Akú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosť

Keď sa povie exteriérová fontána, neraz si vybavíme skôr fontány v mestských parkoch, v botanických záhradách alebo v luxusných sídlach. Záhradné fontánky sú čoraz obľúbenejšou formou skrášlenia si pozemku rodinného domu. Nie všetky fontány totiž musia byť rozmerné a stáť vás veľa energie. Na trhu nájdete rôzne druhy fontán, kamenná fontána perfektne zapadne do prírodného prostredia, solárna fontána vám ušetrí energiu a fontána s osvetlením sa zase stane stredobodom pozornosti pri večerných posedeniach.

Ako vybrať záhradnú fontánu?

Ak si ale nie ste istí, aká fontána je tá správna pre vás, čítajte ďalej a dozviete sa, čo všetko je treba pri výbere zvážiť.

Krásne záhradné fontány nájdete v ✅ e-shope electronic-star.sk.

Prečo sa oplatí mať v záhrade fontánu

Fontány už dávno nie sú len výsadou luxusných záhrad a parkov. Okrem estetickej funkcie totiž prinášajú aj ďalšie benefity, ktoré môžu byť prínosom v každej záhrade. A pri správnej starostlivosti a údržbe sa z fontány a jej výhod budete môcť tešiť roky.

 • Fontána je výrazným dekoratívnym prvkom – Fontána je skvelým spôsobom, ako dotvoriť záhradu výrazným estetickým prvkom. Fontány pritom možno nájsť v rôznych veľkostiach, typoch a materiáloch, preto si viete jednoducho dotvoriť exteriér podľa vlastného štýlu, či už pôjde o nenápadnú fontánku do tichého meditačného kútika alebo veľkú, dramatickú fontánu, ktorá má pritiahnuť pozornosť.
 • Potešíte aj okolitú faunu – Fontána predstavuje aj zdroj vody pre okolitú faunu. Do záhrady si tak môžete pritiahnuť hmyz, ktorý sa postará o opeľovanie kvetov, vtákov, ktoré využijú fontánku na kúpanie, ale aj drobných živočíchov, podľa toho, kde žijete. Na takéto prírodné divadlo sa potom budete síce z diaľky, ale radi pozerať.
 • Znížite okolitú teplotu – Prítomnosť vodnej plochy na pozemku je veľmi nápomocná hlavne vtedy, keď sa v lete objavia horúčavy. Voda dokáže teplotu vzduchu v okolí o čosi znížiť. Navyše striekajúca fontána špliecha vodu v okolí, čím zvlhčuje vzduch, osviežuje a pomáha lepšie znášať teplo nielen vám, ale aj okolitým rastlinám, príp. živočíchom, ktoré sa môžu schladiť.
 • Stlmíte ruch a hlučnosť – Ak bývate v meste, pri rušnej hlavnej ceste alebo máte cez cestu obchod, ruch z okolia sa vám môže podariť stlmiť práve fontánou. Striekajúca a kvapkajúca voda poskytuje príjemný a upokojujúci zvuk, ktorý neutralizuje hluk z ulice a zo záhrady pomôže vytvoriť tiché miesto vhodné na relax.
 • Vytvoríte si pokojné miesto – Voda a zvuk kvapkajúcej vody majú úžasné upokojujúce vlastnosti. Voda tíško a upokojujúco strieka, buble, dopadá na hladinu, čím vytvára uvoľnenú atmosféru, ktorú možno využiť na oddych po práci, upokojenie po náročnom dni alebo na tichú meditáciu a rozjímanie.

Ako vybrať fontánu do záhrady

Záhradná fontána je skvelým spôsobom, ako ozvláštniť priestor v záhrade, dodať jej centrálny prvok a vytvoriť oázu pokoja a oddychu. Predtým, než si fontánu zakúpite, je dobré urobiť si prieskum toho, čo trh ponúka, a aké kritériá sú pri výbere dôležité. Zvážte aj to, čo od fontán očakávate a aké máte priestorové možnosti. Odpovedzte si na otázky:

 • Akú veľkú máte záhradu? Od veľkosti záhrady a priestoru, ktorý môžete fontáne venovať, sa bude odvíjať aj jej veľkosť a štýl. Menšia fontánka s bublajúcou vodou sa vo veľkom priestore stratí a veľké fontána s dramatickým efektom by v malej záhrade zase strhávala príliš veľa pozornosti.
 • V akom štýle máte zariadenú záhradu? Odpoveď na túto otázku zase rozhodne o type a materiáli fontány. Ak bude stáť pri terase so záhradným nábytkom, mala by k celkovému zariadeniu ladiť. Rovnako to platí aj pre dlažbu, cestičky, štrk alebo stavby v blízkosti.
 • Pohybujú sa v záhrade malé deti? Ak áno, určite netreba siahať po dizajne s hlbokým dnom alebo odstávajúcimi ostrými časticami. Rovnako môžu byť nebezpečné aj pozemné fontánky, do ktorých by dieťa mohlo pri hre spadnúť.
 • Čo chcete fontánkou dosiahnuť? Fontánu určite zvažujete s nejakým cieľom. Môže plniť čisto estetickú funkciu, alebo má mať za úlohu zvlhčovať okolie a ochladzovať záhradu počas horúcich dní, prípadne môže slúžiť aj ako napájadlo. Váš zámer vám pomôže pri výbere štýlu.

Typ

Záhradná fontána je v skutočnosti veľmi univerzálnym dekoračným prvkom, ktorý dopĺňa záhradnú architektúru, a to aj vďaka tomu, že jestvuje veľké množstvo druhov fontán, ktoré si môžete doladiť k celkovému vzhľadu záhrady. Toto rozdelenie zahŕňa niekoľko najbežnejšie sa vyskytujúcich typov fontán.

Záhradná fontána so samostatnou nádržkou na vodu

 • Fontány so samostatnou nádržkou – Ide o najobľúbenejší typ fontán. Sú to fontány s vlastnou samostatnou nádržkou na vodu, ktorú stačí niekam umiestniť, napustiť vodu a spustiť čerpadlo, ktoré začne vodu cirkulovať. Takéto fontány patria medzi najlacnejšie, dajú sa najjednoduchšie spustiť do prevádzky a je možné umiestniť ich kamkoľvek, bez akýchkoľvek stavebných prác či úprav. Tieto fontány sa vyrábajú v rôznych dizajnoch, preto je výber naozaj široký.
 • Chrliace fontány – Chrliace fontány sú práve tie, s ktorými sa najčastejšie stretávame v mestách a parkoch. Zo svojich trysiek chrlia vodu aj do väčších výšok, čím vytvárajú dramatický efekt, voda špliecha a kvapôčky je cítiť v okolí. Pre takéto chrlenie vody je potrebné výkonné čerpadlo, preto bývajú energeticky náročnejšie a používajú sa viac v mestách ako v domácnostiach.
 • Viacúrovňové fontány – Vzhľadom klasické fontány sa skladajú z viacerých úrovní, teda nádržiek, do ktorých steká voda z vyšších úrovní. Čím ďalej od seba sú jednotlivé nádržky, tým viac je počuť zvuk šplechotu. Tieto fontány sú typické pre dovolenkové destinácie v Stredozemí, preto ich ľudia s obľubou vyhľadávajú hlavne vtedy, ak chcú do záhrady vdýchnuť dovolenkovú atmosféru.
 • Kaskádovité fontány – Kaskádovité fontány majú taktiež viacero úrovní, no líšia sa od viacúrovňových fontán tým, že kaskády sú bližšie pri sebe, vytvárajú akési schodíky, na ktoré voda nedopadá hlučne a so šplechotom, ale skôr sa jemným tokom prelieva z úrovne do úrovne. Vytvárajú preto relaxačný zvuk a aj sledovanie prelievania sa vody je upokojujúce.
 • Vodopádová fontána – Podobným relaxačným dojmom pôsobí aj vodopádová fontána, teda fontána vystavaná tak, aby vzhľadom a spôsobom dopadu vody pripomínala prírodný vodopád. Takéto fontány bývajú vyrábané z umelého kameňa a vytvárajú kamennú stenu, cez ktorej kamene sa leje a do nádobky dopadá voda.
 • Miznúce fontány – Miznúcimi fontánami sa označujú fontány, ktoré chrlia vodu, no tá sa nezachytáva v nadzemnej nádržke, ale smeruje priamo do zeme, ktorá je zväčša vyložená kamienkami. Pôsobí to tak, že sa voda stráca prirodzene v pôde pod kamienkami, no v skutočnosti sa nádržka nachádza v zemi, kde vodu zbiera, vďaka čomu cirkuluje ďalej. Ide o moderné a obľúbené fontány, vďaka svojmu atypickému riešeniu.
 • Japonské fontány – S japonskými záhradami získavajú na popularite aj japonské fontány. Tie nemajú len estetickú hodnotu, ale predstavujú aj spirituálny symbol očistenia. Ide o minimalistické fontány, v ktorých sa často používa bambus, cez ktorého dutú časť voda steká do nádržky. Fontány bývajú doplnené aj okrúhlymi kamienkami alebo soškami a neraz nádržku nahradí jazierko s koi rybami.

