Ako vybrať garážovú bránu? Sekčnú, posuvnú, rolovaciu alebo dvojkrídlovú

Garáž samotná síce nie je miesto, kde žijete, no je súčasťou vášho domova. Garáž je takisto často miesto, kde okrem zaparkovaného auta nájdete miesto pre náradie, prístroje či iné, často cenné predmety.

Posuvná garážová brána na dome

Garážová brána by tak mala rozhodne spĺňať určité kritériá. Funkčnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť. Tri najpodstatnejšie požiadavky. Výber teda dobre zvážte. Máte totiž na výber. Veríme, že aj tieto rady vám pomôžu sa pri výbere rozhodnúť.

Typy garážových brán

Sekčné garážové brány – ide o pomerne bežný typ garážových brán, za skutočne prívetivú cenu. Sekčné garážové brány sa už podľa názvu skladajú z určitých sekcií. Pozostávajú z panelov, ktoré sa pomocou pružín a vodiacich pásov zasúvajú pod strop. Ide o cenovo najvýhodnejšiu voľbu. Spoločnosť Lomax ponúka tento druh garážových brán už od 847 €.

Sekčné posuvné garážové brány – ideálne sú pre garáže, ktoré nie sú dostatočne vysoké pre mechanizmus, kedy sa brána zasúva pod strop. Týmto spôsobom získate garážovú bránu, ktorá je zároveň aj dverami. Opäť ide o panely, ktoré sa pri rolovaní delia na sekcie. Manipulácia i montáž je skutočne nenáročná. Hlavou výhodou posuvných garážových brán je hlavne jednoduchí ovládanie, kvalitné spracovanie a životnosť. Rovnako tak ušetria množstvo miesta.

Rolovacie garážové brány – maximálny priestor, jednoduchá montáž a nízke nároky na údržbu. Rolovacie garážové brány sa rolujú zvislo ako roleta. Montujú sa z vnútornej strany garáže a existuje variabilita v možnosti ovládania. Buď budete garážovú roletu ovládať na princípe pružiny alebo jednoducho elektropohonom. Box pre roletu je umiestnený nad stavebným otvorom, čo vám ušetrí množstvo miesta. Vhodné sú predovšetkým pre menšie garáže.

Dvojkrídlové garážové brány – nesporná klasika, ktorá svoj účel splní vždy. Pozná ich každý z nás. Svoje parametre si zachovali dodnes, no predsa len získali modernejší nádych, kvalitnejšie materiály a inovatívny dizajn.

Garážové brány na mieru

Dnes si nemusíte vyberať z tabuľkovej ponuky obchodu. „Náš zákazník, náš pán.“ Množstvo garáží si vďaka špecifickým parametrom vyžaduje individuálne riešenie. Či máte novostavbu alebo vykonávate rekonštrukciu. Garážová brána na mieru je tým najlepším riešením. Bezpečnosť, funkčnosť a spoľahlivosť pri výrobe brán na mieru ponúka spoločnosť Lomax alebo spoločnosť Pemat.

Všímajte si materiál

Garážové brány musia čo to vydržať. Respektíve, musia odolávať každodennej manipulácii i občasným kontaktom. Materiál teda musí byť odolný a trvácny. Najbežnejším materiálom na výrobu garážových brán je najčastejšie hliník, ktorá je odolný, trvácny a má skvelé izolačné vlastnosti.

Bezpečnosť je základ

Samozrejme, nikto tu nehovorí pancierových či nepriestrelných garážových bránach, no po stránke bezpečnosti musia garážové dvere spĺňať základné kritériá. V minulosti sme sa spoliehali najmä na klasické závesné zámky, dnes už máme k dispozícií aj lepšie alternatívy.

Pokus o krádež v garáži a jej zabezpečenie

Zabezpečenie pred zlodejmi v podobe alarmu je asi tou najlepšou možnosťou, no garážová brána vybavená kvalitným uzamykaním či mechanizmom s poistkou určite napomôže. Uzamykacie systémy sú teda alfou a omegou pri bezpečnosti garážovej brány. Ak má vaša brána elektrický pohon, je možné ju vybaviť infrazávorou, ktorá sníma pohyb z vnútornej strany garáže.

Ovládanie garážovej brány

Ide takisto o jeden z bezpečnostných prvkov. Samozrejme bránu môžete ovládať manuálne, no ak chcete zvýšiť svoje pohodlie, diaľkové ovládanie je logickým riešením. Riadiaca jednotka je naprogramovaná na ovládač, ktorým môžete bránu ovládať. Výhodou je, že pochopiteľne, nemusíte z auta ani len vystúpiť, aby ste bránu otvorili či zatvorili.

V prípade moderných systémov je dokonca možné bránu ovládať za pomoci wifi signálu. Napríklad cez váš smartfón alebo tablet.

Dizajn garážovej brány

Okrem funkčnosti, praktickosti a bezpečnosti je tu aj vizuálna stránka, ktorú určite nezanedbáte. Farba či rôzne dizajnové doplnky v podobe okien alebo chrómových doplnkov príjemne dizajn osviežia. Samozrejme, garážovú bránu a jej dizajn by ste mali prispôsobiť zvyšku priestoru.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 01.05.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...

Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje? Prepäťová ochrana do rozvádzača, zásuvky aj predlžovačky - Ako to funguje?

Netušíte, čo to prepäťová ochrana je a k čomu vlastne slúži? Neslúži iba ako ochrana pred bleskom. Chcete vedieť, na čo všetko sa vďaka nej môžete spoľahnúť?

Aké kuchynské nože kúpiť? Najlepšie odhalia testy i recenzie Aké kuchynské nože kúpiť? Najlepšie odhalia testy i recenzie

Nákup kuchynských nožov býva výpredajovou záležitosťou. Spĺňat by však mali isté kvalitatívne kritéria. Poradíme vám, ako vybrať tie najlepšie!


Pridať komentár