Domáci jukebox ako štýlový bytový doplnok – cena, skúsenosti. Oplatí sa prenájom?

Počas našej histórie sme si prešli viacerými fázami hudobných zariadení. Kedysi si ľudia asi ani nevedeli predstaviť, že by si hudbu mohli preniesť alebo zobrať so sebou. V začiatkoch to boli práve najstaršie modely gramofónov a rádií, potom jukeboxy, walkmany, MP3 prehrávače a momentálne nám na to všetko slúžia už len smartfóny. K hudbe sa už dostaneme vďaka internetu a stránkam zadarmo. No pri jukeboxe to také jednoduché nebolo a pesnička sa vám prehrala na vyžiadanie.

Ako vybrať jukebox?

Ich najväčšia éra bola v 20. storočí, hlavne prvá polovica, kedy boli jukeboxy hlavným trendom a ľudia tým doslova žili. Takýmto trendom to bolo najmä v Spojených štátoch Amerických. Hudba bola počas storočí a hlavne v tejto dobe doslova životným štýlom, tvorili sa vďaka tomu sociálne skupiny. Ani vysielania v rádiách nedovolili divákom počúvať ľubovoľnú hudbu a ak si chcel niekto spraviť doma párty, tak veľmi nemal na výber. Hlavne na takýchto spoločenských udalostiach boli jukeboxy naozaj obľúbené. V dnešnom článku vám povieme na začiatok niečo viac o histórii a celkovo fungovaní jukeboxov, ako do nich investovať a ako vybrať ten správny model.

Veľký výber jukeboxov na CD nájdete v ✅ e-shope electronic-star.sk.

Základné informácie

Jukebox nie je len taká nejaká vecička na prehrávanie hudby, tento prístroj má aj svoju históriu. Najprv si povedzme nejaké základné informácie. Jukebox patrí k čiastočne automatizovaným hudobným hracím nástrojom, ktorý zvyčajne za mince zahrá ľubovoľnú pieseň. Klasický model má tlačidlá s číslicami a písmenami, ktorých kombináciou si vyberiete konkrétny hudobný záznam. Niektoré zas používajú na prehrávanie hudby CD. Takéto zariadenia sú dostatočne kompaktné, takže ich môžete mať aj doma, dokonca sa zmestia do klasickej police, no zároveň dokážu poňať až 400 CD, takže si viete hudbu jednoducho vyberať.

História jukeboxov

Jednými z predchodcov jukeboxov boli hracie automaty na mince alebo klavíry, ktoré ste dokázali nájsť v nejednom bare. Tieto zariadenia používali na hranie papierové kotúče, kovové disky alebo kovové valce. V 90. rokoch 19. storočia sa pripojili k týmto zariadeniam stroje, ktoré už dokázali pretáčať nahrávky s pesničkami. V roku 1890 Glass a Arnold vymysleli niklový fonograf v slote, ktorý bol vybavený patentovaným zariadením nesúcim názov Coin Acturated Attachment. Hudba sa dala počúvať pomocou jednej zo štyroch trubíc. Prvé modely fungovali systémom, že sa na základe mince spustí hudba, poslucháč otočí kľukou a tá navinula pružinový motor a umiestnila stylus do počiatočnej drážky.

Dizajnéri často vybavovali modely počúvacími trubicami a usporiadali viacero z týchto strojov do fonografických salónov. Niektoré stroje dokonca obsahovali karusely a iné mechanizmy na prehrávanie viacerých pesničiek. Väčšina zariadení bola schopná zahrať len jednu pesničku, automatizácia vyplývala z možnosti vybrať si určitý úsek pesničky. Neskoršie modely jukeboxov obsahovali selektofón s 10 gramofónmi namontovanými vertikálne. Ak ste si chceli pustiť pieseň na takomto jukeboxe, tak ste mali na výber už z 10 možností. Časom sa potom zavádzali vyššie stupne automatizácie. So zlepšujúcim sa vývojom elektrického nahrávania a rozširovaním, sa zvýšil dopyt po jukeboxoch prevádzkovaných pomocou mincí.

