Najlepšie americké chladničky 2022 – recenzie a test poradia, ako vybrať

Možno aj vy práve riešite podobnú dilemu. V posledných rokoch si totiž americká chladnička získava viac a viac svojich priaznivcov. K výhodám oproti štandardným chladničkám, ktoré má väčšina z nás sa ešte dostaneme. Dvojkrídlové americké chladničky predstavujú totiž nový komfort v segmente chladiacich zariadení.

Americká chladnička s veľkým objemom

Známe sú aj pod pojmom „side-by-side“, čo značí práve ich dominantné dvojkrídlové dvere a priestor, ktorý ponúkajú. Funkcie amerických chladničiek posúvajú bežné chladničky do úzadia a treba uznať, že americké chladničky ponúkajú o čosi vyšší štandard, ako klasické chladničky.

Ako vybrať americkú chladničku? Aké sú najlepšie americké chladničky? Aké sú funkcie americkej chladničky? Čo je dôležité pri výbere? Aké sú výhody americkej chladničky? Recenzie, testy a ešte omnoho viac sa dozviete v nasledujúcich odsekoch, ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať pri výbere.

Obľúbené produkty


Prečo práve americkú chladničku?

Klasická alebo štandardná chladnička je presne tým elektrickým spotrebičom, ktorý pozná väčšina z nás. Ak si však vybavíme americkú chladničku, musíme si uvedomiť, že hovoríme o chladiacom zariadení, ktoré oplýva väčšou kapacitou a logicky teda aj väčšími rozmermi. Vo všeobecnosti teda treba rátať s tým, že americká chladnička zaberie viac miesta a musíme teda vedieť, či pre ňu máme miesto. 

Skvelou výhodu väčších rozmerov je teda logicky priestor, ktorý chladnička ponúka. Nielenže dvojkrídlové dvere ponúkajú viac ukladacieho priestoru, ale rovnako tak ponúknu aj väčší celkový objem. Rozmerovo sú chladničky široké približne 90cm a hlboké cez 70cm. Bez problémov dokážu poňať objem vrátane oddelených mraziacich priestorov cez 580 litrov.

Veľká nerezová americká chladnička v kuchyni

Okrem rozmerov, ktoré rozhodne upútajú, americká chladnička pôsobí v kuchyni štýlovo a vytvára dominantný prvok, ktorý sa nedá prehliadnuť. Americká chladnička teda dodáva kuchyni štýl a moderný vzhľad. Moderné je často spojené s inovatívnym. Práve to sa týka aj samotnej americkej chladničky. Americká chladnička totiž poskytuje hneď niekoľko zaujímavých funkcií. Výrobník ľadu či ľadovej triešte je samozrejmou výbavou. V inom prípade to zasa môže byť dávkovač vody so zásobníkom alebo s domácim barom.

Aby sme však nehovorili iba o superlatívoch, musíme povedať, že väčšie rozmery a väčší objem spôsobujúčiastočne aj vyššiu spotrebu energie. Takisto môže byť pre niekoho náročnejšie umiestnenie a prispôsobenie kuchynského priestoru. Okrem vyššej spotreby je  vyššia aj samotná cena. Vzhľadom na rozmery a funkcie si však priplatíte za vyšší komfort, ktorý chladnička ponúka.

Najlepšie americké chladničky podľa testov a recenzií

Porovnajte dôležité parametre

Ako v prípade každého spotrebiča, existujú parametre, podľa ktorých sa dá vyberať. Niektoré sú podstatnejšie a iné závisia od individuálnych požiadaviek. Zamerajte sa teda na podstatné hodnoty novej chladničky.

✅ Objem a veľkosť

Doména, ktorú americkým chladničkám nikto nezoberie. Možnosť prehľadného usporiadania a schopnosť uskladniť potraviny v najlepších podmienkach, aké chladiace zariadenie môže ponúknuť. Samozrejme celkový objem chladničky (vrátane mraziaceho priestoru) môže dosiahnuť cez 300, 400, ale aj 600 litrov, no táto voľba je skutočne iba na vás. Ohľadne rozmerov je to podobné. 

Vnútorný objem americkej chladničky

Ak od začiatku viete, že vo vašej kuchyni bude americká chladnička, prispôsobte priestor tak, aby s tým do budúcna neboli problémy. Rozmery amerických chladničiek sa pohybujú od 90cm na šírku, 70cm do hĺbky a výška je približne 170 až 180cm. Navyše nesmieme zabudnúť na dvojkrídlové dvere, ktoré poskytnú množstvo skrytého priestoru.

