Taniere do mikrovlnky, na cestoviny, na pizzu – ako vybrať jedálenskú súpravu? Obľúbený je porcelán

Jedálenská súprava je dôležitou súčasťou stolovania. Dokáže vytvoriť atmosféru večera, dotvára servírované jedlo a pridáva štýl celkovému stolovaniu.

Ako vybrať jedálenskú/obedovú súpravu

Sada tanierov vám ostane na niekoľko rokov, preto je pred kúpou dôležité pozrieť si rozdiel medzi jednotlivými materiálmi, či sa vám viac hodia porcelánové alebo kameninové taniere, či preferujete výrazný dizajn alebo bielu eleganciu, či vôbec potrebujete obedovú súpravu namiesto individuálnych tanierov.

Nádherné jedálenské súpravy, ale aj samostatné taniere nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Ako vybrať sadu tanierov

Výber tanierov neberte na ľahkú váhu. Ide predsa o predmety, ktoré vás budú sprevádzať každodenným stolovaním pravdepodobne niekoľko rokov. Pri kúpe tanierov sa nezameriavajte len na dizajn; ten je podstatný, no treba zvážiť aj ďalšie faktory. Skúste si preto spočiatku odpovedať na nasledovné otázky:

 • Potrebujete taniere na každodenné stolovanie alebo na slávnostné príležitosti?
 • Koľko tanierov potrebujete?
 • Preferujete kúpu súpravy alebo tanierov jednotlivo?
 • Koľko chcete do súpravy investovať?

Taniere vs. jedálenská súprava

V prvom rade si ujasnite, či chcete zakúpiť individuálne taniere alebo jedálenskú súpravu. Individuálne taniere sú výhodné vtedy, ak bývate sami, zariaďujete svoju prvú domácnosť a zháňate len niekoľko základných tanierov na začiatok. Výhodné sú aj vtedy, ak chcete dokúpiť niekoľko tanierov na každodenné používanie. Individuálne taniere sú dobrou voľbou pre tých, ktorí nemajú radi ladiace súpravy, ale chcú si namiešať vlastný výber. To platí aj v prípade, ak si potrebujete vyskladať vlastnú sadu. Sady bývajú v baleniach s 5, 6 či 8 taniermi z každého druhu, pričom nie každému musí toto číslo vyhovovať.

Oproti individuálnym tanierom sú jedálenské súpravy cenovo výhodnejšie. Získate tak kompletnú súpravu rôznych druhov tanierov – nielen polievkový, plytký a dezertný tanier, ale často je pri nich aj menšia mištička, šálka či hrnček. Sady môžu obsahovať aj ďalšie riady na servírovanie, veľkú servírovaciu misu, omáčník, misu na polievku a ďalšie kúsky. Je len na vás, aký druh sady si vyberiete. Jedálenské súpravy sú vhodné ako na každodenné používanie, tak aj na slávnostné príležitosti – stačí si vybrať patričný dizajn a set tanierov.

Každodenné používanie vs. slávnostné príležitosti

Pri kúpe tanierov rozlišujeme, na akú príležitosť ich budeme používať. Ide o 2 hlavné kategórie: taniere na každodenné používanie a taniere na slávnostné príležitosti. Súpravy na každodenné použitie sú v zásade menšie – jednak druhmi riadov, väčšinou obsahujú len plytký a dezertný tanier a tanier na polievku, ale i množstvom. Často sú to sady pre 4, 5 či 6 ľudí, ale nájdu sa aj súpravy pre dvoch. Taniere na každodenné použitie sa líšia aj vzhľadom – sú jednoduchšie, často jednofarebné alebo biele, majú menší, najčastejšie okrúhly tvar a nemajú zlaté či kovové prvky, vďaka čomu sú vhodné do mikrovlnky.

Ružová porcelánová jedálenská súprava

Taniere na špeciálne príležitosti sú na pohľad zdobenejšie, elegantnejšie či luxusnejšie. Neraz sú aj väčšie a niektoré sady majú neobvyklý tvar. Jedálenské súpravy na slávnostné príležitosti počítajú s väčším počtom stolujúcich. Začínajú preto od 8 ks, no zakúpiť môžete aj 12 a viac ks. V týchto súpravách býva viac druhov riadov, sú doplnené o mištičky, šálky či servírovacie misky a taniere. Používajú sa na slávnostné príležitosti, preto sú prepracovanejšie a viac zdobené, môžu mať pozlátené okraje, ktoré sú nevhodné do mikrovlnky, alebo ručne maľované dizajny, ktoré sa zas nemusia hodiť do umývačky.

