Prenosná termoelektrická, kompresorová alebo na plyn – ako vybrať autochladničku

Prenosná chladnička je skvelým pomocníkom pre každého, kto trávi veľa času na cestách, rád sa vyberá na výlety a na letnú dovolenku ide radšej autom. Autochladničky sú skvelou investíciou, vďaka ktorej budete mať istotu, že svoje jedlo uchovávate pri bezpečnej teplote a v horúcom počasí budete mať studený nápoj vždy po ruke.

Ako vybrať autochladničku

V tomto článku si predstavíme 4 najčastejšie typy autochladničiek, povieme si, ako na výber mini chladničky aj to, ktoré kritéria sú dôležité.

Obľúbené autochladničky

Prečo sa oplatí do autochladničky investovať

Autochladnička je skvelým pomocníkom v letných mesiacoch a kedykoľvek, keď plánujete na cestách stráviť dlhší čas. Svoje využitie nájde pri cestovaní na dovolenky, pri letných výletoch, kempovaní, stanovaní, rybačkách, poľovačkách, počas víkendoch na chate alebo aj vtedy, ak často prenášate tovar, ktorý musí byť uskladnený v chlade, napr. niektoré lieky. Samozrejme, to všetko sa dá zvládnuť aj bez chladničky – uložením potravín do tašky s ľadom. Z dlhodobého hľadiska sa však môže chladnička oplatiť viac. Ľad sa nielen za nejaký čas roztopí, ale vaše potraviny bude chladiť nerovnomerne, niektoré časti môžu byť zmrznuté, iné nedostatočne chladené.

Autochladničky pritom predstavujú elegantné riešenie. Sú vybavené káblom, ktorý sa zapája do 12 V  autokonektora, pričom sa nemusíte báť o stav autobatérie. Chladničky sú vyrobené tak, aby nikdy nedošlo k úplnému vybitiu autobatérie. Mnohé sa dajú zapojiť aj do bežnej 230 V siete, a tak budete môcť chladničku používať napríklad aj na chate. Mini chladničky sú navyše dobre skladné, v aute vám nezaberú veľa miesta, a ľahko prenosné, takže si ich budete môcť vziať kamkoľvek. Oproti chladiacemu ľadu vám autochladnička vydrží roky a vy si ju so sebou budete môcť vziať kedykoľvek bez toho, aby ste museli myslieť na prípravu ľadu vopred.

Druhy autochladničiek

To, ako funguje autochladnička, súvisí s jej typom, pričom každá funguje na inom princípe. Princíp fungovania je pritom dôležitým faktorom pri výbere, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý druh autochladničky najlepšie naplní vaše potreby. Pri výbere autochladničky sa najčastejšie stretnete so 4 typmi – pasívnymi termotaškami a termoelektrickými, kompresorovými a absorpčnými autochladničkami.

