Ako vybrať najlepšie smart hodinky pre deti s GPS a SIM kartou

Kúpiť dieťaťu smartfón a ak áno, v akom veku? To je dilema, s ktorou sa stretáva nejeden rodič. Na jednej strane predstavuje mobil možnosť kontaktu s dieťaťom, na druhej strane môže byť rozptýlením v škole a potenciálnym nebezpečenstvom s prístupom na internet. Dobrý kompromis však predstavujú smart hodinky, ktoré vám umožnia sledovať polohu dieťaťa a zostať s ním v kontakte.

Ako vybrať detské smart hodinky

Na čo sa zamerať pri výbere a na čo si zase dať pozor? Ponúkame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo o kúpe smart hodiniek budete potrebovať vedieť.

Prečo siahnuť po hodinkách s GPS lokátorom?

Sledovanie polohy detí sa môže na prvý pohľad zdať ako prehnané. Nejde však len o akési "špehovanie“ za účelom zásahu do ich súkromia. Smart hodinky s lokátorom GPS vám pomôžu uistiť sa, že je vaše dieťa v bezpečí aj vtedy, keď nie ste nablízku. Majú množstvo výhod a predností, o ktorých si povieme viac.

 • Ukážu vám polohu dieťaťa v reálnom čase – Či už je vaše dieťa na ceste na krúžok, na školskom výlete alebo v parku s kamarátmi, s GPS smart hodinkami budete mať stále prehľad o tom, kde sa práve nachádza. Ak by sa teda niečo stalo a dieťa by ostalo osamotené, stratilo by sa alebo by nebodaj došlo k niečomu horšiemu, budete mať okamžite prehľad o jeho polohe a v prípade potreby ho tak bude ľahké nájsť.
 • Dieťa bude v bezpečí aj bez smartfónu – Veľa rodičov váha, kedy a či kúpiť dieťaťu smartfón. Kým vďaka smartfónu môžete byť vždy v kontakte, má aj množstvo nevýhod a nie každý chce, aby dieťa trávilo veľa času s telefónom v ruke. Smart hodinky sú dobrým kompromisom. Nielenže budete mať prehľad o jeho polohe, ale mnohé umožňujú aj volania a posielanie správ, takže zostanete aj v kontakte.
 • Získate prehľad nad komunikáciou dieťaťa – Jednou z nástrah smartfónu je neobmedzený prístup na internet, keby ako rodič môžete stratiť prehľad o tom, s kým je dieťa v kontakte. V rámci smart hodiniek však môže telefonovať a posielať správy len s kontaktmi, ktoré v aplikácii povolíte, čím budete mať lepší prehľad o tom, s kým dieťa voláva a píše.
 • Hodinky môžu dieťa podporiť k aktivite – Tak ako smart hodinky pre dospelých, aj detské modely majú mnohokrát zabudovaný krokomer a dokážu merať rôzne športové aktivity. Často merajú prejdenú vzdialenosť, tep, spánok a iné parametre. Takto môže byť dieťa povzbudené k fyzickej aktivite hravým spôsobom.
 • SOS tlačidlo vás upozorní na problém – Ak sa dieťa dostane do problému, stačí, ak stlačí SOS tlačidlo po dobu 3 sekúnd. Hodiny vtedy zavolajú na vaše číslo, príp. iné čísla, ktoré zadáte do aplikácie, dovtedy, kým niekto neodpovie. Dieťa tak bude mať možnosť rýchlo vás kontaktovať, ak dôjde k niečomu vážnemu. Nemusí pritom ísť len o bezprostredné nebezpečenstvo, ale stať sa môže čokoľvek, napr. dieťa stratí kľúč alebo peniaze a nevie, ako si poradiť.
 • Sú lacnejšie ako smartfóny – Kúpa inteligentných hodiniek sa oplatí aj z ekonomického hľadiska. Vyjde vás na okolo 100 eur a dieťaťu poskytne všetky základné funkcie, ktoré potrebuje. Nemusíte sa obávať, že by dieťa hodinky stratilo ako smartfón, keďže tie bude mať vždy pripnuté na ruke. Zároveň sa nemusíte obávať ani toho, že bude dieťa v škole rozptýlené, keďže hodinky nemajú až tak veľa funkcií.
 • Môžete si nastaviť bezpečnostné zóny – Na mape si viete vyznačiť zóny alebo oblasti, kde sa dieťa bežne pohybuje, napr. cesta do školy, priestory školy, cesta na krúžok, ku kamarátke, k babičke a pod. Ak dieťa z týchto zón odíde, dostanete upozornenie a môžete skontrolovať, napr. cez hovor, či sa niečo nedeje.

