Najpredávanejšia fotopasca s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zlodejov aj zver

Fotopasca na vašom pozemku? Možno sa pýtate, načo by vám asi bola. Väčšina ľudí si o tomto zariadení myslí, že je vhodné do lesa pre poľovníkov na sledovanie zveri. Asi netušíte, že fotopasca do domu je vďaka svojmu širokému využitiu skvelým bezpečnostným prvkom. Ako fotopasca funguje a či dokáže spoľahlivo fungovať aj u vás doma, sa dočítate v našom článku.

Fotopasca

Mnohí si kladiete otázku, či dokáže fotopasca v rámci bezpečnosti skutočne pomôcť. Odpoveď je jednoznačná, áno. Fotopasca do domu, resp. na dvor či pozemok má množstvo výhod. Už z názvu možno dedukovať, že do pasce sa „chytia“ neželaní hostia, zlodeji či vandali. Fotopasca funguje ako maskovaný strážca, o ktorom nikto ani len netuší. Jej výhodou je práve skvelá kamufláž. Pri každom pohybe v objekte máte istotu toho, že zariadenie priestor monitoruje a v danom okamihu vyhotoví reálnu fotografiu zaznamenávaného miesta.

Obľúbené modely fotopascí

Ako fotopasca funguje?

Ak by sme fotopascu chceli charakterizovať všeobecne, hovoríme o špeciálnom digitálnom fotoaparáte, ktorý je nenápadný a možno ho použiť nielen v lese, ale aj v objekte firmy, rodinného domu či iných revíroch. Fotopasca sa často používa na ochranu pred pytliakmi, zlodejmi či vandalmi. Záznam z fotopasce možno použiť na právne účely.

Hlavnou doménou fotopasce je vysoký stupeň maskovania. Oproti zložitému kamerovému systému je teda toto zariadenie veľmi sofistikovaným druhom monitorovacieho zariadenia. Ide o malú škatuľku so šoškovkou a ako sme vyššie spomínali, princíp fungovania je podobný ako v prípade digitálneho fotoaparátu. Fotopasca disponuje detektorom pohybu, nočným videním a schopnosťou zaznamenávať daný priestor na pamäťové médium (pamäťová karta, interná pamäť, pozn. red.).

Fotopasca sa vyznačuje vysokým stupňom maskovania

Zariadenie disponuje vlastnou batériou/batériami, ktorá zabezpečuje jej chod. Fotopasce sú vybavené i GSM modulom, prípadne sa používa i fotopasca s WiFi. V prvom prípade odošle vyhotovené snímky prostredníctvom MMS na váš smartfón alebo za pomoci WiFi odošle snímky na email či iné virtuálne úložisko. Zariadenie dokáže vyhotoviť i krátke video a to vo vysokej kvalite. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a vplyvom počasia.

Hlavné výhody fotopasce

 • Nesníma nepretržite, iba na základe pohybu,
 • kvalitný a efektívny záznam,
 • ľahká inštalácia,
 • jednoduché ovládanie,
 • ekonomicky výhodné riešenie,
 • absencia pripojenia do elektrickej siete,
 • možnosť umiestnenia kdekoľvek,
 • nenápadný vzhľad,
 • vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Typy fotopascí

Existuje niekoľko typov fotopascí, ktoré sa na trhu vyskytujú. Práve od typu fotopasce sa často odvíja i jej cena. Tú však určujú i ďalšie parametre, no pri výbere sa riadime tým, čo reálne potrebujeme.

Fotopasce MMS/GPRS

Tieto fotopasce disponujú anténou a používajú sa predovšetkým v objektoch, kde sa nepredpokladá zvýšená frekvencia pohybu. Fotopasca zaznamená pohyb, vyhotoví záznam a prostredníctvom MMS alebo mailu (3G-4G sieť) ho odošle majiteľovi. Samozrejme, v prípade takejto fotopasce treba rátať s tým, že služby operátorov niečo stoja, a preto je vhodné zaobstarať paušál s neobmedzenými správami. Výhodou je, že vás o pohybe v monitorovanom objekte bude informovať v danej sekunde.

Inštalovanie fotopasce v lese

Fotopasce s SD kartou

V súčasnosti najpoužívanejšie. Fotky či záznamy fotopasca memoruje na pamäťové médium, ktorým je interná pamäť a SD karta. Tieto záznamy musíte stiahnuť fyzicky do počítača či mobilu. Následne môžete pamäť premazať, aby mohla fotopasca monitorovať ďalej.