Umiestnenie

Podľa toho, ako možno fontánu umiestniť, rozlišujeme podlahové, resp. samostatne stojace fontány, menšie stolové fontány a nástenné fontány.

 • Podlahové fontány – Podlahové fontány sú stredne veľké až veľké fontány, ktoré sa umiestňujú priamo na zem alebo sa zapúšťajú do zeme ako jazierka. Preto je dôležité, aby bol terén pod nimi vyrovnaný a stabilný. Pri umiestnení na nerovnomernom povrchu totiž môže dôjsť k vyhoreniu motora. Tieto fontány nájdete v rôznych štýloch a z rôznych materiálov.
 • Stolové fontány – Stolové fontány patria medzi najmenšie fontány, ktoré sa umiestňujú na stôl alebo povrch nábytku, nie priamo na zem. V centre stola vytvárajú hlavnú dekoráciu a sú tak na úrovní očí. Zvuk žblnkajúcej fontánky tak máte rovno na stole, pričom takéto fontány nespotrebujú veľa ani elektriny, ani vody. Vzhľadom na umiestnenie sú vhodné na terasu alebo interiéru.
 • Nástenné fontány – Nástenné fontány sú skvelou voľbou pre terasy a vonkajšie posedenia so stenou. Nezaberú veľa miesta a môžu pôsobiť nenápadne, keďže sa inštalujú priamo na stenu, preto je potrebné mať v nej prívod vody, na ktorý sa fontána napojí. Fontány obsahujú nádržku, do ktorej kvapká voda z fontány a následne ďalej cirkuluje. Tieto fontány zvyknú mať klasický vzhľad fontán a sôch z Talianska či Grécka.

Sezónna vs. celoročná

Na základe doby, kedy môže byť fontána v exteriéri v prevádzke, rozlišujeme medzi sezónnymi a celoročnými modelmi. Najčastejšie sa vyskytujúce, najmä v našich geografických podmienkach, sú sezónne fontány, ktoré môžu byť v prevádzke len počas letnej sezóny, keď nemrzne. Pred zimou je potrebné fontánu vypustiť, vyčistiť a uskladniť. Ak by bola v prevádzke aj v zime, pôsobením chladu by voda zmrzla a poškodila čerpadlo a ďalšie časti.

Celoročná dekoratívny fontána

Na druhej strane celoročná fontána môže byť v prevádzke aj počas zimných mesiacov, a to z toho dôvodu, že má vstavaný ohrievací systém. Tieto fontány bývajú elektrické aj solárne, pričom energiu využívajú na zohrievanie stien fontány. V zime je teda potrebné mať fontánu neustále napojenú, čo znamená, že sa musí nachádzať v blízkosti zdroja. Môžu byť energeticky náročné a v extrémne chladných podmienkach aj menej účinné.

Zdroj energie

Fontány potrebujú pre fungovanie čerpadla zdroj energie. Najčastejšie ním býva bežná elektrická energia, ktorá sa získava z napojenia v zásuvke. V takomto prípade treba vopred myslieť na to, kam fontánu umiestnite, aby bolo pripojenie možné a nie príliš komplikované. Nemusíte sa pritom obávať o vysokú spotrebu elektriny, väčšina modelov spotrebuje asi toľko energie, ako nočná lampa. Alternatívnym zdrojom energie je solárna energia, čo znamená, že fontána za pomoci solárneho panela získava energiu zo slnečných lúčov. Takéto riešenie je nielen ekologickejšie, ale ušetríte si aj starosti s tým, kam a ako fontánu zapojiť.

Zdroj vody

Čo sa týka zdroja vody, jestvujú 2 možnosti. Buď fontána potrebuje neustály prísun vody, alebo recykluje napustenú vodu. V prvom prípade musí mať pripojenie na zdroj vody prostredníctvom hadice, vďaka ktorej do fontány neustále prúdi nová voda. Takéto riešenie je ekologicky náročnejšie, spotrebúva sa veľké množstvo vody. V druhom prípade sa do fontány voda napúšťa na začiatku a tá istá voda v ozdobnej nádrži neustále koluje. Voda sa však môže skôr znečistiť a je potrebné fontánu pravidelne kontrolovať, či nepotrebuje doliať vodu. Je to však omnoho ekologickejšie riešenie, ktoré vám výrazne nezvýši účet za vodu.

