Drevený a kovový lampáš na petrolej alebo na baterky sa hodí na terasu i do bytu

Na terasu, do záhrady aj na stanovačku – všade tam nájde využitie lampáš ako zdroj osvetlenia určený najmä to exteriéru. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, poznáme drevené, kovové či papierové lampáše, a dajú sa využiť na rôzne príležitosti, na posedenia, oslavy či ako dekorácia napríklad na Vianoce.

Ako vybrať lampáš?

Lampáš si môžete vyrobiť aj sami doma, no pre tých zaneprázdnenejších prezradíme, ako si lampáš vybrať.

Bohatý výber drevených a kovových lampášov, vhodných na terasu i do domácnosti, nájdete v ✅ e-shope Bonami.sk.

Typy lampášov

História lampášov siaha do starovekej Číny a obdobia pred Kristom. Práve odtiaľ pochádzajú typické čínske lampáše vyrobené z papiera, ktoré osvetľuje sviečka. Papierové lampáše a lampáše osvetlené sviečkou vyžarujú veľmi tlmené svetlo, preto sa tento typ lampášov používal skôr na rituálne účely, zdobili budhistické kláštory a osvetľovali posvätné predmety. Dnes sa papierové lampáše používajú na dekoračné účely, v Číne tvoria súčasť oslavy Nového roku a v našich končinách sú obľúbenou dekoráciou osláv a svadieb.

Kovové lampáše majú bohatú históriu práve v námorníctve. Lampáše z medi, mosadze či železa si so sebou brávali námorníci, ktorým takto osvetľovali cestu. Lampáše nie sú len prenosné – plynové lampáše osvetľovali cesty veľkomiest v 19. storočí a stali sa predchodcami pouličného osvetlenia ako ho poznáme dnes. Do domov, tovární a obchodov sa dostali najmä petrolejové lampáše, ktoré predlžovali ľuďom deň a umožňovali im pracovať či čítať aj po zotmení. S vynálezom žiarovky sa zmodernizovali aj lampáše a olej nahradil elektrický prúd. Dnešné lampáše často svietia za pomoci diód či LED svetielok, no dobre známe sú aj záhradné lampáše so solárnymi panelmi, ktoré sa za slnečných letných dní nabijú a svietia celú noc.

V priebehu dejín sa lampáše formovali z hľadiska využitia, materiálu aj spôsobu osvetlenia. V dnešnej dobe sa využívajú hlavne LED lampáše, lampáše na batérie a elektrickú energiu, pretože sú praktické a ľahko použiteľné, poskytujúce dostatok svetla. Na dekoračné účely používane papierové, drevené i kovové lampáše, buď so sviecou vo vnútri, alebo LED svetielkami. Skôr než poskytnúť zdroj svetla, je ich účelom zútulniť priestor a poskytnúť atmosféru tepla a pohody.

Kde všade sa dajú využiť v interiéri

V interiéri nájde lampáš využitie takmer kdekoľvek. Keďže na trhu nájdete lampáše najrôznejších veľkostí, tvarov, farieb a materiálov, ľahko ich zladíte so štýlom u vás doma. Vyniknú ako dekorácia v obývačke, kde tlmeným svetlom môžu vyčariť romantický večer, kuchyni môžu staré petrolejové lampáše dodať nádych vintage, v spálni zas biele drevené lampáše vytvoria uvoľnenú atmosféru a lampáše môžete rozmiestniť prakticky kdekoľvek, kde chcete vytvoriť útulnú dekoráciu. Vo vnútri lampáša nemusí byť len sviečka – zaujímavý dekoračný prvok vytvorí lampáš s menšou rastlinou vo vnútri, ktorá môže byť obtočená LED svetielkami.

