistenie môže predĺžiť životnosť vášho TV aj o pekných pár rokov.

Nikdy nečistite elektroniku vo vnútri, je to záležitosť servisov. Ubezpečujeme vás však, že ak sa budete pravidelne starať o jej vonkajšok, "vnútorných problémov" bude oveľa menej.

S čím (ne)čistiť televízor?

Aj na televízor, podobne ako na kúpeľňu alebo riad, existujú rôzne špeciálne dezinfekčné a čistiace prostriedky, s ktorými očistíte televízor tak, že bude fungovať a vyzerať ako nový. Na jednotlivé typy obrazoviek a televízor sa vyrábajú aj konkrétne prostriedky, napr. utierky, obrúsky, čistiace sady a náčinie. Nie sú cenovo náročné a je lepšie ich mať, pretože o televízor môžete s použitím iných čistiacich prostriedkov prísť a záruka vám pri reklamácii nebude schválená.

Pri čistení televízora preto zabudnite na používanie prostriedkov, s ktorými bežne upratujete. Ide o prostriedky, ktoré sú chemické a pri styku s na obrazovkou TV môžu zareagovať neželane. Ak sa rozhodnete TV utierať handričkou, myslite na to, aby bola z mäkkého materiálu, ktorý nepoškodí povrch obrazovky. Nemala by byť lemovaná šitým okrajom, pretože aj niť môže poľahky poškriabať povrch televízora.

Čistiace pomôcky podľa typu obrazovky

Pri čistení TV by ste mali vedieť, akým typom obrazovky disponuje. Ak totiž použijete čistiaci prostriedok, ktorý je určený na LED obrazovku, na televízor s technológiou CRT, potom sa s TV môžete rozlúčiť. Prostriedok na LED obrazovku obsahuje aj látky, ktoré nie sú s CRT kompatibilné. Čistenie môže spôsobiť poškodenie povrchu obrazovky, pretože ničí antireflektívnu vrstvu, ktorá zabezpečuje jasný a čistý obraz.

Vhodné čistiace prostriedky na TV

Obrúsky

Čistiace obrúsky kúpite v každej predajni s PC technikou, ale aj v lepšom papiernictve. Ich cena sa pohybuje od pár eur až po niekoľko desiatok eur. Záleží od toho, koľko kusov sa v jednom balení nachádza a čím všetkým možným je obrúsok napustený. Väčšinou balenie obsahuje 100 kusov, čo vám pri optimálnom čistení (2-krát týždenne) postačí aj na celý rok. TV a PC obrúsky sa od bežných antibakteriálnych a pleťových obrúskov odlišujú tým, že neobsahujú žiadny alkohol a namiesto látok, ktoré by obrazovku mohli poškodiť, obsahujú látky antistatické.

Čistenie televízora handričkou z mikrovlákna

Handrička z mikrovlákna

Takáto handrička má extrémne jemnú štruktúru. Nenachádzajú sa na nej žiadne lemy a nitky, ktoré by televízor mohli poškodiť. Je to výborný spôsob, ako čistiť mastný displej, prach a otlačky. Ak je nečistota na obrazovke náročná na očistenie, netlačte na ňu utierkou, postačí, ak ju trochu namočíte vlažnou vodou a opatrne utriete. Handrička stojí od 2 eur vyššie a vydrží vám naozaj dlho. Kvalitnú handričku spoznáte tak, že pri šúchaní v ruke nešuští. Šuchot je znakom, že sa v nej nachádzajú drsné vlákna. Po použití handričky ju uskladnite do špeciálnej krabičky, aby sa nezaniesla nečistotami a prachom.

Výhody handričky z mikrovlákien:

 • extrémne jemný materiál,
 • šetrí povrch obrazovky, neškriabe,
 • zachytáva prach,
 • výborná cena,
 • dostupnosť,
 • vhodná na suché i mokré čistenie,
 • spoľahlivo odstraňuje rôzne nečistoty = odtlačky prstov, mastnotu.

Čistiace súpravy

Ak túžite dať obrazovke svojho televízora to najlepšie, potom neváhajte a namiesto obrúskov si zaobstarajte rovno celú čistiacu súpravu. Tá zväčša obsahuje hubku, čistiaci prostriedok, napr. vo forme gélu alebo spreja, handričku z mikrovlákien a antistatickú kefku. Sada je výhodná v tom, že je určená pre konkrétnu značku a typ televízora, nestojí veľa peňazí (okolo 6 €). Takéto čistiace sady odstránia aj odolnejšie nečistoty takmer bez námahy a, čo je najdôležitejšie, bez poškodenia TV.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie televízory

