Ako vybrať ďalekohľad? Aj s nočným videním? Sledujte recenzie.

Treba povedať, že ďalekohľad nepatrí práve k najbežnejšiemu vybaveniu v rámci turistických dobrodružstiev. Hoci skutoční dobrodruhovia by mohli namietať, pretože v ich prípade sa na túru bez ďalekohľadu nemožno vybrať.

Ako vybrať ďalekohlad?

Vedzte však, že pre bežného turistu môže byť pohľad cez ďalekohľad príjemným obohatením. Ako vybrať ďalekohľad? V prvom rade treba povedať, že ide o individuálne preferencie. I tak je však dobre sa orientovať v aspektoch, ktoré sú pre výber ďalekohľadu najužitočnejšie.

Obľúbené produkty

Dôležitý je účel

Ako sme už avizovali, výber ďalekohľadu je v skutku subjektívny. Dôležité je však určiť si jeho účel a to, na čo ho chceme využívať.

  • Pre turistov je určite dôležité, aby bol ďalekohľad malý, skladný a takisto ľahký. Ideálne voľba teda padne na turistický alebo vreckový ďalekohľad.
  • Následne tu máme napríklad poľovnícke ďalekohľady, ktoré sú už rozmernejšie, odolnejšie voči vode či zahmlievaniu. Líšia sa teda veľkosťou objektívu, zväčšením obrazu alebo aj svetelnosťou objektívu či cenami.
  • Špecifickou kategóriou sú ďalekohľady s nočným videním. Tie delíme z konštrukčného hľadiska na monkulárne a binokulárne. Ich hlavným účelom je sledovanie či už nočnej oblohy alebo okoliteého prostredai za zníženej videteľnosti.

Číselné označenie ďalekohľadov

Veľmi dôležitý je údaj, ktorý si pri výbere ďalekohľadu určite všimnete ako prvý. Ide o označenie napríklad 7x50, 10x50, 8x42 alebo 10x30.

Označenie ďalekohľadu Praktika

Mnohí si myslia, že toto číslo nám hovorí o veľkosti ďalekohľadu. Ak sa na to pozrieme všeobecne, okrajovo nám tento údaj hovorí aj o tom. Prvé číslo (7x...) nám označuje, koľkonásobne nám dokáže ďalekohľad zväčšiť sledovaný objekt. Ide teda o skutočné optické zväčšenie v závislosti od skutočnej veľkosti objektu. Druhý údaj je práve veľkosť objektívu, teda zorné pole, ktoré vidíte pri sledovaní cez samotné šošovky. Zvyčajne platí, že čím väčšie je priblíženie, tým je nižšia svetelnosť.

Svetelnosť je dôležitým faktorom v prípade, že je zamračené alebo sledujete niečo v prítmí. Z tohto dôvodu je väčší objektív výhodou, pretože práve tam je svetelnosť vyššia, keďže svetlo preniká cez väčšiu plochu šošovky. Väčší priemer šošovky majú zvyčajne poľovnícke ďalekohľady, ale väčší priemer nájdete aj v kategórii turistických ďalekohľadov.

Sklo hranolov

O čo ide? V praxi sa stretnete s pomenovaniami, respektíve skratkami ako Bk-7 alebo Bak-4, ktoré vám garantujú kvalitný prenos svetla či farieb cez šošovku. Hranol teda v jednoduchosti určuje to, akú kvalitu vám sklo prenesie do vašich očí. Samozrejme, fungovanie skiel a ich vplyvy by bolo možné rozobrať do detailu. Pre bežného spotrebiteľa je ale postačujúce, ak vie, čo je skutočná kvalita.

Prezrieť ponuku kvalitných ďalekohľadov

Zorné pole

Zorné pole je jednoducho parametrom, ktorý určuje výsek (záber), ktorý uvidíte pri pohľade cez ďalekohľad. Tento údaj je zvyčajne určovaný vo vzdialenosti 1000 metrov. Ideálna hodnota, pre pohodlné pozorovanie je aspoň 100 m/1000 m. Čím je totiž zorné pole užšie, tým ťažšie je udržať záber na pozorovanom objekte.

Typ konštrukcie – Porro či Roof?

Existujú práve tieto dva druhy konštrukcie. Klasickou a tou najbežnejšou je konštrukcia Porro, ktorá je priama bez rozšírenia okulárov alebo samotného rámu. Ťažko však povedať, ktorá je lepšia alebo horšia.

Skutočne ide o sympatie a preferencie. Roof konštrukcia môže niekomu sedieť lepšie, preto je nutné ďalekohľad si bezpodmienečne vyskúšať. Ak by sme mali dať na preferencie zákazníkov, Porro konštrukcia má v rámci optiky menšie odchýlky pri prenose svetla cez objektív, čo je miernou výhodou. U mnohých modelov to však môže byť zanedbateľný aspekt.

Ďalekohľad s nočným videním

Princípom pre fungovanie ďalekohľadu s nočným videním je infračervené žiarenie. Týmto spôsobom je nočné videnie schopné zaznamenať danú teplotu telesa. Samotný ďalekohľad je teda schopný spracovať toto žiarenie a tak i za zníženej viditeľnosti vykresliť daný priestor či objekt.