Drevený lampáš so sviečkou vhodný do interiéru

Obľúbené sú aj závesné lampáše, ktoré možno zavesiť v skupinke, pričom poskytnú teplé, žlté svetlo, ktorým môžete nahradiť ostré svetlo lampy. Zavesiť sa dajú priamo na strop alebo drevený trám. Výraznejšie vysoké lampáše je zas možné umiestniť na širšie schodisko a osvetliť tak schody vo väčších priestoroch, napríklad počas svadby alebo oslavy. Práve tam sa dajú zužitkovať aj papierové lampáše, ktoré výborne vyplnia priestor väčších miestností s vysokým stropom, no zútulnia aj detskú izbu, do ktorej môžete vybrať pestrofarebné lampáše na reťazi.

Pri zmene ročných období sa lampáš môže stať centrálnou dekoráciou. Na jar je možné naaranžovať naň kvety a konáriky, rozvešať vajíčka, pierka a mašle pastelových farieb. V lete možno prejsť na námornícky štýl a využiť mušle, ktoré ste si priniesli z dovolenky, piesok a hrubší povraz. Na jeseň sa dá dekorovať dočervena sfarbeným lístím, konárikmi, gaštanmi či machom. No a v zime môže lampáš zmeniť šat na vianočný lampáš ozdobený drobnými vianočnými dekoráciami, dovnútra môžete vložiť vianočnú ružu, omotať svetielka a sklíčka nasprejovať umelým snehom.

Ako využiť lampáš v exteriéri

Aj v exteriéri je niekoľko spôsobov, ako možno lampáše využiť. Po lampášoch často siahajú milovníci kempingu a stanovačiek. V prírode poskytujú výborný zdroj osvetlenia, vďaka čomu sa nemusíte spoliehať len na oheň a baterky. Uľahčíte si tak prípravu jedla, osvetlíte posedenie a budete sa cítiť bezpečnejšie. V tomto prípade nejde o typické dekoračné lampáše, ale výkonné elektrické lampáše s jasným svetlom vhodné aj do horšieho počasia.

Lampáše poslúžia aj ako záhradné svietidlá, či už ako vyššie lampáše rozložené na terase, závesné lampáše uchytené na stenách domu či altánku, alebo neprenosné lampáše stojace na tyči, ktoré môžu lemovať chodník. Výhodou týchto lampášov je, že mnohé fungujú na solárnu energiu, a tak si ich v lete budete môcť užívať bez potreby kúpy batérií. Ak nemáte záhradu, skrášliť si môžete aj balkón, a to závesnými lampášmi, ktoré dokonale nahradia lampu. Nástenné lampáše sa hodia všade okolo domu. Môžete si osvetliť vchodové dvere, zadnú terasu, ale aj garáž.

Aj do exteriérov sa hodia dekoratívne lampáše. Obľúbené sú drevené a kovové lampáše so sviečkou a nad terasou vyniknú papierové lampáše rozvešané na reťaziach. Oslavy a svadby ľudia radi po zotmení ukončia vypúšťaním lampiónov šťastia. Ide o lietajúce lampióny, ktoré sa po zažatí začnú vznášať aj s vaším prianím. Alternatívou sú vodné lampióny, ktoré osvetlia váš bazén alebo blízku rieku či jazero. Osvetľuje ich sviečka a sú vyrobené z nehorľavých a nepremokavých materiálov.

Farebné kovové lampášev záhrade

Napokon v našich končinách sa lampáše využívajú hlavne v období dušičiek. Pozostalí kupujú lampáše ako náhrobnú dekoráciu. Keďže je zvykom zosnulému na pamiatku zažať sviečku, vďaka lampášom z kovu a preskleným stenám bude zažatá sviečka horieť omnoho dlhšie. Okrem kovových lampášov sa na tento účel vyrábajú aj lampáše z kameňa, napríklad žuly, ktorý ladí s náhrobným kameňom, pričom je lampáš ťažší, odolnejší voči poveternostným podmienkam a má aj dlhšiu životnosť.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako si lampáš vybrať

Prvým krokom pri výbere lampáša je ujasnenie, na čo budete lampáš používať. Exteriérové lampáše majú vyššie nároky na odolnosť, musia zniesť dážď, vietor i menšie nárazy a pády. V prípade, že hľadáte len dekoračné lampáše na použite za priaznivého počasia, nemusíte dbať tak veľmi na odolnosť. Ak hľadáte lampáš do interiéru, ktorý chcete používať celý rok, môžete siahnuť po neutrálnejších dizajnoch, ktoré prispôsobíte sezóne.

