Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?

Noc v prírode pod holým nebom nemusí byť len o spaní na chladnej a tvrdej zemi v spacom vaku. Obľúbenou alternatívou je spanie v hamaku, teda v hojdacej sieti. Ležanie v hamaku je príjemným oddychovým zážitkom, ktorý ocenia aj deti. Ako si však vybrať ten správny?

Ako vybrať hamak

Poďme sa pozrieť na to, ktoré kritériá sú pri výbere hojdacej siete dôležité a v akom prípade sa do nej oplatí investovať.

Obľúbené outdoorové hamaky

Čo je hamak

Hamak, nespisovne nazývaný aj „hamaka“, je jednoduchá hojdacia sieť tvorená z kusu textílie (alebo iného materiálu), ktorý vytvára akýsi tunel. Textília je na opačných koncoch zavesená o popruhy. Hamak pozná ľudstvo už tisícročia – ide o jednoduchý druh lôžka, ktorý sa ľahko vyrábal aj prenášal, a tak bolo možné brať ho so sebou kamkoľvek. Typický je hlavne pre mayskú civilizáciu a domorodých obyvateľov Strednej Ameriky, ktorí tvorili hamaky z rybárskych sietí, po ktorých dostali aj svoj názov. Slovo hamak pochádza z výrazu „hamaka“, ktorým sa v jazyku Taino označovala rybárska sieť. Postupom času sa však hamak začal vyrábať aj z iných materiálov ako sieťoviny a jeho dizajn aj komfort sa začali zlepšovať. Dnes si už možno vybrať zo širokej ponuky hamakov na trhu, ktoré sa líšia nielen farebne a dizajnovo, ale aj tým, na aký účel sú určené či pre koľko osôb sú vhodné.

Hamak je skvelou pomôckou, ktorú ocenia outdooroví nadšenci aj tí, ktorí si radi oddýchnu na záhrade, na chate, ale i doma. Hamak totiž nie je určený výhradne na exteriérové použitie, no môžete ho mať aj doma, v obývačke, v spálni či detskej  izbe. Časte je využívaný hlavne v lete, keď slúži ako ležadlo na odpočívanie pri bazéne alebo pri vode. V kempingových podmienkach poslúži ako náhrada stanu. Nespí sa tak priamo na zemi, ktorá môže byť chladná, tvrdá, vlhká či hrboľatá, ale spí sa zavesený vo vzduchu, pričom spanie na správne uchytenom hamaku je skutočne pohodlné. Do hamaku si navyše môžete vziať karimatkuspací vak či rôzne deky navyše, vďaka čomu vám nebude príliš chladno.

Ako si vybrať hamak

Výber hamaku by mal závisieť predovšetkým od vašich potrieb – kde, kedy a ako často budete hamak využívať. Pokiaľ ide len o rekreačné využitie na záhrade, pričom v hamaku nebudete spať, len oddychovať, môžete mať menšie nároky ako vtedy, ak sa s hamakom vyberiete do prírody a budete na om niekoľko nocí spať.