TOP smart hodinky pre deti

Pri výbere inteligentných hodiniek pre svoje dieťa si dajte pozor na funkcie, nie všetky totiž obsahujú slot na SIM kartu a nie všetky disponujú GPS lokátorom. Niektoré modely sú síce smart, ale ide skôr o lepšie klasické hodinky. Ponúkame vám výber z viacerých možností, nájdete medzi nimi detské smart hodinky na volanie, s GPS, ale aj modely pre najmenšie deti bez týchto vymožeností v prípade, že nechcete svoje dieťa sledovať na každom kroku.

Ako vybrať detské smart hodinky s GPS lokátorom

Pri výbere smart hodiniek s GPS určite narazíte na širokú ponuku rôznych modelov. Preto si vopred zhrňte, aké máte od hodiniek očakávania.

 • Záleží vám na presnom alebo len približnom zisťovaní polohy?
 • Chcete vedieť, kde sa vaše dieťa nachádza v reálnom čase?
 • Zvažujete aj iné funkcie než sledovanie polohy?
 • Chcete, aby boli hodinky náhradou smartfónu alebo len jeho doplnkom?
 • Chcete si cez hodinky vedieť s dieťaťom telefonovať?
 • Koľko peňazí ste ochotní na hodinky minúť?

Odpovedzte si na tieto a podobné otázky a zistite, čo od detských hodiniek s GPS naozaj očakávate. Nebojte sa do rozhodovacieho procesu zahrnúť aj deti. Práve tie budú hodinky nosiť, preto by sa im mali páčiť, mali by byť pohodlné a poskytovať zaujímavé funkcie.

Typ lokalizácie

Polohu smart hodiniek je možné určiť na základe rôznych typov lokalizácie. Najznámejší je snáď GPS, systém určujúci polohu podľa satelitov. Používaná je aj WiFi lokalizácia, avšak nie každá plocha je pokrytá WiFi signálom. Používajú sú taktiež ďalšie systémy ako GSM či LBS, určujúce polohu na základe vysielačov mobilných operátorov. Aj tie majú však svoje limity.

Detské smart hodinky na volanie

Keďže nie všetky metódy sú vždy v každom prostredí spoľahlivé a môžu sa vyskytnúť aj nepresnosti a chyby merania, najlepšie je, ak smart hodinky využívajú viaceré metódy určovania polohy. Práve kombinácia typov lokalizácie zaručuje čo najpresnejšie meranie v reálnom čase. Pri výbere hodiniek si teda všímajte nielen to, aký druh lokalizácie využívajú, ale aj aké presné meranie dokážu vykonať (napr. odchýlka do 5 m) a za aký čas vyšlú správu o polohe. Rozdiel by mal byť max. len zopár minút, inak môže byť ťažké nájsť skutočnú polohu.

Výdrž batérie

Výdrž batérie smart hodiniek pre deti sa pohybuje v rozmedzí 2 – 3 dní, aj keď niektoré modely sľubujú až týždeň. Okrem samotnej batérie však výdrž záleží aj od spôsobu používania hodiniek – čím viac ich bude dieťa využívať, tým rýchlejšie sa batéria minie. Vyhnite sa hodinkám, ktorých batéria vydrží len deň. Skontrolujte si tiež, či je výdrž uvádzaná ako maximálna výdrž alebo výdrž pri bežnom používaní.