Pasívna autochladnička

  • Chladiace boxy a termotašky – Chladiace boxy a termotašky sa často nazývajú aj pasívne chladničky, pretože fungujú na princípe pasívneho chladenia. Priestor aktívne neochladzujú, len ho vďaka svojim izolačným vlastnostiam udržiavajú chladný. Pre čo najdlhšiu účinnosť sa do vnútra vkladajú zamrazené kazety a chladené potraviny. Tašky a boxy pritom môžete využiť aj naopak – na udržanie potravín v teple, ak si so sebou chcete priniesť teplý obed. Ich nevýhodou je, že teplotu udržia po dobu max. 12 hodín, potom bude treba založiť nové kazety. Výhodou je ich nízka nákupná cena, nižšia hmotnosť, vďaka čomu sú dobre prenosné, a nezávislosť od zdroja energie.
  • Termoelektrické autochladničky – Obľúbenými prenosnými chladničkami sú termoelektrické autochladničky, ktorých výhodou je, že dokážu nielen chladiť, ale aj ohrievať. Ak si takúto chladničku so sebou vezmete na dovolenku, túto funkciu rozhodne využijete. Vnútorný priestor ochladia len o 30 °C v porovnaní s okolím a trvá im to dlhšie. Napájajú sa cez 12 V autokonektor a vďaka svojim kompaktným rozmerom a hmotnosti sú vhodné pri cestovaní osobným autom. Medzi ich negatíva patrí väčšia spotreba energie, no potešia nižšou nákupnou cenou oproti ďalším typom autochladničiek a pomerne tichým chodom.
  • Kompresorové autochladničky – Tento typ autochladničiek je žiadaný najmä pre karavany. Ich veľkou výhodou je schopnosť rýchlejšie ochladiť chladiaci priestor a dokonca aj mraziť do -18 °C. Vďaka tomu sú ideálne na dlhé cesty, dovolenky a kemping. Fungujú podobne ako bežné kuchynské chladničky, čo znamená, že ich schopnosť chladiť sa neodvíja od okolitej teploty. Ich nevýhodami sú vyššia nákupná cena, ale aj hlučnejšia prevádzka, väčšie rozmery a hmotnosť, preto nie sú vhodné na časté prenášanie, napr. so sebou na pláž. Na druhej strane nemusia byť neustále zapojené v sieti a bez zapojenia udržia chlad na niekoľko hodín.
  • Absorpčná autochladnička – Zaujímavé sú absorpčné chladničky, ktoré spotrebujú len málo elektrickej energie. Chladia totiž pomocou plynu, ktorý z chladničky odvádza teplo von. Takto dokážu efektívne udržiavať vo vnútri nízke teploty, no nie mínusové teploty. Potraviny tak dokážu udržať v chlade po dlhú dobu pri minimálnej spotrebe elektriny a ich prevádzka je veľmi tichá. Negatívom týchto chladničiek je však vyššia cena a spôsob prevádzky. Pri prevádzke je nevyhnutné odvetrávanie, suché prostredie a pevný povrch, preto nie sú vhodné pri cestovaní osobným autom, no využitie majú skôr v karavanoch a pri kempingu.

Ako si vybrať autochladničku

Pri výbere autochladničky sa neriaďte výhradne jej cenou – keďže jestvujú 4 typy autochladničiek, nie každá musí vyhovovať vašim potrebám. Pred kúpou sa preto zamyslite nad tým, ako a kde budete chladničku najčastejšie používať, čo od nej očakávate a ktoré kvality sú pre vás dôležité. Rozhoduje aj to, koľko potravín v nej chcete uskladniť, ako často ju budete prenášať či to, koľko miesta jej v aute viete vyhradiť.

Prenosná chladnička

Spôsob využitia

Chcete si chladničku vziať so sebou na pláž alebo výlet? Hľadáte spôsob, ako ochladiť potraviny, ktoré budete konzumovať počas jazdy? Alebo hľadáte chladničku, ktorú využijete po príchode do vašej destinácie? Ak si budete brať chladničku so sebou na výlet, na pláž, piknik, oslavu v záhrade alebo posedenie s priateľmi, stavte na pasívny chladiaci box alebo termotašku. Nebudete sa musieť zaoberať zdrojom energie, box udrží vaše potraviny v chlade dostatočne dlhú dobu a box so sebou ľahko prenesiete – prenos chladiaceho boxu zvládne aj dieťa.

Ak hľadáte chladničku na dlhú cestu, počas ktorej budete z boxu vyberať a konzumovať potraviny, stavte na termoelektrickú chladničku. Tá sa dá jednoducho zapojiť priamo v aute, budete ju mať hneď po ruke, ak cestujete sami, využijete praktické vychytávky ako držiak na pohár na veku a využijete ju, či už si so sebou chcete brať teplé alebo studené jedlo. Siahnite pritom po boxe s menším rozmerom do 30 l, čo na cesty úplne postačuje. Pri výbere nápojov siahnite po plechovkách namiesto fliaš a všetko sa vám do boxu bez problémov zmestí.

Ak budete chladničku využívať v kempe, na chate alebo v akejkoľvek fixnej lokalite, siahnite po kompresorovej alebo absorpčnej chladničke. Pokiaľ na mieste strávite niekoľko dní, budete potrebovať chladničku s objemom aspoň 30 l, kde uskladníte potraviny na dlhšiu dobu a do ktorej sa zmestia aspoň fľaše s objemom 1,5 l. Chladnička by vám pri kempovaní mala poskytnúť dostatok chladiaceho priestoru a malo by byť možné zapojiť ju do bežnej siete, pričom je potrebné, aby na pár hodín udržala potraviny v chlade aj v prípade výpadku elektriny. Takáto chladnička by mala dokázať chladiť bez ohľadu na vonkajšiu teplotu a určite oceníte aj mrazenie, čo spĺňa kompresorová chladnička.

