Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať

Drony bezpodmienečne možno označiť za vynález 21. storočia. Pre niekoho je totoslovíčko stále cudzím pojmom. Pravda je ale tá, že ich využitie je naozaj širokospektrálne, čo z dronov robí skutočne využiteľnú technológiu.

Lietanie s dronom v prírode

Drony s kamerou, drony na pretekanie alebo hračky, drony na hranie. Každý si nájde to svoje. Preto skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu drona, zistite si tie najzákladnejšie parametre. Práve tie vám vysvetlíme v nasledujúcom texte.

Obľúbené drony s kamerou

Poznajte účel drona

Všetko začína práve v momente, keď vám v hlave skrsne myšlienka, že práve na toto alebo toto by sa vám dron zišiel. A to je najdôležitejšie. Poznať účel, pre ktorý si ho chcete obstarať. Postupujte teda systematicky. Zorientovať sa v ponuke na trhu, rozhodne nemusí byť jednoduché. Ide však o pomerne nákladnú investíciu, ktorú netreba brať na ľahkú váhu.

Ak hľadáte dron na hranie, dron pre deti, a nepotrebujete dron s kamerou, aby ste mohli fotografovať či natáčať videá, nepotrebujete ďaleký dolet alebo šialenú rýchlosť, ide o voľbu, ktorá váš rozpočet až tak nezaťaží. Okrem toho je dron z tejto kategórie ideálny pre začiatočníkov.

Naopak, ak už chcete dron využívať na vašich cestách, dovolenke či výletoch, fotografovanie a kvalitná kamera budú zrejme podmienkou. Logicky teda potrebujete dron s kamerou. Existujú drony, ktoré kúpite už so zabudovanou kamerou. Pochopiteľne, rôznej kvality. Potom sú tu drony, ku ktorým môžete dokúpiť a pripevniť vlastnú outdoorovú kameru. Tieto drony majú všeobecne lepší dolet, viac funkcií a sú omnoholepšie ovládateľné. Samozrejme vyššia je aj cena.

Dron s outdoorovou kamerou

Ďalším účelom by mohol byť prípad, kedy chcete dron na preteky. Drony sa do povedomia dostávajú pomerne rýchlo a preto vás nesmie prekvapiť, že preteky dronov, či prekonávanie prekážkových dráh sú jednou so zaujímavých súťaží. Tieto drony disponujú vysokým výkonom, ďalekým doletom a umožňujú skutočnú zábavu. Zábavu pre skúsených „pilotov.“

Kategórie dronov

Treba povedať, že delenie v rámci segmentu dronov je pomerne nesúrodé, respektíve delení je viac. Môžete nájsť delenie podľa množstvo rotorov (motorov), napríklad trikoptéry, kvadrokoptéry, oktokoptéry a tak ďalej. V tomto prípade počet vrtulí ovplyvňuje stabilitu drona. Najčastejšie sa stretávame s kvadrokoptérou (4 vrtule). Každopádne pri kúpe je pre užívateľov najdôležitejšie delenie, ktoré si teraz vymenujeme.

» Ready to fly

V tomto prípade už možno tušíte, že dron zakúpite a môžete rovno lietať. Samozrejme, potom, čo ho vyberiete z škatule si pozorne prečítajte návod. Často je nutné vykonať určité úkony. V prvom rade nabiť a vložiť batériu, zosynchronizovať ovládač s dronom a niektoré drony majú v krabici demontované vrtule, aby sa nepoškodili. Žiadne náradie netreba, vrtule väčšinou jednoducho zacvaknete a môžete lietať.

» Bind to fly

Táto kategória je už tak trochu pre náročnejších užívateľov, ktorí sa do dronov predsa len vyznajú viac. K dornu totiž nie je ovládač. Ten musíte dokúpiť zvlášť a po kúpe oboch týchto komponentov spárovať a nakonfigurovať tak, aby všetko fungovalo. Často je potrebné použiť aplikáciu vo vašom smartfóne.

Ovládanie drona pomocou smartphonu

» Almost ready to fly

V tomto smere už ide o individuálne riešenia. Tie závisia od samotného výrobcu. Zvyčajne je však dron demontovaný a je na vašej šikovnosti a zručnosti, ako si s poskladaním poradíte. Takisto musíte dokúpiť ovládač. V tomto prípade ide často o závodné drony, kde máte umožnené dokúpiť dodatočné súčiastky pre zlepšenie výkonu atď.

» Do it yourself

Tak a toto je už skutočne svetová liga. V tomto prípade ide o profesionálnych konštruktérov, ktorí si dron zostavia, alebo ho zostavia vám, priamo na objednávku. V tejto kategórii nájdete aj špičkové drony, ktoré sa využívajú v stavebnom priemysle. Táto kategória rozhodne pre bežného používateľa nebude.

Ako dron funguje?

Ak by sme šli do každej súčiastky, z článku by bola kniha. Všeobecne však určite platí, že čím je dron drahší, tým je jeho konštrukcia zložitejšia. V skratke, dron sa skladá najčastejšie zo 4 motorov, akumulátora, riadiacej jednotky, prijímača signálu, gyroskopov či GPS modulu. Práve GPS modul je veľmi podstatným, keďže riadiacej jednotke poskytuje najviac údajov. Následne dron môže byť vybavený rôznymi senzormi, ktoré indikujú stabilitu, silu vetra alebo modelujú dráhu letu. Čo sa týka kamery, drony s kamerou môžete kúpiť s rôznou kvalitou obrazu od HD až po 4K. Vyššia kvalita, vyššia cena.

