Ako vybrať kulmu? Najlepšie kulmy na vlasy ponúka Remington, Rowenta a BaByliss

Kulma na vlasy patrí do základnej výbavy každej dámy, ktorá túži po krásnych kučerách. Jej výberu je potrebné venovať dostatok pozornosti. Typ kulmy, priemer hlavice či jej materiál – to všetko vo veľkej miere ovplyvní výsledné vlnky. Kulma, ktorá je vhodná pre krátke a jemné vlasy, nebude mať rovnako dobré výsledky pri dlhých a hustých vlasoch.

Ako vybrať kulmu?

Všetko o tom, ako si kulmu vybrať i ako ju správne použiť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené kulmy na vlasy

Ako si vybrať vhodnú kulmu?

Ak ste do vyhľadávača zadali výraz „kulma na vlasy“, určite vám vybehlo široké množstvo ponúk najrôznejších modelov, tvarov a typov kuliem. V záplave všetkých produktov môže byť ťažké vybrať si tú správnu kulmu, najmä ak s týmto prístrojom nemáte veľa skúsenosti. Starostlivo si vybrať sa naozaj oplatí; len tak sa uistíte, že daná kulma sa hodí vášmu typu vlasov, že si s ňou pri svojich zručnostiach poradíte a že nebudete kúpu ľutovať.

Typ kulmy

Tento parameter je potrebné zvážiť preto, že nie každý typ kulmy sa hodí pre všetky druhy vlasov, niektoré je náročnejšie používať ako ostatné a vlnky, ktoré vytvoria, nemusia vždy vyzerať prirodzene.

 • Tyčová kulma bez úchytu – Klasická tyčová kulma má tvar obyčajného valca s rovnakým priemerom pozdĺž celej tyče. Tento tvar však vytvára menej prirodzené vlny a končeky vlasov sa môžu ľahko spáliť. Neobsahuje žiadnu svorku na prichytenie vlasov, preto je potrebné natočené vlasy na tyči celý čas pridŕžať prstami. Z toho dôvodu sa odporúča nosiť teplovzdornú rukavicu, ktorá je väčšinou súčasťou balenia.
 • Tyčová kulma s kliešťovým úchytom – Tento typ predstavuje kulmu, ako ju všetci poznáme – tyč má pozdĺž celého obvodu rovnaký priemer a pri natáčaní vlasov sa vlasy uchytia kovovou svorkou, vďaka ktorej ich nemusíte počas ohrevu držať. Kvôli kliešťovému úchytu hrozí menšia šanca popálenia.
 • Kónická kulma – Vyznačuje sa svojím kónickým tvarom, teda koreň tyče má širší priemer ako jej špička. Tento tvar umožňuje vytvoriť prirodzený tvar vlniek – v hornej časti budú vlny väčšie, objemnejšie, a smerom ku končekom zas menšie. Tento druh kulmy nemá úchyt, preto si kulmovanie vyžaduje teplovzdornú rukavicu a nácvik.
 • Automatická (samonavíjacia) kulma – Tento prístroj sa hodí všetkým tým, ktorí nemajú v kulmovaní veľkú prax a ani mu nechcú venovať príliš veľa času. Kulma totiž prameň vlasov navinie za vás. Už stačí len chvíľu podržať a kučierka je na svete. Takto sa postupne postupuje aj so zvyškom vlasov a výsledkom sú skutočne profesionálne vlny bez námahy.
 • Trojkulma – Trojkulma je odlišná v tom, že vlnky vytvára za pomoci 3 valčekov, čím však dosiahnete iný výsledok, ako pri bežnej kulme. Trojkulma vytvára z väčšieho množstva vlasov naraz a ich vzhľad pripomína retro účesy z 30. rokov, tzv. fingerwaves. Preto pozor, pri krátkych vlasoch môže vytvoriť dojem parochne francúzskej šľachty.

Povrchový materiál

Kulmy na vlasy sa vyrábajú z viacerých materiálov, pričom práve povrch tyče vo veľkej miere ovplyvní, či budú vlasy po kulmovaní krepovité alebo lesklé a jemné, či ich natočí šetrne alebo sa končeky spália a za akú dlhú dobu sa materiál pri pravidelnom používaní opotrebuje.