Pohyb vody

Pri výbere fontány je vhodné skontrolovať si aj to, akým spôsobom sa voda pohybuje. Pri klasických fontánach sme zvyknutí na to, že voda vystrekuje, pričom buď ide o kontinuálny pohyb, alebo sa môže chrlenie trysiek meniť a striedať, napr. do rytmu hudby, ako je to v prípade kinetických fontán. Medzi klasiku sa radí aj stekajúci pohyb vody, keď sa voda zo zdroja leje do nádoby, pričom má často viac úrovní a vyteká tak z jednej nádoby do druhej. Lákavé sú aj fontány s efektom dažďa, ktoré sú väčšinou v tvare oblúka, z ktorého voda v malých kvapkách prší. Voda môže z fontány aj vyvierať a vytvoriť tak menej nápadný, no plynulý a upokojujúci prúd vody. Známe sú aj fontány, z ktorých voda steká po stranách, napr. ako je to v prípade vodopádových alebo guľových fontán, kde voda vyviera na vrcholku gule a rovnomerne prúdi po jej povrchu. Upokojujúco pôsobia aj žblnkajúce fontány, kde voda mierne buble na povrchu a vytvára tak tichý pohyb. Čím je pohyb vody väčší a dynamickejší, tým silnejšie čerpadlo bude fontána potrebovať, viac bude špliechať a tak aj ochladzovať okolie. Čím menší a plynulejší je pohyb vody, tým je fontána tichšia a pôsobí viac relaxačne.

Záhradná fontána z umelého kameňa

Materiál

 • Umelý kameň – Umelý kameň patrí medzi často žiadanú voľbu. Z tohto materiálu sa fontány aj stavebné doplnky vyrábajú už dlhé roky, počas ktorých sa materiál overil ako trvácny a odolný. Na rozdiel od kameňa čakajte nižšiu cenu a väčšiu škálu a možností dizajnov a farieb, od klasických a elegantných fontán až po moderné a minimalistické fontány.
 • Prírodný kameň – Prírodný kameň je perfektnou voľbou pre každú záhradu. Svojim vzhľadom dokonale zapadá do prostredia, pričom dizajn a farebnosť sa odvíja od toho, aký kameň si zvolíte. Často ide o granit, bridlicu a mramor, čo však znamená aj vyššiu cenu oproti iným materiálom. Výhodou je spoľahlivosť a odolnosť materiálu.
 • Kov – Z kovov sa na stavbu fontán používa najmä nehrdzavejúca oceľ a meď. Nehrdzavejúca oceľ je veľmi odolná, nepodlieha korózii, nemení farbu a poskytne ľahšiu konštrukciu než kameň. Meď zase pôsobí elegantnejšie, má typickú farbu a postupom času sa na nej vytvorí zaujímavá patina. Nevýhodou je jej vyššia cena.
 • Keramika – Keramické fontány sú vyrábané skôr do interiérov, no na popularite získavajú hlavne záhradné kaskádovité fontány. Keramika je nádherný materiál, ktorý môže záhrade či záhradnému posedeniu dodať eleganciu a luxus. Zároveň poskytuje množstvo dizajnov, farebných prevedení aj štýlov, z ktorých si možno vybrať.

Dizajn

Dizajn fontány býva úzko spojený s typom produktu. Fontána by mala do celkového vzhľadu vašej záhrady dobre zapadať, rovnako tak, ako keď do domu kupujete nový kus nábytku. Ak sa rozhodnete pre fontánu z kameňa, snažte sa, aby farebne ladila s okolím a nevzniklo viac ako 2 – 3 farby kamenných a betónových plôch. Do menšej záhrady vyberajte skôr fontány s menším vzhľadom a pokojnejším a plynulejším tokom vody, inak by mohli pôsobiť rušivo. Ak chcete dosiahnuť prirodzený vzhľad a vidiecky štýl, okolo fontány môžete vysadiť aj dekoratívne rastliny, napr. rôzne trávy.

Doplnky a funkcie

 • Osvetlenie – Osvetlenie môže byť vstavané, ale dá sa dokúpiť aj v podobe LED pásikov alebo svietiacich dekorácií. LED osvetlenie býva aj vodoodolné, teda možno ho umiestniť po vodu, vďaka čomu bude vytvárať zaujímavé efekty.
 • Ovládač – Je dobré, ak majú fontány aj ovládanie s časovačom, ktorý dokáže nastaviť zapínanie a vypínanie podľa vami preferovaných časov. To isté platí aj pre ovládanie osvetlenia, ktorým navyše zmeníte aj farbu svetiel.
 • Možnosť meniť spôsob toku vody – Ovládanie toku vody platí hlavne pre fontány, ktoré chrlia vodu z viacerých trysiek. Takýmto spôsobom možno nastaviť vzorec striekania alebo spôsob pohybu vody.
 • Výrobník hmly – Tento doplnok sa hodí hlavne pre vyvierajúce a pokojné fontány, ktorým vzniknutá para dodá nádych mystickosti a exotiky. Vyhnite sa chemikáliám a siahnite po prístroji, ktorý vytvára hmlu pomocou suchého ľadu.

