Najlepšie drony s kamerou – Ako vybrať profesionálny dron alebo dron pre deti?

Drony bezpodmienečne možno označiť za vynález 21. storočia. Využitie dronov s kamerou je veľmi všestranné. Pred pár rokmi šlo len o hračku, dnes sú profesionálne drony využívané na fotografovanie, kamerovanie, monitorovanie, ale aj na doručovanie pošty, preteky či mnoho iného. Pri výbere dronu hrá účel najdôležitejšiu úlohu.

Lietanie s dronom v prírode

Drony s kamerou, drony na pretekanie alebo drony pre deti na hranie. Každý si medzi dronmi nájde kategóriu, ktorá splní jeho očakávania. Skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu drona, zistite si najzákladnejšie parametre a zvážte samotné využívanie drona pre vaše potreby.

Obľúbené drony s kamerou


Profi dron s kamerou alebo dron pre deti a zábavu?

Všetko začína práve v momente, keď vám v hlave skrsne myšlienka, že práve na toto alebo toto by sa vám dron zišiel. A to je najdôležitejšie. Poznať účel, pre ktorý si ho chcete obstarať. Postupujte teda systematicky. Zorientovať sa v ponuke na trhu, rozhodne nemusí byť jednoduché. Ide však o pomerne nákladnú investíciu, ktorú netreba brať na ľahkú váhu.

Ak hľadáte dron na hranie, dron pre deti, a nepotrebujete dron s kamerou, aby ste mohli fotografovať či natáčať videá, nepotrebujete ďaleký dolet alebo šialenú rýchlosť, ide o voľbu, ktorá váš rozpočet až tak nezaťaží. Okrem toho je dron z tejto kategórie ideálny pre začiatočníkov pre osvojenie si základných ovládacích prvkov.

Naopak, ak už chcete dron využívať na vašich cestách, dovolenke či výletoch, fotografovanie, kamerovanie, kvalitná kamera bude zrejme podmienkou. Logicky teda potrebujete dron s kamerou. Existujú drony, ktoré kúpite už so zabudovanou kamerou. Pochopiteľne, rôznej kvality. Potom sú tu drony, ku ktorým môžete dokúpiť a pripevniť vlastnú outdoorovú kameru. Tieto drony majú všeobecne lepší dolet, viac funkcií a sú omnoholepšie ovládateľné. Samozrejme vyššia je aj cena.

Ďalším účelom by mohol byť prípad, kedy chcete dron na preteky. Drony sa do povedomia dostávajú pomerne rýchlo a preto vás nesmie prekvapiť, že preteky dronov, či prekonávanie prekážkových dráh sú jednou so zaujímavých súťaží. Tieto drony disponujú vysokým výkonom, ďalekým doletom a umožňujú skutočnú zábavu. Zábavu pre skúsených „pilotov.“ Dnes sa drony vuyžívajú na doručovanie pošty, monitorovanie vzdušného priestoru, stráženie objektov, fotografovanie, kamerovanie, svetelné show, v stavebníctve alebo meteorológii.

Dron s outdoorovou kamerou

Kategórie dronov

Treba povedať, že delenie v rámci segmentu dronov je pomerne nesúrodé, respektíve delení je viac. Môžete nájsť delenie podľa množstvo rotorov (motorov), napríklad trikoptéry, kvadrokoptéry, oktokoptéry a tak ďalej. V tomto prípade počet vrtulí ovplyvňuje stabilitu drona i jeho celkové schopnosti. Najčastejšie sa stretávame s kvadrokoptérou (4 vrtule). Každopádne pri kúpe je pre užívateľov najdôležitejšie delenie, ktoré si teraz vymenujeme.

Ready to fly drony 

V tomto prípade už možno tušíte, že dron zakúpite a môžete rovno lietať. Dron je kompletne zložený. Ide o ideálny riešenie pre tých ľudí, ktorí nemajú záujem riešiť jednotlivé komponenty drona. Samozrejme, potom, čo dron vyberiete z krabice si pozorne prečítajte návod. Často je nutné vykonať určité úkony, predtým, ako sa pustíte do vzduchu.

V prvom rade musíte skontrolovať stav batérie, zosynchronizovať ovládač s dronom. Niektoré drony majú v krabici demontované vrtule, aby sa nepoškodili pri preprave. Žiadne náradie netreba, vrtule väčšinou jednoducho zacvaknete a môžete lietať. V kategórii ready to fyl dronov (RTF) nájdete profi mini drony s kamerou alebo aj malé drony pre deti. Záleží len po akej cenovej triede siahnete.

