Ako vybrať relaxačné hojdacie kreslo do interiéru a do záhrady? Poradíme vám

Hojdacie kreslá sú synonymom pohody. Môžete ich používať v altánkoch, priamo na záhrade, ale i v obývačke.

Ako vybrať hojdacie kreslo?

Na výber máte kreslá drevené, kovové alebo plastové, ktoré sú zároveň i veľmi dizajnovými prvkami. Poradíme vám, ako vybrať to správne.

Veľký výber štýlových hojdacích kresiel nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Kedy premýšľať nad hojdacím kreslom

Hojdacie kreslo je dobrou voľbou pre každého. Ide o veľmi pohodlné sedenie, ktoré človeka doslova uspáva. Z tohto dôvodu sa hojdacie kreslá hodia hlavne na záhradu, balkón, do obývačky alebo kuchyne, teda na miesta, kde zvyknete relaxovať. Naopak, hojdacie kreslo v pracovni nemusí byť najlepšou voľbou. Namiesto práce by ste sa pravdepodobne viac hojdali.

V obchodoch natrafíte aj na hojdacie kreslá pre deti. Vhodné sú určite až od vyššieho veku, a to z hľadiska bezpečnosti. Deťom by ste ich mali zaobstarať na čítanie alebo pozeranie televízie. Ako náhrada klasickej stoličky k pracovnému stolu to nie je najlepšie riešenie.

Hojdacie kreslá do exteriéru

Hojdacie kreslo na záhradu by malo mať vhodnú povrchovú úpravu, ktorá odolá vonkajším vplyvom, ako je korózia, vietor a vlhkosť. Drevo, ratan, prútie, koža, koženka alebo látka nie sú šťastnou voľbou. Máme na mysli miesta, kde kreslo nie je chránené pred priamym dažďom, vetrom a slnkom. Vhodným materiálom je hliník, poprípade „obyčajný“ kov, sedacia časť kresla by mala byť vyrobená z PVC, polyesteru alebo rôznych druhov pohodlnej gumy.

Niektoré exteriérové hojdacie kreslá majú snímateľný poťah, čo je tiež veľmi praktické riešenie. Ak chcete dať hojdacie kreslo na balkón alebo na terasu, kde bude dostatočne chránené pred vonkajšími vplyvmi, môžete siahnuť po akomkoľvek materiáli, ktorý je odolný voči vlhkosti. Vyslovene nevhodná je iba pravá koža.

Hojdacie kreslá do interiéru

Relaxačné hojdacie kreslo do interiéru môžete vyberať bez väčších obmedzení. Mali by ste sa pozerať skôr na dizajn a náročnosť údržby. Ak je váš byt zariadený vo vidieckom či vyslovene prírodnom štýle, siahnite po retro hojdacích kreslách. Vhodný je tiež spomínaný ratan a samozrejme drevo. Do moderne ladených bytov sa hodia dizajnové plastové alebo hliníkové kreslá. Výber záleží, samozrejme, od vášho vkusu. Dajte si pozor tiež na to, aby nôžky alebo stojan kresla nepoškodzoval podlahu.

Sivé hojdacie kreslo do interiéru

Typ a veľkosť hojdacieho kresla

Veľkosť hojdacieho kresla je dôležitá hlavne preto, aby sa vám zmestilo tam, kde ho chcete mať. Daný priestor si pre istotu odmerajte dvakrát. Počítajte s tým, že okolo seba potrebujete mať aj nejaký ten voľný priestor na lampu, stolík alebo natiahnutie nôh. Hojdacie kreslo by malo veľkostne ladiť s ostatným zariadeným izby či altánku.

Hojdacie kreslá môžu byť klasické, teda postavené na 4 nôžkach – na zemi, alebo závesné, teda zavesené na stojane, alebo upevnené do stropu. Prvý spomínaný typ, klasické hojdacie kreslo, je vhodné hlavne pre tých, ktorí chcú sedieť skutočne pohodlne. Hodia sa do interiéru aj exteriéru, v porovnaní so závesnými kreslami zaberajú o čosi viac miesta.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hojdacie kreslá

Hojdacie kreslá na zavesenie

Existujú 2 typy závesných systémov, samotné hojdacie kreslo môže byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu. Tieto kreslá sú veľmi zaujímavým spestrením klasického interiérového aj exteriérového sedenia. Nedá sa povedať, že nie sú pohodlné, ale ak napríklad trpíte problémami s chrbticou, nemusí ísť o to najlepšie riešenie. Takéto sedenie by sme mohli opísať skôr ako zábavné.