Dôležitým kritériom je zdroj energie. Niektoré lampáše osvetľuje sviečka, iné potrebujú batérie, kábel alebo solárny panel, ďalšie zas petrolej či propán-bután. Zdroj energie si vyberajte podľa toho, na aký účel lampáš použijete. Slabšie svetlo sviečky postačí na dekoračné účely a vytvorí príjemné teplé svetlo, avšak takýto lampáš sa môže rýchlo nahriať. Ak sa budú v blízkosti lampáša pohybovať deti alebo zvieratá, vyhnite sa lampášom so sviečkou aj petrolejovým lampášom. Ak chcete stanovať, sviečkový lampáš nebude tá pravá voľba.

Na stanovanie sa najčastejšie používajú elektrické a propán-butánové lampáše. Plynové lampáše sú starou známou klasikou, produkujú silne žiarivé svetlo a vyžadujú si náplň. Avšak generujú aj dostatok tepla, čo môže byť požiarnym nebezpečenstvom, sú relatívne hlučné a musia sa používať na otvorenom priestranstve alebo v dobre vetranom priestore. V súčasnosti sú top voľbou elektrické lampáše s LED svetlom, ktoré generuje dostatok jasu, zároveň sa veľmi ľahko používajú a sú bezpečné aj ak sa v okolí nachádzajú deti – LED svetlo sa totiž nenahrieva. Elektrické lampáše sú tiché, ale treba si overiť, ako dlho vydržia na jedno nabitie, resp. batériu, aby vás pri stanovaní nič neprekvapilo.

Elektrický kovový lampáš so žiarovkou

Petrolejový lampáš vyžaruje aj teplo a nepoužíva sa tak jednoducho ako elektrický. Nie je bezpečné mať ho v blízkosti malých detí, avšak na dekoračné účely je skutočne zaujímavým elementom. V záhradkách sú solárne lampáše žiaducim prvkom, ktorý spája estetické účely s praktickými. Solárne panely sú ekologické, nevyžadujú si žiadnu pozornosť, avšak kým sú skvelé v lete, počas upršaného obdobia alebo v zime vám tak dobre neposlúžia.

Každého určite zaujme aj dizajn. Hranaté a geometrické lampáše sa hodia do moderných minimalistických priestorov, drevené lampáše vnesú do interiéru kúsok prírody a staršie petrolejové lampáše vyniknú v kuchyni zariadenej vo vidieckom štýle. V záhrade sa môžete rozhodovať medzi závesnými a stojacími lampášmi. Stojace lampáše dobre lemujú chodníky a vytvárajú jasnú líniu, pri závesných zas treba myslieť na to, že potrebujú pevný bod, najlepšie stenu, na zavesenie.

Ak hľadáte praktický lampáš, ktorý bude osvetľovať okolie aj po zotmení, napríklad ak potrebujete vonku pracovať alebo pripraviť jedlo, overte si na lampáši aj údaje o jase – aké silne svetlo vydáva, avšak myslite na to, že čím silnejší jas, tým skôr sa vybije batéria alebo minie palivo. Taktiež si skontrolujte, ako dlho má batéria alebo nádrž vydržať, aby vás najmä mimo domova, v prírode, nič neprekvapilo. Pri takomto využití zvážte aj rozmery a hmotnosť lampáša, aby sa vám dal ľahko prenášať a nezaberal veľa miesta.

