Magnetická, posuvná, rolovacia, navíjacia sieťka proti hmyzu na dvere, okná – starostlivosť

Všimli ste si nahromadený prach a nečistoty na sieťkach proti hmyzu, no nie ste si istí, ako si s nimi poradiť? Samotné čistenie nie je vôbec náročné, no ide o úlohu, ktorú radi a často odkladáme. Vyčistené sieťky proti hmyzu nám pritom vydržia dlhšie, budú účinnejšie slúžiť aj sprehľadnia výhľad cez okno či terasové dvere.

Ako vyčistiť sieťku proti hmyzu

V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako si ľahko v niekoľkých krokoch poradiť so zanesenými sieťkami na oknách.

Obľúbené siete proti hmyzu na okná

Prečo je dobré zaobstarať si sieťky proti hmyzu

Sieťky proti hmyzu sú vítanou pomôckou najmä v lete a začiatkom jesene, keď je vonku množstvo komárov a ďalšieho hmyzu, ktorý vám pri otvorenom okne rád vletí dovnútra. Počas horúcich mesiacov je navyše dôležité vetrať vo večerných hodinách, keď je ľahké svetlom lampy nalákať hmyz. Sieťky proti hmyzu určite ocení každý, kto nechce stráviť večer hľadaním komárov v spálni, no samozrejmosťou by mali byť hlavne v domácnostiach s malými deťmi a alergikmi. Nejde totiž len o hmyz, ktorý dokáže sieťka zachytiť. Často sú to aj rôzne iné nečistoty, prach či peľ a alergény, ktorých koncentrácia v dome sa tak mierne obmedzí. Alergici môžu siahnuť po antialergických sieťkach na okná, ktoré pomáhajú zachytiť až 80 % alergénov, vďaka čomu budú môcť alergici vetrať aj počas období s vysokou koncentráciou alergénov v ovzduší. Tie sa však zachytia na sieťke, preto je potrebné vedieť, ako ju správne čistiť a udržiavať.

Ako často by sa mali siete proti hmyzu čistiť?

Čistiť sieťky proti hmyzu sa odporúča minimálne raz ročne, najlepšie po sezóne, koncom jesene. Výhodné je však siete umývať vždy počas čistenia okien. Keď už umývate aj rámy a okolie okien, môžete sieťky aspoň narýchlo utrieť od všetkého prachu a nánosu nečistôt. Frekvencia čistenia by však mala závisieť od toho, v akých podmienkach bývate. Zvýšiť frekvenciu čistenia sa oplatí vtedy, ak žijete pri rušnej ceste, pri stavenisku alebo v inom prostredí, kde je koncentrácia prachu zvýšená. To isté platí aj v prípade, ak žijete v blízkosti rastlín a stromov, pri parku, pri lese a podobne, kde môže sieťka zachytiť rôzne čiastočky peľu, lístky, lupene a ďalšie častice. Sieťky umývajte častejšie predovšetkým vtedy, ak ste alergickí na prach, peľ či iné alergény, ktoré by sa na sieťke mohli zachytiť.

Ako na údržbu sieťok proti hmyzu

Čistenie sieťok proti hmyzu sa bude líšiť v závislosti od typu sieťky. Poznáme sieťky, ktoré sú pevne nalepené na okennom ráme, rámové sieťky, ktoré sa dajú odňať aj s rámom, posuvné siete, ktoré sa dávajú do veľkých okien a dverí, rolovacie sieťky, ktoré sa rolujú podobne ako okenné rolety, a plisé sieťky, ktoré sa skladajú ako harmonika, pričom ich posun je možný z každej strany. Nech už máte ktorýkoľvek typ, sieťky sa oplatí umývať za priaznivého počasia, najlepšie v teplý, slnečný deň bez dažďa a vetra. Umývanie sieťok v bezvetrí je dôležité, inak vám na čerstvo umyté sieťky môže nafúkať množstvo prachu.

Ako čistiť sieť proti hmyzu

Na umývanie si pripravte univerzálny čistič, resp. tekutý saponát, ktorý môžete rozrobiť vo vode, handričku, mäkkú kefku a vysávač. Zo sieťky je vždy potrebné najprv odstrániť častice prachu a tuhé nečistoty vysávačom alebo kefkou, po čom sa sieťka umýva vodou a saponátom a následne sa nechá vyschnúť. Poďme sa teda pozrieť na špecifiká jednotlivých typov sietí proti hmyzu.

Sieťky upevnené na okennom ráme

Sieťky, ktoré sú fixne upevnené na okennom ráme, bývajú najlacnejšou voľbou, no zároveň sa aj najťažšie udržiavajú. Nedajú sa totiž odňať a vyčistiť v kúpeľni a prístup k vonkajšej strane sieťky býva najmä pri vyšších poschodiach komplikovaný. Lacnejšie varianty týchto sietí sa navyše ľahko potrhajú a poškodia, preto v niektorých domácnostiach vydržia len rok. Ako si teda s čistením fixných sietí najlepšie poradiť?

