LED pásiky – ako vybrať, využitie

LED pásiky sa stávajú čoraz obľúbenejším spôsobom osvetlenia domácnosti, či už ako primárne svetlo alebo podsvietenie rôznych častí miestností. LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť skutočne kdekoľvek.

Ako vybrať LED pásiky

Nechajte sa preto inšpirovať našimi tipmi, kde LED pásy využiť, a poradiť, ako postupovať pri ich kúpe a inštalácii.

LED pásiky do kuchyne, obývačky či spálne

Ako využiť LED pásiky v domácnosti

LED pásiky sú skvelým spôsobom, ako si zútulniť interiér. Jednotlivým miestnostiam môžete dodať atmosféru podľa aktuálnej nálady od romantického teplého osvetlenia cez pracovné biele svetlo až po rôznorodé farby meniace sa s tónmi hudby. V tejto časti vám ponúkame niekoľko tipov na priestory, ktoré môžete LED pásmi ozvláštniť – hodia sa predsa do každej miestnosti.

 • Kuchyňa – V kuchyni majú LED pásy viacero možností využitia. Najbežnejšie je podsvietenie pod skrinkami, čím si osvetlíte pracovnú plochu a drez. Pásy sa hodia aj priamo do skriniek, vďaka čomu rýchlo nájdete, čo potrebujete. Rovnako tak môžu byť umiestnené do poličiek, kde máte možno vystavené hrnčeky, kuchárske knihy alebo jedálenské súpravy.
 • Obývačka – V obývačke sa LED pásiky lepia najčastejšie za TV, čo oceníte pri večernom sledovaní filmu i zápasu. V obývačke vyniknú aj osvetľujúc rámy obrazov, poličky a iné časti nábytku, na ktoré môžu upútať pozornosť.
 • Spálňa a detská izba – LED pásy v izbe okolo rámu postele majú nielen estetickú funkciu, ale vedia vám tak efektívne nahradiť aj nočnú lampu na čítanie. V šatníku vám zase poslúžia, ak máte hlavné osvetlenie slabšie. A na poličkách v detskej izbe zase upriamia pozornosť na knihy, výstavku hračiek či detských výtvorov.
 • Kúpeľňa – Ak máte zrkadlo umiestnené v tmavej chodbe alebo sa potrebujete nalíčiť za šera, pred odchodom z domu, LED svetlá sú tým správnym riešením. Správnym výberom odtieňa dosiahnete prirodzené denné svetlo, vďaka ktorému budete vyzerať vždy k svetu. Pásiky môžete nainštalovať aj po obvode vane alebo skriniek, čo oceníte, keď si po dlhom dni budete chcieť dopriať horúci kúpeľ a čas pre seba.
 • Schody a kúty – Tmavé schodište dokážu dokonale osvetliť LED pásiky nalepené z boku schodov alebo pod zábradlím. Nielenže je takéto svetlo efektné, ale zvýšite ním bezpečnosť, ak máte v rodine seniorov alebo deti. To isté platí aj pre všetky tmavšie a horšie osvetlené časti domu, ktoré sa takto stanú bezpečnejšie.
 • Záhrada – Vodoodolné vonkajšie LED pásiky sú ako stvorené na zvýraznenie cestičiek na záhrade, posedenia na terase či v altánku alebo v okolí jazierka, fontány, záhradnej sochy či iného zaujímavého kúsku.
 • Auto – LED pásiky patria aj do auta, a to zvnútra aj zvonku. Dá sa nimi parádne osvetliť interiér a palubná doska, pričom ich jednoducho môžete zapojiť do zapaľovača.

Ako vybrať LED pásiky

LED pásiky ponúkajú skutočne veľké spektrum možností, ako si osvetliť domácnosť aj exteriér. V obchode sa určite stretnete s množstvom typov pásikov rozdielnych dĺžok, spôsobov napájania a iných vlastností. Pred kúpou si preto skúste odpovedať na otázky:

 • Kde chcete LED pásiky využiť? Na malom alebo veľkom povrchu? Vnútri alebo vonku?
 • Na čo toto osvetlenie potrebujete? Chcete ním osvetliť pracovnú plochu alebo len docieliť nejaký efekt?
 • Aké ovládanie vám vyhovuje? Stačí vám jednoduchý vypínač alebo si chcete ovládačom meniť farebnosť svetiel?
 • Na aký povrch chcete pásiky nainštalovať? Ide o rovný a hladký povrch alebo budete k inštalácii potrebovať pomôcky, aby pásik na danej ploche držal?