Typ hamaku

 • Interiérový – Ide o hamak vhodný do domácnosti, ako lôžko určené na relaxáciu. V takom prípade sú nároky na materiál menšie, nemusí byť vodoodolný a odolný voči poveternostným vplyvom. Dôraz sa kladie skôr na dizajn, aby farebne aj výberom materiálu dopĺňal zvyšok interiéru.
 • Exteriérový – Náprotivkom interiérového hamaku je hamak exteriérový, ktorý je možné používať napr. na chate či na záhrade. Takéto hamaky majú buď vodoodolnú, alebo rýchloschnúcu látku, ktorá je dostatočne priedušná aj pohodlná pre oddych na záhrade.  
 • Outdoorový – Podkategóriou exteriérových hamakov sú outdoorové hamaky, ktoré sú určené vyslovene na spanie v prírode. Sú na ne kladené vysoké nároky čo sa týka kvality materiálu. Tieto hamaky bývajú pohodlné, dá sa na nich bez problémov vyspať, sú rýchloschnúce, odolné voči vode a poveternostným podmienkam a často je možné ich zakúpiť s rôznymi inými doplnkami, napr. so sieťkou proti hmyzu.
 • Cestovný – Opäť sa bavíme o type exteriérového hamaku. Rozdiel je v tom, že sa kladie dôraz na jeho skladnosť a prenosnosť, keďže musí byť dobrou pomôckou pri cestovaní. Preto má zväčša nižšiu hmotnosť, niekedy aj menšie rozmery.
 • Detský – Môže ísť o interiérový alebo exteriérový hamak určený na hranie pre deti. Tieto hamaky bývajú rozmermi menšie, sú farebnejšie a dizajnovo zaujímavé pre deti. Vysoký dôraz sa kladie na bezpečnosť, pevnosť látky aj popruhov.
 • Lanová hojdacia sieť – Určitým druhom hamaku je aj hojdacia sieť, ktorá môže byť látková aj lanová. Sieť je určená skôr na relaxáciu, nie na niekoľkodňové prespávanie. Lanová sieť sa hodí najmä počas horúcich letných dní, keďže je dostatočne priedušná. Nie je však vhodná pre deti, pre ktoré môžu byť medzery v sieti priveľké.
 • Samostatne stojace – Na rozdiel od väčšiny hamakov, ktoré je potrebné upevniť o 2 pevné body, samostatne stojace hamaky sa vyrábajú so stojanom, na ktorom sú upevnené. Ide o ležadlá, ktoré sa používajú najmä pri bazéne, na záhradke, ale aj v domácnosti. Sú vhodné na relax, nie outdoorové aktivity a spanie.

Outdoorový hamak

Rozmery

Rozmery sa odvíjajú najmä od toho, či je hamak určený pre jednu alebo viacero osôb.

 • Hamak pre 1 osobu – Ak aj hľadáte hamak len pre jednu osobu, určite si vždy skontrolujte rozmery. Šírka týchto hamakov býva v rozmedzí 120 – 150 cm, pričom ak ste vyššieho vzrastu, šírka by mala byť aspoň 140 cm. Dĺžka sa môže líšiť, mala by sa odvíjať od vašej výšky, ku ktorej by ste mali prirátať minimálne 30 cm. Ak teda meriate 180 cm, 2 m hamak vám bude prikrátky. 2 – 2,1 m hamaky sú určené skôr nižším osobám, pre vysokých ľudí sú najkomfortnejšie hamaky s dĺžkou 2,7 – 3 m.
 • Hamak pre 2 osoby – Hamak pre 2 osoby je vhodný hlavne pre páry, ale využijú ho aj tí, ktorí si pri spaní radi doprajú luxus a viac priestoru. Šírka hamakov pre 2 osoby býva od 180 cm, pričom čím väčšia šírka, tým bude spanie na hamaku pohodlnejšie. To isté platí aj pre dĺžku, ktorá môže byť rôzna. Opäť raz merajte podľa výšky najvyššej osoby, ktorá bude hamak používať, a pridajte 30 cm.
 • Hamak pre viacero osôb – Síce sa objavujú menej, ale jestvujú aj luxusné XXL hamaky pre 3 – 4 osoby. Poskytujú veľký komfort a majú omnoho väčšie rozmery i nosnosť. Rozmery sa líšia v závislosti od počtu osôb, pre ktoré je určený.

Materiál

Hamaky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Tie, ktoré sú určené na rekreačné používanie doma alebo na záhrade, bývajú vyrobené z bavlny, lán, polyesteru či ekologických materiálov, ktorých hlavnou úlohou je pôsobiť mäkko, príjemne a pohodlne. Outdoorové hamaky sú zase vyrábané z odolných materiálov ako polyamid, nylon, sunbrella či polyester, ktoré sú vhodné do exteriéru, odolajú ťažšiemu zaobchádzaniu, dažďu, vetru a iným podmienkam. Pred výberom hamaku si vždy ujasnite, na aký účel ho budete používať práve preto, že s lacnejším bavlneným hamakom v prírode nepochodíte a ťažší 2-vrstvový hamak z polyamidu nemusí byť tou správnou voľbou na relax v pohodlí domova.