Odolnosť proti vode a prachu

Detské hodinky by jednoznačne mali byť vodoodolné. Voda na ne našpliecha pri umývaní rúk, ale aj pri bežnom hraní a hodinky by mali čo-to vydržať. Stupeň ochrany pred vodou a prachom určuje IP. Toto označenie hovorí o stupni odolnosti – čím je jeho číslo väčšie, tým lepšie. Detské hodinky by mali mať minimálne IP65, ktoré hovorí o ochrane pod nízkym tlakom vody. Lepšie sú na tom hodinky s IP67, ktoré sú odolné aj pri ponorení do vody v rozmedzí 15 cm a 1 m. Hodinky s označením IP68 chránia aj pri dlhodobejšom ponorení do vody.

Telefonovanie a posielanie správ – detské hodinky so SIM kartou

Ak hľadáte smart hodinky ako náhradu smartfónu, túto funkciu určite oceníte. Aby bolo možné s dieťaťom telefonovať, musia mať smart hodinky slot na SIM kartu. Niektoré hodinky dokonca ponúkajú aj SIM kartu zadarmo od predvoleného operátora. Po založení SIM karty si budete môcť telefonovať. Kým niektoré hodinky umožňujú len jednostranné telefonovanie, vítané je vždy skôr obojsmerné spojenie, kedy aj dieťa môže kontaktovať vás.

Detské smart hodinky so SIM kartou

Pri prichádzajúcom hovore ponúkajú hodinky viacero režimov vyzváňania. V škole možno využiť tichý režim alebo vibrovanie, inak je možné nechať zvonenia zapnuté. Tón zvonenia sa nie vždy dá vybrať, niektoré hodinky ponúkajú len nepríjemné cinganie, iné dovoľujú vybrať si z 3 – 4 zneliek. Množstvo detských hodiniek umožňuje zadať predvolené čísla, ktoré sa dieťaťu môžu dovolať a kam môže dieťa volať. Zvyšuje sa tak bezpečnosť a rodič má väčší prehľad o jeho komunikácii.

Čo sa týka posielania správ, ide o pomerne praktickú funkciu. Vždy si podrobne prečítajte, či konkrétne hodinky túto možnosť dovoľujú. Najlepšie je, ak sú umožnené textové aj hlasové správy. Niekedy ide totiž len o jednosmerné posielanie, posielanie hlasových správ alebo posielanie iba emotikonov.

Kompatibilita s operačným systémom iOS a Android

Najčastejšie používanými operačnými systémami mobilných telefónov a tabletov sú Android a iOS. Pri výbere smart hodiniek si všímajte, ktorý operačný systém podporujú. Mnohokrát ide o oba systémy, avšak vždy si túto informáciu overte, aby sa nestalo, že hodinky podporujú len iOS, zatiaľ čo vy máte mobil s Androidom.

Rozmery displeja a hmotnosť

Čo sa týka displeja, ten býva buď dotykový, alebo sa ovláda tlačidlami. Možnosťou sú aj kombinácie dotykového ovládania a tlačidiel. Je len na vás, čo vám, resp. vášmu dieťaťu viac vyhovuje. Rozmery uhlopriečky bývajú zväčša 1,3 alebo 1,4 palca, no určite nájdete hodinky v rozmedzí 1,2 až 1,6 palca. Ak má teda vaše dieťa útlejšiu rúčku, siahnite po menšom displeji, inak budú hodinky pôsobiť veľmi robustne a neprirodzene. Najlepšie je, ak si s dieťaťom vyskúšate hodinky v predajni, aby ste zistili, ako sedia na ruke, či je remienok dostatočne dlhý a či mu nie sú priveľké alebo priťažké. Hmotnosť hodiniek sa pohybuje od 30 do 50 g (ťažšie by mohli byť nekomfortné), no je dobré vyskúšať si rôzne modely.