Okrem týchto dvoch rozdelení nájdete aj taniere na konkrétne príležitosti a konkrétne sviatky. Veľmi obľúbené sú sety a taniere s vianočnými motívmi, ktoré potešia pri štedrovečernom stole. Na trhu sú rôzne dizajny – od decentných, minimalistických vzorov až po taniere s veľkými vianočnými motívmi, ktoré potešia hlavne deti. Na veľkú noc sa zase objavujú súpravy s kraslicami, zajačikmi či narcismi a jarnými kvetmi. Pri súpravách s motívmi nesmieme zabúdať ani na tie pre deti. Ide o taniere na každodenné používanie s rôznymi kreslenými obrázkami, ktoré sú väčšinou plastové alebo z iných odolných materiálov.

Počet tanierov

Pri kúpe súprav i individuálnych tanierov vám určite napadne otázka: Koľko tanierov vlastne potrebujem? Množstvo tanierov závisí predovšetkým od počtu členov v domácnosti, no nielen od toho. Ak kupujete taniere na denné používanie, zakúpte toľko tanierov, koľko členov domácnosti máte, pričom vhodné je počítať s 1 – 2 taniermi navyše, ktoré môžete použiť pri varení, na odloženie jedla do chladničky alebo ďalšie bežné použitie v kuchyni. Ak hľadáte súpravu na slávnostné príležitosti, započítajte nielen členov domácnosti, ale i hostí. Veľmi vítané sú súpravy s 12 ks tanierov, avšak všetko závisí len a len od toho, akú veľkú máte domácnosť, koľko hostí k vám bežne zavíta aj ako často.

Materiál

 • Keramika – Tento materiál je snáď najpoužívanejším materiálom na výrobu tanierov a jedálenských súprav, vďaka čomu si budete mať z čoho vyberať. Keramika vydrží roky, možno z nej vyrobiť rôzne dizajny, ktoré vyzerajú esteticky a dá sa použiť ako na denné stolovanie, tak aj na slávnostné príležitosti.
 • Kamenina – Kamenina je materiál vyrábaný z hliny, ktorý sa často zaraďuje ku keramike. Vzhľadovo sa však líši, má unikátnu štruktúru a pôsobí rustikálne a vintage. Kameninové taniere sa dajú používať denne aj na špeciálne príležitosti. Ide o odolný materiál, ktorý nájdete v rôznych farebných prevedeniach a motívoch.
 • Porcelán – Porcelán sa často používa na slávnostné stolovanie. Je známy jemným vzhľadom, takmer priesvitným výzorom a môže byť bohato zdobený rôznymi detailmi. Ide o trvácny materiál, ktorý možno ohrievať v mikrovlnke a umývať v umývačke riadu. Mnohé porcelánové súpravy sú pozlátené, postriebrené alebo ručne maľované a tie by sa mali umývať ručne.
 • Sklo – Je to populárny materiál, ktorý predstavuje medzník medzi taniermi na každý deň a tými na slávnostné príležitosti. Sklo vyzerá moderne, možno si vybrať medzi čírym a farbeným sklom. Taniere sú odolné a možno ich aj používať v mikrovlnke, aj umývať v umývačke riadu.
 • Tvrdené sklo – Tvrdené sklo sa vyrába pri extrémne vysokých teplotách a ide o vysoko odolný materiál, ktorý sa tak ľahko nerozbije. Je cenovo veľmi dostupný a tieto taniere sa môžu ohrievať v mikrovlnke aj umývať v umývačke. Na pohľad ide o skôr praktické než elegantné taniere. Je vhodný na každodenné použitie, nie na slávnostné stolovanie.
 • Melamín – Tento materiál síce znie menej známo, no mnohí ho používajú bez toho, aby o tom vôbec tušili. Ide o druh plastu, organickú chemickú zlúčeninu, z ktorej sa vyrábajú cestovné riady, detské riady a pri studených pokrmoch. Väčšinou ide o farebné a veselé dizajny riadov, o ktorých si zvyčajne myslíme, že sú z plastu. Melamín sa používa skôr ako riad pre deti, pričom nie je vhodný do mikrovlnky, no možno ho umývať v umývačke.
 • Drevo – Aj drevo môže byť zaujímavým materiálom na výrobu tanierov. Drevo ako materiál je súčasťou nášho regiónu a servírovanie tradičných slovenských jedál na drevenom tanieri k sebe jednoducho patrí. Tento materiál je menej trvácny ako keramika či porcelán, je citlivý na vlhkosť, preto nie je vhodné umývať ho v umývačke riadu. Drevené taniere sú určené skôr na príležitostné používanie.
 • Bambus – Zaujímavým prírodným materiálom je bambus, ktorý dodá stolovaniu nádych exotiky. Bambus je ekologický materiál, ktorý rozhodne vydrží dlhšie než len jedno použitie. Je však citlivý na vlhkosť – umývať sa môže len ručne, nie v umývačke riadu, kde by nasiakol a úplne sa znehodnotil. Bambus je vhodný skôr na letné stolovanie v prírode, nie na každodenné používanie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie taniere

