Ako vybrať alkohol tester, test, použitie. Recenzie chvália Solight, Dräger i V-Net

Poznáte to. V sobotu idete na oslavu, popijete nejaký ten alkohol, zabávate sa a poriadne si to užijete. Zostanete tam aj na noc, no a ráno je čas na šoférovanie domov. Tu však prichádza stres, pretože viete, že ste požívali alkohol do neskorých hodín a preto si nie ste istí, či je vhodné sadnúť za volant. A práve v tej chvíli by sa vám zišlo, aby ste mali alkohol tester doma. Samozrejme, existujú na internete rôzne stránky, kde zadáte množstvo alkoholu a nápoje, ktoré ste vypili, no a na základe toho vám to daná aplikácia prepočíta. Na to sa nemôžete úplne spoliehať, pretože výpočty nemusia zodpovedať skutočnosti.

Ako vybrať alkohol tester

Množstvo ľudí si tiež myslí, že alkohol tester je dobrý len vtedy, ak máte dospievajúce deti a chcete ich skontrolovať. No ani neviete, v koľkých situáciách môže byť užitočný aj vám. Dnes sa budete venovať téme, ako vybrať správny alkohol tester a ktoré značky a konkrétne modely vám odporúčame. Pri alkohol testeroch je to tak, že nie všetky merajú úplne presne a to sa odvíja hlavne od ich kvality. Poďme sa teda pozrieť na všetky parametre, ktoré by ste mali pri výbere alkoholového testeru zvážiť.

Najlepšie domáce alkohol testery

Základné typy testerov

Na trhu je veľké množstvo alkohol testerov, ktoré vyzerajú odlišne a aj sa odlišne používajú. Preto keď už si vyberáte ten, ktorý si chcete kúpiť, tak je dobré vedieť sa v nich orientovať. Alkohol testery si teda rozdelíme do dvoch základných skupín – elektronické a testery s dýchacími trubičkami a balónom. Ak by sme vám mali dať odporúčanie, tak jednoznačne sa pozerajte skôr po elektronických testeroch, keďže je s nimi meranie jednoduchšie a presnejšie.

Elektronické testery

Elektronické prístroje sa potom delia podľa technológie na tie s polovodičovým senzorom a elektrochemickým senzorom. Alkotestery s polovodičovým senzorom sú väčšinou lacnejšie, no to sa prejavuje aj na presnosti merania. Prístroj funguje tak, že sa jeho snímač zohreje na 300 stupňov Celzia, pričom po vdýchnutí sa alkohol premení na elektrické napätie a prístroj na základe toho vyhodnocuje množstvo alkoholu v organizme.

Výsledky merania môže ovplyvňovať cigaretový dym, žuvačka alebo zubná pasta. Kalibrácia merača sa vyžaduje zvyčajne po pol roku. Alkohol testery s elektrochemickým testerom sú už o čosi modernejšie a presnejšie. Ani ich cena nie je vysoká, takže jednoznačne odporúčame vyberať práve z tejto kategórie.

Testery s balónikom

Rovnako ako merače s polovodičovým testerom, tak aj detekčné merače s balónikom sú už považované skôr za zastaralé a ľudia ich už v podstate nevyužívajú. Na druhej strane, ak chcete tento prístroj používať skôr len príležitostne, tak vám pokojne postačí aj tento typ.

Toto zariadenie sa skladá z viacerých častí – sklenenej trubičky, na ktorej je nasadený jednorazový náustok a balónik. Funguje to tak, že musíte nafúknuť balónik do dostatočnej veľkosti, čím sa trubička zahrieva a na základe toho sa potom meria hladina alkoholu. Výsledok sa dozviete na základe jej sfarbenia – ak sa sfarbí do zelena, tak to znamená, že boli zaznamenané stopy alkoholu v dychu. Ak zostane farba trubičiek rovnaká, tak je dych bez alkoholu. Nevýhodou tohto merača je aj nepresný výsledok, čiže nedostanete presné číslo objemu alkoholu v krvi a nemôžete sa podľa toho riadiť.

Merače pre profesionálov

Je ešte jeden typ testerov na alkohol, ktorý sme nespomínali, a to hlavne preto, že ho využívajú hlavne profesionáli a odborníci. Ide o spektrofotometrické alkohol testery, ktoré sú zo všetkých typov úplne najspoľahlivejšie, no to sa potom odráža aj na ich cene.