LED pásiky svietivosť

Svietivosť

Svietivosť sa vyjadruje v lúmenoch (lm) a tento parameter udáva intenzitu osvetlenia. Tento údaj je podstatný na to, aby ste si vedeli predstaviť, aké jasné bude osvetlenie LED pásika. Nie všade potrebujete rovnakú svietivosť. Viac svetla sa vám hodí napr. pod kuchynskú linku, do dielne či okolo zrkadla v kúpeľni, kde potrebujete dostatok svetla pre prácu či lepšie spozorovanie detailov. Na takýchto miestach potrebujete LED pásiky s 450 – 600 lm. Menšiu svietivosť potrebujete napr. okolo televízora alebo kdekoľvek, kde svetlo pôsobí skôr dekoračne, na dotvorenie atmosféry. V takýchto miestach vám postačí pás s 200 lm, niekedy aj 100 lm. Okrem lúmenov ovplyvňuje svietivosť aj príkon (watt) pásika a počet diód na meter. Ak výrobca neudáva údaje o svietivosti, pravdepodobne nepôjde o kvalitný pásik, ktorý vám vydrží roky.

Farebnosť

V rámci farebnosti rozlišujeme v prvom rade základné možnosti, a to či je svetlo teplé, studené alebo neutrálne. Farebnosť svetla sa meria v Kelvinoch (K) a množstvo Kelvinov udáva farebnosť svetla.

 • Teplé svetlo – Je charakteristické žltým až oranžovým nádychom. Je vhodné na navodenie teplej, hrejivej atmosféry, napr. ako večerné osvetlenie tmavších častí miestnosti alebo ako vianočné osvetlenie. Zvykne byť v rozsahu 2000 – 3500 K. Čím menej K, tým bude mať svetlo viac oranžový nádych až do ultra teplej farby.
 • Neutrálne svetlo – Svetlo v rozsahu 3 500 – 5 000 K sa považuje za neutrálne alebo prirodzené biele svetlo. Takéto svetlo najviac imituje denné svetlo, preto je dobrou voľbou do kúpeľne alebo okolo zrkadla, kde si aplikujete make-up.
 • Studené svetlo – Studené svetlo sa pohybuje v rozsahu 5 000 a viac K a má jemný nádych domodra. Studené svetlo pôsobí ostrejšie, živšie a je vhodné tam, kde sa potrebujete sústrediť na prácu, v kancelárii, v dielni či v kuchyni.

Okrem týchto možností sa stretnete aj s farebnými LED pásikmi, ktoré obsahujú aj červenú, zelenú a modrú farbu. Tieto farby obsahujú buď osobitne (len 1 farba v rámci LED pásu) alebo v kombinácii.

 • RGB LED pásiky – Označenie RGB znamená červená (red), zelená (green) a modrá (blue). Takýto LED pásik umožňuje viacero farebných kombinácií zmiešaním týchto farieb v rôznych pomeroch. Zmiešaním všetkých troch farieb (R + G + B) dokonca dosiahnete aj biele svetlo.
 • RGBW LED pásiky – RGBW pásiky sa skladajú zo všetkých 3 farieb ako RGB (červená, zelená a modrá), no s pridaním bielej (white). Ak sa pýtate, na čo slúži tento biely čip navyše, ak bielu dokáže produkovať aj RGB pásik, odpoveď je jednoduchá. RGB síce vytvorí bielu, no nejde o taký čistý biely tón, aký ho dokáže vytvoriť len biely čip. Navyše pridaním bielej si viete kontrolovať teplotu farby od teplej až po studenú. RGBW pásik vám teda poskytne možnosti navyše, ktoré RGB neponúka.

Dĺžka pásiku a segmenty

Každý LED pás má na obale uvedenú aj celkovú dĺžku. Kratšie pásy majú 3 – 5 m, dlhšie 10, 20 aj viac m. Ak potrebujete viacero kúskov kratších LED pásov, nemusíte kupovať niekoľko menších balení s presne odmeraným pásikom. Zakúpiť si môžete dlhší pás, z ktorého si doma odstrihnete podľa potreby. Každý pás je totiž rozdelený na segmenty, ktoré tvoria celok. Segment sa končí tam, kde máte graficky znázornené nožnice, a teda ide o miesto, kde je pás možné prestrihnúť. Pás nestrihajte v žiadnej inej časti a strihajte vždy presne po vyznačenej čiare, inak by ste LED pásik znehodnotili. Pri výbere LED pásu si všímajte údaje o dĺžke segmentu. Väčšinou ide o 5 cm, no sú aj kratšie 2,5 cm segmenty a dlhšie, ktoré môžu mať aj 10 aj 20 cm.

