Ako vybrať americkú chladničku + tie najlepšie podľa testu

Možno aj vy práve riešite podobnú dilemu. V posledných rokoch si totiž americká chladnička získava viac a viac svojich priaznivcov. K výhodám oproti štandardným chladničkám, ktoré má väčšina z nás sa ešte dostaneme. Dvojkrídlové americké chladničky predstavujú totiž nový komfort v segmente chladiacich zariadení.

Americká chladnička v kuchyni

Známe sú aj pod pojmom „side-by-side“, čo značí práve ich dominantné dvojkrídlové dvere a priestor, ktorý ponúkajú. Funkcie amerických chladničiek posúvajú bežné chladničky do úzadia a treba uznať, že americké chladničky ponúkajú o čosi vyšší štandard, ako klasické chladničky.

Ako vyberať americkú chladničku? Aké sú najlepšie americké chladničky? Aké sú funkcie americkej chladničky? Čo je dôležité pri výbere? Aké sú výhody americkej chladničky? Recenzie, testy a ešte omnoho viac sa dozviete v nasledujúcich odsekoch, ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať pri výbere.

Prečo práve americkú chladničku?

Klasická alebo štandardná chladnička je presne tým elektrickým spotrebičom, ktorý pozná väčšina z nás. Ak si však vybavíme americkú chladničku, musíme si uvedomiť, že hovoríme o chladiacom zariadení, ktoré oplýva väčšou kapacitou a logicky teda aj väčšími rozmermi. Vo všeobecnosti teda treba rátať s tým, že americká chladnička zaberie viac miesta a musíme teda vedieť, či pre ňu máme miesto. 

Skvelou výhodu väčších rozmerov je teda logicky priestor, ktorý chladnička ponúka. Nielenže dvojkrídlové dvere ponúkajú viac ukladacieho priestoru, ale rovnako tak ponúknu aj väčší celkový objem. Rozmerovo sú chladničky široké približne 90cm a hlboké cez 70cm. Bez problémov dokážu poňať objem vrátane oddelených mraziacich priestorov cez 580 litrov.

Okrem rozmerov, ktoré rozhodne upútajú, americká chladnička pôsobí v kuchyni štýlovo a vytvára dominantný prvok, ktorý sa nedá prehliadnuť. Americká chladnička teda dodáva kuchyni štýl a moderný vzhľad. Moderné je často spojené s inovatívnym. Práve to sa týka aj samotnej americkej chladničky. Americká chladnička totiž poskytuje hneď niekoľko zaujímavých funkcií. Výrobník ľadu či ľadovej triešte je samozrejmou výbavou. V inom prípade to zasa môže byť dávkovač vody so zásobníkom alebo s domácim barom.

Americká chladnička s výrobníkom ľadu

Aby sme však nehovorili iba o superlatívoch, musíme povedať, že väčšie rozmery a väčší objem spôsobujúčiastočne aj vyššiu spotrebu energie. Takisto môže byť pre niekoho náročnejšie umiestnenie a prispôsobenie kuchynského priestoru. Okrem vyššej spotreby je  vyššia aj samotná cena. Vzhľadom na rozmery a funkcie si však priplatíte za vyšší komfort, ktorý chladnička ponúka.

Porovnajte dôležité parametre

Ako v prípade každého spotrebiča, existujú parametre, podľa ktorých sa dá vyberať. Niektoré sú podstatnejšie a iné závisia od individuálnych požiadaviek. Zamerajte sa teda na podstatné hodnoty novej chladničky.

Energetická trieda

Energetická trieda zaraďuje spotrebič do kategórie podľa spotreby, respektíve energetickej náročnosti prevádzky zariadenia. Všímajte si teda energetický štítok, ktorým musí byť označená aj americká chladnička. Spotreba na štítku je uvádzaná na základe testovania za ideálnych podmienok. Na trhu EÚ sa stretnete iba s chladničkami a mrazničkami kategórie A. Nižšie kategórie sú pod úrovňou kvality. Konkrétne u amerických chladničiek je spotreba o niečo vyššia, no aj tak nájdete spotrebiče s označením A, A+ č A++ (najúspornejšia trieda).

Brať ohľad na spotrebu sa v tomto prípade oplatí. Veď chladnička je spotrebič, ktorý pracuje nepretržite a jeho zlyhanie môže spôsobiť riadne komplikácie. Ak teda americká chladnička triedy A+ ušetrí o 25% viac energie ako triedy A, siahnite po nej. V prípade A++ to dokonca môže byť až o 50% energie viac.

