Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre dieťa + výsledky testu ADAC

Ak očakávate vo vašom živote jednu z najkrajších a najradostnejších udalostí, tak vám samozrejme gratulujeme! No s touto udalosťou sa spája aj veľa povinností, nových výziev a veľa zmien. Predtým, než sa vám bábätko narodí, je potrebné veľa si toho naštudovať.

Výsledky testu detských autosedačiek

Či už ako prebiehajú prvé mesiace jeho života, ako sa oň starať a aj to, čo všetko k svojmu životu potrebuje. Či už sú to zariadenia na doma, postieľka, vanička alebo hračky, ale aj veci, ktoré budete potrebovať k jeho prevozu už z pôrodnice. Do tejto skupiny patrí práve aj autosedačka.

Ako vybrať autosedačku pre dieťa? Teraz to nie je ako kedysi, že ste mali na výber jeden typ autosedačky a nemali ste si z čoho vyberať. V súčasnosti je to tak, že si viete vyberať z rôznych cenových kategórií, rôznych značiek, rôznych typov aj materiálov. V toľkých informáciách a parametroch je ťažké sa vyznať, preto sa vám týmto článkom budeme snažiť pomôcť. Povieme vám niečo o hlavnom rozdelení, o tom, čo všetko by ste mali od bezpečnej autosedačky požadovať a aj to, koľko autosedačiek si za život musíte zaobstarať. Predsa len je to vec len na určité časové obdobie dieťaťa, takže to nie je niečo, čo budete mať už navždy.

Rozdelenie autosedačiek

Rozdelení pre autosedačky je hneď niekoľko, preto je potrebné zvážiť viacero parametrov. Či už je to váha dieťaťa, s tým je spojený aj vek dieťaťa a jeho veľkosť. Ako sme už vyššie spomínali, tak autosedačka naozaj nie je jednorazová investícia a rátajte s tým, že pokým dieťa nedosiahne 150 cm, čo je hranica pre jazdu v aute bez autosedačky aj bez podsedáku, tak budete musieť vystriedať aj tri autosedačky. Na druhej strane je ale výhodou, že pri zvyčajnom používaní sa nijako nepoškodí a môžete ju niekomu predať. Tak sa vám aspoň časť investície vráti. Ale späť k deleniu.

Prvú z autosedačiek budete potrebovať hneď potom, ako sa vám dieťa narodí, čiže to je skupina 0 až 13 kilogramov. Takáto autosedačka by vám mala vydržať približne rok, maximálne rok a pol. Budete ju potrebovať už pri prevoze z pôrodnice, takže je dobré už pred termínom pôrodu kúpiť a nainštalovať do auta. Druhá autosedačka je už väčšia, určená pre hmotnostnú kategóriu od 9 do 18 kilogramov. Mala by vám vydržať od toho roku a pol až do štyroch rokov veku. No a posledná kategória je od 15 do 36 kilogramov a mala by dieťaťu vydržať až do 12 rokov, kedy už zákonom danú výšku prekročí. Toto je odporúčané množstvo autosedačiek. Vám samozrejme môžu stačiť len dve alebo ich môžete mať aj štyri.

Pamätajte ale na to, že by mala autosedačka presne zodpovedať „parametrom“ vášho dieťaťa. Predsa len, ide o jeho bezpečnosť a na tej by sa šetriť nikdy nemalo. Niektorí rodičia sa totiž domnievajú, že keď kúpia dieťaťu väčšiu autosedačku, tak s vidinou ušetrenia majú argumenty, že dieťa do nej dorastie. Áno, dieťa síce dorastie, no môže mu to spôsobiť zranenia a nemusí vlastne splniť svoj účel. Obrátene to platí tiež, a ak by bolo dieťa na autosedačku príliš veľké, tiež by prestala plniť svoj účel. Dieťa sa nebude cítiť pohodlne a bude to znepríjemňovať cestu vám aj jemu.

✅ Autosedačky od 0 do 13 kg – skupina 0 a 0+

Ako sme už spomínali, tak práve táto autosedačka je prvou, ktorú si ešte pred narodením dieťaťa zaobstaráte a vydrží vám pokým dieťa nebude mať 10 kg, to je skupina 0. Druhou je skupina 0+ a tá je do 13 kg. Autosedačky z tejto kategórie majú kolískový tvar a ľudovo sa nazývajú škrupinky alebo vajíčka. Používajú sa pre dojčatá, ktoré ešte nedokážu sedieť, a preto je pre nich takýto „polosed“ oveľa pohodlnejší. Dieťa je v takejto autosedačke chránené od nôh až po hlavičku.