Názov zariadenia „jukebox“ sa začal používať v Spojených štátoch Amerických začiatkom roku 1940 a bol odvodený od výrazu „juke joint“, odvodeného od „juke“ alebo „joog“, čo znamená nepokojný, hlučný alebo skazený. Popularita pesničiek sa nerátala zhliadnutiami na internete ako teraz, no vtedy majitelia informovali o tom, koľkokrát bola daná pieseň pustená na ich jukeboxe. Na základe toho sa potom zostavoval rebríček najpopulárnejších pesničiek, zatiaľ čo menej populárne skladby sa v jukeboxoch nahradzovali tými obľúbenejšími.

Ako postupovať pri kúpe jukeboxu

Ak už ste sa teda rozhodli, že idete do jukeboxu investovať, je pred vami ešte dlhé rozhodovanie. Pri kúpe takéhoto zariadenia by ste mali poriadne popremýšľať nad tým, akú chcete konkrétnu značku, koľko do neho chcete investovať, ale napríklad aj to, či si ho chcete kúpiť v kamennej predajni alebo vám stačí aj nákup cez e-shop. Je viacero faktorov, ktoré by ste mali pred nákupom zvážiť, no my vám povieme niečo bližšie o najdôležitejších 6 faktoroch.

Výber piesne na jukeboxe

1. Značka

Na trhu je nespočetné množstvo značiek jukeboxov, či už sú to tie pravé, retro modely alebo novo vyrobené kúsky. Medzi tie najznámejšie značky v tejto časti trhu patria Seeburg, Wulitzer, Rock-ola alebo Ami. Za zmienku stojí aj značka Auna. Každá z týchto značiek má svoje špecifické znaky, plusy aj mínusy. Pred nákupom je preto dobré si pozrieť recenzie od nakupujúcich, aby ste zistili možné nedostatky alebo plusy, ktoré by vás práve mohli presvedčiť pre danú značku. Každému sedí niečo iné a čo môže byť pre jedného pozitívom, môže byť pre druhého negatívom. Naštudujte si o tom čo najviac a ak budete nakupovať v kamennej predajni, tak sa nezabudnite na všetko spýtať.

2. Stav

V akom stave má byť vami vybraný jukebox? Máte na výber z dvoch možností – úplne nový, kde budete musieť, samozrejme, siahnuť hlbšie do vrecka. Potom sú tu jukeboxy z druhej ruky, z rôznych bazárov, prípadne od známych. No a potom sú tu cenné retro kúsky, ktoré sa už berú hlavne ako investícia no budúcnosti, keďže každým rokom naberajú na hodnote.

Skvelou voľbou sú aj jukeboxy, ktoré boli z vnútra obnovené, no svoj retro dizajn si zachovali. Sú cenovo prijateľnejšie, no stále budú pôsobiť, že si toho prežili už veľa. Jednou možnosťou je tiež to, aby ste si kúpili repliku jukeboxu, no toto pre skutočných milovníkov určite nie je.

3. Cena

Čo sa týka jukeboxov ako skupiny produktov, tak tu sa odvíja cena od značky, podobne ako to je napríklad pri autách. Čím má značka dlhšiu históriu a tradíciu, tak tým vyššie sa ceny môžu vyšplhať. Neplatí tu to, že by sa od ceny odvíjala kvalita. Čo sa týka cenového rozpätia, tak si viete nájsť modely, ktoré stoja pár desiatok eur. No sú aj také, ktorých cena má o pár núl viac a vyšplhať sa môže až na 20- až 30-tisíc eur.

Ak ste viazaní na rozpočet, tak je dobré rozhodovať sa podľa toho, no ak nemáte s peniazmi problém, tak sa poobzerajte po značkách a modeloch, ktoré sa vám páčia a vyhovujú vám najviac.

4. Záruka

Jeden z najdôležitejších faktorov, podľa ktorého by ste sa mali pri nákupe jukeboxu rozhodovať. Veď predsa len, čo by ste robili, ak by ste si ho pár krát pustili a prestal by vám fungovať? V tomto je nevýhoda, ak si kupujete jukebox z druhej ruky. Vtedy neviete presné informácie o jeho technickom stave a pravdepodobne už nemáte ani záruku a možnosť reklamácie. Ak nakupujete jukebox priamo od firmy, máte záruku dôveryhodnosti a možnosť na výmenu kusu, prípadne opravu toho, ktorý ste si kúpili.

