Ako správne zazimovať chatu či chalupu?

Mesiace, kedy sme si užívali horúce lúče slnka na našej chalupe alebo chate sú už definitívne preč. Posledné babie leto ako by ani nebolo a neostáva nám nič iné, ako sa o naše letné „sídlo“ adekvátne postarať a pripraviť ho na oddych.

Ako správne zazimovať chalupu či chatu?

Zazimovanie chaty či chalupy je dôležité preto, aby sme o pár mesiacoch mali chatu v dokonalej kondícii a mohli si opäť užívať oddych tak ako v minulom roku. Ako chatu zazimovať? Na čo by sme nemali zabudnúť? Všetko podstatné sa dočítate v našom článku.

Voda napácha škodu

Mínusové teploty sú pre chatové sídla skutočným postrachom. Ak chcete predísť popraskaným trubkám, zničeným čerpadlám alebo vytopeniu, určite by ste nemali zabúdať na tieto podstatné úkony.

Uzatvorte prívod vody. Najjednoduchšie čo môžete urobiť je odstaviť prívod vody do chaty. Ak hovoríme o vode, nesmieme zabudnúť vypustiť bojler (ohrievač vody), čerpadlá či vodu z hadice alebo odstaviť závlahové systémy. Skôr ako vypustíte bojler, nezabudnite odstaviť elektrickú sieť. Hadice je potrebné riadne uskladniť, aby počas zimy nedošlo k ich potrhaniu následkom mrazu. Pri potrubí ešte lepšie urobíte, ak ho prefúknete kompresorom.

Chata pod nánosom snehu

U ľudí sa stretávame aj s názorom, že vodu z bojlera nie je potrebné vypustiť, je však dobre, ak doň nasypete soľ alebo nalejete nemrznúcu zmes. Ak sa v bojleri totiž nenachádza voda, má tendenciu korodovať. Práve soľ alebo nemrznúca zmes zabránia tvorbe korózie. Pochopiteľne, po príchode na chatu je potrebné vodu napustiť nanovo.

Elektrická sieť

Zabúdať by ste nemali ani na elektrinu. V prvom rade vytiahnite zo zásuviek všetky elektrické spotrebiče a vypnite všetky poistky. V prípade, že máte na chalupe zabezpečovací systém (alarm), potrebnú fázu nechajte zapnutú, no postarajte sa o to, aby všetky ostatné spotrebiče boli vypnuté a vytiahnuté zo zásuvky.

Potraviny a jedlo

Akékoľvek jedlo alebo suroviny na prípravu jedál odvezte so sebou alebo vyhoďte. Múka, cukor, koreniny i všetko ostatné. Najlepším riešením je, ak na chalupe nenecháte nič z toho. Mrazničku nechajte odmraziť a dôkladne vyčistite. To isté urobte aj s chladničkou, aby v nej nezostali nepríjemné pachy. Čo sa týka špajze, nenechávajte v nej nič, čo by mohlo podľahnúť plesniam alebo by bolo lákadlom pre škodcov ako myši, lasice, kuny či hmyz.

Polička s koreničkami

Ak niečo chcete uschovať, určite urobíte dobre, ak koreniny či iné suroviny zabalíte do vákuových obalov či uzatvorených nádob, kde máte istotu, že sa nedostane škodca, ale ani vlhkosť.

Kontrola strechy a čisté odkvapy

Lístie, machy či iné nečistoty môžu spôsobiť, že odkvapový systém sa upchá. Pred zimným obdobím je dôležité, aby boli odkvapy čisté. Ak v nich totiž voda ostane stáť, môžu sa poškodiť, alebo voda od dažďov či topiaceho snehu bude pretekať cez okraj.

Druhou a ešte viac podstatnou vecou je kontrola strechy. Netýka sa to len strešnej krytiny, v ktorej budete hľadať prieduchy alebo škáry, ale takisto krovu. Ak sú totiž trámy poškodené, ľahko sa môže stať, že ťažký sneh spôsobí ich zrútenie. Určite teda nechcete, aby sa strecha pod návalom snehu prevalila.