Nosnosť a hmotnosť

Veľmi dôležitým parametrom je nosnosť hamaku, ktorú sa oplatí skontrolovať najmä v prípade, ak potrebuje hamak s vyššou hmotnosťou. Každopádne sa odporúča vybrať si hamak s aspoň o pár kíl vyššou nosnosťou než je vaša váha. Väčšina hamakov má nosnosť od 100 do 120 kg, pričom pri hamakoch pre 2 osoby sa táto nosnosť zdvojnásobí. Kvalitné hamaky s pevných materiálov však dokážu poskytnúť nosnosť aj do 150 či viac kg.

Hmotnosť hamaku je zase dôležitým údajom najmä pre tých, ktorí sa rozhodnú s hamakom cestovať alebo ho používať pri outdoorových aktivitách. Outdoorové hamaky totiž môžu vážiť 500 g, ale aj 1 kg, preto ak si chcete pri cestovaní odľahčiť ruksak, tento údaj si určite skontrolujte. Ak hamak jednoducho nainštalujete v záhrade alebo v dome a na rovnakom mieste jednoducho zotrvá nejakú dobu, hmotnosť nie je veľmi dôležitá.

Dizajn

Dizajn hamaku sa prispôsobuje spôsobu využitia. Kým outdoorové hamaky bývajú v odtieňoch zelenej, hnedej či sivej, aby dobre splynuli s prostredím a nepútali zbytočnú pozornosť, hamaky do domácnosti a na záhrady bývajú v rôznorodých farebných kombináciách, moderných pastelových farbách či sviežich a výrazných odtieňoch s nádychom exotiky. K bazénu a v lete na záhradku sa hodia aj lanové hamaky, ktoré sú dobre priedušné a pohodlné počas horúčav.

Hamak na turistiku

Cena

Hamaky sa pohybujú v niekoľkých cenových kategóriách. Tie najlacnejšie dostanete od 10 eur. V tejto cenovej kategórii sa však pohybujú hamaky určené skôr na relax, do záhrady a na nepravidelné používanie. Kvalitnejšie hamaky začínajú od 30 eur a môžu sa vyšplhať až do výšky 50 eur. Ide o kvalitnejšie hamaky, avšak stále určené skôr do záhrady, pre deti a na relax v domácich podmienkach. Ak hľadáte odolný outdoorový hamak, v ktorom niekoľko nocí vonku prespíte, môže vás vyjsť na 60 – 80 eur, prípadne vyššie cenové kategórie. Hamak najlepšie zakúpite v špecializovaných outdoorových obchodoch, resp. v obchodoch so športovými potrebami, napr. Decathlon, ale aj iných obchodoch s outdoorovým vybavením ako Army Shop. Medzi často vyhľadávané značky patria Highlander, DD Hammocks, Sea to Summit, Ticket to the Moon, Hamaka, Amazonas Comfort, Sedco alebo aj Quechua (Decathlon), ktorá predstavuje lacnejšiu alternatívu.

Doplnky

 • Moskytiéra (sieťka proti hmyzu) – Pri outdoorových hamakoch by malo ísť o bežnú súčasť vybavenia. Moskytiéra ochráni pred dotieravým hmyzom a zabezpečí tak pokojný spánok bez štípancov, čo sa zíde predovšetkým v lete pri vode.
 • Celta – Celta je výbornou ochranou nielen proti dažďu, ale aj vetru. Preto je zo strán, vďaka čomu predídete tomu, aby vám do hamaku zafukovalo.
 • Karimatka, spací vak, deka – Počas spánku vonku, v prírode, sa vám zídu aj tieto doplnky, vďaka ktorým vonku neprechladnete. Na spodok hamaku môžete položiť nielen karimatku, ale aj špeciálnu ochrannú vrstvu proti chladu, ktorú zakúpite v outdoorových potrebách.
 • Remeň (popruh) na zavesenie – Pri vešaní hamaku a jeho používaní sa môže poškodiť strom, ak sú laná úzke a začnú sa do kôry zarezávať. Jednoduchou pomôckou sú závesné remene, ktorú sú širšie a vďaka nim sa strom ochráni.

