Ako vybrať GPS lokátor (obojok, tracker) pre mačku alebo psa

Každý majiteľ psa alebo mačky vie, ako ľahko sa domáci miláčik dokáže zatúlať. Či už odbehne pri prechádzke alebo sa nenápadne prešmykne pri polootvorených dverách – raz za čas sa to predsa môže stať každému.

Ako vybrať GPS lokátor

Obavy z toho, kam sa vaše zviera podelo a či je v poriadku, môže vyriešiť jednoduché zariadenie – GPS lokátor zvierat.

Obľúbené GPS lokátory pre štvornohých miláčikov

GPS lokátor ako bežná súčasť obojka

Ak máte doma túlavého psa alebo mačku, ktorá sa pravidelne na pár dní stratí, určite vám aspoň raz prišlo na um, že by vám pomohlo sledovacie zariadenie, ktoré by prezradilo polohu vášho zvieraťa a uľahčilo vám tak hodiny pátrania alebo čakania doma v obavách, či je váš miláčik v poriadku. GPS lokátor je malé zariadenie vysielajúce signál buď to prostredníctvom GSM, alebo rádiovej frekvencie, na základe ktorej je možné pomocou prijímača zistiť polohu zariadenia. Toto zariadenie možno zakúpiť vo forme malej škatuľky, ktorá sa pripne zvieraťu na obojok, alebo je v obojku už vstavané. Moderné lokátory sa snažia minimalizovať rozmery, aby zvieraťu príliš neprekážali, a vychádzajú v príjemných dizajnových variáciách, ktoré majitelia zvieraťa určite ocenia.

Aký je rozdiel medzi čipom a GPS lokátorom?

Mnohí majitelia štvornohých miláčikov pri kúpe GPS lokátora váhajú. Častou otázkou totiž je, načo je zvieraťu GPS lokátor, ak je zviera začipované? Toto neporozumenie plynie z nevedomosti, ako funguje GPS lokátor a načo vlastne čipy slúžia. Čip je zariadenie s mikro rozmermi, ktoré veterinár aplikuje zvieraťu pod kožu a jeho úlohou je uchovávať informácie, ako je meno majiteľa, jeho adresa či informácie o zdravotných záznamoch zvieraťa. Čip je možné využiť, keď sa zviera stratí – ale nie celkom tak, ako si mnohí myslia. Nájdené zatúlané zviera možno priniesť na veterinárnu stanicu, kde veterinár načíta čip a zistí tak informácie o majiteľovi, ktorého môže následne kontaktovať. Pozor, čip musí byť registrovaný, inak je v podstate na nič. Čipy teda slúžia na uchovávanie informácií o majiteľovi, no tieto zariadenia nevysielajú signál, preto sa nedajú lokalizovať a slúžiť na hľadanie strateného zvieraťa. Na to slúži práve GPS lokátor.

Ako funguje GPS lokátor?

Hlavnou úlohou GPS lokátora je vysielať signál, ktorým sa prenáša informácia o polohe lokátora, a teda aj zvieraťa, ktoré lokátor nosí. Princíp fungovania je vo všetkých zariadeniach podobný, avšak lokátory sa delia podľa spôsobu, akým signál vysielajú. Najčastejšie ide o GSM lokátory, ktoré využívajú mobilné siete, starou známou klasikou sú rádiové lokátory a ďalšie zas fungujú cez Bluetooth alebo WiFi.

GMS lokátory

Väčšina lokátorov funguje práve na tomto princípe. Zviera dostane na krk obojok s lokátorom, ktorý obsahuje GPS čip, ktorý získava signál z GPS satelitov. Tento lokátor obsahuje aj SIM kartu, podobne ako mobilné telefóny, vďaka ktorej využíva signál mobilných sietí na prenos informácií o polohe. Takýto lokátor má väčšinou vlastnú mobilnú aplikáciu, cez ktorú je možné polohu zvieraťa sledovať. Na prenos signálu sa v niektorých prípadoch používa aj WiFi. Výhodou tohto lokátora je, že väčšinou prichádza s rôznymi ďalšími funkciami, má moderný dizajn a pomerne široké pokrytie. Nevýhodou sú mesačné poplatky spojené s používaním SIM karty a to, že ak sa vaše zviera stratí v hlbokom lese, ktorý nie je pokrytý mobilným signálom, informáciu o polohe nedostanete.

