Elektrický konvektor nielen na stenu s ventilátorom, termostatom, s WiFi? Spotreba, cena, recenzie

K tomu, aby vám bolo vo vašej domácnosti príjemne teplo, dopomôžu efektívne elektrické vykurovacie konvektory. Predstavujú jednu z mnohých možností, ako vykurovať počas chladných zimných mesiacov.

Ako vybrať elektrický konvektor

Viete, ako si vybrať elektrický konvektor? S termostatom alebo s WiFi? Pri výbere vám radi pomôžeme. Zamerali sme sa na všetky dôležité parametre, na ktoré by ste si pri výbere mali posvietiť.

Najlepšie elektrické konvektory


Prečo a ako si vybrať elektrický konvektor?

Konvektory fungujú na princípe konvenčného vykurovania. Konvektor absorbuje studený vzduch, ktorý prúdi v okolí. Následne tento vzduch prejde cez ohrievač (vykurovacie teleso) a vráti sa naspäť do miestnosti, ale už ako teplý vzduch.

Konvektory rozdeľujeme na elektrické a plynové. Elektrické konvektory sú považované za úspornejší a výkonnejší typ vykurovania. Ocenia ich najmä tí, ktorí nemajú možnosť napojenia na plyn. Vo všeobecnosti sa v interiéri viac odporúčajú elektrické konvektory ako plynové, predovšetkým pre bezpečnosť. Plynové konvektory sú ideálne do exteriéru, napr. na pri kempovaní.

Konvektor sa hodí aj ako primárny zdroj vykurovania (v prípade, že používate dvojakú tarifu na elektrinu), ale najčastejšie plní funkciu ako doplnkové kúrenie na chaty, do kúpeľne, do dielne alebo garáže. Je cenovo dostupný, no niekoho môže od jeho kúpy odradiť vyššia spotreba, teda vyššie náklady za kúrenie (na prevádzku). Malé rozmery, nízka hmotnosť a vysoký výkon sú parametre, ktoré mnohých zaujmú, ale ktoré parametre by mali byť pri výbere kľúčové?

Výkon vyberajte podľa veľkosti miestnosti

Výkon je údaj, ktorý určuje účinnosť konvektora pri vykurovaní miestnosti, v ktorej bude nainštalovaný. Je vyjadrený vo W (wattoch). Ak chcete zistiť, či je daný konvektor vhodný pre vami zvolenú miestnosť, potrebujete poznať objem miestnosti. Výkon je dôležitý v pomere k objemu miestnosti.

Výpočet objemu miestnosti:

 1. Vynásobte rozlohu miestnosti (v m2) s jej výškou.
 2. Výsledné číslo bude vyjadrovať objem miestnosti v metroch kubických (m3).
 3. Ďalší parameter, ktorý musíte zohľadniť, je izolácia miestnosti. Pokiaľ je izolácia dobrá, platí, že na každý m3 by malo pripadať 40 W výkonu konvektora. Ak nie je izolácia dobrá alebo nie je zrealizovaná vôbec, musíte počítať so zvýšením o 10 W na m3.
 4. Na potrebný výkon má však vplyv aj nadmorská výška. Získaný výkon sa preto vynásobí koeficientom podľa nadmorskej výšky, v ktorej sa vaše bývanie nachádza. Pokiaľ nadmorská výška nepresahuje hodnotu 500 m, použitý koeficient je 1. Nad 500 m je tento koeficient väčší ako 1.

Elektrický konvektor na stenu

Termostat, časovač, WiFi a ďalšie zaujímavé funkcie

Moderné elektrické konvektory disponujú mnohými praktickými funkciami. Termostat alebo bezpečnostná poistka proti prehriatiu zvyčajne už patria k základným “výbavám” každého kvalitného konvektora. Drahšie modely vás ohúria časovačom, WiFi pripojením či senzorom, ktorý promptne reaguje na nárazové zníženie teploty v miestnosti. Ktoré funkcie u vás zabodujú?