Prach je postrachom televízorov

Najväčším nepriateľom televízora je prach. Pre televízor je oveľa zákernejší ako odtlačky prstov. Dôvod je jednoduchý, keďže sa bežne vyskytuje v domácnosti, ukladá sa nielen na povrch televízora, ale aj do jeho vnútra. Práve prach spôsobuje najčastejšie problémy s televízorom. V prípade veľkého nánosu, televízor nefunguje tak ako má, hlasitosť je tiež slabšia, obrazovka stráca farby a ani ovládač nereaguje, i keď sú v ňom nové baterky. Za všetky tieto problémy, môže prach. Navyše, prach obsahuje kadečo možné i nemožné, medzi tým aj čiastočky, ktoré môžu televízor poškriabať a to ako z vonka, tak aj z vnútra. Pri čistení obrazovky je preto úplne prvým krokom odstrániť ornú vrstvu prachu a až potom použiť utierky.

Krok za krokom, ako vyčistiť televízor

Čistenie televízora nezaberie veľa času a nie je namáhavé, napriek tomu TV pravidelne čistí len málo ľudí. Tu je podrobný postup ,ako televízor vyčistiť tak, aby ste sa vyhli poškodeniu.

 1. Nielen pri televízore, ale aj pri každej jednej elektronike postupujte tak, že ju najprv vypnete a pár minút počkáte, pokým úplne vychladne.
 2. Obrazovku a ďalšie časti (zadnú stranu, podstavec, rám) pred použitím čistiaceho prostriedku zbavte prachu, aby ste TV pri čistení nepoškriabali prachovou časticou. Použite jemný a tenký štetec, s ktorým to síce bude trvať dlhšie, ale je to najspoľahlivejšia metóda, ako odstrániť čo najväčšie množstvo prachu. Ak si prácu chcete urýchliť, použite fén so studeným vzduchom, a to vo vzdialenosti min. 20 cm. Môžete taktiež handričkou mávať pred obrazovkou alebo vyfukovať vzduch, no opatrne aby ste obrazovku nezamočili slinami.
 3. Po odstránení prachu použite špeciálne prostriedky na daný typ obrazovky alebo televízora. V prípade tekutého prostriedku, ho vždy nanášajte na handričku, nie priamo na obrazovku.

Prach vždy odstraňujte nasucho a najlepšie tak, aby ste sa pri tom nedotkli obrazovky.

Nezabudnite, že aj čistiaci prostriedok (handričku) treba tiež očisťovať. V prípade, že ste sa rozhodli pre handričku z mikrovlákien, potom sa odporúča ju po každom použití prepláchnuť vo vode s čistiacim prostriedkom na riad alebo podľa pokynov od výrobcu.

Čítajte etikety a návody na použitie prostriedkov.

Ak je na obrazovku určený tekutý čistiaci prostriedok, potom pred samotnou údržbou vypnite televízor zo zásuvky, aby ste eliminovali akékoľvek možné nebezpečenstvo. 

Ako vyčistiť OLED TV?

OLED TV majú ultratenké obrazovky, o ktoré je nutné sa adekvátne starať tak, aby ste si kvalitu OLED obrazu mohli užili čo najdlhšie. Ako postupovať?

Čistenie televízora od prachu

 1. Odpojte televízor od elektrického zdroja.
 2. OLED televízor by mal byť behom pár sekúnd chladný, ale pre istotu ešte chvíľku počkajte.
 3. Nastriekajte špeciálny prostriedok na handričku z mikrovlákien a krúživými pohybmi, s minimálnym tlakom, utrite obrazovku a ďalšie časti televízora.
 4. Utrite TV do sucha a chvíľku počkajte. Tento čas môžete využiť na vyčistenie ovládača podobným spôsobom ako samotný televízor.
 5. Zapnite televízor.

Ako vyčistiť LCD obrazovku?

Pred čistením obrazovky, či už tej na monitore počítača alebo televízora, si buďte 100-percentne istí, že ide naozaj o LCD obrazovku. Buď použite špeciálne prostriedky a produkty na LCD obrazovku, alebo si zaobstarajte jemnú, mäkkú handričku z mikrovlákien. Trochu ju namočte do vlažnej vody, do ktorej pridáte pár kvapiek prostriedku na riad, vyžmýkajte a jemne, bez tlaku, utrite displej, obrazovku, monitor, ale nie krúživými pohybmi, ale ťahavými, pás po páse.

Pozrite si viac produktov z kategórie oled televízory

Ako vyčistiť plazmové monitory a obrazovky?

Plazma je oveľa citlivejšia ako LCD displej. Hoci je tvorená sklom, podobne ako obrazovka starých televízorov, čistí sa úplne inak. Najlepším riešením je zakúpiť si špeciálne obrúsky, určené na tento druh obrazoviek. Ak máte lesklý rám plazmovej obrazovky, potom použite utierku z mikrovlákien. Odstráňte prach, na handričku nastriekajte špeciálny bezalkoholový čistič, ktorý pôsobí antistaticky, a jemnými ťahavými pohybmi, pás po páse, očistite obrazovku.

