Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy

Odrezať rovný krajec chleba obyčajným nožom je pre vás nepredstaviteľné? Predstavíme vám pomocníka, ktorý to hravo zvládne. A nielen to! Poradí si aj so zeleninou, šunkou či mäsom.

Elektrický krájač

Čudujete sa, prečo takého šikovného pomocníka doma ešte nemáte? Vyberte si správny multifunkčný elektrický krájač a potešte všetkých členov vašej domácnosti. Ako na to?

Obľúbené elektrické krájače

Čo to elektrický krájač vlastne je?

Elektrický krájač ušetrí veľa času, energie a nervov, ktoré ste pri neúspešných pokusoch o odrezanie rovného krajca chleba neraz skoro stratili. Na prvý pohľad vyzerá ako malá cirkulárka. Nereže drevo, ale chlieb, zeleninu a salámu. A nenarobí toľko hluku. Princíp je ale rovnaký. Nastavíte si hrúbku rezu, ktorým chcete potraviny narezať, a rezanie vám pôjde pekne od ruky. Všetky krajce a kolieska budú rovnaké a pravdepodobnosť, že si dorežete prsty, minimálna. Také je to bezpečné.

Elektrický krájač (nielen) na rezanie chleba

Krájač bol pôvodne určený na krájanie chleba a pečiva, ale my ľudia si prácu radi uľahčujeme, preto dnes s elektrickým krájačom v kuchyni nakrájate takmer všetko. Ovocie, zeleninu, šunku, salámu, syry. Na jeho pomoc si zvyknete tak, že po obyčajnom kuchynskom noži už nesiahnete.

Materiál a príkon určuje jeho výkon a výdrž

Väčšina elektrických krájačov si poradí so skoro každou potravinou. Elektrický krájač zeleniny, či elektrický krájač na chlieb. Rozhodujúci je materiál, z ktorého je vyrobený a príkon, ktorý určuje jeho silu. Pri výbere elektrického krájača sa zamerajte predovšetkým na jeho funkčnosť a za kvalitu si priplaťte. Investujete do pomocníka, ktorého využijete denne.

Elektrický krájač na mäso

Elektrický krájač s plastovým telom je ľahší a lacnejší, čo sa odzrkadľuje na kvalite rezu a dizajne. Vyberajte tak, aby ste nepokazili celkový vzhľad kuchyne. Poznáte to. Keď ho skryjete do skrinky, málokedy ho z nej vyberiete a elektrický krájač nielen na mäso stratí význam.

Aj v tomto prípade sila závisí od príkonu. Väčší priemer kotúča potrebuje viac sily. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 140 až 200 W. Pri elektrospotrebičoch stále platí, že čím vyšší príkon, tým lepší výrobok. Nezabudnite na to ani pri výbere elektrického krájača.

Bez elektromotora a kvalitného kotúča sa rezať nedá

Elektrický krájač tvorí elektromotor vyrobený z kvalitných materiálov a nerezový kotúč so zúbkami alebo bez nich. Hladký kotúč využijete pri rezaní mäkkých potravín, najmä údenín, syrov, zeleniny... Elektrický krájač vám pomôže vyčarovať misu pre návštevu ako od profesionálov. Celokovový (nerezový) krájač vydrží dlhšie. Voči poškodeniu je odolnejší a je málo pravdepodobné, že sa z neho niekedy niečo len tak odlomí.

Kotúč na krájanie sa najčastejšie vyrába v dvoch priemeroch. 170 a 190 milimetrov. Ak sa vo vašom jedálničku najčastejšie nachádza chlieb a často striedate jeho značky, berte nôž s väčším priemerom. Nikdy neviete, po akom veľkom bochníku siahnete. Odrežte pekný rovný krajec aj z toho najväčšieho chleba.

So zúbkami alebo bez?

Kotúč so zúbkami lepšie odreže chlieb, ale tenké plátky šunky či syra s ním pekné nebudú. Vyrieši to profi krájač na šunku, s ktorým odrežete aj jemnučké plátky. Ak často robíte slané torty alebo obložené misy, bude tento krájač naozaj skvelým pomocníkom. Ideálnym riešením je krájač, ktorý obsahuje oba kotúče. Aj takýto v ponuke obchodov nájdete, ale počítajte s tým, že bude drahší.

Profesionálny elektrický krájač

Hrúbku rezu si nastavíte sami

Hrúbku rezu si na krájači ľahko nastavíte. Začína na 0 a v niektorých prípadoch končí až pri 2 centimetroch. Variabilita záleží od kvality elektrického krájača a jeho výrobcu.

Najlepšie elektrické krájače podľa recenzií a testov

Predtým, ako sa pre niektorý krájač rozhodnete, pozrite si recenzie elektrických krájačov. Píšu ich zákazníci, ktorí s nimi majú skúsenosti a vedia posúdiť, v čom je krájač najlepší a čo, naopak, na ňom treba vylepšiť. Vybrali sme 5 krájačov, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Pozrite sa s nami prečo.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 30.12.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.

Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať Najlepšia domáca vodáreň: Recenzie a referencie poradia, ako vybrať

Domácu vodáreň zrejme netreba nijak špeciálne predstavovať. Ak kupujete tú, ktorá bude slúžiť vám, všetko dôležité vám povieme v dnešnom článku.