 • Termostat – ak chcete vykurovať efektívne a udržiavať stabilný vykurovací výkon konvektora, termostat je nepostrádateľný. V momente, keď miestnosť vykúrite na požadovanú teplotu, zvolenú na termostate (v prípade digitálneho termostatu na presné stupne, v prípade mechanického termostatu na úroveň low – medium – high), sa automaticky vypne.
 • Výkonnostné stupne – výkonnostné stupne potrebujete pri regulácii výkonu, vďaka čomu je možná úspornejšia prevádzka. Niektoré konvektory majú vo výbave takúto praktickú funkciu, v´daka ktorej môžete nastaviť režim v 800 W, 1 500 W alebo v 2 000 W.
 • Časovač – pomocou časovača si dokážete nastaviť presný čas prevádzky konvektora a vrátite sa domov z práce do teplej a príjemne vyhriatej obývačky.
 • WiFi pripojenie – bezdrôtové WiFi pripojenie je pre určitú skupinu spotrebiteľov veľkým bonusom. Elektrický konvektor s WiFi pripojením môžete ovládať na diaľku pomocou appky vo vašom smartfóne. Jednoducho, rýchlo a efektívne.
 • Ochrana pred mrazom – niektoré modely, ktoré sú vybavené touto funkciou, môžete nastaviť na automatické ohrievanie napr. keď teplota klesne pod 5 °C.
 • LED displej – spĺňa informačnú funkciu. Na displeji sa zobrazí režim, výkon, nastavená teplota a iné informácie, ktoré súvisia s konvektorom.
 • Ventilátor – pomocou ventilátora vyhrejete miestnosť oveľa rýchlejšie.
 • Diaľkové ovládanie – možnosť ovládania na diaľku.
 • Stupeň krytia – najideálnejšie je, keď váš budúci konvektor disponuje krytím aspon IP24. To znamená, že pár kvapiek vody mu neublíži.
 • Ochrana proti prehriatiu – konvektor sa automaticky vypne, keď dosiahne maximálnu stanovenú hranicu, predídete tak skratom alebo poškodeniu konvektora.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie konvektory

Voľne stojaci alebo nástenný konvektor?

Najbežnejšie sú nástenné (umiestnené na stene) alebo voľne stojace (umiestnené na podlahe). Výber spôsobu upevnenia záleží len na vašich preferenciách. Pravdou však je, že konvektor inštalovaný na stene zaberie v miestnosti menej miesta ako ten položený na zemi. V miestnosti s deťmi a domácimi miláčikmi je to zároveň bezpečnejšie riešenie. Elektrický konvektor navrhnutý na inštaláciu na stenu je dizajnovo modernejší a estetickejší ako klasika na nožičkách. A v neposlednom rade, veľkou výhodou je, že často sú v balení nástenných konvektorov aj nožičky alebo kolieska, ktoré poslúžia pri umiestnení konvektora na podlahu.

Elektrický konvektor s ventilátorom alebo bez neho?

Vybrať si elektrický konvektor s ventilátorom? Ventilátor v konvektore má svoje výhody aj nevýhody. Ventilátor zefektívni vykurovanie. Pomocou ventilátora dôjde k rýchlejšiemu zohriatiu miestnosti a navyše zamedzuje tomu, aby sa teplý vzduch držal len na jednom mieste. Vykurovanie s ventilátorom je rovnomernejšie, avšak s daným plusom prichádza aj nevýhoda pre alergikov. Ventilátor vzduch rozvíri, a tým pádom rozvíri aj prach a iné alergény, ktoré sú pre mnohých alergikov nepríjemné a zdraviu škodlivé. Ďalším mínusom je hlučnejší chod konvektora, keď je zapnutý ventilátor.

Elektrický konvektor – ovládanie

Spotreba a náklady – dá sa ušetriť?

Pokiaľ nepotrebujete konvektorom vykurovať celý byt/dom, tak je určite možné ušetriť. Výhoda elektrického konvektora je, že si ho zapnete v miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Ideálna kombinácia je nastavenie ústredného kúrenia na minimum a v miestnosti, v ktorej sa zdržiavate, zapnúť si elektrický konvektor (napr. v obývacej izbe). Platí to dvojnásobne, ak váš ústredný vykurovací systém nedisponuje reguláciou kúrenia v jednotlivých miestnostiach.

Dimenzovanie miestností a výkon konvektora hrá pri spotrebe prím. Výkon konvektorov sa pohybuje v rozmezí od 500 do 3 000 W. Pre lepšiu orientáciu, je to výkon porovnateľný s výkonom žehličky.