 1. V prvom kroku preskúmajte stav sieťky, či sa v nech nenachádzajú diery a trhliny, ktoré mohli vzniknúť poveternostným podmienkami, hryzením hmyzu aj opotrebovaním. Ak diery nájdete, zvážte, či sa dajú opraviť, alebo sú príliš veľké a je na čase sieťku vymeniť.
 2. Ak je stav sieťky v poriadku, môžete začať odstraňovať prah a väčšie nečistoty vysávačom alebo metličkou s mäkkými štetinami. Ak si zvolíte vysávať, upravte intenzitu vysávania a použite štetinový nadstavec. Nečistoty nezabudnite odstrániť aj z okenného rámu a parapetu.
 3. Umývanie vodou a saponátom môže byť v tomto prípade náročné, keďže sieťka sa nedá len tak preniesť do kúpeľne. Odporúča sa preto okolie pod sieťkou vyložiť handričkami, ktoré prebytočnú vodu vsiaknu.
 4. Čistiaci prípravok zmiešajte vo vedre alebo v lavóre s vodou a pripravte si kefku s mäkkými štetinami alebo handričku (podľa pevnosti vašej sieťky). Kefku či handričku namočte do rozrobeného saponátu a kruhovitým pohybom začnite sieťku čistiť.
 5. Po vyčistení je potrebné saponát opláchnuť. Vezmite si preto vedro s čistou vodou a postupujte podobným spôsobom. Ak sa okno nachádza na prízemí, sieťku možno pri zavretom okne opláchnuť aj s hadicou s vodou.
 6. Okolie sieťky dobre osušte, nenechajte nastekanú vodu len tak, inak sa vám môžu začať tvoriť plesne. Sieťku už len nechajte vyschnúť a máte hotovo. Keďže sieťka bude schnúť priamo na okennom ráme, snažte sa nepoužívať zbytočne nadmerné množstvo vody a čistenie vykonávať za slnečného počasia, aby sieťka rýchlejšie vyschla.

Rámové sieťky proti hmyzu

Rámové sieťky sa čistia už o čosi lepšie, keďže sa dajú aj s rámom odinštalovať a preniesť napr. do vane. Pod tlakom vody zo sprchovej hlavice sa tak zbavíte špiny dôkladnejšie a s menšou námahou.

 1. Rámovú sieť najprv odinštalujte a aj s rámom ju môžete preniesť na miesto, kde sa vám bude čistiť pohodlnejšie a bude okolo vás viac priestoru.
 2. Vysávačom alebo mäkkou metličkou odstráňte prach a väčšie nečistoty, ktoré sú na sieťke zachytené. Keďže je rám vybratý, jednoducho sa budete môcť dostať aj k vonkajšej strane siete, ktorá býva o čosi viac zanesená. Ak ide špinu ťažšie odstrániť, pomôžte si kefkou, no dbajte na to, aby ste sieť nepotrhali.
 3. Následne sieť umyte vodou a saponátom. Umývať môžete buď handričkou, alebo kefkou, ktorú budete do rozrobeného saponátu namáčať, alebo si rám preneste do vane, do sprchy alebo von, na terasu či do väčšej nádoby (vanička, lavór, bazén a pod.). Vo vani alebo sprche vám však umývanie pôjde rýchlejšie, keďže si budete môcť pomôcť sprchovou hadicou.
 4. Saponát napokon opláchnite. Opäť raz vám tento krok pôjde rýchlejšie so sprchovou hadicou, no pomôcť si môžete aj s vedrom vody, hadicou alebo skrátka s kefkou.
 5. Pred založením rámu nechajte sieť uschnúť. Jemne ju môžete osušiť suchou handričkou, aby rýchlejšie vyschla, a následnej jej doprajte dostatok času v dobre vetranom prostredí. Rám založte naspäť až keď sieťka úplne vyschne.

Posuvné, rolovacie a plisé sieťky proti hmyzu

Postup pri umývaní týchto sietí je podobný. Všetky sa dajú umyť priamo na mieste, bez vyberania siete, avšak pri samotnom čistení treba byť opatrní, aby sa jemná sieť nevysunula zo svojich koľají alebo inak nepoškodila.

 1. Keďže siete sa nebudú z okien vyberať (ak si nezvolíte druhú možnosť), okolie okien, príp. dverí, vyložte suchými handričkami, aby odkvapkávajúca voda stekala za rám len minimálne.
 2. Drobných nečistôt a prachu sa zbavte skôr jemnou metličkou, ktorou prach ometajte opatrne. Ak zvolíte vysávač so štetinovým nadstavcom, uistite sa, že nie je nastavený na silný výkon. V každom prípade si dajte pozor, aby sa sieť nevysunula zo svojich koľají alebo aby sa neopatrným zaobchádzaním nepoškodila.
 3. Na umývanie použite skôr mäkkú handričku, ako kefku. Tú namočte do rozrobeného saponátu, no dobre ju vyžmýkajte, aby ste sieť zbytočne nepremočili.
 4. Po umytí sieťku opláchnite vodou. Stačí si vodu so saponátom vymeniť za čistú vodu a môžete pokračovať v používaní rovnakej, no vypratej handričky.
 5. Sieťku napokon jemne osušte suchou handričkou. Sieť nedrhnite a nesnažte sa dostať všetku nasiaknutú vodu, ale handričku použite na jemné utieranie. Zvyšok vlhka vyschne postupne na slnku.