Objem a veľkosť

Doména, ktorú americkým chladničkám nikto nezoberie. Možnosť prehľadného usporiadania a schopnosť uskladniť potraviny v najlepších podmienkach, aké chladiace zariadenie môže ponúknuť. Samozrejme celkový objem chladničky (vrátane mraziaceho priestoru) môže dosiahnuť cez 300, 400, ale aj 600 litrov, no táto voľba je skutočne iba na vás. Ohľadne rozmerov je to podobné. Akod začiatku viete, že vo vašej kuchyni bude americká chladnička, prispôsobte priestor tak, aby s tým do budúcna neboli problémy. Rozmery amerických chladničiek sa pohybujú od 90cm na šírku, 70cm do hĺbky a výška je približne 170 až 180cm. Navyše nesmieme zabudnúť na dvojkrídlové dvere, ktoré poskytnú množstvo skrytého priestoru.

Dvojdverová americká chladnička

Kompresor: detail, ktorý zaváži

Výhoda či nevýhoda? Každá minca má dve strany. Táto technická vymoženosť je bežnou už dávno aj medzi klasickými chladničkami. Rozhodne sú však dva kompresory v prípade americkej chladničky výhodou. Nemusí to byť samozrejmosťou ani nutnosťou, no dva kompresory majú svoje pozitíva. Jeden kompresor sa stará o chladiaci a druhý o mraziaci okruh (funkcia TwinCooling Plus).

Výhodou je, že v prípade poruchy daný kompresor dokáže zachrániť potraviny v chladiacej či mraziacej časti. Dokonca je možné jeden z kompresorov vypnúť, čim dochádza k šetreniu energie (pri odchode na dovolenku alebo v prípade, že mraziacu časť nepoužívate). Bonusom je aj to, že kompresory sa navzájom neovplyvňujú a udržiavajú konštantnú teplotu v danom okruhu

Želaný komfort - vybavenie

Pod touto kategóriou sa nachádzajú atraktívne funkcie, ktorými americká chladnička oplýva. Jednou z nich je integrovaný výrobník ľadu a chladenej vody. Väčšinou sa nachádza na jednej strane dverí a je potrebné zabezpečiť chladničke prívod vody (v kuchyni to zvyčajne nie je problém). Ďalším vybavením môže byť takisto minibar či vinotéka, kde môžete umiestniť nápoje či často spotrebné potraviny. Výbavou je takisto LCD displej s reguláciou teploty či rôzne držiaky na fľaše či priehradky na uskladnenie zeleniny a ovocia.

Aké funkcie by mala mať americká chladnička

Funkciami máme na mysli technické vymoženosti, ktoré americká chladnička svojim užívateľom ponúka. Spomenúť môžeme technológiou NoFrost, ktorá zabraňuje tvorbe námrazy v mraziacich priestoroch. Bežný je takisto antibakteriálny povrch a pri niektorých modeloch dokonca aj ventilačný systém, pre prúdenie vzduchu a udržanie stabilnej teploty.

Tzv. nulová zóna je funkcia alebo priestor, ktorý chladnička ponúka v prípade, že si želáte priestor s regulovanou teplotou. Praktická vec hlavne v prípade čerstvého mäsa, zeleniny či ovocia. V prípade niektorých modelov je vo výbave aj detská poistka či dokonca signalizačné svetelné/zvukové alarmyv prípade zlého uzatvorenia dverí na chladničke.

Veľká americká chladnička a jej cena

Na začiatok tohto parametru treba povedať, že v kategórii u daného výrobcu (danej značky) nájdete modely nižšej i vyššej cenovej kategórie. Ak však už plánujete utratiť za americkú chladničku, oplatí sa zainvestovať. V prípade, že si priplatíte, vedzte, že o pár rokov sa vám financie vrátia späť vďaka usporenej energii a bezproblémovému servisu.

Veľká americká chladnička s dvojkrídlovým mrazákom

Medzi známych výrobcov amerických značiek na európskom trhu je Samsung, LG, AEG, Liebherr či Whirlpool.

Tie najlepšie modely podľa testov a recenzií

Samsung RFG 23UERS1

Energetická trieda:A+
Celkový objem:520l
Funkcie:NoFrost, nulová zóna, displej, signalizácia, ventilácia, dávkovač vody a ľadu, twincooling plus
Cena: 1 588€

Americká chladnička Samsung RFG 23UERS1

viac informácií

 

Samsung HM12 RS7768FHCBC

Energetická trieda: A++
Celkový objem: 545l
Funkcie:NoFrost, displej, signalizácia, dávkovač vody a ľadu, twincooling plus
Cena: 1 249€

Americká chladnička Samsung HM12 RS7768FHCBC

viac informácií

 

Beko GNE 114613X

Energetická trieda: A++
Celkový objem: 540l
Funkcie: nulová zóna, NoFrost, signalizácia, displej
Cena: 999€

Americká chladnička Beko GNE 114613X

viac informácií

 

Náš tip

Bosch KAG90AI20

Energetická trieda: A+
Celkový objem: 522l
Funkcie: dávkovač vody a ľadu, signalizácia, displej, minibar
Cena: 1 289€

Americká chladnička Bosch KAG90AI20

viac informácií

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 25.08.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Pridať komentár