Starostlivosť a údržba

Aby vám hamak vydržal čo najdlhšie, je potrebné sa oň patrične starať. Po použití je vhodné skontrolovať stav hamaku, teda či nie sú niektoré časti pošpinené alebo poškodené. Textilné časti, laná či popruhy sa môžu časom začať strapkať, textília sa môže ošúchať a opotrebovať. Elastické časti, popruhy, môžu časom stratiť svoju odolnosť, hlavne v prípade, ak sa s hamakom nezaobchádza podľa pokynov, napr. sa prekračuje nosnosť. Prípadné škody teda hneď po príchode domov skontrolujte a poškodené časti vymeňte za nové, príp. prineste hamak na servisné miesto.

Vodoodolné outdoorové hamaky

Ak je hamak bez poškodenia, je vhodné ho umyť, keďže vonku bol vystavený rôznym poveternostným vplyvom. Hamak najprv oprášte a zbavte ho prachu a tuhých častíc, napr. peľu, listov, menších konárikov a pod. Hamak čistite vždy podľa pokynov v manuáli, keďže vhodné metódy sa môžu líšiť podľa konkrétneho modelu. Niektoré hamaky je možné umývať v práčke, iné ručne. Ak nájdete škvrny, použite čistiaci prípravok na škvrny alebo sódu bikarbónu a miesto vyčistite osobitne. Hamok je vhodné umývať v teplý slnečný deň, aby mal dostatok času úplne vyschnúť predtým, než ho zložíte a uskladníte.

Hamak nikdy neuskladňujte, kým je ešte vlhký – riskujete vznik plesne, ktorá sa môže objaviť aj vtedy, ak ho uskladníte vo vlhkom priestore bez ventilácie. V pivnici ho uskladnite len ak je tmavá, dobre vetraná a vlhkosť vzduchu neprekračuje bežné štandardy. Hamak neuložte na miesto, ktoré je pod priamym slnečným žiarením, keďže aj to má vplyv na stav hamaku. Ak hamak uskladníte v pivnici, garáži či prístrešku, uistite sa, že tam nemajú prístup hlodavce, ktoré by mohli hamak vážne poškodiť.

Ako správne používať hamak

Tajomstvo pohodlného používania hamaku spočíva v správnom zavesení i nájdení vhodnej polohy. Mnoho ľudí robí rôzne začiatočnícke chyby, kvôli ktorým je spanie i ležanie v hamaku nepríjemné a nepohodlné. Týmto chybám je pritom jednoduché predísť – stačí vedieť niekoľko trikov.