Objem a rozmery

Pri výbere objemu chladničku môže byť lákavé jednoducho siahnuť pre istotu po čo najväčšom objeme, aj ak ho naplno nevyužijete. Mať veľa chladiaceho priestoru navyše nie je dobrou voľbou – chladnička s poloprázdnym obsahom chladí horšie a zbytočne tiež spotrebujete veľa elektrickej energie. Chladničky s objemom 25 – 35 l sú vhodné na jednodňové cesty alebo poslúžia skôr pre 1 – 2 osoby. Ak hľadáte chladničku, v ktorej uskladníte jedlo pre celú rodinu, siahnite po aspoň 40 l chladničke. Ideálny rozmer pre 5-člennú rodinu je však 60 l. Jestvujú aj väčšie, 80 l chladničky, ktoré slúžia pre uskladnenie potravín pre väčšie skupiny, napr. ak spolu cestujú 2 rodiny.

Autochladnička – veľkosť

Čo sa týka rozmerov chladničky, výber je veľmi individuálny, pričom do úvahy berte nielen veľkosť vášho auta, ale aj to, koľko batožiny si so sebou vezmete. Chladnička pritom nesmie byť v úplnej blízkosti iných predmetov a stien, preto sa ubezpečte, že bude mať okolo seba minimálne 5 cm priestoru z každej strany. Nezabudnite vziať do úvahy individuálne potreby jednotlivých chladničiek – kompresorová odvádza teplo, na čo potrebuje dostatok priestoru, a ak budete na chate využívať absorpčnú chladničku, potrebuje veľký priestor kvôli vetraniu.

Hmotnosť

Keďže ide o prenosnú chladničku, jej hmotnosť by mala byť taká, aby ste ju boli schopní preniesť. Väčšina chladničiek má hmotnosť 4 – 5 kg, tie najmenšie môžu vážiť 2 – 3 kg, väčšie 10 kg, pričom váha sa môže vyšplhať aj na 15 – 20 kg. K samotnej váhe pripočítajte aj obsah chladničky, ktorý bude určite ťažký, ak sa rozhodnete chladiť nápoje. Najľahšie chladničky sú pritom termotašky a chladiace boxy, ktoré sa dajú bez problémov preniesť. Problém by nemali robiť ani 20 – 30 l chladničky, no ak stavíte na väčší objem, oceníte, ak bude mať chladnička vstavané kolieska a rúčky pre ľahšiu manipuláciu.

Napájanie

Väčšina chladničiek ponúka 2 typy napájania – pre 12 V autokonektor a bežnú 230 V sieť. Skontrolujte si, ktorý typ je pre vás dôležitý. Napájanie pre 12 V autokonektor je vhodné pre osobné autá, no ak hľadáte chladničku do karavanu či dodávky, možno budete potrebovať 24 V napájanie. Súčasťou balenia býva kábel, ktorý však musí byť dostatočne dlhý. Ak budete mať chladničku v kufri, kábel musí dočiahnuť. Overte si tiež, či kábel pre 230 V napájanie je súčasťou balenia. Niektoré chladničky totiž uvádzajú, že takéto napájanie je možné, no kábel si budete musieť dokúpiť osobitne.

Pevná konštrukcia

Pri výbere zohľadnite aj samotnú konštrukciu chladničky. Keďže sa bude často prenášať, musí byť z odolných materiálov a pôsobiť silno. Kov je spoľahlivý materiál, ktorý vydrží aj menej opatrné zaobchádzanie. Plast je o čosi menej odolný, môže sa pokriviť a je náchylnejší na poškodenie, no chladnička bude ľahšia. Steny chladničky by mali byť dostatočne hrubé, z kvalitných izolačných materiálov. Čím lepšia izolácia, tým viac sa odľahčí spotreba energie. Pevné musí byť aj uzatváranie. Mnohé spotrebiče majú odnímateľné veko, ktoré by malo byť poistené bezpečným uzatváraním, inak sa môže stať, že sa pri transporte veko odchýli, čím sa výrazne zníži účinnosť chladničky.

