Ako vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo Gorenje

Jedlo. Jedna z najdôležitejších a najfascinujúcejších oblastí nášho života. Vezmite si, aké je zaujímavé, že hlavne vďaka jedeniu sme nažive a zároveň si ho vieme tak užívať. Je to tiež veľký faktor pri pohybe ekonomiky a krajina, ktorá dokáže vlastnou produkciou nasýtiť seba aj ostatných, patrí medzi ekonomicky vyspelé. A nielen kvôli tomuto je jedlo ekonomickým nástrojom. Keďže v kuchyni trávime veľa času, nato, aby sme si jedlo pripravili čo najkratšie, existuje veľa nástrojov, ktoré nám zjednodušujú život.

Ako vybrať food processor?

Vezmite si, koľko času vám ušetrí taký kuchynský robot. Pomôže s miesením cesta, strúhaním, krájaním či mixovaním. A aj keď je to na začiatok investícia, tak sa vám to časom vráti. Veľa ľudí si práve mýli kuchynského robota a food processor. Čo to vlastne ten food processor je? A na čo sa používa? Oplatí sa ho do domácnosti kupovať alebo je lepšie investovať do kuchynského robota? Všetky tieto otázky a možno aj ďalšie, ktoré vám napadli, vám zodpovieme v tomto článku, ktorý sa venuje práve charakteristike food processorov a ich nákupu.

Obľúbené food processory

Čo je ten food processor?

Možno keď sa povie „food procesor“, tak úplne neviete, o čo vlastne ide. Food processor je predovšetkým stavaný na sekanie potravín, strúhanie, krájanie, mixovanie alebo šľahanie. V podstate časť roboty, ktorú robí aj kuchynský robot. Niektoré modely dokonca dokážu aj vymiesiť cesto, ale určite nie také množstvo ako klasický robot.

Čo sa týka stavby celého processora, tak je vybavený základňou, na ktorú sa upevňujú rôzne druhy nádob na rôzne účely, a táto základňa má vstupný hriadeľ motora vo vrchnej časti. Nádoby majú vlastný hriadeľ, na ktorý sa nasádzajú nadstavce z príslušenstva, ktoré dostanete k prístroju a sú určené na rôzne druhy spracovania potravín. Food processory sa vyznačujú aj tým, že sú priemerne výkonné a vďaka tomu je aj ich cena prijateľná. Sú skladné, ľahké, jednoducho sa s nimi manipuluje a aj keby ste ich mali neustále na kuchynskej linke, tak vám zavadzať nebudú. Naopak, pomerne náročné je čistenie nádoby, keďže vám v prístupe do všetkých medzierok bráni hriadeľ v strede nádoby.

Porovnanie s kuchynským robotom

Kuchynský robot sa od food processora líši viacerými vlastnosťami. V prvom rade je to hlavne to, čo od tohto prístroja očakávate. Pri food processore môžete vyžadovať nastrúhanie na rôzne spôsoby, vďaka rôznorodým nadstavcom a príslušenstvu. Niektoré drahšie modely sú určené na vymiesenie cesta alebo šľahanie vajíčok.

Na druhej strane, kuchynský robot toho zvládne omnoho viac a je pomocníkom v kuchyni pri varení aj pečení. Tieto roboty majú 3 časti, kde môžete príslušenstvo pripojiť. Na pohyblivé rameno môžete pripojiť nadstavec podľa toho, čo chcete urobiť. Môže to byť nadstavec na šľahanie, miesenie cesta alebo iba na premiešanie. V spodnej časti sa nachádza piestik na nasadenie misky, podobnej miske z food processora. Do nej sa tiež dávajú nadstavce na rôzne druhy sekania a strúhania. Poslednou časťou je mixér – na kuchynského robota pripojíte sklenenú nádobu a pripraviť v nej môžete chutné smoothie, krémovú polievku alebo lekvár. Navyše sú ešte nadstavce na zmrzlinu alebo mletie mäsa. Najväčšiu výhodu vidíme v naozaj širokom využití kuchynského robota, no to sa samozrejme odráža aj na cene prístroja.