GPS obojok pre mačku alebo psa

Rádiové lokátory

Tieto lokátory patria ku klasike, ktorú mnohí poznajú. Nevyžaduje si totiž mobilné siete ani smartfón, stačí zariadenie pripevniť na obojok zvieraťa a na prijímači sledovať jeho polohu. Zariadenie na obojku má buď vstavaný GPS čip, ktorý cez rádiové vlny vysiela informácie o polohe na mape, alebo ak čip nemá, komunikuje s prijímačom a udáva informácie o smere a vzdialenosti zvieraťa, pričom čím bližšie sa prijímač nachádza, tým silnejší bude signál. Výhodou je, že signál sa vysiela konštantne a nie je problém s nedostačujúcim pokrytím. Rádiové lokátory majú tiež ohromnú výdrž batérie a nečakajú vás ani žiadne mesačné poplatky. Nevýhodou je určitý „old school“ vzhľad zariadení – na obojku vyzerajú ako pomerne veľké vysielačky, čo sa nie každému zvieraťu musí páčiť.

Bluetooth lokátory

Bluetooh lokátor funguje podobne ako GMS lokátor – na krku zvieraťa je zariadenie, ktoré vysiela informácie o polohe, avšak tieto informácie sa odosielajú prostredníctvom Bluetooth. Narozdiel od GMS lokátorov vás nečakajú mesačné poplatky. Zviera je možné sledovať v mobilnej aplikácii v smartfóne a vďaka Bluetooth je možné ho sledovať vo viacerých zariadeniach naraz. Avšak obrovskou nevýhodou je nízky okruh, v ktorom Bluetooth funguje. Zviera dokáže lokalizovať do rozsahu maximálne 10 m, čo je pri lokalizácii psov pomerne neúčinné.

Ako si vybrať GPS lokátor?

Pri výbere GPS lokátorov je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov, akými sú spôsob prenosu signálu, odolnosť zariadenia, veľkosť a tvar, funkcie, náročnosť používania či výdrž batérie.

Spôsob prenosu signálu:GMS, rádiový alebo Bluetooth lokátor?

Vyberte si podľa svojich požiadaviek. Ak máte psa v meste, s pokrytím mobilných sietí bude GMS lokátor ten pravý. Poľovníci ocenia rádiové lokátory, ktoré vyhľadajú psa aj hlboko v lese. Blootooth lokátor je účinnejší skôr v kombinovaných zariadeniach, ktoré sú spojené napr. s rádiovým signálom.

Výdrž batérie

V špecifikáciách si vždy skontrolujte tento parameter. Väčšina lokátorov vydrží 2 – 5 dní, pričom rádiolokátory vydržia dlhšie. Najmä pri lacných GMS modeloch treba byť ostražitý a neinvestovať do zariadenia, ktoré vydrží menej než 1 deň. Takýto lokátor by ste museli neustále nabíjať a nemali by ste istotu, či vás batéria nezradí práve počas hľadania zvieraťa.

Presnosť určovania polohy

Môže ísť o dôležitý parameter, najmä ak hľadáte zviera v mestskom prostredí, kde je bez presnej polohy zviera ťažké nájsť. Staršie lokátory vyhľadávajú s presnosťou do 5 m, avšak novšie zariadenia už dokážu zviera lokalizovať s presnosťou až 30 cm, čo je skutočne funkcia, ktorá vám pomôže menšie a plaché zviera úspešne nájsť.

Mačka s obojkom s GPS lokátorom

Odolnosť lokátora

Lokátor bude váš pes alebo mačka nosiť na krku, preto musí zvládnuť všetko, čomu ho zviera vystaví. Zariadenie by malo byť odolné voči poškrabaniu, nárazom, vysokým teplotám a vode. Zviera totiž môže ľahko zmoknúť, vyváľať sa v blate či skočiť do vody. Lokátor musí signál spoľahlivo vysielať aj v týchto prípadoch.

Cena

To, koľko chcete do zariadenia investovať, je tiež dôležité. Kým GMS lokátory začínajú od sumy 50 eur (no v priemere stoja 100 – 150 eur), je potrebné počítať s mesačnými poplatkami, ktoré sa na základe vašej voľby služieb môžu pohybovať v podobných sumách ako váš účet za telefón. Na druhej strane rádiové lokátory začínajú pri vyššej sume, okolo 200 eur, no bežne stoja aj niekoľko stoviek eur. Suma, ktorú zaplatíte, ale bude konečná a žiadne mesačné poplatky neplatíte.