Meranie zvyškov alkoholu v krvi pomocou alkohol testeru v práci

Alkohol v krvi merajú tak, že používajú metódu absorbcie elektromagnetického žiarenia v infračervenom spektre. Asi to znie veľmi zložito, no až tak zložité to nie je. Jednoducho na základe pár fyzikálnych pravidiel dokážu zistiť, či sa v krvi nachádza alkohol alebo nie. Najčastejšie sa s týmto typom merača stretnete buď na policajnej stanici, na súdoch, alebo zastupiteľstvách.

Ako vybrať alkohol tester

Keď už poznáte základné kategórie alkohol testerov a rozhodli ste sa, ktorý typ si chcete vybrať, tak by ste sa mali pozrieť na ich vlastnosti. Na ktoré parametre by ste sa mali pri výbere merača alkoholu v krvi zamerať?

Presnosť merania

Keď už si kupujete alkohol tester, tak chcete, aby vám meral čo najpresnejšie. Treba mať na mysli, že žiadny tester nie je presný na 100 %. Prečo? Vyššie sme už spomínali, že v dychu môžete mať prímesi rôznych iných látok, ktoré meranie ovplyvňujú. Veď sa predsa len vždy hovorí o hladine alkoholu v krvi a nie v dychu. Preto sú najpresnejšie výsledky len z krvných testov.

Na druhej strane, prístroje by mali jednoznačne rozoznať, či sa vo vašom dychu nenachádza žiadny alkohol, alebo sú to len pozostatky, alebo je hladina alkoholu vo vašej krvi poriadne vysoká. Meranie nemusí byť presné na tri desatinné miesta, no aspoň tie dve desatinné miesta by presné mali byť. Keďže aj výrobcovia vedia, že meranie nie je úplne presné, dávajú na prístroje možné odchýlky, vďaka ktorým ich môžete deliť do skupín na tie presnejšie a menej presné.

Kalibrovateľnosť

Na to, aby vám alkohol tester fungoval dlho a správne, je potrebná pravidelná kalibrácia. Sú prístroje, ktorú túto funkciu majú zahrnutú a sú aj také, ktoré ju nemajú, preto je dôležité, aby ste prikladali dôraz aj tomuto parametru. Overte si aj to, ako sa tento proces pri danom modeli vykonáva.

Na väčšine novších modelov a značiek je dátum kalibrácie vyznačený, takže bude pre vás jednoduchšie sledovať, ako často a kedy presne je to potrebné vykonávať. Väčšinou merač vydrží kalibrovaný približne rok, prípadne to môže závisieť od počtu použití. Ak by ste si boli istí, že prístroj ukazuje nesprávne hodnoty aj napriek tomu, že ste ho v nedávnej dobe kalibrovali, tak je potrebné proces zopakovať. Samozrejme, kalibráciu by mali vykonať buď v predajni, kde ste alkohol meter kupovali, alebo ju zveriť do rúk odborníka, ktorý sa do týchto vecí rozumie. Podľa značky a ceny prístroja sa potom líši aj cena kalibrácie u odborníka.

Jednotky merania

Je rozdiel, ak vám prístroj meria obsah alkoholu v krvi pomocou jednotky promile alebo vám meria koncentráciu alkoholu v dychu a meria sa to v miligramoch na liter. Väčšina prístrojov, ktoré sa predávajú u nás, tak má tú klasickú mierku, ktorú všetci poznáme. Promile. Prístroje v tejto skupine sa označujú BAC – Blood Alcohol Concentration.

Domáci alkohol tester

Druhý typ meračov sa označuje skratkou BrAC – Breath Alcohol Concentration. Ak sa chystáte niekam na dovolenku a kontrolujete si, s akou hladinou alkoholu je prípustné šoférovať, tak si dávajte pozor práve na jednotky, v ktorých je uvedená hodnota. Mohlo by vám to inak spôsobiť problém.

Certifikácia

Určite sa vyhnite alkohol testerom, ktoré nie sú certifikované a dodávané s technickými informáciami, prípadne od neoverených značiek. Nielenže tým riskujete to, že vám nemusí tester vydržať ani do konca záručnej doby, ale taktiež nemusí merať hodnotu alkoholu presne a vy si tak môžete vytvárať falošný pocit bezpečnosti.

Vlastne aj preto vytvárame pre vás tento článok, aby ste vedeli, z ktorých značiek si vybrať a nemusíte sa báť, že by sa nenašiel alkohol tester aj v prijateľnej cene. Siahajte radšej po značkách, na ktoré nájdete viacero odporúčaní, nie po takých, ktoré vám ponúkajú zariadenie za najnižšiu cenu.

