Ako správne pestovať prvosienky vonku aj v byte

Pri prvosienkach sa často stretávame s označením symbol jari, keďže spomedzi poľných a lesných kvetov začínajú rásť ako prvé. Práve tento fakt nám naznačuje, že prvosienkam sa bude dariť aj v pomerne chladnom prostredí.

Pestovanie prvosienky v kvetináči

Ako sa však starať o tieto pekne vyzerajúce kvetiny s priaznivými zdravotnými účinkami? Ak sa rozhodnete pre kúpu a pestovanie prvosienok, tak hneď prvá potešujúca vec je, že ponuka farebných variácií je ozaj široká a preto si môžete vybrať podľa vášho gusta.

Pri zakúpení si určite skontroluje v akom stave sú listy a kvetné puky. Ideálne je, ak sú listy bez škvŕn a kvet má dostatok púčikov. 

Pri akej teplote pestovať prvosienky?

Ako už bolo spomenuté, tak prvosienkam nevadí ani relatívne chladnejšie prostredie a preto odporúčaná teplota na ich pestovanie je približne od 10°C do 15°C. Problémom by nemala byť ani mierne zvýšená teplota (približne o 5°C), ale v takých prípadoch je dobré, ak sa na noc teplota ochladí, respektíve ak sa v priestoroch pravidelne vetrá 

Čo sa týka teploty, tak platí univerzálne pravidlo, že je dobré vyhýbať sa obom extrémom, tzn. príliš veľkému chladu a príliš veľkému teplu. V takých prípadoch kvet prestáva rásť, vädne až nakoniec odumrie. 

Na akom mieste pestovať prvosienky?

Výber miesta pre prvosienky úzko korešponduje s ich teplotnou znášanlivosťou. Keďže aj vo voľnej prírode rastú na jar medzi prvými, tak v domácnosti ich môžete vyložiť na balkón či terasu skorej ako ostatné balkónové rastliny.  

Ružové prvosienky na balkóne

Vo všeobecnosti je preto dobré, ak ich budete pestovať na mierne chladnejšom mieste – výborným miestom je napríklad chodba, kde býva teplota nižšia ako v ostatných izbách a zároveň budú prvosienky spĺňať svoju estetickú funkciu hneď pri vchode.  

Pri vyberaní miesta je taktiež potrebné vziať do úvahy, že prvosienky nesmú byť dlhodobo vystavené priamemu slnku – skôr preferujú rozptýlené, teda nepriame svetlo. Určite ich nepokladajte nad radiátor, pretože suchý vzduch a teplo im škodí.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Polievanie a presádzanie prvosienok

I pri polievaní platí „zlatá stredná cesta“. V preklade sa teda musíte postarať o to, aby vaša kvetina nebola príliš „preliata“, no zároveň dávajte pozor, aby úplne nevyschla. Ak je zemina príliš vlhká, tak začína žltnúť a hniť a ak je vonku, alebo vystavená na chlade, tak môže dôjsť k podchladeniu. Pri vyschnutí, samozrejme, dochádza k vädnutiu. Na polievanie je ideálna dažďová voda alebo odstáta voda z vodovodu. 

Presádzanie prvosienok do veľkého kvetináča

Ako väčšina kvetov, tak aj prvosienky sa v obchodoch obvykle predávajú v malých kvetináčoch, ktoré prakticky celé zaberú koreňmi. Preto je vhodné hneď po kúpe presadiť kvet do hlbšieho kvetináču alebo inej nádoby, aby mali korene priestor na rast. Nové kvetiny sa musia presádzať veľmi opatrne, no vzhľadom na ich rast v nasledujúcich dňoch je väčšia nádoba nutná. Po presadení im nezabudnite dopriať dostatok vody, ale neprežeňte to. 

Hnojenie a starostlivosť o prvosienky

Ako väčšina kvetov, tak aj prvosienky uvítajú, ak im z času na čas doprajete aj nejaké to hnojivo. Na rôznych diskusných fórach nájdete rozdielne pohľady na túto tematiku, no asi najčastejšie panuje názor, že prvosienky by sa mali hnojiť raz za dva týždne, alebo dvakrát za mesiac. 

Počas pravidelného polievania a občasného hnojenia nezabúdajte párkrát mesačne skontrolovať vzhľad vašej kvetiny a v prípade potreby poodstraňujte odkvitnuté kvety a zbavte ju zožltnutých a zvädnutých spodných listov. Takouto starostlivosťou podporíte ďalšie kvitnutie. 

Ako sa prvosienky rozmnožujú?

Čo sa týka rozmnožovania prvosienok, tak v klasických bytových priestoroch sa veľmi ťažko vytvárajú podmienky na pohlavné, teda generatívne rozmnožovanie, z ktorého vznikajú nové a pestrejšie výhonky. Ak si však plánujete vytvoriť z prvosienok záhon z vlastných zásob, tak rozmnožovanie vegetatívnym spôsobom je ideálnou voľbou.

Mechanické delenie prvosienok

Pri takomto rozmnožovaní musíme mechanicky odstrániť časť pôvodnej rastliny, ktorá je schopná sa zakoreniť a vytvoriť jej priestor v dostatočne zavodnenej zemine. Môžeme tiež použiť hnojivo, aby náš „nový“ výhonok dostával dostatok živín. 

Čo s prvosienkou po odkvitnutí?

Rozšíreným názorom je, že po odkvitnutí prvosienkových kvetov si ju môžete presadiť do záhradky, kde by mala pri dobrej starostlivosti bez problémov prezimovať a vo svojom období opäť rozkvitnúť. Poďme sa však pozrieť faktory, ktoré si treba všímať. 

V prvom rade záleží na tom, ako ste sa o rastlinu starali. Ak ste dodržiavali pravidlá vymenované v článku – chladnejšie miesto, dostatok nepriameho svetla, dostatok vlahy, tak pri optimálnom zdravotnom stave sú pripravené na presadenie do záhradky, kde prezimujú. Ak spozorujete na rastline známky choroby, napríklad škvrny na listoch/stonke, tak sa presádzane veľmi neoplatí. To isté platí aj pri udržiavaní v teple a na suchom vzduchu. 

Ak nemáte záhradku, tak nezúfajte, pretože odkvitnutú prvosienku môžete presadiť do čerstvého substrátu. Dôležité je, aby bol takto odkvitnutý kvet udržiavaný vo vlahe a pravidelne hnojený. Počas zimy môžete kvetináč obaliť fóliou. Ak presádzate do záhradky, tak hľadajte miesto v tieni a počas tuhých mrazov jemne prikryte kvet halúzkami. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 01.03.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár