Najlepšia čistička vzduchu s ionizátorom a so zvlhčovačom – ako vybrať, cena, recenzie

Možnosť nadýchať sa čerstvého vzduchu je dnes pomerne vzácnosť. Hoci si myslíme, že vzduch čo dýchame sa javí ako úplne adekvátny, vedzte, že jeden výlet do čistej prírody vás vyvedie z omylu.

Dizajnová čistička vzduchu Duux Sphere White 

Samozrejme, alergikov zrejme nepoteší ani tento druh rekreácie, keďže sú pre nich prírodné alergény najväčším nepriateľom. Čerstvý a kvalitný vzduch si môžete dopriať aj medzi štyrmi stenami. Ako? Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá eliminuje neželané mikróby, alergény či baktérie, ktoré sa víria vzduchom. Pre astmatikov či alergikov je čistička vzduchu skutočne brilantným pomocníkom. Ako si čističku vzduchu vybrať? Čo je pri výbere dôležité?

Obľúbené čističky vzduchu


Ako si vybrať čističku vzduchu

Pri čističkách vzduchu máme, podobne ako pri každom spotrebiči, parametre, ktoré sa oplatí sledovať. Dôležité je to hlavne preto, aby mala kúpa čističky vzduchu vôbec zmysel. Podstatné je myslieť na veci ako výkon čističky, filtrácia, hlučnosť či samotná účinnosť zariadenia k výmere priestoru, kde chcete čističku umiestniť. Okrem toho si všímajte aj doplnkové funkcie, ktoré vám môžu manipuláciu či ovládanie prístroja uľahčiť.

Výkon čističky vzduchu

Výkonom čističky vzduchu sa myslí údaj, ktorý vás informuje o tom, koľko čistého vzduchu, resp. prefiltrovaného vzduchu je schopný prístroj vyprodukovať za hodinu. Údaj sa udáva v m3/h. Logicky, vyšší číselný údaj hovorí o tom, že zariadenie je výkonnejšie. Výkon čističky úzko súvisí s výmerou miestnosti. Spotrebič by mal daný priestor vyčistiť minimálne 2,5-krát, v prípade alergikov dokonca 4-krát za hodinu. Potrebný výkon si vypočítate jednoducho: plochu podlahy v m² vynásobte výškou miestnosti v metroch a výsledok vynásobte číslom 2,5 (alebo 4).

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čističky vzduchu

Rozmer miestnosti

Nejde ani tak o technický údaj prístroja, ale odvíja sa od toho samotný výkon zariadenia. Dôležité je to z hľadiska účinnosti čističky vzduchu, pretože čím väčšia miestnosť tým sa predpokladá väčšia koncentrácia nečistôt. Výrobcovia často udávajú informáciu, ktorá hovorí o rozlohe plochy v m2. Čistička teda môže obsahovať údaj, ktorý hovorí, že prístroj dokáže prečistiť vzduch v miestnosti o výmere napríklad 40 m2. Samozrejme, hodnoty sa líšia v rozpätí od 20 do 80 m2. Druhým údajom je informácia spojená s výkonom čističky. Kvalitné čističky dokážu prečistiť aj viac ako 300 m3/h.

Najlepšie čističky majú viacstupňovú filtráciu

Tu by mali spozornieť hlavne alergici. Na základe správnej filtrácie totiž môžu do svojho obydlia priniesť skutočne kvalitný a takmer „antialergénny“ vzduch. Najčastejšie narazíte na čističky, ktoré kombinujú aspoň 2 a viac druhov filtrov.

Najúčinnejšou a najpoužívanejšou filtráciu je HEPA filter, ktorý odstraňuje mikroorganizmy a čiastočky prachu až v 99,7 % (H13). Pre alergikov je najodporúčanejší. HEPA filtre si dokážu poradiť s prachovými i alergénnymi časticami s veľkosťou 0,3 mikróna. Súčasťou by mal byť takisto prachový filter, ktorý by mal byť ako vymeniteľný, tak aj umývateľný. Elektrostatický filter nabíja nečisotty vo vzduchu elektrostatickou energiou. Disponuje účinnosťou na úrovni 99 %, avšak len v prípade väčších častíc.

Špeciálnym druhom je pachový filter (filter s aktívnym uhlím), ktorý odstraňuje pach cigariet, psieho pachu alebo akýchkoľvek iných pachov či vôní. Možnosťou je i vodný filter, treba sa však zmieriť s jeho nízkou účinnosťou (okolo 50 %) a usádzaním nečistôt do vody, ktorú treba pravidelne vymieňať, inak sa budú s vyparovanou vodou dostávať späť do priestoru. Množeniu baktérií pre zmenu zabraňuje fotokatalytický filter, ktorý rozkladá škodlivé mikróby, vírusy či roztoče pôsobením fotokatalyzátora.

Filtrácia vzduchu cez čističku

Čistička vzduchu so zvlhčovačom – 2 v 1

Vzduch musí obsahovať určité percento vlhkosti. V tomto vám čistička so zvlhčovačom pomôže najmä počas zimy, keď je v domácnostiach prirodzene suchší vzduch. Pre alergikov však kombinácia 2 v 1 nie je ideálna, pretože v prístroji 2 v 1 kvalita filtrácie i výkon ťahajú za kratší koniec. Ak sa máte rozhodnúť pre zvlhčovanie vzduchu, logickou voľbou je samostatné zariadenie, a teda zvlhčovač vzduchu.

Príkon čističky vzduchu

Ako pri práčke, žehličke alebo umývačke riadu aj pri čističke vzduchu vás zaujíma spotreba elektrickej energie. Ideálne je investovať do prístroja, ktorý poskytne vysoký výkon, no zároveň šetrnú spotrebu. Príkon prístroja môže byť 5, ale aj 90 W. Najčastejšie sa stretnete s príkonom 30 – 60 W, pričom vďaka rôznym režimom a druhom použitého filtra je výkon týchto prístrojov dostatočný.

Hlučnosť prístroja

Javiť sa to môže ako detail, no na trhu sú modely, ktoré by vás mohli značne vyrušovať. Keď je čistička vzduchu aktívna, logicky vydáva aj nejaký zvuk. Priamou úmerou možno povedať, že vyšší výkon sa rovná vyššej hlučnosti. Samozrejme, čistička môže ísť aj v čase, keď nie ste doma. Každopádne hladina hlučnosti by v prípade spotrebičov bez nočného režimu nemala presiahnuť 30 dB, aby ste ho bez rušenia mohli používať aj v nočných hodinách. Maximálna hlučnosť by mala byť okolo 50 dB.

Časovač, ionizátor, nočný režim a ďalšie doplnkové funkcie

Sú funkciami, ktoré zvyšujú kvalitu prístroja a takisto pohodlie pri jeho ovládaní.

  • Časovač: Nastavenie času, kedy sa má prístroj spustiť a kedy vypnúť je skutočne vítanou funkciou. Aby ste sa vyhli zbytočnému hluku prístroja, môžete nastaviť aktívny čas, keď nie ste doma a čistička vzduchu môže robiť.
  • Senzor kvality ovzdušia: Ide o senzory, ktoré monitorujú kvalitu vzduchu, teda hodnotu jeho znečistenia a na základe toho regulujú výkon zariadenia. Spotrebič automaticky upravuje výkon čističky podľa aktuálneho znečistenia vzduchu.
  • Regulácia výkonu: Ak to nie je možné senzormi, nastaviť intenzitu filtrácie môžete aj vy. Samozrejme, striedajú sa ročné obdobia a počas každého je situácia s kvalitou vzduchu rôzna. V jarných mesiacoch je intenzita výkonu určite vyššia ako napríklad cez zimu.
  • Ionizácia: Ionizácia je proces, pri ktorom vznikajú negatívne nabité ióny. Tieto ióny umožňujú kvalitnejšiu látkovú výmenu a vytvárajú vzduch totožný s tým, ktorý je v prírode. Samozrejme, bez alergénov.
  • UV žiarenie: Za spomenutie určite stojí funkcia UV dezinfekcie, ktorá sa postará o zneškodnenie akýchkoľvek mikróbov, zárodkov, roztočov, vírusov a baktérií. Všetko prebieha za pomoci ultrafialového svetla.
  • Signalizácia výmeny filtra: Čistička vás upozorní na zanesené filtre a potrebu ich vyčistenia, prípadne výmeny.
  • Nočný režim: Špeciálny režim, pri ktorom čistička zníži svoju hlučnosť, aby vás jej chod nerušil pri spánku.
  • Ovládanie na diaľku: Nemyslíme tým diaľkový ovládač, ten by mal byť samozrejmosťou, ale možnosť ovládať spotrebič pomocu mobilnej aplikácie. Vďaka WiFi pripojeniu môžete čističku nielen ovládať na diaľku, ale aj sledovať aktuálne hodnoty znečistenia vzduchu.

Čistička vzduchu do bytu i domu

Cena čističky vzduchu

Ceny sa líšia v závislosti od výrobcu, výkonu a takisto aj doplnkových funkcií. Najlepšie čističky vzduchu, ktoré postačujú pre domácnosť s kvalitnou filtráciou a výkonom vás môžu stáť od 60 až do 300 eur. Samozrejme, odlišnosti sú v rámci veľkosti priestoru, pre ktorý sú určené, a teda aj svojím výkonom. Do menších miestností na občasné použitie poslúžia prístroje do 150 eur. Kvalitnejšie modely vhodné do väčších miestností, s nízkou spotrebou a slušným výkonom vás budú stať od 200 eur vyššie.

Winix, Philips, Xiaomi, Ionic Care – najobľúbenejšie čističky vzduchu

K overeným výrobcom čističiek vzduchu sa radia juhokórejská značka Winix, Philips, ale aj Ionic Care. Veľkej obľube sa tešia produkty z dielne čínskeho výrobcu Xiaomi. Odporučiť môžeme aj čističky vzduchu Electrolux, ETA, Stadler Form (napr. Roger alebo Robert) či drahšie, ale mimoriadne obľúbené produkty Dyson. Vyhľadávané sú i čističky vzduchu Sencor, Leitz, Beurer alebo Sharp. Recenzie vám prezradia, ktoré z modelov týchto značiek sa oplatia najviac.

Najčastejšie otázky – FAQ

Čistenie vzduchu má svoje opodstatnenie nielen v prípade alergikov. Menej prachu v domácnosti vám môže uľahčiť upratovanie. Prezradili sme vám, ako si čističku vzduchu vybrať. Pokiaľ máte stále ohľadom týchto spotrebičov nejaké otázky, napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma.

Je nutné mať čističku pustenú celý deň?

Nie, čističku nemusíte mať pustenú neustále, keď ju však zapnete, mala by byť v prevádzke dlhšie ako hodinu. Čistička by mala byť zapnutá vždy pri dlhodobejšom pobyte osôb v miestnosti.

Prečo je v čističke dôležitá ionizácia?

Ionizácia vzduchu je dôležitá, pretože dostatok iónov zlepšuje dýchanie a okysličenie krvi, zároveň pomáha pri čistení vzduchu.

Aké je ideálne miesto pre čističku vzduchu?

Najvhodnejšie je spotrebič umiestniť medzi okno a dvere, približne vo výške pásu, teda na skrinku alebo poličku. Výstup čistého vzduchu by mal smerovať do najpoužívanejšej časti miestnosti.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

26/08/2021 20:36
Elenka

Vsadila som na kompaktnú čističku vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 3H, ktorá má kvalitný HEPA filter a dotykový OLED displej. Je to smart home zariadenie s možnosťou ovládania cez mobilnú aplikáciu aj na diaľku. Oceňujem viaceré režimy čistenia a prehľadný displej, ktorý zobrazuje kvalitu vzduchu, teplotu a vlhkosť v interiéri. Nechýba ani zobrazenie aktuálneho stavu filtra. Čistička má nadčasový dizajn, v domácnosti zaberie málo miesta, má tichý chod a dokáže dostatočne rýchlo prečistiť vzduch. Funguje bezproblémovo a nepotrebujem UV ani ionizátor, pretože väčšinu baktérií dokáže zastaviť HEPA filter. Náhradný filter je pomerne drahý, ale to mi neprekáža, ide mi najmä o kvalitu vzduchu. Treba dodať, že filter je nutné meniť každých 6 mesiacov a to bez ohľadu na čistotu prostredia, pretože tak je nastavený softvér od výrobcu. Odkedy mám túto čističku vzduchu, postrehla som, že v byte mám oveľa menej prachu. Výkon čističky sa dá nastaviť podľa potreby, ale má aj automatický režim, takže je na každom, komu čo viac vyhovuje. Čistička funguje podľa mojich očakávaní, kúpu preto neľutujem.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 12.06.2018
Posledná aktualizácia: 28.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...