✅ Energetická trieda

Energetická trieda zaraďuje spotrebič do kategórie podľa spotreby, respektíve energetickej náročnosti prevádzky zariadenia. Všímajte si teda energetický štítok, ktorým musí byť označená aj americká chladnička. Spotreba na štítku je uvádzaná na základe testovania za ideálnych podmienok. Na trhu EÚ sa stretnete iba s chladničkami a mrazničkami kategórie A. Nižšie kategórie sú pod úrovňou kvality. Konkrétne u amerických chladničiek je spotreba o niečo vyššia, no aj tak nájdete spotrebiče s označením A, A+, A++ či A+++ (najúspornejšia trieda).

Brať ohľad na spotrebu sa v tomto prípade oplatí. Veď chladnička je spotrebič, ktorý pracuje nepretržite a jeho zlyhanie môže spôsobiť riadne komplikácie. Ak teda americká chladnička triedy A+ ušetrí o 25% viac energie ako triedy A, siahnite po nej. V prípade A++ to dokonca môže byť až o 50% energie viac.

✅ Kompresor: detail, ktorý zaváži

Výhoda či nevýhoda? Každá minca má dve strany. Táto technická vymoženosť je bežnou už dávno aj medzi klasickými chladničkami. Rozhodne sú však dva kompresory v prípade americkej chladničky výhodou. Nemusí to byť samozrejmosťou ani nutnosťou, no dva kompresory majú svoje pozitíva. Jeden kompresor sa stará o chladiaci a druhý o mraziaci okruh (funkcia TwinCooling Plus).

Dvojdverová americká chladnička

Výhodou je, že v prípade poruchy daný kompresor dokáže zachrániť potraviny v chladiacej či mraziacej časti. Dokonca je možné jeden z kompresorov vypnúť, čim dochádza k šetreniu energie (pri odchode na dovolenku alebo v prípade, že mraziacu časť nepoužívate). Bonusom je aj to, že kompresory sa navzájom neovplyvňujú a udržiavajú konštantnú teplotu v danom okruhu

✅ Želaný komfort - vybavenie

Pod touto kategóriou sa nachádzajú atraktívne funkcie, ktorými americká chladnička oplýva. Jednou z nich je integrovaný výrobník ľadu a chladenej vody.

Väčšinou sa nachádza na jednej strane dverí a je potrebné zabezpečiť chladničke prívod vody (v kuchyni to zvyčajne nie je problém). Ďalším vybavením môže byť takisto minibar či vinotéka, kde môžete umiestniť nápoje či často spotrebné potraviny.

Výbavou je takisto LCD displej s reguláciou teploty či rôzne držiaky na fľaše či priehradky na uskladnenie zeleniny a ovocia.

Aké funkcie by mala mať americká chladnička

Funkciami máme na mysli technické vymoženosti, ktoré americká chladnička svojim užívateľom ponúka:

  • technológia NoFrost - zabraňuje tvorbe námrazy v mraziacich priestoroch
  • antibakteriálny povrch - zabráni množeniu a prežívaniu mikroogranizmov
  • ventilačný systém - dôležity pre prúdenie vzduchu a udržanie stabilnej teploty
  • nulová zóna - priestor, ktorý chladnička ponúka v prípade, že si želáte priestor s regulovanou teplotou. Praktická vec hlavne v prípade čerstvého mäsa, zeleniny či ovocia.
  • detská poistka
  • signalizačné svetelné/zvukové alarmy - upozornia na zlé uzatvorenie dverí na chladničke

Veľká americká chladnička a jej cena

Na začiatok tohto parametru treba povedať, že v kategórii u daného výrobcu (danej značky) nájdete modely nižšej i vyššej cenovej kategórie. Ak však už plánujete utratiť za americkú chladničku, oplatí sa zainvestovať. V prípade, že si priplatíte, vedzte, že o pár rokov sa vám financie vrátia späť. A to najmä vo forme usporenej energie, predĺženej trvanlivosti nakúpeného jedla, ale aj dostupným a bezproblémovým servisom.