Mini prenosná chladnička

Energetická spotreba

Na energetickú spotrebu sa môžeme pozrieť z hľadiska príkonu. Väčšina chladničiek má príkon okolo 45 W, mini chladničky s menším objemom majú aj menší príkon okolo 35 W a väčšie, 50 l chladničky môžu mať príkon aj 60 W. Nejde o jediný údaj, ktorý naznačuje, koľko energie chladnička spotrebuje. Skontrolujte si aj energetickú triedu chladničiek. Vyberajte tie, ktoré začínajú od písmená A, teda A+, A++ či A+++, keďže tie predstavujú najväčšiu úsporu energie. Energeticky najhoršiu triedu, naopak, predstavuje označenie písmenom D.

Ďalšie doplnky a funkcie

  • ABS systém – Ide o bezpečnostný prvok, ktorý zaistí, že pri používaní chladničky v aute sa autobatéria nikdy nevybije. V prípade poklesu napätia v autobatérii sa chladnička sama vypne.
  • Vnútorné usporiadanie – Chladnička môže vo vnútri obsahovať rôzne koše a priečinky, ktoré vám uľahčia organizáciu uskladnenia potravín. Vítané sú najmä vo veľkých chladničkách, v malých môžu zbytočne zaberať miesto. Tieto košíky by mali byť odnímateľné, aby ste si vedeli vnútro usporiadať vždy podľa seba.
  • Obal – Obal je skvelý doplnok, ktorý ochráni vašu chladničku pred poškodením. Jeho ďalšia funkcia je izolačná – slúži ako ďalšia izolačná vrstva, vďaka čomu má chladnička menšiu spotrebu.
  • Držiak na nápoje – Ak budete mať chladničku umiestnenú na sedadle, určite oceníte držiak na nápoje, kam si budete môcť odložiť kávu alebo čaj. Vstavané držiaky sú zabudované tak, že pri prípadnom rozliatí stečie nápoj do držiaka, nie po sedadle.

Cena

Medzi obľúbené značky patria Aeg, Hyundai, Waeco, Indel, Compass, Guzzanti, Dometic či Sencor. Cena autochladničiek závisí predovšetkým od jej typu, ale aj kvality použitých materiálov, objemu a množstva funkcií či doplnkov. Medzi úplne najlacnejšie sa radia pasívne chladiace boxy a termotašky, ktoré sú z izolačného materiálu, no nepotrebujú zdroj energie. Chladiace tašky a boxy nájdete v širokej škále dizajnov a rozmerov, najlacnejšie začínajúc už od 15 – 20 eur. Ak hľadáte kvalitný chladiaci box, investujte doň aspoň 50 eur. Cena pasívnych chladiacich tašiek a boxov sa môže vyšplhať aj na 100 eur.

Ak hľadáte lacné autochladničky, siahnite po termoelektrických. Kým iné chladničky pod 200 eur nekúpite, tieto nájdete už od 50 eur. Pre kvalitnú termoelektrickú chladničku investujte aspoň 80 – 100 eur. Medzi najdrahšie patria kompresorové a absorpčné autochladničky, ktoré začínajú od sumy 200 eur. Opäť raz platí, ak hľadáte kvalitný model, priplaťte si o niečo viac než stoja tie najlacnejšie chladničky. Lacná však neznamená nekvalitná, a ak si chcete mať pri výbere istotu, riaďte sa napríklad aj recenziami autochladničiek, ktoré vám v rozhodovaní pomôžu.

TOP autochladničky

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

18/07/2021 12:37
Palino

V akcii som kúpil autochladničku Sencor SCM 2224BL. Zaujal ma dizajn v čiernej farbe aj dobrá akciová cena. Chladnička chladní veľmi slušne aj v týchto horúčavách, no nepáči sa mi, že v normálnom režime je dosť hlučná. Brávam si ju na dovolenky k moru alebo na výlety k vode. Musím povedať, že svojim výkonom ma prekvapila, pretože som očakával niečo horšie. Potraviny boli príjemne vychladené a nič sa nepokazilo. Plus dávam za to, že v balení bol kábel do 230 V aj do auta, preto som nemusel nič dokupovať samostatne. Chladničku tak môžem zapojiť aj do klasickej elektrickej siete. Ak chladenie podporíte ďalšími už vychladenými potravinami, výsledky sú ešte lepšie. Vyberať môžem z viacerých režimov, je tu napríklad maximálny výkon alebo takzvaný eco režim. Oceňujem fakt, že v chladničke nevzniká kondenzát, pretože je veľmi dobre odvetraná. Na cesty je tento šikovný spotrebič ako stvorený.