Ako si lampáš vyrobiť

Šikovné ruky zvládnu aj výrobu lampáša, preto vám prinášame zopár nápadov, ako na to. Prvým je papierový lampáš, ktorý si môžete v rámci kreatívnej chvíľky vytvoriť s deťmi. Použite výkres alebo farebný papier, nie však príliš mäkký papier, ktorý by nevydržal stáť. Papierom vytvorte valec, v ktorom sa bude nachádzať sviečka. Ešte predtým, než konce zlepíte do valca, vystrihnite do papiera diery, aby bolo vidno žiaru sviečky. V zime to môže byť vzor snehovej vločky. Papier zložte na polovicu a vystrihnite zárezy. Zohnutím papiera sa tak vytvorí širší stred lampáša. Po zlepení koncov papiera do valca vystrihnite kruh s priemerom lampáša a lepiacou páskou ho prilepte na dno. Na vrch nalepte pásik farebného papiera – bude predstavovať rúčku. Do otvoru môžete vložiť sviečku, avšak lampáš nenechávajte mimo dozoru. Najlepšie bude, ak použijete elektrickú sviečku s LED diódou. Jednoduchšou alternatívou je použitie papierového vrecka na desiatu, do ktorého môžete vystrihnúť srdiečka, hviezdičky alebo kvietky a na vrch upevniť pásik papiera ako rúčku.

Farebné papierové lampáše

Krásnu dekoráciu si môžete vytvoriť aj s využitím starých zaváracích pohárov. Okrem pohára budete potrebovať aj niečo na zavesenie, motúz alebo drôtik, a ďalšie materiály, ktorými lampáš vyzdobíte. Na lampáš môžete nalepiť okrasnú servítku, mušle z dovolenky, nastrihané kúsky farebného papiera alebo kúsky vetvičiek a kamienky. Pohár môžete natrieť akrylovou farbou, pričom vynecháte otvory, cez ktoré bude svieca žiariť. Na zimnú dekoráciu môžete použiť umelý sneh. Vystrihnite zopár vločiek, prilepte ich na sklo obojstrannou lepiacou páskou, nasprejujte sneh a po vyschnutí zlúpte vločky.

Ak sa rozhodnete použiť mušle, dno môžete vysypať pieskom. Ak stavíte na vetvičky a kamienky, dovnútra nasypte drobné okrúhle kamienky, na ktoré postavíte sviečku. Vrchnú časť pohára môžete obtočiť prírodným motúzom a uchytiť tavnou pištoľou. Rovnakým spôsobom vytvorte z motúza rúčku. Ak použijete drôtik, nemusíte ho zabezpečiť lepidlom. Alternatívne si môžete pohár prichytiť macramé viazaním lana. Stačí niekoľko uzlov a sieťka, do ktorej môžete vložiť pohár, je hotová. Už stačí len vložiť sviečku a môžete lampáš používať. Okrem toho si môžete zakúpiť aj úplne jednoduchý lampáš z prírodného materiálu, s výpletom alebo z dreva, a dozdobiť ho podľa vašich predstáv, napríklad kvetmi, vetvičkami či špagátom.

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 29.10.2020
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúreZavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúre

Možností, ako spracovať čučoriedky, je hneď niekoľko – sušenie, zaváranie, mrazenie alebo priama konzumácia. Prečítajte si o tom, aké sú možnosti zavárania.

Zavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + receptyZavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + recepty

Medzi najčastejšie spôsoby spracovania jahôd patria práve kompóty, džemy aj sušenie. Zaváranie zvládne úplne každý. Nepotrebujete naň ani žiaden špeciálny zavárací hrniec – pomôcť si...

Voskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obalVoskové obrúsky na potraviny (chlieb i šalát) – návod, ako vyrobiť voskový obal

Do voskvoých obrúskov si môžete zabaliť ovocie, zeleninu alebo pečivo. Čo sú voskové obrúsky, ako si ich jednoducho vyrobiť a akú starostlivosť vyžadujú?