Vodopádová záhradná fontána

Cena

Ceny fontán sa odvíjajú od ich veľkosti, typu aj použitého materiálu. Najčastejšie je možné stretnúť sa s fontánami v cenovom rozmedzí 100 – 200 eur, kde nájdete širokú škálu štýlov a dizajnov. Fontány pod 100 eur zahŕňajú menšie fontánky alebo solárne modely, ktoré predstavujú skôr len čerpadlo s tryskou, pričom samotnú fontánu (ako miesto, kde bude voda striekať) si vybudujete sami, napr. z kameňa. V prípade, ak sa pustíte do projektu vlastnej fontány svojpomocne, nezabudnite do ceny rozpočtu započítať aj materiál, teda kamene, cement, izolačný materiál a podobne. Fontány nad 200 eur už predstavujú o čosi väčšie alebo dizajnovo zaujímavo spracované produkty. Ak túžite po návrhu fontány na mieru, určite vás to vyjde na niekoľko stovák eur.

Kam umiestniť fontánu

Je niekoľko možností, najčastejšie ide o 4 riešenia:

 • Fontánu možno umiestniť v strede záhrady, kde bývajú umiestnené rozmerovo väčšie fontány s dramatickým chrlením vody, ktoré predstavujú centrálny bod celej záhrady.
 • Fontánu možno umiestniť k domu, priamo k terase, aby bola v blízkosti a mohli ste si ju užiť aj pri pohľade z okna.
 • Fontána býva umiestnená aj v odľahlejšej časti záhrady, ktorá býva stredobodom spoločenských aktivít, napr. pri altánku alebo vzdialenejšom mieste s posedením.
 • A napokon fontána skvelo dopĺňa aj úžitkovú časť záhrady, resp. časť s vysadenými kvetmi alebo rastlinami, kde láka hmyz, ktorý sa postará o opeľovanie.

Kamkoľvek sa rozhodnete fontánu umiestniť, myslite na prívod elektriny (ak nejde o solárnu fontánu) a prívod vody (ak si vodu necirkuluje v nádobe). A myslite aj na možné znečistenie – ak sa bude nachádzať v bezprostrednej blízkosti stromov a vyšších krov, môže byť častejšie znečistená nafúkanými listami a nečistotami.

Starostlivosť a údržba

Vonkajšie fontány potrebujú iný druh starostlivosti ako tie v interiéri. Zabrať im dávajú výkyvy počasia, častejšie sa zanesú listami a nafúkanými nečistotami a bývajú preverené aj mrazivým zimným počasím. Preto si záhradné fontány vyžadujú pravidelné čistenie, pričom frekvenciu je treba prispôsobiť miere zanesenia. Pri čistení zvážte materiál, z ktorého je vyrobená – v niektorých prípadoch výrobca uvádza špecifický návod na čistenie. Inak fontánu vypustite a saponátom a vodou vydrhnite handričkou alebo mäkkou kefkou. Nezabudnite čistiť čerpadlo, ťažko dostupné miesta môžete vyčistiť starou zubnou kefkou. Na prevenciu vzniku rias je vhodné zakúpiť prípravok na čistenie proti vodným riasam alebo použite overenú klasiku – ocot, ktorý navyše neškodí životnému prostrediu. Pokiaľ máte sezónnu fontánu, včas vykonajte posledné čistenie, ešte pred prvými mrazmi, aby sa mechanizmus nepoškodil. Čerpadlo a fontánu, ak je skladná, uložte vyčistené a v suchu v záhradnom prístrešku, v pivnici alebo v garáži.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 23.06.2021
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať tienenie do kancelárie?Ako vybrať tienenie do kancelárie?

Kyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – receptyKyslá, kvasená, nakladaná kapusta, zaváraná kapusta na sladko, s cviklou, v sladkokyslom náleve – recepty

Ako nakladať kapustu, ako uchovať kapustu prostredníctvom zavárania? Pozrite si recepty na najlepšiu zaváranú a kvasenú kapustu.

Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?

Existuje viacero spôsobov, ako naplno využiť voľný priestor v záhradnom domčeku. Spravte z neho fitness centrum, vonkajšiu kuchyňu, kreatívny priestor či dokonca bar.