WiFi fotopasce

Fotopasca využíva WiFi pripojenie, a preto snímky a zábery stiahnete bezdrôtovo bez toho, aby niekto tušil, kde je fotopasca umiestnená. Ide o veľmi sofistikovaný spôsob, vďaka ktorému zostane fotoapsca v absolútnom utajení.

Live fotopasce

Patria k najdrahším typom fotopascí. Vďaka online pripojeniu vám nič neunikne, no viac ich využívajú práve lesníci či poľovníci na monitorovanie zveri a chránených prírodných oblastí. Pokojne však takúto fotopascu môžete mať i v objekte firmy či doma. Treba myslieť na to, že výdrž batérie nie je taká stabilná.

Live fotopasca pre poľovníkov

Fotopasca s prísvitom

V tomto prípade ide o dva druhy v rámci tejto kategórie. Väčšina fotopascí pracuje s prísvitom diód 850 nm, čo je malé červené svetielko, ktoré v noci mierne vidno. Praktickejším riešením je fotopasca s prísvitom 940 nm. Vtedy zariadenie pracuje s neviditeľným infra prísvitom.

Dôležité parametre

 • Citlivosť PIR snímača – ide o schopnosť snímača detegovať pohyb v snímanom priestore na určitú vzdialenosť. Drahšie fotopasce a výkonnejšie snímače dokážu zaznamenať pohyb až do vzdialenosti 15 – 20 metrov.
 • Rýchlosť spúšte – práve rýchlosť spúšte fotopasce hovorí o tom, ako rýchlo dokáže zariadenie po zaznamenaní pohybu reagovať. Niekedy rýchlosť spúšte ovplyvňuje i zorné pole. Zvyčajne by však mala byť okolo 1 s, ideálne pod touto hranicou.
 • Rozlíšenie – udáva údaj o kvalite vyhotovených snímok. Bežné je kvalita snímok nastaviteľná na hodnotu 10, 12, 14 alebo dokonca 18 Mpx. Existujú aj kamery s rozlíšením viac ako 20 Mpx. S kvalitou rozlíšenia súvisí aj možnosť videa. Kvalita videozáznamu, ktorou disponuje väčšina fotopascí je Full HD.
 • Zorné pole – ide o uhol, v ktorom fotopasca sníma daný priestor. Ideálny je minimálne záber okolo 50 až 60 stupňov, ani menší uhol však nemusí znamenať, že fotopasca by bola nespoľahlivá. Väčší uhol spravidla monitorujú fotopasce, ktoré nastavíte na menšiu citlivosť snímača okolo 8-10 metrov. Vtedy dosahujú uhol aj 100 – 120 stupňov.
 • Pamäť – ide o pamäťové médium, kde zariadenie ukladá vyhotovené zábery. Najčastejšie ide o internú pamäť samotného zariadenia alebo SD kartu s kapacitou od 16 do 64 GB. To, ako rýchlo sa pamäť zaplní, ovplyvňuje i nastavenie kvality fotografií.
 • Batérie – využívané sú zvyčajne lítiové batérie, ktorých výdrž sa ráta na mesiace. Ak je fotopasca aktívna vo vyššej miere a je potrebné ju pravidelne dobíjať, odporúča sa zakúpiť si dva akumulátory a vždy po vybití striedať. Rýchlejšie sa batéria vybíja i v prípade fotoapscí s pripojením na WiFi či GMS pripojením. Niektoré modely disponujú jedným akumulátorom s určitou kapacitou, iné fungujú s väčším počtom klasických alebo dobíjateľných batérií.

Nastavenie fotopasce

Nemusíte sa báť, na nastavenie fotopasce nepotrebujete extra zručnosti. Stačí, ak sa budete riadiť návodom na použitie fotopasce. Nastavenie je však dôležité preto, aby fotopasca fungovala tak, ako potrebujete.

Nastavenie fotopasce je pomerne jednoduché

Zvoliť musíte typ nahrávania, teda či chcete, aby robila statické snímky alebo krátke videosekvencie. Toto nastavenie má význam i z hľadiska výdrže batérií. Dôležitá je i kvalita nahrávania a frekvencia snímok. To do veľkej miery ovplyvňuje i rýchlosť zaplnenia kapacity pamäte. Nastavenie citlivosti senzoru pohybu pre zmenu určí, do akej vzdialenosti bude fotopasca detegovať pohyb.

Najlepšie fotopasce

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 28.06.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.