Väčšina týchto autosedačiek je prispôsobená na to, aby sa dávala proti smere jazdy. To je praktické napríklad vtedy, ak si dáte na sedačku zrkadlo a budete tak celú cestu vidieť na dieťa bez otáčania sa. Je to urobené takto aj preto, lebo je anatómia novorodenca odlišná, ako u nás, dospelých. U bábätiek nie je krčná chrbtica tak pevná a pri nehode by sa v dôsledku tlaku mohla poškodiť. Takto ju zachytí zadná strana autosedačky. Pre ľahšiu manipuláciu je na autosedačke ucho, vďaka ktorému v nej môžete dieťa bezpečne prenášať. Upevnenie týchto autosedačiek tiež poskytuje stabilitu aj bezpečie, keďže je isofixové.

✅ Kategória od 0 do 18 kg – skupina 0, 0+ a 1

Toto je kategória veľmi univerzálna, pretože je určená pre deti od 0 do 4 rokov, takže vám vydrží oveľa dlhšie, ako autosedačky z prvej kategórie. Je univerzálna tiež preto, lebo sa dá použiť najprv v protismere jazdy, keďže je to na začiatku bezpečnejšie, a potom v smere jazdy. V protismere jazdy je pre deti do 13 kg na prednom alebo zadnom sedadle. Keď už dieťa dosiahne 9 kg, tak už môžete sedačku umiestniť v smere jazdy.

Konštrukcia týchto autosedačiek je pevná, a tak bude pre deti zaistená maximálna bezpečnosť a ochrana. Okrem bežného upevnenia dvoma pásmi tu býva aj stabilizácia nôh. Nevýhodou týchto autosedačiek je, že už sa nedajú prenášať, ako „vajíčka“, a tiež sa nedajú pripevniť do kočíka. Aj keď sú zložité na manipuláciu, sú oveľa ťažšie a často aj drahšie, tak sú pre dieťa bezpečnejšie a používať ich budete dlhšie.

✅ Kategória od 9 do 18 kg – skupina 1

Táto kategória je určená pre deti od 9 mesiacov do 4 rokov, do tej hmotnosti 18 kilogramov. Sú určené čisto len na sedenie, čiže určené už pre deti vo vyššom veku, ktoré vedia sedieť. Aj napriek tomu sú pre dieťa maximálne pohodlné. Nachádzajú sa tu vankúšiky a opierky na bokoch, čo je pre bezpečnosť dieťaťa dôležité. Často sa tam vyskytuje aj polstrovaný pultík na brušku. Ten má taktiež funkciu bezpečnosti, keďže ho udrží pevne na mieste a nedovolí mu zo sedačky vypadnúť.

Táto sedačka je už prispôsobená na to, aby bola len v smere jazdy a upevnenie je buď isofixové alebo pásové, čo je určite menej bezpečné. Výška tejto sedačky sa väčšinou dá prispôsobiť rastu dieťaťa, a tak zvyšuje aj jej ochranu. Odporúčame vám, aby model, ktorý si vyberiete mal polohovanie chrbta, keďže deti v aute často spia a takto sa bude dať sedačka nakloniť.

✅ Kategória od 9 do 36 kg – skupina 2

Autosedačky tejto skupiny sú určené len do auta. Pripevnené sú isofixom alebo pásom jedine v smere jazdy. Podľa cenovej kategórie majú sedačky aj opierky rúk, hlavy, často aj pultíkom pred bruško. Všetky tieto doplnky môžu hrať nie len pri bežnom používaní, ale aj pri nehode dôležitú úlohu. Nevýhodou týchto autosedačiek môže byť práve cena, ktorá sa pohybuje na vyšších cifrách. Treba ale pamätať na to, že vďaka tejto autosedačke máte pokryté dve obdobia života dieťaťa, takže sa vyhnete kúpe autosedačky zo skupiny 1.

Čo je výhodou môže byť na druhej strane aj nevýhodou. Keďže je autosedačka určená pre tak širokú vekovú kategóriu, na tých hraničných vekových hodnotách nemusí sedačka dieťaťu úplne sedieť. Keď má dieťa len 9 mesiacov, sedačka môže byť väčšia a keď už sa blíži k 12 rokom, môže byť sedačka už tesnejšia. Hlavne kvôli tomu potom nemusí sedačka chrániť dieťa tak, ako by mala.