Ovládanie drona

Vyzerá to jednoducho? Nie je. Ovládanie si vyžaduje skutočne prax. Preto upozorňujeme, že ak ste začiatočník, rozhodne nezačínajte lietať s modelom za tisícky eur. Radšej sa „pohrajte“ s lacnejším modelom, ako zbytočne vyhodiť peniaze. Späť k samotnému ovládaniu. To môžeme rozdeliť na dva typy.

» Ovládač s integrovaným displejom

Týchto dronov nie je až tak veľa. Zároveň ide zvyčajne o drahšie modely. Ide o to, že priamo na ovládači máte displej, kde sa vám zobrazuje obraz, ktorý dron prenáša, ako aj množstvo údajov. Takéto ovládanie za pomoci páčiek a gombíkov má svoje výhody aj nevýhody. Všetko je však iba o cviku.

Ovládanie drona pomocou aplikácie

» Ovládanie pomocou mobilného telefónu

Kde by sme dnes bez smartfónov boli. Pri drone sú takisto nutnosťou, zvyčajne. Existujú drony, ktoré budete ovládať iba mobilným telefónom, kedy za pomoci wifi signálu ovládate výšku, rýchlosť aj smer drona. Všetko funguje vďaka aplikácii výrobcu, ktorú si stiahnete.

Nie je na škodu a to býva najčastejším riešením, že k dronu je aj ovládač, respektíve ho k dronu dokúpite. A pomoci ovládacieho terminálu teda dron riadite a navyše za pomoci aplikácie môžete údaje a obraz prenášať do vášho smartfónu. Ovládanie ovládačom je však vždy presnejšie a citlivejšie.

Dĺžka letu

Bavíme sa o časovom horizonte, počas ktorého sa dron udrží vo vzduchu. Dron pre deti zvládne let po dobu maximálne 10 minút. To platí aj u lacnejších modelov bez kamery. Drony s kamerou, drahšej kategórie už zvládnu aj vyše 30 minút letu. Dolet je tak postačujúci. Zvyčajne ide o Li-pol akumulátory, ktoré sú dvojčlánkové, no majú nízku hmotnosť. Pri vyššej cena a aj výkone drona, dokáže dron lietať aj 40 minút.

TIP: Ak si chcete z dronom užiť naozaj dlhé minúty či hodiny letu, oplatí sa so sebou nosiť náhradnú batériu. Nabitú!

Dosah signálu

Samozrejme ten sa líši od kategórie dronu. Najviac ho ale predurčuje cena. Je to tak. V prípade dronov platí priama úmera. Čím je vyššia cena, tým má dron lepšie vlastnosti.

Dron pre začiatočníka

A to sa týka i dosahu signálu. Niektoré majú dosah 150 metrov a iné drony z vyššej cenovej kategórie vám poskytnú spoľahlivý signál aj na vzdialenosť 3 kilometrov.

Rýchlosť

Tá často nie je až tak podstatná. Existuje rýchlosť stúpania, ktorá však rozhodne nie je dôležitá, dôležité je bezpečný vzlet a pristátie. Čo sa týka rýchlosti letu, hovoríme o rýchlosti maximálne 10 – 30 km/h. Avšak, závodné drony dosahujú rýchlosť aj 100 km/h.

Drony do 100 €

Pre začiatočníka je táto cenová kategória najvhodnejšia a najmenej bolestivá. Takéto drony skôr možno označiť za hračky, doba doletu je krátka, funkcie ani signál nie sú najlepšie, no na inštruktážne učenie na záhrade je to najlepšie riešenie.

Drony do 700 €

Tu už môžeme hovoriť o dronoch s kamerou, ktoré by mali splniť vaše očakávania. Samozrejme, vyžadujú si aj skúsenejšieho pilota. Vybavené sú kvalitnou kamerou, lepším signálom a takisto dĺžku letu okolo 30 minút.

Drony nad 1000 €

V tejto kategórii ide o naozaj profi modely, ktoré ponúkajú nielen kvalitný obraz, fotografie či online prenos. Takisto skvelý dosah (signál) či dĺžku letu. Rovnako tak majú množstvo funkcií, ktoré určite privítate či už pri ovládaní alebo pri natáčaní.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 18.07.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cenaKuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cena

Dnes si predstavíme vydarený spotrebič - kuchynský robot od Delimana, s ktorým bude pečenie, varenie a miesenie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Čítajte a dozviete sa všetko podstatné.

Dormeo iMemory S plus – hypoalergénny matrac s pamäťovou penou. Recenzia, skúsenosti, cenaDormeo iMemory S plus – hypoalergénny matrac s pamäťovou penou. Recenzia, skúsenosti, cena

Vyskúšajte obojstranný matrac iMemory S PLUS s mimoriadnou technológiou, o ktorom vám v dnešnom článku prezradíme všetko podstatné. Okrem iného aj skúsenosti s jeho používaním.

Tefal Multicooker 12v1 recenzia. Elektrický hrniec RK705138Tefal Multicooker 12v1 recenzia. Elektrický hrniec RK705138