Ako vybrať čističku vzduchu? Skúste s ionizátorom a so zvlhčovačom

Možnosť nadýchať sa čerstvého vzduchu je dnes pomerne vzácnosť. Hoci si myslíme, že vzduch čo dýchame sa javí ako úplne adekvátny, vedzte, že jeden výlet do čistej prírody vás vyvedie z omylu.

Dizajnová čistička vzduchu Duux Sphere White 

Samozrejme, alergikov zrejme nepoteší ani tento druh rekreácie, keďže sú pre nich prírodné alergény najväčším nepriateľom. Dopriať si čerstvý a kvalitný vzduch však môžete aj medzi štyrmi stenami. Ako? Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá eliminuje neželané mikróby, alergény či baktérie, ktoré sa víria vzduchom. Pre astmatikov či alergikov je čistička vzduchu skutočne brilantným pomocníkom.

Ako si čističku vzduchu vybrať? Čo je pri výbere dôležité?

Obľúbené produkty

Čo pri výbere sledovať?

Ako pri väčšine spotrebičov, aj pri čističkách vzduchu máme parametre, ktoré sa oplatí sledovať. Dôležité je to hlavne preto, aby mala kúpa čističky vzduchu vôbec zmysel. Podstatné je myslieť na veci ako výkon čističky, filtrácia, hlučnosť či samotná účinnosť zariadenia k výmere priestoru, kde chceme čističku umiestniť. Okrem toho si všímajte aj doplnkové funkcie, ktoré vám môžu manipuláciu či ovládanie prístroja uľahčiť.

Výkon čističky vzduchu

Výkonom čističky vzduchu sa myslí údaj, ktorý nás informuje o tom, koľko čistého vzduchu, respektíve prefiltrovaného vzduchu je schopný prístroj vyprodukovať za hodinu. Údaj sa udáva v m3/h. Logicky, vyšší číselný údaj hovorí o tom, že zariadenie je výkonnejšie. Výkon čističky úzko súvisí aj s ďalším parametrom.

Vyberáme z nášho katalógu

Rozmer miestnosti

Nejde ani tak o technický údaj prístroja, ale odvíja sa od toho samotný výkon zariadenia. Dôležité je to z hľadiska účinnosti čističky vzduchu, pretože čím väčšia miestnosť tým sa predpokladá väčšia koncentrácia nečistôt. Výrobcovia často udávajú informáciu, ktorá hovorí o rozlohe plochy v m2. Čistička teda môže obsahovať údaj, ktorý hovorí, že prístroj dokáže prečistiť vzduch v miestnosti o výmere napríklad 40m2. Samozrejme, hodnoty sa líšia v rozpätí od 20 do 80m2. Druhým údajom je informácia spojená s výkonom čističky. Kvalitné čističky dokážu prečistiť aj viac ako 300m3/h.

Hlučnosť prístroja

Javiť sa to môže ako detail, no na trhu sú modely, ktoré by vás mohli značne vyrušovať. Keď je čistička vzduchu aktívna, logicky vydáva aj nejaký zvuk. Priamou úmerou možno povedať, že vyšší výkon sa rovná vyššej hlučnosti. Samozrejme, čistička môže ísť aj v čase, kedy nie ste doma. O tom, ale neskôr. Každopádne hladina hlučnosti by nemala presiahnuť 30 dB.

Možnosti filtrácie

Tu by mali spozornieť hlavne alergici. Na základe správnej filtrácie totiž môžu do svojho obydlia priniesť skutočne kvalitný a takmer „antialergénny“ vzduch.

Filtrácia vzduchu cez čističku

Najúčinnejšou filtráciu je HEPA filter, ktorý odstraňuje mikroorganizmy a čiastočky prachu až v 99,7%. Pre alergikov je najodporúčanejším. Súčasťou by mal byť takisto i prachový filter, ktorý by mal byť ako vymeniteľný, tak aj umývateľný.

