Ako vybieliť látkové tenisky a zažltnutú gumu

Všetci sa stretávame s problémom, keď tie krásne biele tenisky, ktoré sme si kedysi kúpili, už nie sú také krásne. Zažltnú, zošednú a z nádhernej tenisky, ktorú sme tak radi nosili sa stane teniska, ktorá nám len trčí v skrini.

Ako vyčistiť látkové biele tenisky? 

Kto by si predsa obul k štýlovému outfitu špinavo vyzerajúce topánky? Asi málokto. Našťastie však existujú triky, ktorými sa špiny a zažltnutiu zbavíte raz a navždy.  

Ak sa chcete dozvedieť pár užitočných rád a tipov, ako takýmto teniskám pomôcť, aby ste ich mohli znova hrdo nosiť, pokračujte v čítaní. Zistíte, ako účinne vybieliť a vyčistiť plátené tenisky a zažltnutú gumu na nich.  

Mydlo a voda

Je to síce klasika, avšak v niektorých prípadoch môže pomôcť. Jednoducho ich skúste vydrhnúť pomocou mydla a vody a potom opláchnite. Ak by to nestačilo, môžete ich skúsiť hodiť aj do práčky. Ale pozor! Nikdy nedávajte do práčky lepené látkové tenisky, mohlo by im to uškodiť.  

Vyskúšajte citrón!

O citróne sa hovorí, že je to univerzálny prírodný pomocník do domácnosti. A je to naozaj tak. Citrón má okrem zdravotného využitia aj praktické. Pomôže vám aj v tomto prípade, keďže citrón sa často používa ako prírodné bielidlo. Stačí, ak ho prekrojíte a prekrojenou stranou poriadne budete drhnúť žlté fľaky na topánkach či celé topánky.

Čistenie tenisiek citrónom

 

Ak náhodou nemáte čerstvý citrón, môžete použiť i citrónovú šťavu, ktorú nalejete napríklad na handričku. V takom prípade drhnite topánky handričkou.  Po vydrhnutí nechajte citrón pôsobiť na teniskách 10-15 minút a potom ich opláchnite studenou vodou. Až tenisky vyschnú, mali by byť o poznanie belšie. Jednoduché, nie? 

Bieliaca zubná pasta

Blbosť, hovoríte si. Ako by predsa mohla zubná pasta pomôcť teniskám? Veľmi účinne. Bieliaca pasta obsahuje totiž zložky, ktoré sú vhodné na bielenie napríklad zažltnutej gumy.

Bieliaca zubná pasta na čistenie tenisiek

Vezmite si starú kefku, naneste bieliacu pastu a krúžte ňou po gume. Sami uvidíte výsledok.  

Čistiace prostriedky

Veľký bojovník proti zažltnutým teniskám je čistiaci prostriedok Cif. Postup čistenia je podobný, ako pri čistení mydlom a vodou. Vezmite si hubku či handričku, naneste na ňu Cif a drhnite. Nakoniec ako vždy opláchnite. Tento postup môžete použiť aj ak chcete vyčistiť biele kožené topánky. 

Zázračná sóda bikarbóna

Posledným riešením je skôr taká babská rada. Počuli ste už o účinkoch sódy bikarbóny na tenisky? Nie? Tak pozorne čítajte, pretože tento spôsob je naozaj účinný.  

Budete potrebovať: 

  • Sódu bikarbónu 
  • Ocot 
  • Starú kefku 
  • Vodu 
  • Jedny poriadne špinavé tenisky 

Čistenie bielych tenisiek sódou bikarbónou

Do misky nasypte približne štvrtinu šálky sódy bikarbóny a pridajte asi polovicu šálky octu. Vezmite si kefku a zmes v miske poriadne miešajte až do tej doby, kým nebude mať konzistenciu podobnú kašičke. Zmes následne naneste po celej topánke a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Nakoniec opláchnite a nechajte poriadne vyschnúť.  

Ak ani po vysušení nie je teniska ešte dokonale biela, môžete postup opakovať. 

Nezabúdajte na prevenciu

Možno si poviete, keď vám v obchode s topánkami ponúka predavačka k novým topánkam rôzne prípravky a spreje, že v rámci šetrenia ich nepotrebujete. Opak je však pravdou. Tieto prípravky sú pre vaše topánky dôležité. Ak si látkové tenisky naimpregnujete, oveľa viac tak zamedzíte žltnutiu bielych tenisiek a celkovo vám viacej vydržia. Okrem klasických impregnačných sprejov sa predavačky spýtajte aj na prípravky na báze nanočastíc, ktoré by mali byť ešte účinnejšie, ako tie klasické. 

Ak skúsite každý z týchto postupov, nemusíte viac googliť „bielenie bielych tenisiek“, ale budete už vedieť, ako si vyčistiť svoje biele converse tenisky jednoducho, lacno a v pohodlí domova. No a nie je predsa nič lepšie, ako môcť svoje biele tenisky spokojne nosiť a rozžiariť s nimi každý outfit.  

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 04.03.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...

Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom

Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt? Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt?

Kúpili ste dom či byt v pôvodnom stave a najradšej by ste sa do rekonštrukcie pustili hneď? Vydržte! Statický posudok nám napovie aké úpravy si pri prestavbe môžete dovoliť.


Pridať komentár