Materiál a dizajn

Materiál hodiniek býva kombináciou plastu, silikónu a kovu. Vždy by ste sa mali zaujímať o to, či ide o zdravotne neškodný materiál, keďže ho bude vaše dieťa používať priamo na pokožke. Čo sa týka dizajnu, určite nechajte dieťa, nech si do nejakej miery vyberie, čo sa mu páči. Môžete zvoliť typ hodiniek, no nechajte ho napr. zvoliť si farbu remienka. Pokiaľ sa mu hodinky nebudú páčiť a nebude s nimi spokojné, nebude ich nosiť rado.

SOS tlačidlo, geofencing a ďalšie dôležité funkcie

Pokiaľ je vaším hlavným dôvodom kúpy smart hodiniek pre deti ich bezpečnosť a možnosť sledovať ich polohu, všímajte si, aké funkcie ponúkajú. Nasledovné funkcie patria medzi najdôležitejšie, čo sa týka bezpečnosti.

 • SOS tlačidlo – SOS tlačidlo je rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa s vami dieťa môže skontaktovať v núdzi. Väčšinou je nejakým spôsobom poistené, aby nedošlo k náhodnému stlačeniu, napr. treba ho držať po dobu 5 sekúnd alebo stlačiť 3x za sebou. Aplikácia vás následne upozorní o stlačení tlačidla, príp. môže upozorniť viacero telefónnych čísel, kým niekto neodpovie.
 • Geofencing – Geofencing predstavuje bezpečnostnú zónu, ktorú môžete pre svoje dieťa nastaviť. Na mape si môžete určiť lokality, ktoré vaše dieťa bežne navštevuje, ako školu, knižnicu, dom kamarátov alebo starých rodičov. Ak sa dieťa z bezpečnostnej zóny vzdiali, aplikácia vás na to upozorní a vy môžete zistiť, či je dieťa v poriadku.
 • Príchod do cieľa – Táto funkcia súvisí s geofencingom. V aplikácii si nastavíte niekoľko cieľov, kam má dieťa doraziť. Môže ísť opäť o školu, knižnicu, krúžky, dom starých rodičov a podobne. Po príchode dieťaťa do cieľa vás naň aplikácia upozorní a vy budete vedieť, že je dieťa v bezpečí.  
 • História pohybu – Aplikácia môže po určitú dobu (zväčša 30 dní) ukladať históriu pohybu dieťaťa. Budete tak mať prehľad o tom, kde sa pohybovalo v určitom časovom období aj vtedy, ak to nestihnete sledovať v reálnom čase.
 • Odposluch – Funkcia odposluchu je kontroverzná, pretože zasahuje do súkromia dieťaťa. Nie je však určená na bežné každodenné situácie, ale využiť by ste ju mali až vtedy, ak sa dieťa ocitne v núdzi. Práve odposluch na diaľku vám môže pomôcť určiť, či sa vaše dieťa nenachádza v nebezpečenstve, či nie je s cudzou osobou a pod. Niektoré hodinky pritom umožňujú aj vytvárať fotografie na diaľku.

Smart hodinky pre deti – funkcie

Doplnkové a zábavné funkcie

Okrem dôležitých funkcií týkajúcich sa sledovania polohy a bezpečnosti môžu byť hodinky vybavené aj rôznymi zábavnými a doplnkovými funkciami, ktorými si dieťa môže krátiť čas alebo pomôcť v škole či mimo domu.