Špeciálnym druhom je pachový filter, ktorý odstraňuje pach cigariet, psieho pachu alebo akýchkoľvek iných pachov či vôní. Množeniu baktérií pre zmenu zabraňuje fotokatalytický filter, ktorý rozkladá škodlivé mikróby, vírusy či roztoče pôsobením fotokatalyzátora.

Čistička vzduchu so zvlhčovačom – 2v1

Pre ideálny podmienky je nutné, aby vzduch obsahoval aj určité percento vlhkosti. Existujú čističky vzduchu zabudované aj so zvlhčovačom. Alebo naopak. Pre alergikov však kombinácia 2v1 rozhodne nie je tak ideálnou, pretože touto kombináciou je to na úkor kvality filtrácie i výkonu. Ak sa máte rozhodnúť pre zvlhčovanie vzduchu, logickou voľbou je samostatné zariadenie, a teda zvlhčovač vzduchu.

Príkon čističky vzduchu

Ako pri práčke, žehličke alebo umývačke riadu aj tu nás zaujíma spotreba elektrickej energie. Ideálne je investovať do prístroja, ktorý poskytne vysoký výkon, no zároveň šetrnú spotrebu. A skutočne je to možné. Moderné prístroje sú vybavené rôznymi režimami, ktorými docielite, že spotreba bude v priemere okolo 30 – 40 W.

✅ Kvalitné čističky vzduchu z hej.sk

Čistička vzduchu od Rowenty

Osvedčené a cenovo dostupné čističky vzduchu s príkonom až do 2200W nájdete aj v eshope hej.sk. Na výber sú modely s ventilátorom i bez neho, ako aj rôzne druhy filtrov od výrobcov Elektrolux, Rowenta, DeLonghi, Sencor a mnohých ďalších. Stačí si len vybrať.

» ceny už od 15€
» vybrané modely s dopravou zdarma
» osvedčený eshop - nákup bez obáv

 

Viac informácií

Doplnkové funkcie

Sú práve funkciami, ktoré zvyšujú kvalitu prístroja a takisto pohodlie pri jeho ovládaní.

Časovač

Nastavenie času, kedy sa má prístroj spustiť a kedy vypnúť je skutočne vítanou funkciou. Aby ste sa vyhli zbytočnému hluku prístroja, môžete nastaviť aktívny čas, kedy nie ste doma a čistička vzduchu môže robiť svoju prácu najlepšie ako vie.

Senzor zápachu

Ide o senzory, ktoré monitorujú kvalitu vzduchu, teda hodnotu jeho znečistenia a na základe toho regulujú výkon zariadenia.

Regulácia výkonu

Ak to nie je možné senzormi, nastaviť intenzitu filtrácie môžete aj vy. Samozrejme, striedajú sa ročné obdobia a počas každého je situácia s kvalitou vzduchu rôzna. V jarných mesiacoch je intenzita výkonu určite vyššia ako napríklad cez zimu.

Čistička vzduchu do bytu i domu

Ionizácia

Ionizácia je proces, pri ktorom vznikajú negatívne nabité ióny. Tieto ióny umožňujú kvalitnejšiu látkovú výmenu a vytvárajú vzduch totožný s tým, ktorý je v prírode. Samozrejme, bez alergénov.

UV žiarenie

Za spomenutie určite stojí funkcia UV dezinfekcie, ktorá sa postará o zneškodnenie akýchkoľvek mikróbov, zárodkov, roztočov, vírusov a baktérií. Všetko prebieha za pomoci ultrafialového svetla.

Cena čističky vzduchu

Ceny sa líšia v závislosti od výrobcu, výkonu a takisto aj doplnkových funkcií. Najlepšie čističky vzduchu, ktoré postačujú pre domácnosť s kvalitnou filtráciou a výkonom vás môžu stáť od 60 až do 300 €. Samozrejme odlišnosti sú v rámci veľkosti priestoru, pre ktorý sú určené, a teda aj svojim výkonom. Pre čistý a zdravý vzduch sa však takáto investícia určite vyplatí.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.



Publikované dňa: 12.06.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...