 • Závesné hojdacie kreslo na strop (trám): Tieto kreslá je potrebné upevniť na dostatočne pevný strop, hrubší trám, poprípade konár. Preto dopredu zvážte, či sa u vás takéto miesto nachádza. Napríklad sadrokartónové steny kreslá nemusia udržať.
 • Závesné kreslo so stojanom: Na upevnenie tohto hojdacieho kresla nepotrebujete žiadny strop ani rám. Jeho súčasťou je aj pevný stojan, na ktorom kreslo visí. Stojany môžu mať rôzne tvary (oblé, hranaté) a byť vyrobené z rozdielneho materiálu. Najčastejšie je používaný kov. Pri takýchto stojanoch si dajte pozor len na to, aby vám nepoškriabali podlahu. Výnimočne môžete natrafiť aj na stojan z dreva, pri ňom si zas overte stabilitu a nosnosť.

Materiál závesného kresla

Sedacia časť hojdacieho kresla na zavesenie môže byť vyrobená z hrubej tkaniny, ratanu, prútia alebo plastu. Látkové hojdacie kreslá sú vhodné skôr pre mladších ľudí, ktorí nemajú problém sedieť aj v rôznych „skrútených“ polohách. Ratanové, prútené či plastové závesné kreslá sú pevné, preto sa na nich niekomu môže sedieť pohodlnejšie.

Pozrite si viac produktov z kategórie závesné hojdacie kreslá

Výber konštrukcie hojdacieho kresla

Každé hojdacie kreslo pozostáva z dvoch hlavných častí, a to sedadla a konštrukcie. Jej výber je extrémne dôležitý, pretože rozhoduje ako o životnosti, tak i o stabilite daného kresla. Rozhodujúci je materiál a jeho povrchová úprava, tvar a rozsah hojdania konštrukcie.

Rozsah hojdania nie je parameter, ktorý sa dá vyjadriť v presných číslach. To, či vám dané kreslo vyhovuje, musíte jednoducho zistiť sami. Tvar konštrukcie môže byť hranatý alebo oblý. Zaujímavú sú tiež kreslá s celo-kovanou konštrukciou.

 • Hliník: Ide o drahší, ale i veľmi kvalitný materiál. Je vhodný na umiestnenie v exteriéri, pretože odoláva korózii. Pri týchto konštrukciách si všímajte ich celkovú stabilitu. Hliník totiž nie je najťažší. Na druhej strane sa takéto kreslá ľahko prenášajú. Ak chcete kreslo umiestniť v byte, hliník sa hodí skôr do moderne ladených interiérov. Myslite však na to, že akýkoľvek kov môže poškriabať podlahy.
 • Iné kovy: Hlavne lacnejšie hojdacie kreslá bývajú vyrobené z obyčajného železa alebo iných, menej odolných zliatin. Železo je ťažké, preto ho oceníte hlavne vtedy, keď sa nehodláte kreslo pravidelne presúvať. Vo všeobecnosti sú vhodné do interiéru aj exteriéru. Nemali by však byť vystavené priamemu dažďu.
 • Drevo: Drevo je akousi klasikou. Do interiéru si môžete zvoliť akýkoľvek druh, do exteriéru sú vhodné skôr exotické dreviny, ktoré nemajú problém s vlhkosťou, vetrom a slnkom. Určite nezabudnite na test stability.
 • Ratan a iné prírodné materiály: Konštrukcia hojdacieho kresla môže byť výnimočne vyrobená aj z ratanu, poprípade prútia alebo iných, podobných prírodných materiálov. Tieto kreslá majú zväčša menšiu nosnosť a sú menej stabilné. Nemali by byť vystavené priamemu kontaktu s vodou, časom ich môže poškodiť i slnko a vietor.

Výber vhodného sedadla

Druhou veľmi dôležitou časťou hojdacieho kresla je samozrejme sedadlo. To je väčšinou vyrobené z rovnakého materiálu ako konštrukcia. V tomto smere je dôležitá výška a hĺbka sedu a tvar sedadla. Orientujte sa podľa kresla, ktoré používate. Dobrou pomôckou je tiež uhol, v ktorom sa pri sedení nachádzajú vaše nohy. Ideálnych je 90 °. Na občasné sedenie vám postačí klasický tvar sedadla, ak hodláte v kresle tráviť celé hodiny, poobzerajte sa po ergonomickom tvarovaní.