18/07/2021 16:30
Deny

Mám autochladničku G21 C&W s celkovým objemom 33 litrov. Chladnička má atraktívny dizajn, cena bola dobrá a zatiaľ chladí spoľahlivo. Samozrejme, nie je to plnohodnotná chladnička, no na cesty či pri kempovaní je to super pomocník. Chladenie aj izolovanie je primerané cene, no spotrebič vcelku „žerie“ batériu. Vnútrajšok chladničky je priestranný, zmestia sa mi sem pivá, syry, maslo aj mnohé ďalšie potraviny. Malé mínus dávam za nie príliš dobré riešenie otvárania veka, pretože pri prudšom otvorení na doraz pruží a mám obavy z vylomenia pántu. Hlučnosť je prijateľná, na cestách to nevadí. Som spokojný.

02/08/2021 19:57
René

Používam chladničku Meva XC-42G, ktorá chladí veľmi dobre a dlhodobo sa umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch predajnosti. Už len tento samotný fakt svedčí o tom, že chladnička je kvalitná. Oceňujem jej priestrannosť a možnosť použitia aj s LPG-propanbutanom. Chladničku zvyknem využívať aj na rybačke a zatiaľ ma nesklamala. Chladí spoľahlivo a celkové remeselné spracovanie je na úrovni. Vyzdvihujem veľký objem a napriek tomu malú spotrebu. Dá sa využívať prakticky kdekoľvek - či už počas kempingu alebo aj doma, keď dôjde k výpadku elektriny pre dočasné uskladnenie najcitlivejších potravín. Podľa mojich skúseností sa po dvoch hodinách dostane na cca. 10 stupňov Celzia a keď je dlhšie zapnutá, vie sa ochladiť na 5 °C, túto teplotu si potom konštantne drží.

17/08/2021 20:00
František

Mám prenosnú chladničku CAMRY CR 8065, ktorá ma zaujala svojim nenápadným vzhľadom a prijateľnou cenou. Chladnička má skvelý výkon, ktorý ma prekvapil, pretože som si myslel, že takéto mini chladničky sú skôr hračkou. Môžem potvrdiť, že funguje spoľahlivo a chladí presne tak, ako je uvedené v popise produktu. Chladnička má kompaktné rozmery a je ideálna na cestovanie. Oceňujem, že je na 12 aj 220 voltov. Samozrejme, pred kúpou musíte byť realistickí a neočakávať zázraky. Chladnička dokáže chladiť o maximálnych 15 stupňov Celzia nižšou teplotou než je teplota okolia. Škoda, že do chladničky sa nezmestí väčšia PET fľaška, respektíve, zmestí sa, avšak musíte ju nakloniť. Odporúčam dávať do chladničky už predchladené potraviny, vtedy je vychladenie rýchlejšie. Chladnička je ľahučká a jednoducho sa prenáša na potrebné miesto. Má mnoho využitia, ako som už uviedol, napríklad na cestovanie, kempovanie, rybačku a podobne. Svoje uplatnenie ale nájde aj pri nákupoch, na ktoré chodíte autom, a tiež ju môžete používať na záhrade vďaka adaptéru, ktorý je súčasťou balenia. Pri nižších teplotách okoliach si chladnička počína naozaj výborne. V horúčavách je to troška horšie, no aj tak veľmi fajn. S touto chladničkou som spokojný, používam ju často a odporúčam ju aj ostatným.

02/03/2022 19:33
kristinabenik

my sme kupili značku guzatti a sme spokojní

05/03/2022 15:55
andrea

pred dovolenkou sme kúpili v okay elektro značku Guzzanti GZ 30BW a je super

14/03/2022 11:38
maria

v okay elektro sme kupovali pred dovolenkou značku guzzanti

23/03/2022 21:40
kikabyrikova

túto značku máme aj my

19/03/2022 16:31
janka

z okay máme aj my tú značku, dobre slúži

20/03/2022 18:01
zuzka

z okay elektro máme aj my, kupovali sme narýchlo pred dovolenkou veľmi dobrý obchod, skvelo poradia

21/03/2022 08:23
vitkovak

@zuzka u nich nakupujem najradšej, poradia, vysvetlia super za mňa

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 12.07.2021
Hodnotenie článku:
(94.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.