 • Osvetlenie – Podobne ako mnohé smartfóny aj smart hodinky ponúkajú osvetlenie, teda baterku, ktorou si dieťa môže posvietiť v tme.
 • Fotoaparát – Fotoaparát smart hodiniek sa určite nevyrovná kvalite fotoaparátov v smartfónoch. Ide však len o zábavnú funkciu. Dieťa si môže vyhotoviť fotografie alebo krátke videá, ktoré môže poslať v správe.
 • Úložný priestor – Ak smart hodinky umožňujú vytváranie fotografií a videí, mali by mať určitý úložný priestor. Čím viac, tým lepšie, avšak čo sa týka hodiniek, poteší aj pár GB. Na bežné používanie je vyhovujúca pamäť 2 GB.
 • Pripomienky – Starším deťom určite poslúžia aj pripomienky. Ide o jednoduché pripomenutie úlohy či dôležitej udalosti v prednastavený čas.
 • Hry – Hodinky môžu mať niekoľko jednoduchých predinštalovaných hier, ktorými si dieťa môže krátiť čas pri čakaní na autobus a podobne.
 • Budík – Bez budíka si mobily už ani nevieme predstaviť. Rovnako dobre poslúžia aj v hodinkách. Dieťa tak môžete viesť k väčšej samostatnosti a zodpovednosti.
 • Krokomer – Krokomer je už súčasťou každého smartfónu a smart hodiniek. Slúži na počítanie prejdených krokov a vzdialenosti. Môže byť zaujímavý pre staršie deti.
 • Zaznamenávanie športových aktivít – Mnohé hodinky ponúkajú zaznamenávanie viacerých druhov športových aktivít. To môže hravou formou povzbudiť deti k pohybu a športu.
 • Rozvrh hodín – Veľmi praktickou pomôckou je funkcia rozvrhu hodín. Priamo na hodinkách si tak dieťa skontroluje, aká hodina nasleduje alebo čo si má pripraviť na zajtra.

Smart hodinky pre deti za rozumnú cenu

Tie najlacnejšie smart hodinky pre deti zakúpite už v rozmedzí 30 až 50 eur. Ide o základné modely, mnohým chýba slot pre SIM, a teda aj možnosť telefonovať. GPS lokalizácia nemusí byť presná. Zlatú strednú cestu tvoria hodinky do 100 eur, kde si už naozaj môžete vyberať z funkcií aj dizajnov. Lokalizácia už bude spoľahlivejšia a ponúkať budú telefonovanie i posielanie správ. Stretnete sa aj s hodinkami nad 100 eur, ktoré sú vhodnejšie pre staršie deti, ktoré potrebujú viacero funkcií. Hodinky pre tínedžerov sú v mnohom podobné tým pre dospelých, preto určite investujte do kvalitných smart hodiniek, ktoré vášmu dieťaťu vydržia dlhšie.

Obľúbené sú hodinky Watchking, Lamax, Forever a Helmer

Inteligentné hodinky pre deti má v ponuke množstvo predajcov. Medzi obľúbených výrobcov patria česká značka Lamax, známi výrobcovia smart hodiniek ako Garmin, Carmeo či Helmer, ale aj Watchking, TLC, WowMe, Vtech či Forever.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

18/09/2022 21:11
Kamila

mam male deti a tie sa zatial hraju na pieskovisku a hojdaju na hojdačky z garden life

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 16.09.2022
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj BoschAko vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj Bosch

Túžite po umývačke riadu, no neviete si predstaviť, ako by sa do vášho malého bytu zmestila? Riešenie nájdete v stolnej umývačke riadu.

Ručný naparovač odevov Philips, Tefal, ETA alebo Orava – recenzie, test, skúsenosti, cenaRučný naparovač odevov Philips, Tefal, ETA alebo Orava – recenzie, test, skúsenosti, cena

Naparovače odevov sa používajú jednoducho, nepoškodia vaše oblečenie a vziať si ich môžete kamkoľvek so sebou. Prečo sa oplatí siahnuť po naparovači, ako postupovať pri jeho výbere, ako...

Ako vybrať prekvapkávací kávovar – najlepším nechýba mlynčekAko vybrať prekvapkávací kávovar – najlepším nechýba mlynček

Prekvapkávače patria k najrozšírenejším a najlacnejším kávovarom na trhu. Aký prekvapkávač si zakúpiť a podľa čoho vyberať? Poradíme vám, na čo sa zamerať.