Drevené hojdacie kreslo do exteriéru

Druhým dôležitým parametrom je poťah, ktorý sa nachádza na sedadle. Sústreďte sa najmä na to, či je vhodný len do interiéru alebo aj exteriéru. Kvalitnejšie kreslá majú i rôzne „vylepšováky“, ako umývateľné alebo snímateľné poťahy. Z materiálov máte na výber:

 • Rôzne druhy klasických tkanín sú náročné na údržbu hlavne vtedy, keď kreslo nemá snímateľný poťah. Tkaniny je možné umiestniť v exteriéri, zásadne však chránené pred priamym dažďom.
 • PVC síce nie je úplne najpríjemnejšie na dotyk, je však veľmi praktické. PVC je možné umývať, môže zmoknúť alebo navlhnúť a je odolné voči mechanickému poškodeniu.
 • Polyester je vhodný aj do exteriéru (v závislosti od konkrétneho typu) a jeho údržba je väčšinou nenáročná. Zároveň je celkom príjemný na dotyk.
 • Koža je prírodný a pomerne ľahko umývateľný materiál s dlhou životnosťou. Koža však nesmie zmoknúť ani zvlhnúť a byť vystavená priamemu slnku. Kreslá s týmto poťahom sú preto vhodné len do interiéru.
 • Ekokoža alebo syntetická koža je vyrobená z bavlny a polyuretánu. Taktiež by nemala prísť do priameho kontaktu s vodou, ak by sa tak náhodou stalo, ide o menšiu katastrofu ako v prípade prírodnej kože. Ekokoža sa ľahko udržiava, má však kratšiu životnosť.

TIP: Poťahový materiál môže mať aj rôzne užitočné vlastnosti ako odolnosť voči páraniu či žmolkovaniu, alebo farebná stálosť.

Nosnosť, hmotnosť a stabilita hojdacieho kresla

Hmotnosť a stabilita hojdacích kresiel spolu úzko súvisia, je to jednoduchá fyzika. Ľahké hojdacie kreslá môžu mať o čosi horšiu stabilitu, sú však praktické z hľadiska ich premiestňovania. Ťažké kreslá sú stabilnejšie, prenášať ich hore-dole nie je pohodlné. Preto sa rozhodujte hlavne podľa toho, kto a ako bude kreslo využívať.

Hojdacie kreslá majú zvyčajne nosnosť od 80 do 130 kg. Ak by ste potrebovali kreslo s vyššou nosnosťou, pravdepodobne budete musieť premýšľať nad jeho výrobou na mieru. Poprípade skúste šťastie a skúste osloviť predávajúceho.

Praktické doplnky a funkcie hojdacích kresiel

Kvalitnejšie modely hojdacích kresiel majú aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré zvýšia vaše pohodlie. Začneme veľmi praktickou vecou, a to polohovateľným operadlom. Väčšinou na nich nájdete 2 až 4 rôzne polohy. Ak si chcete v kresle čítať alebo si iba jednoducho radi opriete ruky, vyberajte si kreslá s opierkami.

Bezpečnostné zarážky sú dôležité z hľadiska bezpečnosti aj pohodlia. Pri hojdaní zabránia tomu, aby ste sa rozkývali až príliš a preleteli s celým kreslom dozadu alebo dopredu. Tento doplnok je nevyhnutnosťou pri hojdacích kreslách pre deti alebo, naopak, starších ľudí. Podnožka vám určite pridá na pohodlí, keďže si na ňu môžete vyložiť nohy. Podnožky môžu byť integrované alebo stojace samostatne. Ktorá alternatíva je lepšia závisí len na vás.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

20/02/2021 11:56
Tereza

pre mňa je oveľa pohodlnejší sedací vak, kde sa možem cela natiahnuť a oddychnut si po náročnom dni v práci

17/04/2021 14:41
Nataša

toto su presne tie kresla, čo sa mi nepačia a do moderneho interieru ani nepasuju. Už by to chcelo vymysliet niečo modernejšie a štylovejšie

27/10/2021 22:01
Eva

hojdacie kreslo a kancelarsku sotličku som si kupila z jednoho obchodu

24/11/2021 19:49
Hynka

hojdacie kreslo ani nie, ale klasicke kreslo s štyle vintage je prekrasne a tiež ho doma mame, kupili sme ho zo stoličky24

23/04/2022 13:38
Hejka

relaxačne by malo byt naozaj relaxačne a ked do neho sadnem, mala by som sa citit ako v nebi

30/04/2022 14:34
Sasa

relaxačne hojdacie kreslo doma musí byt, aby som mala kde pit kavu

28/06/2022 11:49
Pierko

vyberala by som podla dyzajnu a využitia. A samozrejme aj podla farby.

26/07/2022 21:27
Laka

najlepšie su klasicke hojdacie kresla

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.Publikované dňa: 29.08.2020
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Paraván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastuParaván do záhrady, na terasu, do kúpeľne aj spálne – drevený, kovový, paraván z bambusu i plastu

Paravány sa hodia ako do formálneho priestoru kancelárií, tak aj na zútulnenie domovov. Ako sa zorientovať pri kúpe paravánu a na čo si dať pri výbere pozor?

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?