Žltý kuchynský robot do modernej kuchyne

Ak by sme sa mali venovať tej cene, tak food processor, ktorý je určený pre takého priemerného používateľa, ktorý nemá príliš veľké požiadavky, no zároveň chce niečo kvalitné, viete nájsť aj do 100 – 150 €. Pri kuchynskom robote sa cena odvíja hlavne podľa príslušenstva a podľa toho, čo všetko s ním dokážete pripraviť. V tomto prípade je cena aj za tie lacnejšie modely 150 a viac eur.

Kuchynský robot plusy:

 • široké využitie v kuchyni
 • stačí vám jeden prístroj na všetky účely
 • môžete si dokúpiť príslušenstvo
 • nie je len ako pomocník ku pečeniu, ale aj k vareniu polievok, hlavných jedál a príprave raňajok

a mínusy:

 • väčšie modely môžu zaberať viac miesta
 • nemusíte využiť všetky jeho funkcie
 • vyššia cena
 • menej výkonné modely sú vhodné len na občasné používanie

Kuchynské roboty do každej kuchyne

Porovnanie s mini krájačom

Pri mini krájačoch sme presne na opačnej strane škály. Ak by sme mali tieto prístroje zoradiť podľa funkčnosti, výkonu a ceny, tak by bolo poradie nasledovné – kuchynský robot, food processor a mini krájač, pričom kuchynský robot je ten najvýkonnejší, zastane najviac činností, no aj tá cena je najvyššia. Food processor je také niečo v strede. Je cenovo prijateľnejší, stále má využitie v domácnosti a dokáže vám pomôcť pri viacerých druhoch spracovania jedál, a cena je tiež priemerná.

No a posledným je v tomto prípade mini krájač. Tento prístroj si môžete zakúpiť vtedy, ak potrebujete sekanie alebo mixovanie potravín len v malom množstve. Je určený napríklad na sekanie orechov, ovocia alebo zeleniny. Zaberajú v kuchyni veľmi málo miesta a ľahko sa s nimi manipuluje. U nás je zvykom aj dostať takýto mini krájač k ponornému mixéru ako príslušenstvo. Takže za veľmi prijateľnú cenu dostanete prístroj na mixovanie, šľahanie (súčasťou príslušenstva býva aj metlička), sekanie a strúhanie. Mini krájač alebo teda ponorný mixér s príslušenstvom je vhodný hlavne pre mladé páry alebo pre tých, ktorí netrávia v kuchyni veľa času, no občas si radi niečo dobré pripravia.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchynské roboty

Výber food processora

Ako si teda vybrať ten správny food processor? A čo je pri jeho výbere dôležité? Väčšina ľudí pozerá len na cenu prístroja a jeho výkon. Ak je tento pomer pre nich výhodný, tak voľba je jasná a ďalej už nehľadajú. No nie je to len o výkone a cene. Je to aj o ovládacích prvkoch, objeme nádoby, použitých materiáloch a príslušenstve. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko by ste si mali pozrieť pri výbere food processora, aby vám vyhovoval čo najlepšie.

Základné vlastnosti

Väčšina týchto food processorov má len jedno tlačidlo, základňu s motorom a nádobu na sekanie s otvorom na hornej strane, aby ste mohli jednoducho pridávať potraviny. Zvyčajne sa tieto potraviny potom posúvajú špeciálnym posúvačom, ktorý je prispôsobený veľkosti tohto otvoru a vďaka tomu si ušetríte prsty, pretože je to oveľa bezpečnejšie.

Sekanie orechov vo food processore

Uistite sa, že food processor, ktorý si vyberáte má tlačidlo na „pulzy“, aby ste mohli pridávať energiu do zariadenia podľa toho, ako zvláda spracovať jedlo. Je to dôležité hlavne vtedy, ak je potravín vo food processore veľa alebo ak sa tam nejaká zasekne. Oceníte tiež, ak si vyberiete zariadenie, ktoré má „ovládací panel“ s tlačidlami z kvalitného materiálu a nevyvýšené, takže sa budú ľahšie čistiť a nebude sa za nimi zachytávať špina. Dôležitá je aj možnosť umývania jednotlivých častí v umývačke riadu, keďže vám to ušetrí čas a pomôže vám to so zaschnutou špinou.