Dizajn lokátora

Dizajn nie je dôležitý len z estetického hľadiska, ale aj kvôli tomu, aby bol lokátor akceptovaný zvieraťom. Robustné rádiové lokátory nemusí prijať každý pesmačky ocenia zas menšie lokátory, najlepšie vstavané v obojku, aby ich nelákalo hrať sa s nimi. Obojok by mal mať nastaviteľnú veľkosť, aby zvieraťu dokonale padol – príliš veľký obojok by mohlo zviera sňať a stratiť. No dizajn je aj na to, aby potešil oko majiteľa. Najnovšie GMS lokátory majú moderné dizajny s rôznymi motívmi, napr. lokátory v tvare roztomilej labky.

Užitočné funkcie

Ak máte radi doplnkové funkcie, určite odporúčame vybrať si GPS lokátor, ktorý môžete pripojiť k mobilnej aplikácii. V nej si budete môcť nastaviť rôzne užitočné funkcie. GMS lokátory prichádzajú väčšinou s funkciou plotu (alebo funkcia „fence“), ktorá umožní nastaviť si akýsi vitruálny plot, teda okruh, ktorý keď zviera prekročí, bude aplikácia považovať za zviera na úteku. Na zviera, ktoré prekročí vami stanovený okruh, napr. 5 m, vás potom aplikácia automaticky upozorní a vy budete môcť okamžite zakročiť.

Teriér s rádiovým GPS lokátorom

Mobilná aplikácia vám navyše môže zobraziť mapu, podľa ktorej zviera ľahšie nájdete. Rádiové lokátory totiž často ponúkajú len kompas a smer, ktorým sa vybrať, čo nemusí byť mimo lesa veľmi užitočné. Aplikácie mávajú aj funkciu, ktorá dokáže rozlíšiť, či zviera zastalo, alebo je v pohybe, čo je tiež pri hľadaní kľúčové. Aplikácia ukáže pohyb zvieraťa nielen v reálnom čase, ale uloží vám aj záznam o jeho pohybe, vďaka čomu zistíte, kam sa najradšej chodí túlať alebo odkiaľ uniká.

Zaujímavosťou je, že najnovšie lokátory dokážu dokonca sledovať zviera podobne ako fit hodinky, ktoré používame na sledovanie spánku či aktivity. Lokátor vám ukáže, koľko toho zviera prešlo, ako dlho trvala aktivita, koľko a kedy spalo a podobne. LED svetielka, ktoré môžete aktivovať v noci, zas pomôžu pri hľadaní zvieraťa za tmy aj pri zhoršených podmienkach. Iné lokátory sú zas vybavené zvukovým signálom, ktorý je možné využiť pri tréningu psa.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

01/06/2021 14:51
majko

toto by mala byť povinnosť pre všetkých, ktorým pravidelne utekajú psy, furt niekto na fb dáva, že hľadá psíka, mal by si kúpiť takýto obojok

11/06/2021 12:54
Ivka

veľmi dobrá vec, náš hafan sa občas zatúla, už ho nemusíme hľadať po celej dedine, stačí ho nájsť pomocou lokátora

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 26.05.2021
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo s domácim miláčikom počas dovolenky? Pre psíka hotel, pre mačku opatrovníkČo s domácim miláčikom počas dovolenky? Pre psíka hotel, pre mačku opatrovník

Čo počas dovolenky urobiť s domácimi miláčikmi? Pre psíkov psí hotel, pre mačky opatrovník.

Ako zariadiť klietku pre chov fretky, cena, potrava, zápach. Koľko rokov sa dožíva fretka?Ako zariadiť klietku pre chov fretky, cena, potrava, zápach. Koľko rokov sa dožíva fretka?

Fretka môže svojím správaním a potrebami zaskočiť začínajúceho chovateľa. V tomto článku sa dozviete základné informácie o chove fretky aj to, s čím treba vopred rátať.

Kvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cenaKvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cena

Aj mačky majú určité nároky na potravu. Potrebujú vyváženú stravu prospešnú ich zdraviu. Viete, ktoré krmivo je pre vašu mačku najvhodnejšie?