Bind to fly drony na lietenie

Dron tejto kategórie je v mnohom podobný ako RTF dron. S jedným zásadným rozdielom. K dornu totiž nie je ovládač. Ten musíte dokúpiť ako zvlášť komponent a po kúpe oboch týchto komponentov spárovať a nakonfigurovať ovládač tak, aby všetko fungovalo. 

Často je možné použiť aplikáciu vo vašom smartfóne a ovládať tak telefón cez smartfón, to však umožňujú len niektoré modely a väčšinou je potrebná obstarať si kvalitný diaľkový ovládač pre lepší dosah signálu a lepšie ovládanie. Ide skôr o riešenie pre skúsenejších, ktorí už s dronom majú isté skúsenosti.

Ovládanie drona pomocou smartphonu

Almost ready to fly a DIY drony

V tomto smere už ide o individuálne riešenia. Tie závisia od samotného výrobcu. Zvyčajne je však dron demontovaný a je na vašej šikovnosti a zručnosti, ako si s poskladaním poradíte. Takisto musíte dokúpiť ovládač. V tomto prípade ide často o závodné drony, kde máte umožnené dokúpiť dodatočné súčiastky pre zlepšenie výkonu atď. 

Do it yourself drony? Skutočne svetová liga dronov vhodná len pre nadšencov týchto strojov. V tomto prípade ide o profesionálnych konštruktérov, ktorí dron zostavia, priamo na objednávku. V tejto kategórii nájdete aj špičkové drony s kamerou, ktoré sa využívajú v stavebnom priemysle, na preteky, monitorovanie, doručovanie tovaru alebo na ochranu majetku. Táto kategória rozhodne pre bežného používateľa, ktorý chce s dronom len lietať nebude.

Ako dron funguje?

Ak by sme šli do každej súčiastky, z článku by bola kniha. Všeobecne však určite platí, že čím je dron drahší, tým je jeho konštrukcia zložitejšia. V skratke, dron sa skladá najčastejšie zo určitého počtu motorov, akumulátora, riadiacej jednotky, prijímača signálu, gyroskopov, snímačov či GPS modulu. Práve GPS modul je veľmi podstatným, keďže riadiacej jednotke poskytuje najviac údajov. Následne dron môže byť vybavený rôznymi senzormi, ktoré pomáhajú udržiavať stabilitu a modelujú dráhu letu. Čo sa týka kamery, drony s kamerou môžete kúpiť s rôznou kvalitou obrazu od HD až po 4K. Vyššia kvalita, vyššia cena.

Veľkosť drona a materiály

Veľkosť drona a použité materiály majú výrazný vplyv na jeho hmotnosť a ďalšie parametre. Vo všeobecnosti platí, že mini drony, resp. menšie drony s kamerou sú obratnejšie, vhodné na dynamické prelety a zároveň sú skladnejšie. Veľké drony sú spravidla pri lietaní stabilnejšie, no vo vzduchu menej obratné.

Tieto všeobecné tvrdenia však neplatia vždy. Dôležité je, aký materiál je na výrobu komponentov použitý. Aj veľké profesionálne drony s kamerou môžu byť obratné a veľmi ľahké. V takom prípade je vhodný ako materiál karbón alebo dural. U väčšiny modelov dronov sa však stretnete s klasickým plastom. Medzi ľahké a dobre tvarovateľné materiály patrí aj laminát.

Indoor a outdoor drony

Toto rozdelenie prirodzene súvisí s tým, kde sa s dronom lieta. Pridozene, indoor drony sú pre menej náročných používateľov. Sú menšie, lacnejšie, ľahšie, kompaktnejšie a skôr ide o dron pre deti alebo na amatérske účely.

Outdoor drony s kamerou by mali byť prispôsobené na lietanie vonku, majú vyššiu stabilitu, lepší dosah ovládania, väčšiu výdrž batérie a ponúknuť by mali lepšie zábery z kamery. Toto delenei však môže byť často veľmi klamlivé, pretože hoci by mali ouutdoorové drony lepšie odolávať vplyvom počasia, mnohé závisí aj od schopností pilota. Pri outdoor dronoch myliste predovšetkým na kvalitný príjem signálu a jeho dosah.

Dron s kamerou - kvadrokoptéra

Počet vrtúľ drona a konštrukcia

Z košntrukčného hľadiska môžeme drony rozdeliť do štyroch hlavných skupín, pričom sa odlišujú počtom vrtúľ. Tieto drony s kamerou disponujú rôznymi vlastnosťami, ktoré predurčuje aj práve takéto riešenie.

