Praktické rady, ako ušetriť plyn v domácnosti

V posledných mesiacoch sa viac než kedykoľvek predtým skloňuje šetrenie plynu a energií. Nachádzame sa v energetickej kríze, ktorá nemá za posledné desaťročia obdoby. Preto je na mieste uvažovať, ako sa na nadchádzajúce obdobie pripraviť a ako čo najefektívnejšie znížiť účty za plyn.

Ako znížiť spotrebu plynu

V tomto krátkom návode vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré môžete vo svojej domácnosti aplikovať, ak plyn využívate na kúrenie, ohrev vody či varenie. Časť tipov je možné aplikovať okamžite a každodenne, no niektoré rady je vhodné zvážiť z dlhodobého hľadiska. Môžu byť finančne náročnejšie a vyžadujú si plánovanie, no v konečnom dôsledku prinesú väčší osoh a perspektívu šetrenia aj do budúcnosti.

Urobte si energetický audit

Predtým, než sa do čohokoľvek pustíte, je dobré urobiť si energetický audit domácnosti. Na ten sa môžete odhodlať sami alebo si zavolať profesionála, ak máte vážnejšie podozrenia. Audit sa môže týkať plynu, ale aj ďalších energií. Nájdite si dostatok času na to, aby ste prešli každú jednu miestnosť svojho domu alebo bytu a skontrolovali úniky tepla, ktoré môže unikať predovšetkým cez okná, ale aj dvere, strechu, podlahy a steny. Všímajte si vizuálne, či uvidíte akékoľvek škáry a praskliny v oblastí zárubní, okenných rámov, zásuviek a vypínačov, rohov či miest, kde vedú káble.

Únik tepla cez okná a dvere môžete zaznamenať rôznymi testami. Známy je test s horiacou sviečkou, ktorú postavíte k oknu a dverám a sledujete jej plameň. Ak zosilnie a hýbe sa, indikuje únik vzduchu. Častými miestami úniku tepla sú aj povaly a vodovodné otvory, avšak na ich izoláciu už budete potrebovať pomoc odborníka.

Zamedzte únikom tepla

Pri zistení úniku tepla je potrebné tieto miesta izolovať. Z krátkodobého hľadiska je dobrým riešením kúpa izolačných materiálov, napr. tesniacej peny, ktorú možno nastriekať do škár okenných rámov a zárubní, čím vznikne pomerne účinné tesnenie. Po inštalácii môžete zopakovať test úniku vzduchu, aby ste zistili, či je potrebné na niektoré miesta penu doplniť. Ide o lacné a rýchle riešenie, avšak na problém nezabúdajte a do budúcna sa snažte investovať do zateplenia stien, strechy alebo výmenu dvier a okien, ktoré majú na množstvo spotrebovanej energie výrazný vplyv. Ak sa rozhodnete pre zatepľovanie, určite vyhľadajte aj aktuálne možnosti finančných príspevkov na zatepľovanie.

Nezabúdajte na revíziu kotla

Ohrev vody je druhou najväčšou položkou na účte za plyn. Preto je potrebné uistiť sa, že váš kotol funguje efektívne. Nezanedbávajte ročné revízie kotla, pretože práve tie pomôžu včas odhaliť problémy. Predídete tak tomu, že by váš kotol nevyhrieval poriadne, čo by sa mohlo odraziť na cenách za plyn. Servisovaný kotol má navyše dlhšiu životnosť a nestane sa vám, že by vás z ničoho nič prekvapil nefunkčnosťou a vy ste zostali bez tepla v tom najhoršom možnom období. Vďaka pravidelným prehliadkam sa dozviete, kedy je čas na výmenu starého kotla za nový, čo je síce nákladná investícia, ale určite ju netreba podceňovať. Nehovoriac o tom, že revízie sú potrebné aj z hľadiska bezpečnosti.

Revízia kotla

Obľúbené ohrievače vody


Znížte teplotu o 1 – 2 °C

Naozaj stačí aj malé zníženie teploty o 1 – 2 °C, čo môže viesť k úspore energie, ktorý pri zvýšených cenách pocítite. Pri nízkych cenách za plyn boli mnohí doteraz zvyknutí dom vykurovať aj na 25 °C a zime pobehovať po dome bosí a v tričku. Takéto správanie nie je šetrné z hľadiska ekológie ani vašej peňaženky. Čo teda môžete urobiť? Odporúča sa teplotu udržiavať na úrovni 19 – 20 °Cradiátory pri odchode z domu úplne nevypínať, ale skôr len znížiť teplotu, inak by trvalo pridlho, kým by ste svoj dom opäť vykúrili.

Veľmi účinné je zabezpečiť si dobrý termostat, ktorým môžete nastaviť presnú teplotu v jednotlivých miestnostiach a určiť, kedy počas dňa sa má spustiť kúrenie. Niektoré miestnosti totiž nie je potrebné mať vykúrené na rovnakú teplotu ako zvyšok domu. Teplejšie by malo byť v miestnostiach, v ktorých sa zdržiavate, napr. v kuchyni, obývačke, detskej izbe alebo v miestnosti, v ktorej počas dňa pracujete. V kúpeľni môže byť aj 24 °C, avšak nie počas celého dňa, len vtedy, keď sa chystáte kúpať alebo sprchovať.