Ako vyčistiť matný displej?

Mnoho ľudí žije v mylnej predstave, že matná obrazovka sa čistí inak ako tradičná lesklá obrazovka. Nie je to však pravda. Matnú obrazovku dokážete vyčistiť rovnakou metódou ako lesklé displeje. Môžete používať tie isté prostriedky a produkty, ktoré využívate pri lesklých obrazovkách, ale predsa len je tu jeden rozdiel. Pri väčšej špine je nutné použiť destilovanú vodu. Utierku z mikrovlákna namáčajte výlučne len do destilovanej vody, nie do bežnej vody z vodovodu a nepoužívajte ani saponáty. Navlhčenou handričkou poutierajte displej, netlačte príliš znečistené miesto, radšej ho prejdite viackrát. V závere použite ešte suchú handričku, s ktorou sa postaráte o dokonalé odstránenie vlhkosti.

Nezabudnite, že ak je obrazovka veľmi znečistená prachom, treba odstrániť najprv ten (napr. fénom) a až potom prejsť k čisteniu pomocou handričky.

Toto určite nerobte

 • Nepoužívajte čistiace prostriedky na typ obrazovky, ktoré nie sú určené na váš TV.
 • Neodstraňujte nečistoty pomocou papierovej servítky alebo toaletného papiera, sú drsné a ľahko doškriabu displej.
 • Nečistite obrazovku, pokým je teplá, pretože čistiaci prostriedok môže pri aplikácii zanechávať šmuhy.
 • Pri čistení akejkoľvek obrazovky sa vyhnite vyvíjaniu tlaku, veľmi ľahko vzniknú preliačiny, ktoré síce nie sú citeľné na dotyk, ale určite ich zaznamenáte pri zapnutí televízora. Spoznáte ich podľa chýb v obraze. Najčastejšie sa objavujú ako tmavé fľaky na LCD obrazovke.
 • V žiadnom prípade nepoužívajte prostriedky, ktoré sú napustené alkoholom a ani nijaké iné, ktoré nemajú napísané v popise, že ich možno použiť na obrazovky.
 • Neutierajte obrazovku po domácky vyrobenými handričkami, napr. so starých tričiek. Hoci to znie nezmyselne, ale spomeňte si na svoje slnečné okuliare, tiež je potrebné ich utierať špeciálnou handričku, aby sa nepoškriabali. Párkrát ich očistíte oblečením alebo servítkou a potom sa čudujete, odkiaľ vznikli tie škrabance, keď si dávate na ne taký pozor.
 • Čistiace prostriedky nikdy neaplikujte priamo na obrazovku, ale len na handričku, pretože monitory a obrazovky nie sú vyrobené tak, aby odolávali tekutým prostriedkom. Priamym nastriekaním tekutina rýchlo stečie alebo prenikne na miesta, ktoré môže poškodiť.
 • Je absolútne neprípustné používať prípravky, ktoré obsahujú amoniak, etylalkohol, acetón, etylacetát alebo ocot. Pozor, pretože tieto látky sa často nachádzajú aj v univerzálnych čističoch či obrúskoch.

Čo robiť, ak som už obrazovku poškodil nevhodným čistením?

Ak ste poškodili obrazovku, monitor alebo iný displej na elektronike, potom vám neostáva nič iné, len ju zaniesť do servisu. V prípade použitia nevhodnej čistiacej techniky alebo realizácie nevhodného postupu čistenia vám reklamácia neprejde. V každom prípade, niekedy je oprava výhodnejšia ako kúpa nového televízora. Určite sa však nesnažte škodu napraviť svojpomocne, napr. ďalším čistením. Mohli by to viesť, a často aj vedie, k ešte horšiemu výsledku.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 20.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúreZavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúre

Možností, ako spracovať čučoriedky, je hneď niekoľko – sušenie, zaváranie, mrazenie alebo priama konzumácia. Prečítajte si o tom, aké sú možnosti zavárania.

Zavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + receptyZavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + recepty

Medzi najčastejšie spôsoby spracovania jahôd patria práve kompóty, džemy aj sušenie. Zaváranie zvládne úplne každý. Nepotrebujete naň ani žiaden špeciálny zavárací hrniec – pomôcť si...

Voskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obalVoskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obal

Do voskvoých obrúskov si môžete zabaliť ovocie, zeleninu alebo pečivo. Čo sú voskové obrúsky, ako si ich jednoducho vyrobiť a akú starostlivosť vyžadujú?