Dĺžka LED pásika

To, aké dlhé sú segmenty, závisí aj od hustoty rozmiestnenia diód. Tá sa udáva ako počet LED na meter. Štandardom býva 30, 60 a 90 LED/m, no jestvujú aj pásy s 200 a viac LED/m. Množstvo diód na páse ovplyvní svietivosť. Čím viac diód na meter, tým jasnejšie svetlo bude pás produkovať. Čím menej diód, tým viac tmavých miest medzi diódami vznikne a svetlo bude pôsobiť menej ucelene.

Vodotesnosť a IP krytie

Vodotesnosť LED pásika je dôležitá vždy vtedy, ak ho umiestnite do vlhšieho prostredia, kde môžete očakávať šplechnutie vody, a to v kúpeľni, v okolí umývadiel a všade v exteriéri. Vodoodolnosť a odolnosť proti prachu LED pásika spoznáte podľa stupňa IP krytia. V jednoduchosti povedané – čím väčší stupeň IP, tým je pásik lepšie chránený.

Štandardom je IP33, ktoré je vhodné do interiéru a nie je vodoodolné. LED pásiky s IP33 sú teda vhodné na suché povrchy do obývačky, spálne či detskej izby, no nie do kúpeľne či kuchyne. Do týchto miestností je vhodné krytie IP65, ktoré je odolné proti pošpliechaniu. Nie je však vhodné do exteriéru. Ak hľadáte LED osvetlenie do záhrady, malo by mať krytie IP67, ktoré už predstavuje celkovú vodoodolnú ochranu, takže v exteriéri naň môže dážď či závlaha.

Zdroj napájania

Pri napájaní zo siete je potrebný transformátor pre zmenu striedavého prúdu na jednosmerný. LED pásy najčastejšie obsahujú transformátory s napätím 12 V alebo 24 V. To, ktorý typ potrebujete, záleží od toho, kde a na čo potrebujete LED pásik. 12 V pásiky sú vhodnejšie pre kratšie dĺžky a dajú sa napájať aj na batérie, 24 V transformátory zvládnu aj dlhšie pásy s hustejším množstvom diód, keďže sú menej náchylné na pokles napätia. Vo všeobecnosti, ale nejde o výrazný rozdiel. Menej voltov neznamená nižšiu svietivosť alebo výkon.

Okrem napájania zo siete sa dajú zakúpiť aj LED pásiky na baterky, väčšinou 3 AAA batérie. Takýto spôsob napájania je jednoduchý a vhodný pre tých, ktorí sa nechcú trápiť žiadnou inštaláciou. Zároveň je vhodný tam, kde chýba pripojenie do siete, takže ide o prenosné riešenie. Na druhú stranu treba myslieť na to, že batérie sa po čase vybijú a že treba mať náhradné stále po ruke, čo nemusí byť praktické, ak budete svetlo využívať často.

Funkcie a doplnky

 • Diaľkové ovládanie – Diaľkový ovládač je vždy výhodný, keďže svetlo môžete kontrolovať odkiaľkoľvek, a to nielen zapínanie a vypínanie, ale aj farbu či spôsob svietenia.
 • Hlasové ovládanie – Táto funkcia je ešte o krok vopred. Umožňuje hlasové ovládanie svetiel podobne ako Google Home či Alexa. Väčšinou ešte ide o pokyny v angličtine.
 • Časovač – Časovač umožňuje nastaviť, za aký čas sa má osvetlenie vypnúť alebo zapnúť. Je vhodný napr. ak chcete, aby sa vám večer pri zaspávaní po určitom čase svetlo vyplo alebo sa svetlo zaplo pri príchode z práce a pod.
 • Tlmič – Tlmič (alebo dimmer) umožňuje znížiť intenzitu osvetlenia a svetlo tak stlmiť alebo naopak, rozjasniť. Ide o skvelý doplnok, vďaka ktorému si budete môcť prispôsobiť intenzitu osvetlenia a vytvoriť romantickú atmosféru alebo zlepšiť osvetlenie k čítaniu.
 • Synchronizácia s hudbou – Táto funkcia umožňuje synchronizovať osvetlenie s hudbou, ktorej sa prispôsobí a zladí sa s rytmom pesničiek.