Ďalekohľad s nočným videním na zníženú viditeľnosť

V jednoduchosti povedané, nočné videnie pracuje so zvyškovým svetlom hviezd a mesiaca, ktoré voľným okom človek nevidí. Ďalekohľady s nočným videním majú rôzne generácie tejto technológie.

  • Monokulárne nočné videnie - patrí medzi veľmi rozšírené druhy nočného videnia, predovšetkým vďaka praiznivej cene. Výhodou je aj ich veľkosť, nižšia váha a široká využiteľnosť. Dané prostredie pozorujete jedným okom a zároveň môžete využiť možnosť montáže na hlavu.
  • Binokulárne nočné videnie - je na trhu najobľúbenejšie i napriek tomu, že jeho cena je značne vyššia (od 500 €). Samotný názov vám napovedá, že nočný svet sledujete oboma očami na rozdiel od monokulárneho nočného videnia. Takýto druh ďalekohladu s nočným videním je možné na hlavu takisto pripevniť.
  • Digitálne nočné videnie - je najmodernešjím druhom nočného videnia na trhu. Princíp vykreslovania v tme je na práci s CCD senzormi. Vďaka nim samotné zariadenie môžete použiť cez deň i v noci, pretože oproti klasickým nočným videniam rozoznávajú senzory zbytkové svetlo veľmi citlivo. Dôležité je však vedeiť, že toto zaraidenie je poháňané batériou, čo môže byť občas nevýhodou.

Ovládanie ďalekohľadu

Ovládanie je takisto dobrým poznávacím znakom kvality. Citlivosť ovládania je dôležité pri zaostrovaní. Kvalitné ovládanie spoznáte podľa plynulého chodu reuglátora. V rámci ovládania musí byť ďalekohľad dobre tvarovaný, aby vám umožňoval dobrý úchop.

Odolnosť ďalekohľadu

Ak ste turista, určite oceníte minimálne odolnosť voči vode. Nikdy totiž neviete, kedy vás na túre môže prekvapiť dážď. Rovnako tak, ak je ďalekohľad vodeodolný, použité materiály sú zvyčajne odolnejšie.

Zorné pole ďalekohľadu

Samozrejme so zvýšenou kvalitou prichádza takisto i zvýšená cena a modely sú zväčša drahšie. Detailom, no dôležitým je napríklad skontrolovať či je optika vybavená krytkami objektívov. Často totiž ide iba o krytky okulárov, nie však už samotnej optiky.

Okuliare nie sú problém – očný reliéf

Pre ľudí, ktorí nosia okuliare nemusí byť dvakrát príjemné pri každom nazeraní cez objektív dávať okuliare dole a hore. Tento parameter nazývame očný reliéf alebo „eye point“, známy je možno ľudom, ktorí sa zaoberajú aj fotografovaním. Pre pozorovanie sa udáva približná vzdialenosť, aká je určená pre pozorovanie s okuliarmi. Od malých vreckových ďalekohľadov s menším objektívom však veľa nečakajte.

Ťažší, väčší neznamená lepší

Na záver vám odporúčame, aby ste sa pri výbere neriadili optickými zákonmi. To, že je ďalekohľad rozmernejší neznamená, že je lepší alebo kvalitnejší. Každý gram nadol je pri manipulácii s ďalekohľadom vítaný.

Profi ďalekohľad do prírody

Vzhľadom na to, že výrobcovia používajú aj rôzne materiály, líšia sa ďalekohľady hmotnosťou, kvalitou i cenou. Okrem plastu či gumy výrobcovia používajú napríklad dural alebo magnézium.

Cena ďalekohľadu

Vysoká alebo naopak nízka cena pri ďalekohľadoch je parameter, ktorý nemožno definovať. Naozaj ide o široké rozpätie, ktoré závisí od požiadaviek užívateľa. Nie je možné teda povedať, že daná cena je rozumná alebo príliš vysoká. Cena sa odvíja od výrobcu, materiálov a samozrejme i parametrov.

Populárni výrobcovia sú napríklad Praktica, Bushnell,Nikon a Leica, u ktorých nájdete ďalekohľady určené aj pre bežných turistov. Nájdete tu ďalekohľady za 30 € ale aj 200 €. Naopak Delta Optical či Bresser sú populárne značky pre poľovnícky účel. Tu je cenovka pod 200 € veľmi zriedkavá.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 07.05.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla pri športovaní? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si zvoliť práve termoprádlo z merino vlny?

Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ! Ako vybrať vybavenie na squash? Správna squashová raketa je základ!

Na prvý pohľad je výber vybavenia na squash pomerne jednoduchý – stačí vám raketa, loptička, športová obuv a hotovo. Je to však naozaj tak? V našom článku vám prezradíme všetko podstatné!

Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí Aké výhody má veslovací trenažér? Skúsenosti potvrdzujú, že pomáha aj pri chudnutí

Špecifický druh pohybu, pri ktorom sedíte na posuvnom sedadle a odrážate sa nohami, zapája veľké svalové skupiny horného i spodného chrbta, brušných svalov i nôh. Viete, ako si trenažér...