✅ Kategória od 15 do 36 kg – skupina 3

Konštrukcia autosedačiek v tejto kategórií je už plne prispôsobená maximálnemu pohodliu dieťaťa a zároveň sa dá s rastúcim vekom dieťaťa nastavovať tak, aby mu vyhovovala. Je prispôsobená len umiestneniu v smere jazdy, keďže väčšie deti už nie sú natoľko náchylné k nárazom, no potrebujú väčší priestor a pohodlie.

Táto sedačka už nie je nijako komplikovaná, často sa skladá len z podsedáka, opierok na ruky, časti za chrbát a opierok na bok hlavy. Výnimkou sú aj bezpečnostné pásy na autosedačke, ktoré v tomto prípade chýbajú. Tento typ autosedačky je zabezpečený už pásom z auta. Keď už je dieťa staršie, čiže nad tých 10 rokov, tak sa dá používať len spodok tejto autosedačky, a to podsedák a pás. Aj to je jedna z možností, ako si splniť zákonnú povinnosť, no zároveň dopriať dieťaťu pohodlie.

Ako správne vyberať autosedačku?

Keď už viete, z ktorej kategórie si máte sedačku vybrať a taktiež ste si na to stanovili nejaký ten rozpočet, tak už ste v polke cesty za výberom. Teraz je na rade zvážiť ostatné parametre, akými sú výrobca, materiál, dizajn či spôsob zabezpečenia. Všetko sa samozrejme vzťahuje na cenu a aj na vaše preferencie.

Rozmery autosedačky sú tým najviac kľúčovejším pri jej výbere. Zásadné sú plocha sedenia, čiže šírka a dĺžka podsedáku. Na základe tohto zistíte ako vám bude autosedačka sedieť na zadných sedadlách. Mala by tam poriadne sedieť, nemala by dĺžkou ani šírkou presahovať, aby sa neprevážila pri nehode alebo poškodiť sedačky. Pred kúpou si samozrejme skontrolujte tovar, či nie je nejako poškodený. Autosedačky majú aj predpísané maximálne obdobie, počas ktorého ju môžete používať, a to je 10 rokov. Na toto treba dbať hlavne ak si kupujete autosedačku z druhej ruky.

Medzi zásadné parametre patrí aj spôsob zabezpečenia dieťaťa a aj spôsob pripevnenia autosedačky. V prípade starších modelov je to uchytenie dieťaťa pomocou trojbodového pásu a pripevnenie autosedačky pomocou bezpečnostného pásu, čo má však veľa nevýhod. Patrí k tomu totiž menšia stabilita a možnosť toho, že by pásy dieťaťu ublížili. Oveľa lepší je systém isofix. Tento systém už nevyžaduje pripevnenie autosedačky pomocou bezpečnostných pásov auta. Autosedačka sa zabezpečuje pomocou troch upevňovacích miest nachádzajúcich sa na zadnej strane, ktoré sa zacvaknú do Isofixového zariadenia nainštalovanom v aute. Nebezpečie sa tak minimalizuje, a to či už pri nehode alebo na základe nesprávneho upevnenia.

Zohľadniť treba aj materiál, aj keď sa treba sústrediť hlavne na tie parametre, ktoré podliehajú bezpečnostným normám. Keďže dieťa strávi niekedy v sedačke aj niekoľko hodín, materiál je naozaj dôležitý. Poťah môže byť menej alebo viac čalúnený, od čoho závisí aj cena autosedačky. Celkovo je ale lepšie vyberať bavlnu pred umelými materiálmi. Tie sú o čosi nepríjemnejšie a dieťa sa v nej zbytočne potí. Skontrolujte, či sa poťahy dajú zvliecť a vyprať. Mali by sa prať v ručne, pranie v práčke sa neodporúča.

Crash testy autosedačiek ADAC

Okrem toho, že si naštudujete všetky podrobné informácie a rozhodnete sa, aké parametre sú pre vás dôležité, je dobré si pozrieť aj to, ako dané autosedačky obstáli pri testovaniach. Predsa len, bezpečnosť je v tomto prípade prvoradá, druhoradý je materiál a pohodlie. Autoklub ADAC sa rozhodol pozrieť sa na kvalitu dnešných autosedačiek a z tohto testu vyplynuli zaujímavé výsledky. Z 31 testovaných sedačiek dve úplne prepadla modely – Chicco Oasys i-Size Bebecare (uvoľnenie bezpečnostnej spony a vymrštenie figuríny zo sedadla počas testu) a Maxi-Cosi TobiFix (nepovolená koncentrácia látky TCPP, ktorá je vo vyšších množstvách karcinogénna). Niektoré zo zvyšných taktiež nespĺňali niektoré parametre, ktoré by mali.

