Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko je potrebné sa starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je zakúpenie jazierkového vysávača. Vysaje nečistoty z jazierka, tým pádom nie je potrebné meniť vodu, okysličovať ju a uhrádzať vysoké účty vodárom.

Oase Pondovac 5 vysávač pre jazierka a bazény

Výber správneho vysávača je však niekedy celkom veda. Môže to byť problém hlavne pre nových majiteľov jazierok. Na čo sa treba zamerať sa pri kúpe jazierkového vysávača?

Obľúbené jazierkové vysávače

Dobrý výkon a dlhý kábel

Základný výkon alebo spotreba jazierkových vysávačov začína na 1400 W a vyššie. Pre niekoho málo, pre niekoho veľa, no dôležité je si uvedomiť, že jazierkový vysávač nie je nutné používať denne. Používanie závisí od rýchlosti tvorenia hromadenia nečistôt. Vysávače sú vyhotovené tak, aby ich bolo možné zapojiť do klasických zásuviek s 220-240 voltov/50 Hz. Jednoduchú a pohodlnú manipulácie obvykle blokuje dĺžka prívodného kábla. Zvoľte teda radšej vysávač s dĺžkou kábla min. 4 m a budete ho môcť používať bez predlžovacieho kábla.

Čistenie záhradného jazierka

Nižšia hmotnosť = ľahšia manipulácia

Kvalitné vysatie všetkých nečistôt sa pravdepodobne nezaobíde bez prekladania a premiestňovania jazierkového vysávača. Niekedy je to poriadna "makačka", keďže váha vysávača môže byť aj dobrých 13 kg. Pri výbere si teda všimnite, či je vysávač s vyššou hmotnosťou vybavený kolieskami. Posuvné kolieska výrazne uľahčujú presun vysávača a aj samotné vysávanie. K jednoduchej manipulácii určite prispieva aj dlhšia sacia hadica, hadica na vyprázdňovanie a príslušenstvo.

Pozor na maximálnu hĺbku sania

Azda najdôležitejší parameter vysávača je maximálna hĺbka sania. Tu je mimoriadne dôležité vedieť, koľko meria jazierko v najhlbšej časti. Každý vysávač má totiž istú saciu silu, ktorá pribúdajúcou hĺbkou klesá. Ak nadstavec na hubici prekročí maximálnu hĺbku, nebude fungovať správne. Znamená to, že sila sania sa smerom ku dnu zmenšuje. Buďte však opatrní. Výrobcovia a predajne vo väčšine prípadov uvádzajú maximálnu saciu hĺbku, ktorá je však krajnou hodnotou. Ak teda vysávač disponuje maximálnou sacou hĺbkou 2 metre, dobrú prácu bude vykonávať tak približne v hĺbke 1,5 metra.

Odsávanie kalu z jazierka

Dĺžka hadice

Vysávač môže mať až 2 hadice. Jednu, cez ktorú budú nečistoty odsávané, a druhú, cez ktorú budu vypúšťané, resp. odvádzané do pôdy. Pri oboch je vždy lepšie, keď sú dlhšie. Dlhá sacia hadica uľahčuje manipuláciu s vysávačom a vysávač nemusíte neustále premiestňovať z jedného miesta na druhé. Pri odsávaní je dĺžka hadice dôležitá hlavne vtedy, keď sa jazierko nachádza ďaleko od miesta, kam chcete vysatú vodu vypúšťať.

Komorový systém

Komory udávajú, akou rýchlosťou sa bude s vysávačom pracovať. Čím väčší počet komôr, tým rýchlejšie sa uskutoční nasávanie a odsávanie povysávaného materiálu. Rozlišujeme 3 typy vysávačov:

  • Vysávače na menšie jazierka – majú väčšinou len jednu komoru. Vysávanie je zdĺhavé, pretože komora sa saním síce rýchlo naplní, ale voda odteká len prostredníctvom gravitácie. Vysávač začne znovu nasávať až potom, čo voda odtečie.
  • Vysávače s dvojkomorovým systémom – tento systém má výhodu pretože pracuje sústavne, nepretržite – jedna komora nasáva, zatiaľ čo druhá sa odsáva.
  • Tzv. profi vysávače, ktoré majú len jednu komoru, ale sú vybavené aj kalovým čerpadlom, ktoré špinavú vodu odsáva von. Práca je teda nepretržitá a mimoriadne rýchla.

Bohaté príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva jazierkových vysávačov, väčšinou ide o nadstavce rozličnej hrúbky a veľkosti, vrecká na suché vysávanie alebo odfiltrovanie rias a nasávacie trubice. Čím viac nadstavcov, tým lepšia využiteľnosť vysávača aj pri bazénoch či vírivkách. Dôležitou súčasťou príslušenstva je priehľadná nasávacia trubica, cez ktorú možno sledovať, či vysávač naozaj nasáva nečistoty alebo iba čistú vodu.

Čistenie jazierka pomocou jazierkového vysávača

Jazierkové vysávače

Porovnajte, ktorý z uvedených vysávačov je pre vás najvhodnejší a pomôže vám s údržbou vášho jazierka.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 18.01.2020
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?

Vtáky sa živia hmyzom, hlodavcami aj bezstavovcami, inými slovami, živia sa tým, čo zvykneme označovať za škodcov. Niektoré druhy vašu záhradu vyčistia aj od zdochlín alebo hnijúceho...

Ako sušiť zeleninu (mrkvu, petržlen, paradajky) a petržlenovú vňať v rúre, sušičke, na slnkuAko sušiť zeleninu (mrkvu, petržlen, paradajky) a petržlenovú vňať v rúre, sušičke, na slnku

Koreňovú zeleninu, ale aj paradajky môžete v lete usušiť a tešiť sa z tejto vitamínovej bomby po celý rok. Prezradíme vám, ako ich usušiť v sušičke, rúre alebo na slnku.

Návod, ako urobiť kvalitné pieskovisko pre deti, čo dať pod pieskovisko a aký piesok použiťNávod, ako urobiť kvalitné pieskovisko pre deti, čo dať pod pieskovisko a aký piesok použiť

Detstvo bez stavby hradov alebo pečenia pieskových koláčikov snáď ani nie je detstvom. Prevedieme vás výberom vhodného miesta, materiálu i praktických vychytávok.