Kvalitné gola sady ponúka Proxxon, Makita, Narex i Geko. Malá ani veľka gola sada nestoja veľa

Gola súprava alebo teda gola sada je súprava nasadzovacích hlavíc s príslušenstvom. Uplatnenie nájde nielen u typov chlapov, ktorí radi trávia čas v garáži pri súčiastkach a prístrojoch, ktoré treba opraviť, ale aj ako poistka pre mužov, ktorí bývajú v dome, no nepatria medzi tých najzručnejších.

Ako vybrať gola sadu

Poďme sa spolu pozrieť na to, ako by ste mali gola sadu nakupovať, na čo by ste si mali dávať pri nákupe pozor a ktoré značky sú kvalitnejšie a oplatí sa na ich produkty pozrieť.

Malé i veľké gola súpravy pre domácich majstrov

Otázky, ktoré by ste si mali klásť ešte pred nákupom

Predtým, než sa pustíte do samotného nákupu, položte si dôležité otázky, ktoré ovplyvnia váš výber. Čo by ste si mali stanoviť predtým, než pôjdete do obchodu?

Využitie

Ako často budete túto sadu využívať? Radi trávite čas v dielni, prípadne garáži, alebo ste skôr bytovkový typ? Aj podľa týchto otázok sa potom rozhodnete, či potrebujete celú túto sadu alebo len niekoľko z jednotlivých častí, ktoré vás vyjdú lacnejšie a naozaj ich využijete. Odporúčame vám, aby ste si sadu prešli nástroj od nástroja a uvedomili si, či to reálne využijete.

Rozdiel je aj v gola sadách na príležitostné použitie a profesionálne náradie. Či už sú to materiály, prepracovanie, ergonómia, značka alebo celková kvalita jednotlivých produktov a balenia. Nezabudnite si premyslieť aj to, aký by mal byť mechanizmus račňového kľúča a počet zubov.

Materiál

Podľa toho, aký materiál si zvolíte – hlavne čo sa týka kvality –, vám sada vydrží v čo najlepšej kondícií. V prvom rade by malo byť telo račňového kľúča vyrobené z jedného kusa, čiže sa nestane, že by sa nejako zničil, poškodil alebo pokazil. Materiál, ktorý odporúčame, je oceľ čo najvyššej kvality (lebo nie je oceľ, ako oceľ) – a to nielen kľúč, ale aj všetky nadstavce.

Gola súprava nadstavce, príslušenstvo

Okrem ocele sa pri výrobe gola sád využíva aj guma, a to na rukoväte pre väčšiu pohodlnosť pri manipulácii s náradím. Slúži na to, aby vám nástroj sedel lepšie v ruke a nešmýkal sa. Vždy by mali byť nadstavce dobre zabrúsené, aby sa skrutky nepretáčali a práca bola jednoduchšia.

Značka

Stavte na kvalitné značky, ktoré majú dlhoročné skúsenosti a pozitívne recenzie. Príliš drahé a luxusné značky nie sú automaticky zárukou kvality. Zakladajte si práve na overenosti značky a kvalite produktov. Skúste sa napríklad spýtať kolegov alebo kamarátov, od akej značky by vám gola sadu odporúčali.

Ergonómia

Ak budete používať túto sadu často, mali by ste dbať aj na „pohodlnosť“ používania. Predsa len nechcete mať po každej práci s gola sadou na rukách mozole alebo škrabance. Ďalej by malo byť samozrejmosťou, aby ste sa s račňou dostali aj do horšie dostupných miest, kde je málo priestoru, no zároveň tam musíte pracovať. Základom je pohodlnosť, ergonomické spracovanie a protišmyková úprava.

Ako vybrať gola sadu

Tak, keď už máte stanovené, čo od gola sady očakávate, mali by ste prejsť ešte parametrami, ktoré sú pri výbere dôležité.

Veľkosť

Gola súpravy sa predávajú v 4 základných veľkostiach, z ktorých si môžete vyberať. Aké sú medzi jednotlivými veľkosťami rozdiely? A držia sa všetci výrobcovia týchto základných veľkostí alebo sa dá nájsť ešte niečo iné?

Veľkosť gola sady je daná veľkosťou štvorhranu na račni a tým je limitovaný prenos sily. Tento parameter stanovuje aj to, aké veľké nadstavce viete s touto sadou použiť. Poďme sa teda pozrieť na základné veľkosti:

