Ako vybrať detskú sedačku na bicykel?

Bicyklovania sa ani pri malom dieťati nemusíte vzdať. Vybavte bicykel cyklosedačkou a vaše dieťa sa stane vašim najlepším a najvďačnejším cyklospoločníkom.

Cyklosedačka pre dieťa

Bicyklovanie sa mu bude určite páčiť a presedlať na detský bicykel bude pre dieťa prirodzenejšie. Akú cyklosedačku vybrať?

Obľúbené produkty

Preprava detí na bicykli a jej možnosti

Pre tých najmenších použite vozík, v ktorom dieťa leží. Pripútajte ho remienkami, aby sa vo vozíku netočilo a neprevracalo a nakoniec vám z vozíka nevypadlo, aj keď je to málo pravdepodobné. Celú kabínu môžete uzavrieť zipsom. Prívesy majú väčšinou dve alebo tri kolesá a dlhšie pripájacie rameno, ktoré sa upevnite na bicykel.

Dieťa sa nebude cítiť ako v krabici. Vozík je doplnený sieťkami alebo priehľadnými oknami. Vyberte takú trasu, aby malo dieťa dobrý výhľad. Bez obľúbenej hračky ani na krok? Nevadí. Vo vozíku je dosť miesta aj pre ňu.

Detský cyklo vozík za bicykel

Nezabudnite na to, že o detskom prívese musia vedieť aj ostatní účastníci cestnej premávky. Bez zadného osvetleniaviditeľnej vlajky na frekventovanejšiu cestu nechoďte.

Dieťa vo vozíku nemáte pod kontrolou, často sa obzerajte a uisťujte sa, či je všetko v poriadku. Dobre si premyslite, kam sa s vozíkom vyberiete. Hrboľatá cesta a poskakovanie a kývanie sa zo strany na stranu sa dieťaťu nemusí veľmi páčiť. Ak idete s vozíkom prvýkrát, vyskúšajte si, ako sa vám s ním pôjde a či ho dokážete dobre ovládať. Odhaľovať nedostatky s dieťaťom v kabíne môže byť komplikovanejšie nie len pre dieťa, ale aj pre vás.

Najobľúbenejšie cyklovozíky za bicykel

Kedy dieťa do cyklosedačky posadiť?

Na túto otázku sme nenašli jednoznačnú odpoveď. Niektorí skalní cyklisti uvádzajú, že s dieťaťom na bicykel môžete ísť už od jeho dvoch mesiacov. Inde sa uvádza, že dieťa môže ísť do cyklosedačky až v deviatich mesiacoch, keď má vyvinutú chrbticu, pekne drží hlavičku a je schopné sedieť samé, bez opierky.

Stretli sem sa aj s tvrdením, že sedačka na bicykel je vhodná len pre deti nad 12 mesiacov. Rozhodnutie je na vás, ale nezabudnite, že bezpečnosť dieťaťa je na prvom mieste. Nezabúdajte preto ani na kvalitnú prilbu.

Kde chcete cyklosedačku umiestniť?

Na trhu existuje niekoľko druhov cyklosedačiek. Pri ich výbere dbajte hlavne o bezpečnosť a pohodlie svojho dieťaťa, no nezabudnite na to, že musí vyhovovať aj vám. Vy ste vodič a ste za dieťa zodpovední. Počas jazdy musíte s dieťaťom komunikovať, aby ste vedeli, či mu takýto spôsob jazdy vyhovuje. Radosť z jazdy na bicykli musíte mať dvaja.

Detská cyklosedačka na prednú časť bicykla

Detskú sedačku na bicykel môžete umiestniť pred seba alebo za seba. Oba tipy majú svoje výhody, ale aj nedostatky.