Displej

Sú dva typy displejov, ktoré tieto testery mávajú. Ide o:

  • LED displej s diódami – vyznačuje sa lepšou viditeľnosťou, je teda vhodný aj do horších svetelných podmienok. Nevýhodou je vyššia spotreba energie a nezobrazujú sa žiadne informácie navyše.
  • LCD podsvietený displej – spotreba energie je nižšia a nechýba ani menu, prípade informácie navyše. Problém môže byť v tme alebo šere, keď údaje na displeji nie sú až také viditeľné.

Okrem konkrétneho typu displeja je dôležité, aby ste údaje vedeli jednoducho prečítať, pochopiť a nemuseli ste lúštiť nejaké skratky, ktoré sa môžu po vykonaní merania objaviť. Niektoré prístroje sú len v angličtine, iné sa dajú jazykovo prispôsobiť. Na niektorých prístrojoch sa dajú zmeniť jednotky, čo je výhodou hlavne v prípade, ktorý sme vám spomínali v predošlom bode.

Rýchlosť merania

Ak by sme mali charakterizovať, ako presne je ohraničený proces merania, tak je to časový úsek medzi získaním údajov z dychu a zobrazením meraného údaja. Tento parameter sa vám môže zdať úplne nepodstatný, v niektorých prípadoch je opak pravdou. Hlavne ak sa niekam ponáhľate, no stále neviete, či môžete sadnúť za volant.

Použitie alkohol testeru v domácnosti

Obvykle sa dĺžka merania prístrojov pohybuje od 5 do 60 sekúnd. No netreba sa vždy držať len tohto časového intervalu. Do tohto si ešte môžete započítať čas medzi zapnutím prístroja a jeho pripravenosťou na meranie, to väčšinou trvá tých 30 sekúnd. Prípadne dobu regenerácie prístroja medzi dvoma meraniami.

Používanie testera

Ak chcete mať presné a spoľahlivé výsledky merania, tak je dôležité používať alkohol tester správne. Meranie môže ovplyvniť viacero faktorov, preto vám ich tu teraz zhrnieme do pár bodov:

1. Alkohol tester sa nepoužíva okamžite potom, ako vypijete akýkoľvek druh alkoholu. Prečo? V dychu sa totiž ešte nenachádza alkohol a ten potrebuje čas, aby sa začal uvoľňovať. Test je najlepšie vykonať tak 15 – 30 minút po vypití nápoja.
2. Pred použitím prístroja si vypláchnite ústa čistou vodou, aby žiadne ďalšie faktory výrazne neovplyvňovali meranie (jedlo, sladké nápoje, cigarety). Tie môžu totiž znížiť alkohol v dychu. 
3. Ak vám prístroj nameria alkohol v dychu, tak meranie po pár minútach zopakujte. Ak totiž ide už len o zostatkový alkohol, môže jeho hladina kolísať, preto je vhodné merať opakovane.
4. Prístroj pravidelne kalibrujte, a to v intervaloch a spôsobom odporúčaným výrobcom.

Ak si nechcete kupovať prístroj za desiatky, prípadne stovky eur, tak vám môže poslúžiť aj jednorazový alkohol tester. Ten vzhľadovo pripomína balzam na pery a väčšinou tento alkohol tester nájdete v lekárni. Odporúčame tento test vykonať najskôr 15 minút po požití alkoholu a snažiť sa vdýchnuť čo najviac vzduchu, aby boli výsledky čo najpresnejšie. 

TOP 5 alkohol testerov

Máme tu pre vás pár tipov a zároveň aj recenzií na značky a konkrétne modely alkohol testerov, ktoré sú dostupné a viete si ich klasicky objednať na internete. Takže sa poďme pozrieť na ich základné parametre, plusy a mínusy.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 28.04.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ochranné tvrdené sklo a fólie na Samsung, Redmi, Huawei, iPhone – testOchranné tvrdené sklo a fólie na Samsung, Redmi, Huawei, iPhone – test

Mobilný telefón používa väčšina z nás denne. Ako prvé sa najčastejšie poškodí displej. Ochranné sklo na mobil je efektívnym riešením tohto problému.

16 najčastejších chýb pri vysávaní16 najčastejších chýb pri vysávaní

Sobotné upratovanie býva pravidelnou záležitosťou, do ktorej sa snáď nikomu nechce. Preto často rýchlo prebehneme vysávačom celý byt, nech to máme čo najskôr za sebou. Práve vtedy sa...

Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?Kvalitný vlhkomer do bytu musí byť presný. Čo tak profesionálny vlhkomer s teplomerom?

Vlhkomer je jednoduché zariadenie, ktorým si overíte stav ovzdušia. Pozrite sa na to, čo je dôležité pri jeho kúpe a ako si vybrať presný a kvalitný vlhkomer do izby.