Približný výpočet nákladov za vykurovanie konvektorom získate nasledovne:

 1. Výkon vo W/kW  (wattoch/kilowatoch) vynásobte časom, keď je konvektor zapnutý. To sa rovná = spotreba elektriny v kilowatthodinách (kWh).
 2. Následne tento ukazovateľ v kWh vynásobte sadzbou za elektrickú energiu. Tá sa najčastejšie udáva v eurách na 1 kWh. Na konci výpočtu zistíte, koľko vás prevádzka vášho konvektora približne stojí.

Pre zníženie spotreby, avšak nie na úkor efektivity, stačí, ak si vyberiete elektrický konvektor, ktorý disponuje funkciou regulácie výkonu. 

Plusy a mínusy elektrických konvektorov

 • Recyklujú ohriaty vzduch rýchlo a efektívne.
 • Vyhrejú celé menšie a stredne veľké miestnosti, na rozdiel od radiátora, ktorý zvyčajne najviac zahreje, len keď sedíte blízko neho.
 • Sú bezpečnejšie v porovnaní s inými typmi prenosných ohrievačov.
 • Sú vhodné do izieb, kde sa nachádzajú starší ľudia, dojčatá aj ľudia s obmedzenou mobilitou.
 • V blízko vysokého nábytku alebo iných predmetov, je ohriaty vzduch blokovaný, preto je najlepšie umiestniť konvektor na miesto, kde sa nič v blízkosti nenachádza.
 • Vyššia spotreba a aj väčšia energetická strata.

Pri výbere dbajte aj na bezpečnostné prvky. Váš víťazný konvektor by mal mať aspoň krytie IP24 (ochrana proti rozstrekovanej vode a možnosť umiestnenia vo veľmi vlhkých priestoroch), bezpečnostnú poistku pred prehriatím. To znamená, že v momente, keď konvektor dosiahne kritickú teplotu/hodnotu, sa automaticky sám vypne.

Počas zimnej sezóny cena stúpa

Pokiaľ nad kúpou konvektora skutočne uvažujete, nečakajte až do zimy. Najvhodnejší čas, kedy sa kúpa oplatí, je jar, leto alebo začiatok jesene. Cena za elektrický konvektor má počas vykurovacej sezóny tendenciu stúpať.

Najlacnejšie klasické elektrické konvektory so základnými funkciami kúpite už od 35 eur. Od 100 do 200 eur v obchodoch získate kvalitný elektrický konvektor s WiFi pripojením, časovačom a inými “nadupanými” modernými vychytávkami. Drahšie elektrické konvektory, ktorých cena začína od 200 eur, sú ako stvorené pre náročných spotrebiteľov. Zvyčajne ide o modely s väčšími rozmermi, predurčenými do väčších miestností. Spravidla vykurovať drahšími modelmi sa odrazí na prevádzkových nákladoch. Prevádzka je ekonomicky úspornejšia.

Trhu vládnu konvektory Klarstein, Elíz a Stiebel Eltron

Podľa recenzií a prieskumu trhu sa medzi zákazníkmi stali najobľúbenejšie značky Klarstein alebo Elíz, ktoré predstavujú pre spotrebiteľa zlatú strednú cestu. Sú to značky, ktoré vyrábajú moderné konvektory v inovačných prevedeniach. Medzi lacnejšími variantmi vedie značka Sencor a Concept, ktoré síce neohúria vzhľadom, ale účel splnia do bodky. Výborné parametre a potešujúci pomer ceny a výkonu ponúkajú konvektory Stiebel Eltron.

TOP elektrické konvektory

Rozhodli ste sa investovať do elektrického konvektora? Vybrali sme pre vás zopár medzi spotrebiteľmi obľúbených modelov, ktoré zaujali výkonom, funkciami či dizajnom. Nájdete medzi nimi modely vhodné na stenu i voľne stojace.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 30.11.2022
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe

Pri novorodencoch je kontrola a prevencia nadovšetko. Dieťa môžete kontrolovať, aj keď pri ňom fyzicky nie ste, a to len vďaka praktickej elektronickej opatrovateľke.

Izbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybraťIzbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybrať

Termostat je priamou spojkou medzi vami a kotlom či iným vykurovacím telesom. Kedy sa oplatí pouvažovať nad novým termostatom a ako ho vybrať?

Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?

S príznakmi starnutia sa dá popasovať pomocou galvanickej žehličky. Zaujíma vás, ako to funguje a čo môžete očakávať?