  • Trikoptéry – disponujú trojicou vrtúľ, sú obratné, ľahké a vhodné pre akrobatické lietanie no za ideálnych podmienok, keďže vonkajšie vplyvy počasia nezvládajú dobre.. Často ide teda o profesionálne DIY modely dronov pre interiérové využitie alebo naopak o lacnejšie drony pre účely zábavy. Kvôli výkonu, nízkej nosnosti a konštrukcii však nie sú vybavené kamerou.
  • Kvadrokoptéry – ide o najbežnejší druh drona, ktorý nájdete na trhu. V pomere ceny, stability a ovládania ide o najlepší kompromis. Sú schopné niesť kameru, takže takéto drony s kamerou sú najobľúbenejšie. Umiestnenie vrtúľ môže vplývať na kvalitu letu a odolnosť drona. Existuje tvar X shape alebo H shape. V ponuke sú aj mini drony s kamerou v podobe kvadrokoptéry.
  • Hexakoptéry – tieto drony majú celkovo šesť vrtúľ. Ich výhodou je vyšší výkon a schopnosť uniesť aj väčší náklad, preto sú vybavené väčšími kamerami. Dosahujú vysokú rýchlosť, pri manévrovaní však nie sú tak dobre ovládateľné. Zároveň sú však veľmi stabilné aj pri silnejšom vetre.
  • Oktokoptéry – osem vrtúľ predznamenáva perfektnú stabilitu počas letu aj vo veternom počasí, vysokú nosnsoť a schopnosť veľmi dobrého ovládania. O obratnosti či akrobatickom lete však nemožno hovoriť. Zároveň ide o pomerne veľké drony s kamerou väčších rozmerov.

Ovládanie drona

Vyzerá to jednoducho? Nie je. Ovládanie si vyžaduje skutočne prax. Preto upozorňujeme, že ak ste začiatočník, rozhodne nezačínajte lietať s modelom za tisícky eur. Radšej sa „pohrajte“ s lacnejším modelom, ako zbytočne vyhodiť peniaze. Späť k samotnému ovládaniu. To môžeme rozdeliť na dva typy.

» Ovládač s integrovaným displejom

Týchto dronov nie je až tak veľa. Zároveň ide zvyčajne o drahšie modely. Ide o to, že priamo na ovládači máte displej, kde sa vám zobrazuje obraz, ktorý dron prenáša, ako aj množstvo údajov. Takéto ovládanie za pomoci páčiek a gombíkov má svoje výhody aj nevýhody. Všetko je však iba o cviku.

» Ovládanie pomocou mobilného telefónu

Kde by sme dnes bez smartfónov boli. Pri drone sú takisto nutnosťou, zvyčajne. Existujú drony, ktoré budete ovládať iba mobilným telefónom, kedy za pomoci wifi signálu ovládate výšku, rýchlosť aj smer drona. Všetko funguje vďaka aplikácii výrobcu, ktorú si stiahnete.

» Ovládanie pomocou ovládača

Nie je na škodu, a to býva najčastejším riešením profi dronov, že k dronu je aj samotný ovládač na ovládanie počas letu i využívani rôznych funkcií. Za pomoci ovládača s vysielačom teda dron riadite a navyše za pomoci mobilnej aplikácie a WiFi rozhrania môžete údaje a obraz prenášať do vášho smartfónu. Ovládanie ovládačom je vždy presnejšie a citlivejšie.

Ovládanie drona pomocou aplikácie

Dĺžka letu a výdrž batérie drona

Bavíme sa o časovom horizonte, počas ktorého sa dron udrží vo vzduchu. Dron pre deti zvládne let po dobu maximálne 10 minút. To platí aj u lacnejších modelov bez kamery. Drony s kamerou, drahšej kategórie už zvládnu aj vyše 30 minút letu. Dolet je tak postačujúci. Zvyčajne ide o Li-pol akumulátory, ktoré sú dvojčlánkové, no majú nízku hmotnosť. Pri vyššej cena a aj výkone drona, dokáže dron s kamerou lietať aj 40 minút a viac.

TIP: Ak si chcete z dronom užiť naozaj dlhé minúty či hodiny letu, oplatí sa so sebou nosiť náhradnú batériu.

Dosah signálu

Samozrejme ten sa líši od kategórie dronu. Najviac ho ale predurčuje cena. Lacné drony pre deti s Bluetooth rozhraním dokážete ovládať telefónom na vzdialenosť pár desiatok metrov. V prípade dronov platí priama úmera. Čím je vyššia cena, tým má dron lepšie vlastnosti.

A to sa týka i dosahu signálu. Niektoré majú dosah 150 metrov a iné drony z vyššej cenovej kategórie vám poskytnú spoľahlivý signál aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Profi drony s kamerou ovládate cez 2,4 GHz pásmo, no existujú aj kvalitné drony, ktoré možno ovládať na frekvencii 5,8 GHz. Vďaka tomu je signál stabilnejší a nerušia ho ďalšie bežné bezdrôtové komunikácie.