Rozmery

Ani rozmery tanierov nie sú zanedbateľným faktorom. Veľké taniere pripomínajú riad v reštauráciách, sú vhodné na slávnostné servírovanie, ľahko sa na nich servíruje jedlo a pôsobia luxusnejšie. No budete mať na novú súpravu dostatok miesta alebo budú taniere vytŕčať z polootvorených dvierok? Štandardná veľkosť plytkého taniera býva 26 – 27 cm, dezertného taniera 20 – 23 cm a polievkového taniera 21 – 23 cm. Keď príde na rad používanie, taniere s väčšími rozmermi nemusia byť také praktické. Jedálenskú súpravu musíte niekde uskladniť. Myslite na veľkosť svojich skriniek a poličiek. Problém môže byť aj pri odkladaní tanierov v odkvapkávači na riad alebo v umývačke. Pri tanieroch s väčším priemerom sa môže stať, že ich v umývačke skrátka neumyjete – zo stojana budú odstávať, čím neumožnia vrtuli voľný pohyb.

Tvar tanierov

 • Okrúhle – Predstavujú rokmi overenú klasiku. Sú veľmi dobre skladné, vhodné na väčšinu odkvapkávačov aj do umývačky riadu. Pozornosť je upriamená na servírované jedlo v strede. Je možné nájsť ich v rôznych dizajnoch aj materiáloch.
 • Hranaté – Evokujú moderný vzhľad. Ľahko sa s nimi manipuluje a dajú sa jednoducho uskladniť. Problémom však je, že okraje a hrany sa môžu jednoducho otĺcť a štiepiť.
 • Oválne – Tieto taniere nie sú určené na každodenné používanie, ale na servírovanie špecifických druhov jedál. Ide najmä o jedlá s prílohou, napr. s hranolčekmi, rizotom, šalátmi alebo na servírovanie burgerov, rýb a pod.
 • Trojuholníkové – Majú priniesť pocit moderna a minimalizmu. Dajú sa využiť na rôzne pokrmy, rovnako ako okrúhle taniere. Ich hrany sú väčšinou výrazne oblé. Môžu byť náročnejšie na skladovanie.

Dizajn

Dizajn tanierov by mal závisieť od účelu, na ktorý ich potrebujete, zariadenia vašej jedálne či kuchyne a predovšetkým od vášho vkusu. Taniere na každodenné používanie bývajú strohejšie, menej ozdobené, slávnostné taniere zase luxusnejšie so zaujímavým motívom. Vybrať si môžete z:

 • tanierov bez akéhokoľvek vzoru a farbenia, napr. biely porcelán, číre sklo, nemaľovaná kamenina,
 • farbených tanierov, teda celý tanier je "namaľovaný" jednou či viacerými farbami,
 • tanierov s maľovaným lemom, pozdĺž okraja taniera sa môže opakovať vzor, motív či rôzne prvky,
 • tanierov s motívom, väčšinou kvetinové, prírodné či geometrické motívy,
 • ručne maľovaných motívov, často ide o folklórne motívy,
 • aj tanierov so vzorom, napr. kvetinovým, vianočným, poľovníckym a pod.

Modré keramické taniere

Pri výbere dizajnu si vždy overte, akým spôsobom sa dajú umývať a udržiavať – obľúbené pozlátenie a kovové prvky totiž nie sú vhodné do mikrovlnnej rúry a ručne maľované taniere zase nebudú vhodné do umývačky riadu.