Náradie a poriadok v kôlni

Záhradnú techniku ako kosačka, kultivátor, rotavátor, motorová píla alebo záhradné náradie, ktoré máte v kôlni, by bolo ideálne zobrať so sebou. Ak však takáto možnosť nie je, kôlňu treba dobre zabezpečiť. Okrem toho v zariadeniach nenechajte benzín, aby v nádrži nedegradoval. Ak je však technika príliš cenná, zvážte, že ju skutočne vezmete so sebou alebo ju odložíte u známych. Je to totiž veľké pokušenie pre zlodejov. Ostatné náradie riadne očistite, prípadne nabrúste.

Kôlňa na náradie

Nezabúdajte na záhradku. Ak máte na chalupe záhradu alebo bohatý repertoár rastliniek či stromčekov, nezabudnite ich zazimovať. Každá rastlina si vyžaduje špecifickú starostlivosť a preto nenechajte vašu starostlivosť vyjsť nazmar.

Zariadenie chaty

Ak sa chystáte na vašu chatu nezavítať dlhšiu dobu, neurobíte chybu ak kreslá, sedačky prekryjete igelitom. Oblečenie, svetre, vetrovky či deky, uteráky a osušky pobalte do vriec alebo uskladnite do nádob, kde nehrozí tvorba vlhkosti alebo nepríjemné prekvapenie od molí či plesní.

Dobrým riešením sú aj pohlcovače vlhkosti, pachov a prípravky proti škodcom. Určite odporúčame rozmiestniť na chalupe i nejaké pasce na myši v prípade, že sa tam udomácnil nejaký škodca. Okná či dvere dobre skontrolujte. Ak by niekde prefukovalo, použite silikón, aby ste zamedzili prúdeniu vzduchu dnu. Akékoľvek cennosti si odvezte so sebou.

Bezpečnostný systém

Zamknutie dverí, pozatváranie okien nie je vždy dostatočným ochranným prostriedkom. Je to základ, na ktorý netreba zabúdať, musíme si uvedomiť, že riziko je omnoho väčšie. Zlodeji totiž nájdu príležitosť všade. Rozhodne budete mať srdce na mieste, ak si dáte nainštalovať, keď aj ten najjednoduchší bezpečnostný systém. Pohybové čidlá alebo kamerový systém sú najlepším riešením. Rovnako tak niekedy postačí senzor, ktorý automaticky zapne svetlo na chate či priamo v interiéri.

Chata so svetlom

Takisto existujú spínače, ktoré na chate v určitých intervaloch rozsvietia svetlo. Myslite na to, že jednu elektrickú fázu by ste mali nechať aktivovanú pre napájanie kamier či alarmu. Kvalitné zámky a bezpečnostné dvere sú taktiež vhodnou voľbou pre zabezpečenie nehnuteľnosti.

Poistenie ako istota

Všetko ste podriadili tomu, aby bola vaša chata v bezpečí, no i tak došlo k jej poškodeniu. V takom prípade je poistka to jediné, čo vám môže pomôcť. Okrem vandalov, zlodejov sa môže stať, že lokalitu postihne aj prírodná katastrofa. Poistenie chaty a chalupy je dnes bežnou poistkou v ponuke každej poisťovne. Poistiť môžete chatu aj proti požiaru. Je len na vás, či bude poistenie len počas určitých mesiacov alebo sa rozhodnete pre poistenie celoročné.

Susedská hliadka

Ak je vaša chata mimo civilizáciu, nepostráži vám ju už nikto okrem prírody, no ak ste v chatovej oblasti, ktorá je aktívna a poznáte ľudí, ktorí by z času na čas vašu chalupu skontrolovali, nič nie je jednoduchšie ako ich o túto láskavosť poprosiť. Takáto občasná návšteva môže odradiť i potenciálnych zlodejov. Zároveň budete mať istotu, že vaša chata stále stojí na mieste a je v úplnom poriadku.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 05.12.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Pridať komentár