 • Keramika – Často používaný materiál, ktorý je šetrný k vlasom, rýchlo sa nahrieva, pričom teplota sa rozloží rovnomerne po celom povrchu. Je vhodný pre všetky typy vlasov, po kulmovaní zostávajú vlasy lesklé a uhladené, bez statickej elektriny. Hladký keramický povrch však môže spôsobiť, že sa natočené vlasy ľahko zošmyknú, a keramika sa pri častom požívaní môže skôr opotrebovať.
 • Titán – Ľahký a odolný materiál, ktorý sa podobne ako keramika rýchlo zahreje, pričom teplo sa po povrchu rozloží rovnomerne. Vlny, ktoré vytvára, sú skutočne trvácne. Titán sa dokáže zahriať na vysoké teploty, preto je vhodnejším materiálom skôr pre pevné než jemné vlasy, ktoré by mohol namáhať a spáliť. Po úprave sú vlasy taktiež uhladené, nevzniká statická elektrina.

Turmalínová tyčová kulma s úchytom

 • Turmalín – Ide o veľmi šetrný materiál, ktorý je vhodný najmä pre jemné a suché vlasy, keďže vyžaruje záporné ióny, čím dodáva vlasom lesk, predchádza statickej elektrine a pomáha vo vlasoch uzamknúť vlhkosť. Dobré výsledky dosahuje aj pri nižších teplotách, povrch sa rozohrieva rovnomerne a vlasy ostávajú uhladené.
 • Nehrdzavejúca oceľ – Kulmy z nehrdzavejúcej ocele sú skôr lacnejšie alternatívy. Tento materiál nie je vhodný na časté kulmovanie, pretože môže viesť k poškodeniu vlasov. Takáto kulma sa síce rýchlo zahrieva, no vysoké teploty by mohli uškodiť najmä jemnejším vlasom.

Veľkosť a tvar kučier

Vzhľad kučier závisí od priemeru a tvaru hlavice, ale aj od toho, akým smerom pri kulmovaní vlasy natáčate. Menšie vlnky sa hodia majiteľkám kratších a redších vlasov, väčšie vlny zas dlhovlasým dámam s hustou hrivou.

 • Úzke hlavice – Hlavice s priemerom 10 – 19 mm sú považované za úzke. Vytvárajú drobné kučierky pripomínajúce trvalú či retro štýl. Hodia sa hlavne krátkym vlasom a vlasom maximálne po ramená, keďže dlhovlasým ženám by vytváranie takýchto drobných lokní trval skutočne dlho.
 • Stredne veľké hlavice – Za univerzálny priemer hlavice sa považuje 25 mm, čo vytvára primerané vlnky pre všetky typy vlasov, od krátkych po dlhé a od jemných až po hrubšie. Kučery sú voľné, dokážu zväčšiť objem vlasov a vytvoriť prirodzený vzhľad.
 • Široké hlavice – Veľmi obľúbené sú široké, 32 mm hrubé hlavice, ktoré dlhým vlasom dodávajú plážové kučery. Takéto vlny sú hravé, dodávajú množstvo objemu a pre dlhé vlasy sú ideálne. Jestvujú aj širšie kulmy ako 32 mm, a to až 40 mm hlavice, ktoré vytvárajú strapatý účes podobný prirodzeným vlnám.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kulmy

Teplotné stupne

Nie všetky kulmy majú nastaviteľnú teplotu. Ak vám prednastavená teplota vyhovuje, je to v poriadku. Výber teplotných stupňov je dôležitý, ak potrebujete vyššiu alebo nižšiu teplotu než priemer alebo budete kulmu používať spolu s inou osobou. Kulmy bez teplotných stupňov sú väčšinou prednastavené na 160 – 180 °C, čo je primálo pre hrubé vlasy a príliš veľa pre jemné vlasy. Jemné potrebujú teplotu okolo 130 – 150 °C, normálne vlasy okolo 180 °C a silné, hrubé vlasy si vyžadujú teplotu od 200 – 240 °C, inak sa nenahrejú dostatočne, aby udržali svoj tvar.