Držte sa aj štýlu, v akom je váš dom zariadený. Pre domov vo vidieckom štýle sú vhodné kvetinové a vintage súpravy, pre prímorský štýl sú charakteristické čisté línie a biela, modrá či červená farba. Domovu v industriálnom štýle doprajte jedálenskú súpravu s metalickými prvkami, pre milovníkov škandinávskeho štýlu sa hodia praktické taniere so zemitými tónmi a v šik domácnosti zase vyniknú púdrové a pastelové farby.

Cena

Každého určite zaujíma aj to, na koľko ho nová jedálenská súprava vyjde. Pravdou je, že ceny sú veľmi individuálne. Ak sa pozrieme na ceny individuálnych tanierov, tie najmenšie, najjednoduchšie a najstrohejšie nájdete už od 0,50 eur, no cena jedného klasického taniera sa bežne pohybuje medzi 5 – 15 eur. Ceny jedálenských súprav zase závisia od počtu kusov, materiálu aj náročnosti vzorov. Obyčajnú 18-dielnu súpravu (6 tanierov z každého druhu) nájdete už od 30 eur. Ak však hľadáte zaujímavý a vkusný dizajn, určite si priplatíte a súprava vás vyjde na 60 aj viac eur.

Často kladené otázky a odpovede

 • Aký materiál je najvhodnejší pre každodenné použitie? Na každodenné použitie sú výborné melamínové taniere, ktoré vyzerajú elegantne, no nie sú také drahé ako porcelán. Obľúbené sú aj taniere z tvrdeného skla, ktoré sú pomerne lacné, no odráža sa to aj na ich vzhľade.
 • Aký dizajn je vhodný na každodenné používanie? Na každodenné používanie sú vhodné taniere s jednoduchou farebnosťou, najlepšie jednofarebné, prípadne s jemným vzorom.
 • Aký materiál je najlepší pre slávnostné použitie? Najelegantnejšie a najformálnejšie pôsobí porcelán – hodí sa na sviatky, Vianoce a dôležité príležitosti. Lacnejšou alternatívou je keramika, ktorá tiež môže pôsobiť elegantne a slávnostne.
 • Je potrebné zakúpiť si súpravu na denné a súpravu na slávnostné použitie? To závisí len a len od vás. Z ekologického hľadiska je lepšie vystačiť si s jednou súpravou, ktorú budete môcť použiť denne aj na slávnostné príležitosti – vhodný je melamín a keramika. Aj však hostíte oslavy a mávate formálne večere, rozhodne siahnite aj po slávnostnej sade tanierov.
 • Ktorý materiál je najjednoduchší na starostlivosť a údržbu? Najjednoduchšie sa používa a čistí melamín a tvrdené sklo. Sklo je vhodné do mikrovlnky, obe sa dajú umývať v umývačke riadu. Sú vysoko odolné a nie sú náchylné na škvrny, zafarbenie či poškodenie silnejším čistiacim prostriedkom.
 • Sú porcelánové jedálenské súpravy ľahko udržiavané? Porcelán je o čosi náročnejší na údržbu. Pri čistení používajte mäkkú špongiu, nikdy nie drsnú stranu alebo kefku – materiál by sa poškriabal. Taktiež používajte jemný saponát, dávajte si pozor na zmeny teplôt (vriace jedlo na studenom tanieri) a pri skladovaní buďte opatrní, aby sa taniere neobili.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie taniere

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 27.09.2021
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Predaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povoleniePredaj hydiny, mäsa, medu, ovocia a zeleniny, vajec z dvora – podmienky, zákon, povolenie

Aj keď sa tento typ podnikania môže zdať jednoduchý, nie je to úplne tak. Predaj z dvora podlieha mnohým zákonom a keď s ním začínate, musíte vybaviť viacero vecí.

Návod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazomNávod, ako zazimovať kvetináče – ako ochrániť záhradné i balkónové rastliny pred mrazom

Ako správne zazimovať kvetináče z exteriéru, kedy je ten ideálny čas a čo všetko na tento proces môžete použiť? Všetky potrebné informácie a rady nájdete v článku.

Ako vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknáchAko vyčistiť vertikálne látkové a horizontálne hliníkové a drevené žalúzie na oknách

Na žalúziach sa postupom času začne usádzať prach, ktorého je potrebné sa zbaviť, ale ako? Poradíme vám, ako čo najjednoduchšie vyčistiť jednotlivé typy žalúzii.