Teplotu môžete znížiť v spálni na 18 °C, pretože v noci stačí aj nižšia teplota. Nižšiu teplotu si môžete nastaviť v kuchyni, ak varíte a pečiete. Taktiež v tých miestnostiach, v ktorých sa často nezdržiavate. Ak počas dňa doma nikto nie je, pretože ste v práci a v škole, nastavte si termostat tak, aby počas tejto doby nevyhrieval, len udržiaval teplotu, napr. pri 16 °C. Na termostate si zapnite vyhrievanie tesne pred príchodom domov, večer a ráno pred zobudením. Takto predídete výraznému vykurovaniu v čase, keď nie ste doma.

Pouvažujte nad zmenou dodávateľa

K energetickému auditu patrí aj prehodnotenie cien, ktoré za plyn platíte. Nie každý dodávateľ totiž účtuje rovnaké sumy a podľa toho, akú veľkú má váš dom ročnú spotrebu, môžete ušetriť aj slušnú sumu peňazí. Preto si sadnite a prepočítajte, akú máte priemernú ročnú spotrebu a koľko za plyn platíte. Následne si môžete na stránke Úradu pre reguláciu cenových odvetví prepočítať, koľko by ste ročne platili za plyn, pričom ceny sú upravené podľa toho, akú ročnú spotrebu uvediete.

Odvzdušnite radiátory

Radiátory v celom dome by ste mali odvzdušniť minimálne pred vykurovacou sezónou, no najlepšie každé tri mesiace. V nevetraných radiátoroch sa časom hromadí vzduch, ktorý zaberá miesto, následne teplá voda nevyhrieva celé teleso rovnomerne. To znamená, že na dosiahnutie požadovanej teploty spotrebúva radiátor viac energieRadiátory treba odvzdušniť pri zapnutom kúrení – kľúčom otvoríte ventil a cezeň začne unikať (syčať) nahromadený vzduch. Odvzdušňujte len dovtedy, kým začne tiecť voda – vtedy ventil opäť utesnite. Na odvzdušňovanie si preto pripravte aj nádobku na zachytenie striekajúcej vody a handru na vytretie okolia dosucha.

Odvzdušnenie radiátora

Urobte malé zmeny pre viac tepla

Okrem týchto tipov môžete skúsiť aj ďalšie, menšie zmeny, ktoré môžu prispieť k teplejšej domácnosti.

 • Noste teplé oblečenie – Zdá sa to ako očividný tip, avšak množstvo ľudí podceňuje práve toto, pričom sa stačí v zime teplejšie obliecť. Svoj šatník prispôsobte ročnému obdobiu, siahnite po hrubších ponožkách, vlnených svetroch či termo bielizni.
 • Vytiahnite deky a periny – Zútulnite si obývačku a vytiahnite huňaté deky a hrubé periny. Ak ich budete mať po ruke, je ľahšie siahnuť po nich, než zvýšiť teplotu na termostate.
 • Využite slnečné lúče – Počas dňa je dobré závesy odtiahnuť a nechať dovnútra preniknúť slnko, ktoré môže prispieť k vyhrievaniu miestností. Preto si domov nezatemňujte a hľadajte prirodzené zdroje tepla.
 • Zakúpte si hrubé závesy – V noci zase môžu s izoláciou pomôcť závesy z hrubej látky. Zamedzia prenikaniu chladu z okna aspoň do určitej miery a prispejú k prevencii úniku tepla.
 • Otvorte dvere do kúpeľne – V prípade miestností ako kúpeľňa a kuchyňa je dobré nechať dvere otvorené po sprchovaní a kúpeli alebo po varení. V kuchyni nechajte otvorenú aj rúru po pečení. Takto sa bude môcť teplo šíriť ďalej do domu.
 • Vetrajte krátko a nárazovo – Pri vetraní sa vyhnite dlhodobému vetraniu cez vetračku, ale radšej otvorte okno dokorán na 5 – 10 minút, kedy sa vzduch rýchlo vymení a nedôjde k až takým stratám tepla.

Ušetrite plyn pri varení

Šetriť plyn môžete aj pri varení. Pokiaľ varíte každý jeden deň, má zmysel urobiť zmeny aj v kuchyni. Vyskúšať môžete viacero tipov.

 • Zvážte, koľko vody potrebujete – Na varenie nepoužívajte zbytočné nadmerné množstvo vody, inak bude trvať dlhšie, kým zovrie a jedlo sa začne variť. V mnohých prípadoch stačí použiť menšie množstvo vody a potravina sa uvarí aj v pare, napr. pri zelenine alebo vajíčkach.
 • Používajte suchý riad – Na horák klaďte riad utretý dosucha, pretože aj malé kvapôčky vody, ktoré zostanú na panvici alebo naspodku hrnca, predlžujú čas rozohrievania, kým sa voda nevyparí.
 • Siahnite po pokrievke alebo tlakovom hrnci – Pri varení s použitím pokrievky dosiahnete bod varu omnoho skôr. Ešte účinnejšie je použitie tlakového hrnca, ktorý kráti dĺžku varenia, čím spotrebujete menej plynu.
 • Skontrolujte plameň horáka – Skontrolujte si, ako horí plameň horáka. Mal by byť rovnomerný a nezhasínať pri stíšení plynu. Ak zistíte problémy s horákmi, môže sa stať, že spotrebúvate viac energie, preto ich dobre vyčistite a založte.
 • Vyberajte vhodnú veľkosť hrnca – Nepoužívajte malé hrnce na veľkých horákoch a naopak. Inak bude výhrev hrnca neefektívny, pomalší a spotrebuje viac energie.
 • Používajte hrnce s rovným dnom – Staršie hrnce s preliačeným dnom alebo obitými časťami s priehlbinami neabsorbujú teplo rovnako rýchlo ako rovný povrch, a teda zahriatie im trvá dlhší čas.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 02.11.2022
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.