Uskladnenie jedla v americkej chladničke

K najznámejším výrobcom amerických značiek na európskom trhu patria Samsung, LG, Electrolux či Liebherr.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/01/2019 13:24
Davida

americke chladničky su najlepšie. Len je niekedy problem ich naplnit jedlom :) ale pre velku rodinu je to najlepšie a prakticke riešenie. Doma mame tuto a som nadmieru spokojna

21/08/2019 14:37
linda

aj my ju mame, vsetko je super, len ta pociatocna investicia je desiva

02/10/2019 12:54
pp

my mame doma americku chladnicku samsung a sme s nou nadmieru spokojni :)

31/03/2020 17:53
Lea

ja som americku chladnicku chcela hlavne ako dizajnovku ale nakoniec sme sa rozhodli pre cenovo dostupnejsiu orava Inox NO FROST RGO-380 X a ta je stylova, prakticka a v kuchynu s tou ciernou farbou ziari. Ale strašne hučí. kúpu neodporúčam

31/08/2021 23:10
Marek a Lenka

Máme dvojdverovú americkú chladničku GORENJE NRS9182VX InverterCompressor a je to chladnička naozaj obor, no oproti našej starej je parádna. Treba rátať, že si na ňu musíte vyhradiť dostatok miesta, preto sa skôr hodí do rodinného domu. Chladnička bola nachladená za chvíľu, preto sme hneď mohli vkladať potraviny. Ráno pri raňajkách po celonočnej prevádzke už padali hotové kocky ľadu, čo si nevedia vynachváliť hlavne deti. Počas letných mesiacov si môžu robiť príjemné osviežujúce drinky. Chladnička má vysoký výkon a kompresor je počuť, avšak pri bežnej prevádzke si to ani nevšímame. Nádoba na vodu vo vnútri chladničky je veľmi dobrý nápad a plus dávam za to, že nie je potrebné pripojenie na vodu. Ešte spomeniem, že ľadová triešť padá okolo pohára, takže musíte dávať pozor. Kocky ľadu padajú tam, kde majú. Nechýbajú tu rôzne funkcie a moderné vychytávky, preto je vyššia cena adekvátna. Spomeniem napríklad NoFrost Plus (beznámrazové zóny), MultiFlow 360, HolidayMode (prázdninový režim), praktické LED osvetlenie vnútorného priestoru, rýchle chladenie a niekoľko ďalších. Bonusom je veľký vnútorný priestor, ktorý je veľmi dobre a prehľadne usporiadaný či LED displej zobrazujúci hodnoty. Každá potravina tu má svoje miesto a pozitívne hodnotíme aj držiak na fľaše a plechovky, vďaka čomu tieto veci nezaberajú priestor v chladničke a ten môžeme použiť na iné suroviny. Výrobník ľadu s dávkovačom vody vie pripraviť správne vychladenú vodu, ľadové kocky alebo ľadovú triešť, čo sa skvele hodí aj na prípravu rodinnej oslavy alebo párty. Všetko sa ovláda dotykovo na displeji, čiže je to pohodlné a intuitívne. Je tu tiež špeciálna zásuvka, ktorá má najnižšiu teplotu v chladničke a perfektne sa hodí na skladovanie mäsa, rýb, ovocia alebo zeleniny. Vďaka tejto zásuvke si vedia všetky potraviny zachovať oveľa dlhšie svoju čerstvosť, arómu, farbu aj chuť. Súčasťou spotrebiča je aj praktická mraznička, v jednom spotrebiči sme tak získali všetko, čo sme chceli. Odporúčame do väčších domácností.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 25.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Práčky plnené spredu vs práčky plnené zhora: akú práčku vybrať, výhody jednotlivých typovPráčky plnené spredu vs práčky plnené zhora: akú práčku vybrať, výhody jednotlivých typov

Neviete sa rozhodnúť, či je lepšia práčka plnená spredu alebo zhora? Obe alternatívy majú svoje výhody i nevýhody a špecifické vlastnosti.

Horské slnko na opaľovanie, zlepšenie nálady i spánku – ako vybrať?Horské slnko na opaľovanie, zlepšenie nálady i spánku – ako vybrať?

Zaujímajú vás výhody horského slnka a ako si poradiť pri kúpe? Ponúkame vám návod, ako si vybrať horské slnko.

Elektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzieElektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzie

Elektrické vykurovacie konvektory predstavujú jednu z mnohých možností, ako vykurovať počas chladných zimných mesiacov. Viete, ako si vybrať elektrický konvektor?