Čistenie rámovej siete proti hmyzu vodou

Ako opraviť sieť proti hmyzu?

Dierky v sieti a potrhané nitky nie sú ničím neobvyklým. Neraz sa stane, že sa siete pazúrmi zachytí vtáčik alebo sa cez sieť prehryzie osa. Do opráv sa pustite hneď, ako si dieru všimnete, inak bude sieťka neefektívna a dovnútra sa vám dostane hmyz. Pri menších dierkach, kde sú vlákna sieťky oslabené alebo v malej miere roztrhané, možno použiť jednoduchý trik s lakom na nechty. Sieťku očistite od prachu a nečistôt, narovnajte jej vlákna a prejdite ich priesvitným lakom na nechty. Po vyschnutí budú vlákna posilnené a menšie diery scelené. Tento trik však funguje len na skutočne malé roztrhané miesta.

Menšie diery alebo miesta, v ktorých je sieť rozrezaná, možno jednoducho spojiť zašitím niťou. Vyberte si niť podobnej farby ako sieťka a medzery šitím jednoducho spojte. Takéto riešenie je efektívne a ak sú miesta dobre zašité, spoje môžu vydržať dlhodobo. Pri prvotnom aplikácii siete na hmyz si určite nechajte prípadné zvyšky siete, ktoré bolo potrebné orezať. Zídu sa vám na plátanie väčších dier. Sieťku očistite od prachu a narovnajte. Na miesta s väčšími dierami si pripravte kruh vystrihnutý zo zvyšnej siete. Ten prišite ihlou a niťou podobnej farby ako sieť. Pri poriadnom zašití môžu aj takéto záplaty vydržať pomerne dlho. Ak sú vzniknuté diery priveľké a sieťovina sa javí oslabená, so štiepiacimi sa vláknami, zvážte výmenu siete za novú.

Pri plisé sieťkach sa stáva aj to, že ak sieť necháte rozprestretú počas vetra, silného dažďa alebo nepriaznivého počasia, môže sa narušiť jej typický tvar harmoniky. Tento stav sa dá jednoducho opraviť. Plisé sieť rozprestrite a navlhčite vodou. Na navlhčenie je najjednoduchšie použiť rozprašovač. Vlhkú sieť je potrebné zhrnúť späť na pôvodné miesto, kde je potrebné nechať ju poskladanú. Sieť sa pri vysychaní vráti do pôvodného tvaru. Na druhý deň bude sieť suchá a bude ju možné opäť použiť.

Obľúbené siete proti hmyzu na okná

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

09/08/2021 08:08
Teodor

Už druhú sezónu používam sieťku proti hmyzu Tesa Comfort a som s ňou spokojný. Inštalácia bola veľmi jednoduchá a bez potreby čohokoľvek zmerať. Sieťka veľmi dobre drží na svojom mieste a čo je najpodstatnejšie, konečne mám letné noci bez otravných komárov. :-) Cena sieťky je nastavená nízko a účinok je super, čiže je na nezaplatenie. Odporúčam každému, kto sa chce zbaviť komárov či iného drobného hmyzu. Sieťke nemám čo vytknúť, na žiadne jej mínusy som neprišiel. Bude s ňou spokojný každý.

13/08/2021 20:18
Ninka S.

Proti hmyzu používam sieťku do okna Brilanz a som s ňou spokojná. Sieťka bola lacná, tak som sa spočiatku obávala, že bude mať nejaké nedostatky. No na moje prekvapenie je sieťka kvalitne vyhotovená a hlavne slúži svojmu účelu. Je vyrobená tak, že sa prakticky pripne pomocou suchého zipsu. V balení bola páska so suchým zipsom s rozmerom 6,6 metra a je možné túto pásku ďalej upravovať. Pre mňa je to užitočný výrobok, hoci niekde som čítala, že páska sa začne časom odlepovať. Mne sa to zatiaľ nestalo, tak uvidím časom. Sieťka je jemne tkaná, čo mi vyhovuje, pretože sa cez ňu neprepchá ani drobný hmyz. Sieťku odporúčam.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 09.08.2021
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémiaAko vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémia

Pripravili sme pre vás návody, tipy a triky, ako vyčistiť stenu od rôznych škvŕn . Nebudete musieť kupovať novú farbu a premaľovávať byt.

Kvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmomKvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmom

Výber visiaceho zámku môže byť dlhší proces, hlavne ak chcete zabezpečiť cenné veci. Z akých typov si môžete vyberať?

Zasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhodyZasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhody

Pred tým, ako sa do zasklievania pustíte, zvážte všetky výhody a nevýhody, aby vám táto zmena nerobila o pár dní starosti.