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť pri práci s horúcou kulmou je taktiež potrebná. Samozrejmosťou by mala byť ochrana rukoväte a špičky hlavice pred zahriatím, aby ste sa pri kulmovaní nepopálili. Ak kulma nemá úchyt, mala by zahŕňať rukavicu proti popáleniu. Výhodou je funkcia proti prehriatiu, ktoré automaticky vypne kulmu po určitom čase, najčastejšie po 60 min. používania. Aby bolo bezpečné aj samotné kulmovanie, kulma by mala obsahovať stojan, háčik či teplovzdornú podložku, kam by bolo možné kulmu počas úpravy vlasov odložiť. Ak si budete kulmu brávať na cesty, vhodné je teplovzdorné ochranné puzdro, do ktorého môžete pri prenose kulmu uložiť.

Kulma na dlhé vlasy

Doplnkové vlastnosti a funkcie

 • Dlhý a otočný kábel – Uľahčí to manipuláciu s kulmou. Dlhší kábel umožní zdvihnúť kulmu aj vyššie nad hlavu, resp. ak máte zásuvku umiestnenú ďalej od zrkadla, uľahčí vám to sledovanie procesu. Otočný kábel je celkom potrebný, keďže pri kulmovaní prenášate kulmu v rôznych uhloch okolo hlavy.
 • Rýchle nahriatie a natočenie – Myslite na to hlavne vtedy, ak chcete na kučerách pracovať rýchlo pred odchodom do školy alebo do práce. Kulma by sa mala nahriať za pár sekúnd a samotný proces tvorby vĺn by ste mali zvládnuť za niekoľko minút.
 • Príslušenstvo na čistenie – Tento prvok sa týka najmä automatických kuliem a trojkuliem, ktorých údržba a čistenie môžu byť náročnejšie. Vtedy je nápomocné, ak balenie obsahuje špeciálne kefky či iné pomôcky pre ľahké čistenie.
 • Nadstavce – Nadstavce sú vítané u klasických kuliem s rovnakým priemerom hlavice po celej dĺžke. Náhradné hlavice slúžia na vytvorenie väčších či menších vĺn a ich striedaním docielite prirodzenejší vzhľad.
 • Ionizácia – Ionizačná funkcia je to, čo posunie vaše kulmovanie na profesionálnu úroveň. Vďaka ionizácii vlasy neodstávajú, ale pôsobia lesklo, uhladene a vyživene. Ionizácia dodáva vzhľad ako od kaderníka.
 • Zmena smeru vĺn – Ak sa bavíme o automatický kulmách, podstatnou funkciou je zmena smeru vĺn, aby sa kučery netočili do rovnakého smeru na oboch stranách tváre, ale napríklad na oboch stranách smerom von.
 • Zamknutie teploty – Či už meníte teplotu posuvným tlačidlom alebo na displeji, pri držaní rukoväte a manipulovaní s ňou sa ľahko stane, že teplotu nevedomky posuniete. Tomu dokáže zabrániť a predchádzať práve funkcia uzamknutia teploty.

Cena

Cena je v tomto prípade veľmi variabilný parameter, pretože sa neodvíja len od kvality či značky, ale závisí najmä od typu kulmy. Klasické a kliešťové kulmy sa štandardne pohybujú v cenovom rozmedzí 20 – 30 eur, pričom tie najlacnejšie modely možno nájsť už od 10 eur. Ďalšie typy kuliem stoja o čosi viac, napríklad kónické priemerne 30 – 40 eur. Najdrahšou kategóriou sú automatické kulmy, ktorých ceny sa pohybujú v trojciferných sumách, v priemere okolo 120 – 160 eur.

Ako kulmu správne používať

Keďže používaním kulmy sa vlasy zahrievajú na vysokú teplotu, ešte pred kulmovaním je potrebné myslieť na ich ochranu pred popálením a poškodením. Vlasy nie je potrebné umyť tesne pred kulmovaním, určité množstvo prirodzeného oleja slúži ako ochranná vrstva. Navyše, vlasy by nemali byť mokré ani vlhké či zaťažené kondicionérom. Bezprostredne pred kulmovaním stačí na vlasy naniesť prípravok na ochranu pred teplom, ktorý je najľahšie naniesť v spreji. Ak chcete mať v strede hlavy väčší objem, vlasy si natupírujte a zafixujte ešte pred začatím celého kulmovania.