Sila food processora

Aký je výkon food procesora, ktorý ste si vybrali? Aj táto otázka je pri nákupe veľmi dôležitá, pretože nedostatočne výkonný food processor nemusí zvládnuť spracovať všetko, čo do neho dáte a čo od neho požadujete. Zariadenia s nižším výkonom môžu mať problém napríklad so spracovaním tvrdej surovej zeleniny (napríklad mrkva alebo zeler), prípadne s nastrúhaním tvrdšieho syra.

Ak by ste mali processor s príliš nízkym výkonom, tak riskujete, že sa zasekne, potraviny nerozseká rovnomerne alebo budú pri nožoch síce posekané časti, no na povrchu zostane jedlo neposekané. Je to kvôli tomu, že nedostatočný výkon ovplyvňuje aj miešanie jedla v nádobe, ktoré je pri sekaní dôležité. V prípade, že máte food processor klasickej veľkosti, tak vám odporúčame, aby mal výkon 600 wattov alebo vyšší.

Príslušenstvo

Prácou food processora je uľahčiť vám prácu v kuchyni a vykonávať viacero úloh, aby nahradzoval viacero kuchynských elektrických pomocníkov. Aby ste postrúhali tvrdý syr, zeleninu, pomixovali ovocie, vymiešali vajíčka, pripravili francúzske zemiaky alebo odšťavovali, tak potrebujete príslušenstvo navyše, ktoré budete v prístroji obmieňať. Niektoré príslušenstvo dostanete k food processoru automaticky, ale niektoré časti navyše si budete musieť dokúpiť.

Disky sú na strúhanie, krájanie, rezanie a sekanie. Sú veľmi ostré, pevné a vyrobené z nerezového materiálu. Princíp je taký, že ich položíte do nádoby na vrch točiaceho sa piestika, zariadenie zapnete a môžete sa pustiť do strúhania. Ak má nádoba menší objem, tak je potrebné, aby ste ju medzi strúhaním pravidelne vysýpali. Vo food processore môžete aj vymiesiť cesto, potrebujete na to len špeciálnu čepeľ. Môže byť kovová alebo plastová, a odlišuje sa od čepele na sekanie tým, že je ploskejšia. Násada na miešanie vajíčok tiež nahradí vo food processore čepeľ. Má 2 široké ramená, ktoré smerujú zvisle nahor a vyrobená je tiež z plastu. Potom si môžete zaobstarať násadku na odšťavovač, ktorý je určený na citrusové plody a vytlačenie čerstvej šťavy.

Veľkosť

Food processory sa najčastejšie dajú kúpiť v dvoch základných veľkostiach – mini a plnej veľkosti. Mini food procesory majú menší objem misky a aj základňa je menšia. V tomto prípade máte buď obmedzené funkcie a možnosti spracovania, alebo rovnaké funkcie, no len pre menšie dávky potravín. Mini food processor je vhodný buď pre jednotlivcov, alebo dvojčlenné rodiny. Vtedy nepotrebujete pripravovať až také veľké dávky jedla a rovnako ušetríte priestor na kuchynskej linke. Plnohodnotne veľký processor vykonáva široké spektrum funkcií, no samozrejme, všetko závisí od príslušenstva. Má väčšiu kapacitu, takže vďaka tomu máte na jeden raz pripravené väčšie množstvo jedla.

Zapnutý food processor

Kapacita misky je tiež dôležitým faktorom. Väčšia kapacita umožňuje spracovať viac potravín naraz. Jej objem sa meria buď v šálkach, alebo v mililitroch. Veľkosť misky môže byť od 3 do 20 šálok. To sa dá potom jednoducho prepočítať podľa toho, že šálka má väčšinou 250 ml. Misky s maximálnym objemom sa používajú už len výhradne v profesionálnych kuchyniach, kde potrebujú spracovať obrovské množstvá jedla naraz.

