Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko je potrebné sa starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je zakúpenie jazierkového vysávača. Vysaje nečistoty z jazierka, tým pádom nie je potrebné meniť vodu, okysličovať ju a uhrádzať vysoké účty vodárom.

Oase Pondovac 5 vysávač pre jazierka a bazény

Výber správneho vysávača je však niekedy celkom veda. Môže to byť problém hlavne pre nových majiteľov jazierok. Na čo sa treba zamerať sa pri kúpe jazierkového vysávača?

Obľúbené jazierkové vysávače

Dobrý výkon a dlhý kábel

Základný výkon alebo spotreba jazierkových vysávačov začína na 1400 W a vyššie. Pre niekoho málo, pre niekoho veľa, no dôležité je si uvedomiť, že jazierkový vysávač nie je nutné používať denne. Používanie závisí od rýchlosti tvorenia hromadenia nečistôt. Vysávače sú vyhotovené tak, aby ich bolo možné zapojiť do klasických zásuviek s 220-240 voltov/50 Hz. Jednoduchú a pohodlnú manipulácie obvykle blokuje dĺžka prívodného kábla. Zvoľte teda radšej vysávač s dĺžkou kábla min. 4 m a budete ho môcť používať bez predlžovacieho kábla.

Čistenie záhradného jazierka

Nižšia hmotnosť = ľahšia manipulácia

Kvalitné vysatie všetkých nečistôt sa pravdepodobne nezaobíde bez prekladania a premiestňovania jazierkového vysávača. Niekedy je to poriadna "makačka", keďže váha vysávača môže byť aj dobrých 13 kg. Pri výbere si teda všimnite, či je vysávač s vyššou hmotnosťou vybavený kolieskami. Posuvné kolieska výrazne uľahčujú presun vysávača a aj samotné vysávanie. K jednoduchej manipulácii určite prispieva aj dlhšia sacia hadica, hadica na vyprázdňovanie a príslušenstvo.

Pozor na maximálnu hĺbku sania

Azda najdôležitejší parameter vysávača je maximálna hĺbka sania. Tu je mimoriadne dôležité vedieť, koľko meria jazierko v najhlbšej časti. Každý vysávač má totiž istú saciu silu, ktorá pribúdajúcou hĺbkou klesá. Ak nadstavec na hubici prekročí maximálnu hĺbku, nebude fungovať správne. Znamená to, že sila sania sa smerom ku dnu zmenšuje. Buďte však opatrní. Výrobcovia a predajne vo väčšine prípadov uvádzajú maximálnu saciu hĺbku, ktorá je však krajnou hodnotou. Ak teda vysávač disponuje maximálnou sacou hĺbkou 2 metre, dobrú prácu bude vykonávať tak približne v hĺbke 1,5 metra.

Odsávanie kalu z jazierka

Dĺžka hadice

Vysávač môže mať až 2 hadice. Jednu, cez ktorú budú nečistoty odsávané, a druhú, cez ktorú budu vypúšťané, resp. odvádzané do pôdy. Pri oboch je vždy lepšie, keď sú dlhšie. Dlhá sacia hadica uľahčuje manipuláciu s vysávačom a vysávač nemusíte neustále premiestňovať z jedného miesta na druhé. Pri odsávaní je dĺžka hadice dôležitá hlavne vtedy, keď sa jazierko nachádza ďaleko od miesta, kam chcete vysatú vodu vypúšťať.

Komorový systém

Komory udávajú, akou rýchlosťou sa bude s vysávačom pracovať. Čím väčší počet komôr, tým rýchlejšie sa uskutoční nasávanie a odsávanie povysávaného materiálu. Rozlišujeme 3 typy vysávačov:

  • Vysávače na menšie jazierka – majú väčšinou len jednu komoru. Vysávanie je zdĺhavé, pretože komora sa saním síce rýchlo naplní, ale voda odteká len prostredníctvom gravitácie. Vysávač začne znovu nasávať až potom, čo voda odtečie.
  • Vysávače s dvojkomorovým systémom – tento systém má výhodu pretože pracuje sústavne, nepretržite – jedna komora nasáva, zatiaľ čo druhá sa odsáva.
  • Tzv. profi vysávače, ktoré majú len jednu komoru, ale sú vybavené aj kalovým čerpadlom, ktoré špinavú vodu odsáva von. Práca je teda nepretržitá a mimoriadne rýchla.

Bohaté príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva jazierkových vysávačov, väčšinou ide o nadstavce rozličnej hrúbky a veľkosti, vrecká na suché vysávanie alebo odfiltrovanie rias a nasávacie trubice. Čím viac nadstavcov, tým lepšia využiteľnosť vysávača aj pri bazénoch či vírivkách. Dôležitou súčasťou príslušenstva je priehľadná nasávacia trubica, cez ktorú možno sledovať, či vysávač naozaj nasáva nečistoty alebo iba čistú vodu.

Čistenie jazierka pomocou jazierkového vysávača

Jazierkové vysávače

Porovnajte, ktorý z uvedených vysávačov je pre vás najvhodnejší a pomôže vám s údržbou vášho jazierka.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 18.01.2020
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?Ako čistiť klávesnicu počítača? Čistiaca hmota, sprej, guma alebo iný prípravok na klávesnice?

Baktérie milujú teplo a tmu. Útroby klávesnice tieto podmienky dokonale spĺňajú. Do veľkej miery k ich množeniu prispievame aj my. Dnes vám prezradíme, ako čistiť PC klávesnice či...

Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?Ako si založiť kvások? Ako sa oň starať a ako ho prikrmovať?

Mnohých začiatočníkov dokážu odradiť prvé neúspechy. Nepodarí sa im založiť prvý kvások alebo sa im na prvýkrát nedarí upiecť dokonalý kváskový chlebík. My vám poradíme, ako na to!

Ako vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dveríAko vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dverí

Mreže sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť stavebné otvory proti vniknutiu. Tento typ účinnej ochrany sa tak ľahšie stane prirodzenou súčasťou fasády objektu.