Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy

Odrezať rovný krajec chleba obyčajným nožom je pre vás nepredstaviteľné? Predstavíme vám pomocníka, ktorý to hravo zvládne. A nielen to! Poradí si aj so zeleninou, šunkou či mäsom.

Elektrický krájač

Čudujete sa, prečo takého šikovného pomocníka doma ešte nemáte? Vyberte si správny multifunkčný elektrický krájač a potešte všetkých členov vašej domácnosti. Ako na to?

Obľúbené elektrické krájače

Čo to elektrický krájač vlastne je?

Elektrický krájač ušetrí veľa času, energie a nervov, ktoré ste pri neúspešných pokusoch o odrezanie rovného krajca chleba neraz skoro stratili. Na prvý pohľad vyzerá ako malá cirkulárka. Nereže drevo, ale chlieb, zeleninu a salámu. A nenarobí toľko hluku. Princíp je ale rovnaký. Nastavíte si hrúbku rezu, ktorým chcete potraviny narezať, a rezanie vám pôjde pekne od ruky. Všetky krajce a kolieska budú rovnaké a pravdepodobnosť, že si dorežete prsty, minimálna. Také je to bezpečné.

Elektrický krájač (nielen) na rezanie chleba

Krájač bol pôvodne určený na krájanie chleba a pečiva, ale my ľudia si prácu radi uľahčujeme, preto dnes s elektrickým krájačom v kuchyni nakrájate takmer všetko. Ovocie, zeleninu, šunku, salámu, syry. Na jeho pomoc si zvyknete tak, že po obyčajnom kuchynskom noži už nesiahnete.

Materiál a príkon určuje jeho výkon a výdrž

Väčšina elektrických krájačov si poradí so skoro každou potravinou. Elektrický krájač zeleniny, či elektrický krájač na chlieb. Rozhodujúci je materiál, z ktorého je vyrobený a príkon, ktorý určuje jeho silu. Pri výbere elektrického krájača sa zamerajte predovšetkým na jeho funkčnosť a za kvalitu si priplaťte. Investujete do pomocníka, ktorého využijete denne.

Elektrický krájač na mäso

Elektrický krájač s plastovým telom je ľahší a lacnejší, čo sa odzrkadľuje na kvalite rezu a dizajne. Vyberajte tak, aby ste nepokazili celkový vzhľad kuchyne. Poznáte to. Keď ho skryjete do skrinky, málokedy ho z nej vyberiete a elektrický krájač nielen na mäso stratí význam.

Aj v tomto prípade sila závisí od príkonu. Väčší priemer kotúča potrebuje viac sily. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 140 až 200 W. Pri elektrospotrebičoch stále platí, že čím vyšší príkon, tým lepší výrobok. Nezabudnite na to ani pri výbere elektrického krájača.

Bez elektromotora a kvalitného kotúča sa rezať nedá

Elektrický krájač tvorí elektromotor vyrobený z kvalitných materiálov a nerezový kotúč so zúbkami alebo bez nich. Hladký kotúč využijete pri rezaní mäkkých potravín, najmä údenín, syrov, zeleniny... Elektrický krájač vám pomôže vyčarovať misu pre návštevu ako od profesionálov. Celokovový (nerezový) krájač vydrží dlhšie. Voči poškodeniu je odolnejší a je málo pravdepodobné, že sa z neho niekedy niečo len tak odlomí.

Kotúč na krájanie sa najčastejšie vyrába v dvoch priemeroch. 170 a 190 milimetrov. Ak sa vo vašom jedálničku najčastejšie nachádza chlieb a často striedate jeho značky, berte nôž s väčším priemerom. Nikdy neviete, po akom veľkom bochníku siahnete. Odrežte pekný rovný krajec aj z toho najväčšieho chleba.

So zúbkami alebo bez?

Kotúč so zúbkami lepšie odreže chlieb, ale tenké plátky šunky či syra s ním pekné nebudú. Vyrieši to profi krájač na šunku, s ktorým odrežete aj jemnučké plátky. Ak často robíte slané torty alebo obložené misy, bude tento krájač naozaj skvelým pomocníkom. Ideálnym riešením je krájač, ktorý obsahuje oba kotúče. Aj takýto v ponuke obchodov nájdete, ale počítajte s tým, že bude drahší.

Profesionálny elektrický krájač

Hrúbku rezu si nastavíte sami

Hrúbku rezu si na krájači ľahko nastavíte. Začína na 0 a v niektorých prípadoch končí až pri 2 centimetroch. Variabilita záleží od kvality elektrického krájača a jeho výrobcu.

Najlepšie elektrické krájače podľa recenzií a testov

Predtým, ako sa pre niektorý krájač rozhodnete, pozrite si recenzie elektrických krájačov. Píšu ich zákazníci, ktorí s nimi majú skúsenosti a vedia posúdiť, v čom je krájač najlepší a čo, naopak, na ňom treba vylepšiť. Vybrali sme 5 krájačov, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Pozrite sa s nami prečo.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 30.12.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...