5. Zvuk

Rôzne modely majú rôzny počet reproduktorov a podľa toho sa líši aj zvuk jednotlivých modelov jukeboxov. Analógové a elektrické jukeboxy produkujú rôzne zvuky. Rozdiel je aj v tom, ak je jukebox nový alebo je to retro kúsok. Pri nových modeloch je zvuk čistejší a často hlasnejší. Podľa toho, aký štýl hudby a jej kvalitu preferujete, podľa toho si daný model vyberiete. Zároveň si môžete vyberať hlasitosť a kvalitu zvuku aj podľa toho, kde bude tento jukebox umiestnený, či to bude v malej izbičke alebo vo veľkej spoločenskej miestnosti.

Retro jukebox na platne

6. Dizajn

Sú dva typy ľudí: tí, ktorí sa dávajú záležať na dizajne každej jednej veci, ktorú si kupujú, a tí, ktorí sa skôr pozerajú na technické záležitosti a praktickosť daného dizajnu. Podľa toho, do ktorej skupiny patríte by ste si mali vybrať z ponuky jukeboxov. Ideálnou kombináciou je, aby jukebox svojím dizajnom zapadal do dizajnu celej miestnosti, bol praktický a aj zvuk bol dostatočný.

Prečo sa oplatí investovať do vintage kúskov

Držať si peniaze na účte a len ich tam nosiť v tejto dobe sa v súčasnosti už veľmi nenosí. Momentálne sa viac oplatí peniaze neustále zhodnocovať a investovať do najrôznejších foriem majetku. Pre milovníkov histórie, vintage kúskov a zároveň funkčných vecí je ideálne investovať práve do takýchto produktov, medzi ktoré patrí aj jukebox. Najobľúbenejšie kúsky, do ktorých ľudia najčastejšie investujú, sú momentálne jukeboxy zo zlatej éry štyridsiatych a päťdesiatych rokov 20. storočia. Všetky tieto modely sa predávajú približne za 3 000 libier, no tieto sumy sa môžu vyšplhať až na päťciferné čísla.

Tieto zariadenia sa z klubov vytratili v osemdesiatych rokoch rýchlosťou blesku? Na trh prišli moderné CD-čká a tie ich plne nahradili. Zároveň už ľudia nemuseli nikam hádzať mince, aby si mohli vypočuť svoju obľúbenú pesničku. Aj kvôli tomu sa už potom toľko nevyrábali a preto sú najstaršie modely jukeboxov také vzácne.

Ak by ste chceli jukebox len vyskúšať, existuje aj možnosť prenájmu. Takúto možnosť ponúka viacero firiem, ktoré vám jukebox donesú a zapoja, za prenájom sa neplatí nič, len sa delí zisk z tržby. Ide teda o vhodnú voľbu, pokiaľ máte nejaký podnik či bar.

Top 3 jukeboxy

Už viete základné informácie o jukeboxoch, poznáte najlepšie značky a tiež aj nejakú tú históriu týchto zariadení. Teraz je čas prejsť na nákup konkrétnych produktov. Máme pre vás 3 tipy na jukeboxy, ktoré si viete kúpiť cez internet za rozumné ceny.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 09.11.2020
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy na originálne vianočné darčeky pre deti a dospelých + nápady, kam ich schovaťTipy na originálne vianočné darčeky pre deti a dospelých + nápady, kam ich schovať

Niektorí ľudia považujú nákup vianočných darčekov za tú menej príjemnú súčasť Vianoc. To platí hlavne pre tých, ktorí majú večný problém vybrať niečo, čo by druhá osoba ocenila....

Cyber Monday 2019 Slovensko: veľké výpredaje už 2.12.!Cyber Monday 2019 Slovensko: veľké výpredaje už 2.12.!

Black Friday 2019 Slovensko – najväčší nákupný festival!Black Friday 2019 Slovensko – najväčší nákupný festival!

Black Friday 2019 je nákupný sviatok, ktorého sa už nevieme dočkať. Tisíce kusov domácich spotrebičov, nábytku, bytových doplnkov, textilu a vianočných darčekov čakajú len na vás! Kedy...