  • 1/4“ – veľkosť štvorhranu je v tomto prípade 6,35 mm a ide o najmenšiu gola sadu. S ňou sa dajú použiť hlavice do veľkosti maximálne 14 mm. Sadu si zaobstarajte v prípade, že sa chcete venovať menším, detailnejším prácam alebo práci na menej dostupných miestach.
  • 1/2“ – veľkosť štvorhranu je 12,7 mm. Dajú sa použiť hlavice až do 32 mm. Sady sa rozmermi u viacerých výrobcov líšia – niekde sa môžu zmestiť až 36 mm hlavice. S týmto typom hlavíc sa stretnete hlavne v autoservisoch, prípadne ak ste zvyknutí opravovať si auto sami, pretože táto sada je na to najvhodnejšia.
  • 3/8“ – tzv. univerzálna gola sada, ktorá je na veľkosť štvorhranu 9 mm. Máte široké rozpätie použitia hlavíc, pretože môžu mať rozmery od 6 do 22 mm. Je kombináciou predošlých dvoch variantov a obľúbená je najmä pre široké spektrum využitia.
  • 1“ – veľkosť štvorhranu je 25,4 mm a umožňuje použitie hlavíc vo veľkosti od 41 do 80 mm. Tu už ide priamo o profesionálnu gola sadu, ktorú väčšina bežných používateľov nepotrebuje, takže sa na ňu ani nemusíte zameriavať.

Gola sada – veľkosť

Hmotnosť

Ak by sme si vyberali podľa hmotnosti samotnej račne, tak tá je v podstate zanedbateľná. Skôr je dôležité zaujímať sa o to, aká je hmotnosť celej sady pohromade, keď ju prenášate v kufríku z miesta na miesto. Pokiaľ ju plánujete používať v zamestnaní alebo často takéto veci prevážate, môže byť práve tento parameter pre vás kľúčový.

Celá sada pri prenášaní v kufríku má zvyčajne okolo 3 kg. Pri vyššom počte nadstavcov a typov náradia môže byť hmotnosť vyššia než 4 kilogramy, pri čom už budete premýšľať, či sa vám to oplatí prenášať a manipulovať s ňou.

Krútiaci moment račne

V tomto prípade treba pripomenúť, že by ste mali ako užívateľ dbať na to, aby ste používali kombináciu račne a nadstavca z jednej konkrétnej súpravy. Výrobcovia tieto súpravy robia tak, aby jednotlivé komponenty spolu fungovali, no nezaručujú to, aby medzi sebou fungovali aj rôzne sady.

Ak by ste použili napríklad väčšiu račňu a k tomu nepasujúci nadstavec, mohlo by dôjsť k poškodeniu račne, strhnutiu samotného závitu a v neposlednom rade by ste si mohli ublížiť aj vy. Dávajte si preto pozor a kúpte si radšej širšie vybavenú jednu sadu, ktorá bude kvalitná, ako by ste mali kombinovať viaceré medzi sebou.

Triumf, Proxxon, Yota alebo Makita? Aká je cena gola sád

Kvalitná gola sada sa vo vašom dome určite nestratí. Mala by byť súčasťou výbavy každého správneho mechanika, údržbára, ale aj amatérskeho nadšenca, ktorý si najradšej opravuje všetko sám. Využijete ju i pri montovaní a demontovaní nábytku.

No a aký by ste si mali na ňu vyhradiť rozpočet? Sú lacnejšie a sú aj drahšie gola sady. V tomto prípade je len na vás, akú cenovú kategóriu si vyberiete.

  • Do 50 € - aj keď sa môže zdať táto cena príliš nízka, dajú sa za ňu nájsť kvalitné kúsky od obľúbených značiek. Je tu však jedna nevýhoda. V tomto prípade ide o menšie gola sady, ktoré obsahujú račňu a približne 100 dielov pre občasné úpravy. Nie je to teda nič profesionálne, skôr je určená len na domáce použitie. Ideálna je v tejto kategórii napríklad gola sada z Lidla.
  • Do 100 € - tu sa už nachádzajú tie najpredávanejšie a najobľúbenejšie gola sady, napríklad gola sada Makita, gola sada Bosch alebo gola sada Proxxon. Sú vhodné nielen na domáce používanie, ale aj pre profesionálov a časté využívanie. Sady obsahujú 2 až 3 rôzne račne s množstvom nadstavcov.
  • Nad 100 € - ak ste profesionál a hľadáte spoľahlivú gola sadu, ktorá vám vydrží dlhé roky, potom je najlepšie hľadať v tejto cenovej kategórii. Bude odolná, protišmyková a s ergonomickými rukoväťami. Nachádzajú sa tu plne vybavené sady a multifunkčné kufríky. V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú značky ako Yota, Mannesmann alebo Triumf.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 19.11.2021
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrická alebo pneumatická sponkovačka a klincovačka – rozdiel, skúsenosti, cenaElektrická alebo pneumatická sponkovačka a klincovačka – rozdiel, skúsenosti, cena

Aké sú medzi sponkovačkou a klincovačkou rozdiely a na čo všetko sa dajú použíť? V článku vám to prezradíme.

Ako vybrať priamočiaru pílu – recenzie, test, použitie. Kvalitu ponúka Bosch, Makita i  DeWaltAko vybrať priamočiaru pílu – recenzie, test, použitie. Kvalitu ponúka Bosch, Makita i DeWalt

Priamočiara píla dokáže rezať hladké oblúky do dreva, kovov, ale aj tenkých materiálov. Prečítajte si o dôležitých parametroch a kritériách, na ktorých pri výbere záleží.

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?