Sedačky spoločnosť testovala rok a potom prišli s výsledkami testu autosedačiek. Tieto produkty boli rozdelené do 8 kategórií, podľa veku, bez ohľadu na to, či sú vybavené systémom Isofix alebo nie. Každý produkt podstúpil čelný aj bočný náraz, chemickú analýzu materiálu, aby sa zistila prítomnosť škodlivých látok. Až 23 modelov skončilo so známkou „dobré“ a len jedna so známkou „veľmi dobré“. Víťazom testu sa stalo vajíčko Maxi-Cosi Jade + 3wayFix pre deti do jedného roka. Z kategórie pre deti do 1,5 roka najlepšie skončila sedačka Peg Perego Primo Viaggio i-Size Base. Veľmi dobre obstála aj univerzálna sedačka vhodná pre deti od 4 do 12 rokov Britax Römer Kidfix III M. Výsledky testov a celkové poradie si môžete pozrieť v nasledujúcich tabuľkách.

Vajíčka do 1 roku

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Maxi-Cosi Jade + 3wayFix

áno

1,5

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size

ne

1,7

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + 3wayFix

áno

1,8

Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + FamilyFix One

áno

1,8

Inglesina Darwin i-Size

nie

2,0

Inglesina Darwin i-Size + Darwin i-Size Base

áno

2,3

Autosedačky do 1,5 roku

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Peg Perego Primo Viaggio i-Size + i-Size Base

áno

1,6

Cybex Cloud Z i-Size

ne

1,7

Cybex Cloud Z i-Size + Base Z

áno

1,8

Avionaut Pixel

ne

2,0

Avionaut Pixel + IQ base

áno

2,1

Baby Jogger City Go i-Size + i-Size base

áno

2,3

Nania Beone SP

ne

2,3

Baby Jogger City Go i-Size

nie

2,4

Chicco Oasys i-Size Bebecare + i-Size Base (veľmi zlé hodnotenie!)

áno

5,5

Autosedačky do 4 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Cybex Sirona Z R i-Size + Base Z

áno

1,9

Cybex Sirona Z i-Size + Base Z

áno

2,1

Nuna Norr

áno

2,2

Nachfolger Hy5.1 TT

nie

2,7

Heyner Multifix Twist

áno

3,1

Autosedačky do 12 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Apramo All Stage

áno

3,8

Autosedačky od 1 do 4 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Besafe iZi Modular RF i-Size + iZi Modular Base

áno

2,0

Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size + 3wayFix

áno

2,3

Peg Perego Viaggio FF105 + i-Size Base

áno

2,5

Maxi-Cosi TobiFix (veľmi zlé hodnotenie!)

áno

4,6

Autosedačky od 1 do 7 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Britax Römer Max-Way Plus

nie

3,6

Autosedačky od 1 do 12 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Britax Römer Advansafix IV R

áno

2,3

Maxi-Cosi Titan Pro

áno

2,7

Autosedačky od 4 do 12 rokov

Model

Isofix

Hodnotenie (od 1 = najlepšie)

Britax Römer Kidfix III M

áno

1,7

Britax Römer Adventure

nie

2,1

Safety 1st Road Fix

áno

2,4

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

18/05/2022 12:44
Anna

vyber autosedacky som nechala na manzela

19/05/2022 11:59
Lea

dbali sme na to aby bola najmäbezpecna a tiez nech je pohodlna na dlhe trasy

20/05/2022 08:29
Oliv

my sme sa dobre trafili pri vybere autosedacky, akurat z nej pomaly vyrasta a budeme potrebovat väcsiu

28/05/2022 17:56
Alena

pri autosedačke ide o bezpečnosť, preto som výber nechala 100 % na manžela

31/05/2022 09:43
Lenočka

presne tak, tieto veci nechávam aj ja na manželovi, on je praktickejší - vybral značku Kiddy Evoluna z e-kočíky, bola víťazom viacerých testov. Síce drahšia, ale do bezpečnosti sme chceli zainvestovať

29/11/2022 14:22
kacena

hm, tá sa pozdáva aj mne...uvidíme, čo na ňu popvie muž

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 12.04.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?

Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzieNajlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Ohreivač mlieka, resp. ohrievač fliaš s kojeneckou stravou dokáže výrazne ušetriť čas a zohriať mlieko na...