 • Popruhy hamaku nesmú byť príliš napnuté – Veľa ľudí má snahu napnúť popruhy hamaku čo najtesnejšie, aby dobre držali. Takéto nastavenie je však nesprávne. Ak si na hamak ľahnete, kvôli napnutiu sa vám zaguľatí chrbát, ramená stlačia k sebe a nebudete sa cítiť uvoľnene. Preto sa odporúča zavesiť hamak uvoľnenejšie aj nižšie, bližšie k zemi (no nie na zemi), v 30 ° uhle.
 • Hamak zaveste na správnom mieste – Aj výber vhodného miesta na zavesenie hamaku môže byť ťažšou úlohou. Snažte sa nájsť stromy, ktoré sú od seba vzdialené asi 425 – 500 cm, pričom vzdialenosť by sa mala odvíjať od dĺžky vášho hamaku. V prírode sa najčastejšie upevňuje o pevné kmene stromov, ktoré sú od seba vzdialené v dostatočnej blízkosti. Kmene stromov predstavujú pevný úchyt, no treba si zvoliť dostatočne hrubý kmeň, nie mladé stromčeky ani krehké konáre. V domácich podmienkach sa dá upevniť aj o úchytky v stene, ktoré musia byť dostatočne pevné, alebo o trámy a podobné konštrukcie.
 • Ľahnite si diagonálne – Keď už máte hamak správne pripravený, veľmi dôležité je aj to, ako si naň ľahnete. Najprv si sadnite do stredu hamaku, následne presuňte dovnútra aj nohy. Ľahnite si pozdĺžne a pomaly začnite hlavu aj nohy presúvať do jednej strany (asi o 20 – 30 cm), aby ste v hamaku ležali diagonálne.
 • Investujte do celty – Ak potrebujete hamak na spánok vonku, určite investujte do celty, ktorá je akousi náhradou stanu. Poskytne vám závetrie, bude vám menej chladno a postará sa o to, aby ste nepremokli, ak sa v noci spustí lejak.
 • Nezabudnite na spací vak – V noci v prírode by vám bez akéhokoľvek spacáku či prikrývky bola určite zima. Preto sa vybavte tak, ako do stanu – s karimatkou, ktorú položíte naspodok, a spacákom, prípadne prikrývkou navyše, podľa teploty a počasia. V chladnejších mesiacoch sa zvykne uchytiť starší spací vak alebo iné teplejšia vrstva aj zvonku hamaku, čím sa vytvorí viac tepelne izolované miesto.

Obľúbené outdoorové hamaky

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

27/08/2021 08:33
Adam B.

Mám hamaku Quechua Hamak Comfort. Je to moja prvá hamaka a zatiaľ som našiel len samé pozitíva. Ako plus vnímam popruhy, ktoré umožňujú jednoduchú inštaláciu medzi takmer všetky stromy. K ďalším výhodám patrí veľkosť, ktorá v pohode vystačí pre dvoch a v prípade, že tam leží len jeden, je to nádherne pohodlné. Zatiaľ som v hamake neskúšal prenocovať, ale chystám sa v blízkej dobe. Cez deň sa v nej zaspáva veľmi ľahko a je to príjemný relaxačný pocit. Túto hamaku môžem jednoznačne odporučiť pre tých, ktorí hľadajú niečo lacné, no zároveň kvalitne spracované. Je vhodná na občasné používanie a pre mňa je úplne postačujúca. Je pevná a má dobrú nosnosť aj praktické karabíny na upínanie. Materiál samotnej hamaky je na dotyk príjemný a najviac má rip-stop úpravu. Nechýba tu ani praktická kapsička, ktorá poslúži napríklad pre odloženie mobilného telefónu, powerbanky, peňaženky alebo baterky. Mám tu uložené všetko vymenované a ešte aj tak mi ostalo voľné miesto, takže super. V rámci pomeru ceny a komfortu ide o skvelú kúpu. Príjemná piesková farba navyše nebude pôsobiť v prírode rušivo.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 27.08.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Ako jazdiť, kam na paddleboardAko si vybrať paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Ako jazdiť, kam na paddleboard

Paddleboarding je zábavný, vhodný pre všetky vekové kategórie a dá sa praktizovať v rôznych obmenách. Aké benefity paddleboarding prináša, ako s týmto atraktívnym športom začať a podľa...

Ako vybrať vybavenie na bedminton: raketa, košík, taška, oblečenie na bedmintonAko vybrať vybavenie na bedminton: raketa, košík, taška, oblečenie na bedminton

Bedminton je nenáročná hra, na ktorú vám postačí jediná súprava a môžete začať hrať, aj ak nie ste v najlepšej kondícii. Čo potrebujete na hru a ako si samotnú bedmintonovú sústavu vybrať?

Ako vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykleAko vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykle

Elektrobicykel je vhodný na bežné používanie, na dlhé trasy aj do hôr. Poradíme vám, ako na výber elektrobicykla, čo môžete od neho požadovať a aká je tá ideálna cenová kategória, ktorá...