Pred kulmovaním si vlasy rozdeľte na jednotlivé zóny, aby ste začali od spodných, najdlhších vlasov a pokračovali smerom hore. Vrchné vlasy si pripnite štipcom alebo sponkami a po natočení spodných vlasov uvoľnite ďalšiu vrstvu. Buďte trpezliví a počkajte, kým sa kulma úplne nahreje, inak sa vám nevytvoria poriadne kompaktné vlny. Po natáčaní vlasov na kulmu vystihnite dostatočne dlhý čas na zafixovanie vlny. Ak ste v kulmovaní nováčikmi, doprajte si čas a tréning. Na natočenie zvyčajne stačí 2 – 5 sekúnd, pričom pri jemných vlasoch skúste skôr kratší interval, aby sa vám vlasy nespálili. Ak sa vlna hneď rozpadne, skúste vydržať dlhšie. Ideálne je, ak sú pramene kulmované s mierne odlišných intervaloch, čím vzniknú silnejšie aj slabšie vlny, a to dodá účesu prirodzený vzhľad.

Správne používanie kliešťovej kulmy

Všetky vlasy vytáčajte vždy rovnakým smerom, najlepšie smerom von. Táto časť môže byť pre začiatočníkov mätúca a bude si vyžadovať tréning. Vlasy naľavo od tváre tak budete vytáčať doľava a vlasy z pravej strany doprava. Ak máte kulmu s úchopom, najľahšie je prichytiť ním končeky vlasov a prameň natočiť až dohora. Ak máte vlasy dlhšie, môže to znamenať, že končeky budú nahrievané najdlhšie, čo by viedlo k pripáleniu vlasov. vtedy môžete vlasy natáčať od stredu prameňa a po niekoľkých sekundách sa vrátiť nižšie a natočiť celý prameň od končekov. Vlasy nemusíte natáčať až úplne hore, ku korienkom, ak nechcete príliš strojené vlny, ktoré môžu pripomínať šľachtické parochne.

Ak chcete kučery výraznejšie, oddeľte si tenšie pramienky vlasov. Väčšie pramienky zas vytvoria uvoľnený plážový účes s voľnými kučerami. Pre lepšie zachovanie kučier ich po kulmovaní môžete zafixovať lakom na vlasy. Vtedy odporúčame pár minút počkať, kým teplé kučierky opäť vychladnú, inak by mohli stratiť objem a tvar, čoby znamenalo, že môžete začať kulmovať od začiatku.

Údržba a čistenie

Pre predĺženie životnosti kulmy je potrebné ju raz za čas vyčistiť a nezanedbať jej údržbu. Čistenie nikdy nevykonávajte s rozhorúčenou kulmou, vždy si počkajte, kým úplne vychladne – inak by keramický povrch mohol prasknúť. Kvalitnejšie modely pravdepodobne priložia handričku na čistenie, no ak ju nemáte, použite handričku z mikrovlákna, papierový obrúsok alebo handričku na okuliare, ktorú navlhčite vodou. Nepoužívajte žiadne agresívne prípravky, ktoré by mohli povrch kulmy poškodiť. Pripálený povrch sa nikdy nesnažte zoškrabať, ale použite malé množstvo alkoholom na jeho odstránenie.

TOP kulmy

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 02.12.2020
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo GorenjeAko vybrať najlepší food processor? Vyskúšajte Kenwood, KitchenAid, Sage alebo Gorenje

Čo to vlastne ten food procesor je? A na čo sa používa? Oplatí sa ho do domácnosti kupovať alebo je lepšie investovať do kuchynského robota? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v tomto...

Popkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a GuzzantiPopkornovače – recenzie. Najlepšie stroje na výrobu popcornu má Klarstein, Clatronic a Guzzanti

Výrazná a príjemná vôňa, slaná alebo nasladlá chuť a vŕzganie bielych chumáčikov medzi zubami. Dostali ste chuť na popkorn? Pripravte si ho doma v popkornovači.

Kempingová mini práčka s odstredivkou/žmýkaním – recenzieKempingová mini práčka s odstredivkou/žmýkaním – recenzie

ak kúpa klasickej práčky neprichádza do úvahy kvôli priestorovým možnostiam, naskytá sa riešenie v podobe mini práčky. Viete, ako si ju vybrať?