Dron pre začiatočníka

Rýchlosť

Tá často nie je až tak podstatná. Existuje rýchlosť stúpania, ktorá však rozhodne nie je dôležitá, dôležité je bezpečný vzlet a pristátie. Čo sa týka rýchlosti letu, hovoríme o rýchlosti v rozmedzí 10 – 30 km/h. Avšak, závodné drony dosahujú rýchlosť aj 100 km/h.

Lacné drony do 100 eur

Pre začiatočníka je táto cenová kategória najvhodnejšia a finančne najmenej bolestivá. Takéto drony skôr možno označiť za drony pre deti, výdrž batérie je relatívne krátka, ponúkané sú hlavne základné funkcie. Ovládanie je možné aj cez mobilný telefón alebo cez ovládač. Netreba však počítať s najlepším dosahom signálu. Takéto drony s kamerou neponúknu práve najkrajšie zábery, no pre učenie sa s dronom ide o najlepšiu možnosť pre začiatočníkov.

Kvalitné DJI drony s kamerou sú drahé

Za kvalitné a výkonné drony zaplatíte rádovo stovky až tisícky eur. V prípade, že sa chcete lietaniu s dronom venovať naozaj na úrovni je však takáto investícia nutnosťou. Je totiž dôležité, aby bol takýto dron spoľahlivý, disponoval dobrou výdržou aspoň 30 až 40 minút letu. Taktiež musí byť schopný uniesť kvalitnú kameru so 4K rozlíšením a veľkoou výhodou je frekvencia príjmu signálu 5,8 GHz. V segmente sú veľmi známe DJI drony, ktoré patria medzi absolútnu špičku. Za cenovo dostupnejšie môžeme označiť drony SYMA alebo Xiaomi drony.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o kúpu drona? Chceli by ste vedieť, ktorý dron s kamerou je pre vaše účely najlepší? Radi vám poradíme? Prípadne sa podeľte o vaše skúsenosti s výberom drona alebo lietaním. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Kde môžem lietať s dronom?

Pri lietaní s dronom sa treba riadiť príslušnou legislatívou daného štátu. Každý dron s kamerou, bez ohľadu na účel, je schopný zhotovovať záznamy a majiteľ, ktorý s ním chce lietať má povinnosť sa ako pilot registrovať v príslušnom systéme. Na Slovensku však systém registrácie pilitov dronov nie je aktuálne funkčný. Vzhľadom na to je vhodné riadiť sa nariadeniami Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva EASA a dbať teiž na zásady súkromia a bezpečnosti.

Aké záasady dodržiavať pri lietaní s dronom?

Nesmiete lietať v bezprostrednej blízkosti budov ani osôb. Musí byť zachovaná ochrana zdravia a súkromia. Ak vám osoby či majiteľ budovy neposkytnú iný súhlas. S dronom lietajte na dohľad, teda lietajte len v takej výške a vzdielenosti, aby ste na dron mali stále výhľad. Zároveň nesmiete lietať vyššie ako 300 metrov. Rizikové je aj lietanie nad cestnými komunikáciami.

Potrebujem dron niekde registrovať?

Áno, ak lietaš a zhotovuješ záznamy pre komerčné účely. Ak leitaš pre hobby účely, dôležité je len oboznámiť sa s nariadeniami Dopravného úradu.

Kedy potrebujem na lietanie s dronom licenciu?

Okrem komerčných účelov potrebujete licenciu a povolenie Dopravného úradu aj vtedy, ak ide o experimentálne alebo výskumné účely. Ak teda zhotovujete záznamy, s ktorými ďalej pracujete a ich predmetom je zárobok, ide o leteckú prácu s dronom. Ak však zhotovíte záznamy, ktoré budete šíriť voľne bez nároku na honorár, žiadne povolenie nepotrebujete.

Ako sa naučiť lietať s dronom?

Najjednoduchším spôsobum sú videonávody pre konkrétny model drona. Takéto návody nájdete voľne dostupné na internete. V prípade, že sa chcete venovať dronom a lietaniu s nimi profesionálne, odporúčame absolvovať kurz na lietanie s dronom. Zároveň sa stanete registrovaným pilotom s certifikátom.

Koľko stojí dron pre deti?

Ak hľadáte dron na ovládanie pre deti, stačí, ak sa pozriete po lacnejších modeloch do 100 eur. Väčšinou je možné ich ovládať cez Bluetooth rozhranie. Použiť môžete diaľkový ovládač pribalený k príslušenému dronu alebo napríklad mobilnú aplikáciu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 18.07.2018
Posledná aktualizácia: 27.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.