Detská sedačka vpredu

Je určená najmä pre menšie deti do 15 kg a len na kratšie cesty. Väčšina týchto autosedačiek má upínacie remienky na nohy, bezpečnostné pásy s poistkou, nastaviteľnú výšku opierok nôh, chrániče brániace kontaktu nôh s výpletom kolesa, polstrovanie a ventilačné otvory na odvetranie zadného operadla. Jazda s ňou je dosť náročná, dostať sa k riadidlám nemusí byť také jednoduché.

výhody:

 • komunikácia s dieťaťom počas jazdy
 • cenovo prístupnejšia

nevýhody:

 • nechránite dieťa pred vetrom
 • v prípade pádu môžete dieťa privaliť
 • komplikovanejšia montáž (najmä na dámsky bicykel)
 • obmedzuje pohyb nôh

Detská sedačka vzadu

Tento tip sedačky je pohodlnejší pre vás aj pre vaše dieťa. Investujte do sedačky a dieťaťu doprajte odpruženú sedačku, v ktorej sa bude cítiť lepšie, aj keď sa rozhodnete pre dlhší cyklo výlet. Vďaka polohovateľnej sedačke vydrží dieťa na nej sedieť dlhšie. Zmena polohy, aj keď malá je vždy lepšia ako žiadna. Dieťa sa nebude toľko vrtieť a vy budete mať viac času sa venovať ceste a samotnej jazde. Veľkoplošná ochrana dieťa chráni z každej strany. Pri nohách, aby sa mu nezaplietli do kolesa a okolo tela a hlavy preto, aby sa vyhlo zraneniu pri možnom páde. Aj preto je detská sedačka vzadu bezpečnejšia.

Detská cyklosedačka vzadu

Zadné cyklosedačky sú určené menším deťom do 15 kg alebo väčším, do 22 kg. Nosnosť sedačky je uvedená na každom výrobku. Sedačka má nastaviteľné bezpečnostné pásy so zapínaním, ktoré by dieťa nemalo zvládnuť otvoriť. Je to jeden z hlavných bezpečnostných prvkov.

výhody:

 • chráni dieťa pred vetrom
 • dieťa má na sedenie viac miesta
 • nezavadzia vám pri pohybe
 • vysoká tvarovaná opierka chráni dieťa pri páde
 • dobrý výhľad

nevýhody:

 • nedostatočný kontakt s dieťaťom
 • pri jazde do kopca môže odľahčovať predné koleso
 • na chrbát už nemôžete dať batoh
 • pri niektorých tipoch sa vám môže stretnúť chodidlo s chodidlom dieťaťa
 • drahšia, ale nájdete aj lacnejšie varianty

Na záver niekoľko rád

 • s dieťaťom v sedačke jazdite opatrnejšie. Neviete, ako na jazdu zareaguje a či jeho reakcia nebude mať dopad na celkovú kvalitu jazdy. Nepreceňujte sa. Bicyklovanie bude komplikovanejšie a bude si vyžadovať viac úsilia. Pripravte sa na to skôr, ako vyštartujete.
 • nezabudnite na reflexné prvky. Označte nimi seba aj svoje dieťa.
 • snažte sa vyhnúť frekventovaným trasám. Preplnený cyklistický chodník s dieťaťom v sedačke vie dať poriadne zabrať.
 • dieťa v sedačke pripútajte a nezabudnite na prilbu. Poučte ho, aby v sedačke sedelo pokojne a nerobilo zbytočné pohyby, ktoré vám môžu jazdu poriadne skomplikovať.

Užite si príjemnú spoločnú jazdu!

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

25/03/2019 10:51
Viola

my sme tu našu kupovali v obchode v Bratislave, mame tuto, len už ju asi toto leto oužijene posledny krát a dcerka potom bude mat vlastny bicykel je to zadna sedačka a podla mna je aj z bezpečnostneho hladiska lepšia prave ta zadna

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 04.08.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie

Cesty už dávno nepatria len autám, motocyklom a bicyklom. Veľkú popularitu si získavajú aj najrôznejšie osobné dopravné prostriedky na elektrický pohon, napr. elektroboardy. Poradíme...

Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka? Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka?

Bicykel do mesta je čoraz viac preferovaným riešením dopravy mnohých obyvateľov miest. Hlavný vplyv má na to predovšetkým hustá doprava a takisto rozvoj cyklistických trás. Ako si...

Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie

Waveboard, konkrétne princíp koordinácie jeho pohybu, má pomerne blízko k snowboardingu. Ovládate ho totiž balansovaním svojho tela. Ako si ho vybrať správne?