LED pásiky na TV

Ako inštalovať LED pásiky

Po nákupe prichádza na rad inštalácia LED osvetlenia. Nemusíte sa obávať, samotná inštalácia je veľmi jednoduchá a výrobcovia často poskytnú v balení všetky komponenty, ktoré budete potrebovať. Ak si budete kupovať všetko osobitne, nezabudnite zakúpiť: samotný LED pás, 12 alebo 24 V transformátor, adaptér, konektory na spájanie LED pásikov a ďalších komponentov, kábel podľa druhu LED pásika a ovládač.

 1. Všetko si podrobne naplánujte – Predtým, než sa pustíte do strihania a lepenia pásikov, si všetko dobre naplánujte. Či už plánujete nalepiť pásiky na stenu, na nábytok alebo televízor, danú plochu si premerajte a prepočítajte, koľko pásika budete potrebovať, či ho potrebujete strihať a na aké časti. Všímajte si aj blízkosť k zástrčke, aby ste nemali problém s napájaním do siete.
 2. Pripravte si plochu – Plochu, kam budete pásik lepiť, si poumývajte a utrite do sucha. Pamätajte však na to, že musí ísť o rovnú a hladkú plochu, nie štruktúrovaný alebo drsný povrch.
 3. Pripravte si pásik – Podľa nameraných rozmerov si pripravte pásik. Odviňte toľko pásika, koľko potrebujete, a prestrihnite ho nožnicami. Strihajte len vo vyznačenej časti (symbol nožníc) kolmo na pásik, nikdy nie šikmo.
 4. Pásiky spojte – Ak máte viacero častí pásikov, spojte ich konektormi. Jestvujú aj zahnuté, rohové konektory, ak máte náročnejší povrch. Samotný pás nikdy neohýbajte a neprekrúcajte, ale použite vhodný konektor. Konektorom pripojte aj prívodový kábel.
 5. Pripojte k adaptéru – Ďalším konektorom pripojte kábel k adaptéru. Pri jednofarebných pásoch je to jednoduchšie, keďže kábel má len 2 žilky (+/-), pri RGB sú to 4 žilky (farby a napájanie) a pri RGBW 5 žiliek. S tým, kam ktorá žilka patrí, by vám mali pomôcť symboly.
 6. Pripojte k ovládaču – Farebné LED pásiky (RGB a RGBW) je potrebné najprv pripojiť k ovládaču, až tak k adaptéru. Pripája sa rovnakým spôsobom – treba si pozrieť, ktorá žilka kábla patrí do ktorého otvoru konektora. Podobne môžete pripojiť aj iné súčasti ako tlmič či časovač.
 7. Vyskúšajte a nalepte svetlá – Predtým, než pásiky nalepíte, vyskúšajte, či všetko funguje ako má. Ak áno, môžete sa pustiť do lepenia LED pásikov na stenu alebo iný povrch. LED pásy zvyknú mať na spodnej strane lepiaci povrch, no aj nie, môžete použiť obojstrannú lepiacu pásku. Ďalším obľúbeným spôsobom je montáž do hliníkovej lišty, ktorá pás chladí, čím predlžuje jeho životnosť.

Starostlivosť a údržba

Údržba LED osvetlenia je pomerne jednoduchá a spočíva predovšetkým v čistení. Tak ako na zvyšku nábytku, aj na LED pásikoch sa časom usadí prach, ktorý je treba párkrát do roka poutierať, inak môže skrátiť životnosť svetiel. Stačí vám na to handrička z mikrovlákna, ktorá môže byť mierne vlhká. Svetlá utierajte len keď sú vypnuté. Ak sú svetlá viac znečistené, napr. mastnotou v kuchyni, môžete použiť aj malé množstvo saponátu a handričku, prípadne mäkkú kefku či vlhký obrúsok. Svetlá nikdy nedrhnite, aby sa pásy neodlepili a nepoškrabali, a dávajte pozor, aby sa voda nedostala do obvodov. Pri čistení je vhodný čas na inšpekciu; svetlá si prezrite a overte si, či je všetko v poriadku a či niektoré miesta nepotrebujú opravu alebo náhradu.

LED pásiky do kuchyne, obývačky či spálne

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 03.06.2022
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

Ako vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cenaAko vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cena

Oxymeter je určený na meranie okysličenia krvi. Ako sa dá využiť, kto by si ho mal zadovážiť a na čo si treba dať pri jeho výbere pozor?