Ako vybrať garážovú bránu? Sekčnú, posuvnú, rolovaciu alebo dvojkrídlovú

Garáž samotná síce nie je miesto, kde žijete, no je súčasťou vášho domova. Garáž je takisto často miesto, kde okrem zaparkovaného auta nájdete miesto pre náradie, prístroje či iné, často cenné predmety.

Posuvná garážová brána na dome

Garážová brána by tak mala rozhodne spĺňať určité kritériá. Funkčnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť. Tri najpodstatnejšie požiadavky. Výber teda dobre zvážte. Máte totiž na výber. Veríme, že aj tieto rady vám pomôžu sa pri výbere rozhodnúť.

Typy garážových brán

Sekčné garážové brány – ide o pomerne bežný typ garážových brán, za skutočne prívetivú cenu. Sekčné garážové brány sa už podľa názvu skladajú z určitých sekcií. Pozostávajú z panelov, ktoré sa pomocou pružín a vodiacich pásov zasúvajú pod strop. Ide o cenovo najvýhodnejšiu voľbu. Spoločnosť Lomax ponúka tento druh garážových brán už od 847 €.

Sekčné posuvné garážové brány – ideálne sú pre garáže, ktoré nie sú dostatočne vysoké pre mechanizmus, kedy sa brána zasúva pod strop. Týmto spôsobom získate garážovú bránu, ktorá je zároveň aj dverami. Opäť ide o panely, ktoré sa pri rolovaní delia na sekcie. Manipulácia i montáž je skutočne nenáročná. Hlavou výhodou posuvných garážových brán je hlavne jednoduchí ovládanie, kvalitné spracovanie a životnosť. Rovnako tak ušetria množstvo miesta.

Rolovacie garážové brány – maximálny priestor, jednoduchá montáž a nízke nároky na údržbu. Rolovacie garážové brány sa rolujú zvislo ako roleta. Montujú sa z vnútornej strany garáže a existuje variabilita v možnosti ovládania. Buď budete garážovú roletu ovládať na princípe pružiny alebo jednoducho elektropohonom. Box pre roletu je umiestnený nad stavebným otvorom, čo vám ušetrí množstvo miesta. Vhodné sú predovšetkým pre menšie garáže.

Dvojkrídlové garážové brány – nesporná klasika, ktorá svoj účel splní vždy. Pozná ich každý z nás. Svoje parametre si zachovali dodnes, no predsa len získali modernejší nádych, kvalitnejšie materiály a inovatívny dizajn.

Garážové brány na mieru

Dnes si nemusíte vyberať z tabuľkovej ponuky obchodu. „Náš zákazník, náš pán.“ Množstvo garáží si vďaka špecifickým parametrom vyžaduje individuálne riešenie. Či máte novostavbu alebo vykonávate rekonštrukciu. Garážová brána na mieru je tým najlepším riešením. Bezpečnosť, funkčnosť a spoľahlivosť pri výrobe brán na mieru ponúka spoločnosť Lomax alebo spoločnosť Pemat.

Všímajte si materiál

Garážové brány musia čo to vydržať. Respektíve, musia odolávať každodennej manipulácii i občasným kontaktom. Materiál teda musí byť odolný a trvácny. Najbežnejším materiálom na výrobu garážových brán je najčastejšie hliník, ktorá je odolný, trvácny a má skvelé izolačné vlastnosti.

Bezpečnosť je základ

Samozrejme, nikto tu nehovorí pancierových či nepriestrelných garážových bránach, no po stránke bezpečnosti musia garážové dvere spĺňať základné kritériá. V minulosti sme sa spoliehali najmä na klasické závesné zámky, dnes už máme k dispozícií aj lepšie alternatívy.

Pokus o krádež v garáži a jej zabezpečenie

Zabezpečenie pred zlodejmi v podobe alarmu je asi tou najlepšou možnosťou, no garážová brána vybavená kvalitným uzamykaním či mechanizmom s poistkou určite napomôže. Uzamykacie systémy sú teda alfou a omegou pri bezpečnosti garážovej brány. Ak má vaša brána elektrický pohon, je možné ju vybaviť infrazávorou, ktorá sníma pohyb z vnútornej strany garáže.

Ovládanie garážovej brány

Ide takisto o jeden z bezpečnostných prvkov. Samozrejme bránu môžete ovládať manuálne, no ak chcete zvýšiť svoje pohodlie, diaľkové ovládanie je logickým riešením. Riadiaca jednotka je naprogramovaná na ovládač, ktorým môžete bránu ovládať. Výhodou je, že pochopiteľne, nemusíte z auta ani len vystúpiť, aby ste bránu otvorili či zatvorili.

V prípade moderných systémov je dokonca možné bránu ovládať za pomoci wifi signálu. Napríklad cez váš smartfón alebo tablet.

Dizajn garážovej brány

Okrem funkčnosti, praktickosti a bezpečnosti je tu aj vizuálna stránka, ktorú určite nezanedbáte. Farba či rôzne dizajnové doplnky v podobe okien alebo chrómových doplnkov príjemne dizajn osviežia. Samozrejme, garážovú bránu a jej dizajn by ste mali prispôsobiť zvyšku priestoru.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 01.05.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Odvetranie kúpelne cez strechu aj stenu. Kam umiestniť ventilátor Odvetranie kúpelne cez strechu aj stenu. Kam umiestniť ventilátor

Plesne sa tvoria pri vlhkosti nad 70 – 80%. Najčastejšie sa s týmto problémom stretávame v kúpeľniach, na toaletách a v bytových jadrách. Poradíme vám ako vyriešiť efektívne odvetrávanie.

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.


Pridať komentár