Značka a cena

Aj značka veľa povie o tom, aká je kvalita daného food processora, koľko vám pravdepodobne vydrží a aký bude napríklad aj servis k danému výrobku. Medzi jedny z najlepších patria food processory od značky Bosch, Kenwood, Philips, Eta, Sage alebo KitchenAid. Od značky sa potom odvíja aj cena, čím kvalitnejšia a známejšia, tým bude cena zariadenia vyššia.

Najlepšie modely týchto značiek obsahujú väčšinu nástavcov a majú samostatné nádoby na jednotlivé funkcie spolu s čepeľami. Všetky tieto veľké značky poskytujú záruku najmenej 2 roky na daný produkt a 3-5 rokov na motor prístroja. Aby ste sa poistili, že vaša investícia bude stáť za to, tak si vyberte produkt s čo najdlhšou zárukou alebo ak je možnosť, tak si priplaťte za predĺženú záruku.

Najčastejšie otázky pri nákupe

Máte otázky pri nákupe, no neviete nájsť na internete na ne odpoveď? Máme tu pre vás tie najčastejšie otázky, ktoré ľuďom pri záujme o nákup food processora napadnú, no zároveň sa ich väčšinou nemajú koho spýtať alebo im to je nepríjemné. Ale na to je tu tento článok, takže si ich poďme zodpovedať.

 • Naozaj sa oplatí investovať do food processora? Nestačí len tyčový mixér s príslušenstvom?

Už vyššie sme si tieto dva prístroje spolu s kuchynským robotom porovnávali, takže možno už aj viete, aká bude odpoveď na túto otázku. No poďme si ju zodpovedať jednoznačne. Všetko to záleží na tom, čo od daného prístroja požadujete a koľko chcete investovať. Food processor je vlastne lacnejšia alternatíva kuchynského robota, keďže to je v podstate to isté, len mu chýba to rameno, ktoré sa najčastejšie používa pri pečení. Je menší a skladnejší, preto vám zaberie menej miesta v kuchyni. Ponorný mixér toľko funkcií nezastane.

 • Môže sa vo food processore spracovávať horúce jedlo?

Keďže je nádoba plastová s gumovým tesnením, tak to neodporúčame. Oba tieto materiály sú na horúce potraviny náchylné a ak by ste mixovali horúce jedlo, tak by food processor nemusel už fungovať ako pred tým. Radšej jedlo nechajte vychladnúť aspoň na izbovú teplotu a potom mixujte.

 • Čo všetko dokáže food processor nasekať?

Tento prístroj dokáže spracovať aj mäkké potraviny, aj tvrdé. Môžete doň dať všetky potraviny od výmyslu sveta – ovocie, zeleninu, mäso, ryby, orechy, pripraviť si v ňom marinádu, dresing alebo majonézu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie food processory

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 21.12.2020
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Popkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a GuzzantiPopkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a Guzzanti

Výrazná a príjemná vôňa, slaná alebo nasladlá chuť a vŕzganie bielych chumáčikov medzi zubami. Dostali ste chuť na popkorn? Pripravte si ho doma v popkornovači.

Kempingová mini práčka s odstredivkou/žmýkaním – recenzieKempingová mini práčka s odstredivkou/žmýkaním – recenzie

ak kúpa klasickej práčky neprichádza do úvahy kvôli priestorovým možnostiam, naskytá sa riešenie v podobe mini práčky. Viete, ako si ju vybrať?

Ako vybrať kulmu? Najlepšie kulmy na vlasy ponúka Remington, Rowenta a BaBylissAko vybrať kulmu? Najlepšie kulmy na vlasy ponúka Remington, Rowenta a BaByliss

Kulma na vlasy patrí do základnej výbavy každej dámy, ktorá túži po krásnych kučerách. Všetko o tom, ako si kulmu vybrať i ako ju správne použiť, sa dozviete v článku.