Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Ochranné pomôcky sú pri športových aktivitách jednou z najdôležitejších súčastí. Veď práve bezpečnosť je niečo, na čo treba dbať najviac. Závisí od toho vaše zdravie. Lyžiarska prilba je teda neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého lyžiara.

Kvalitná dámska lyžiarska prilba

Mnoho ľudí prilbu berie ako príťaž. Pritom nie je len na to, aby ochránila vašu hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu od niekoho iného. A verte, nie je to len o dizajne. Ako si vybrať kvalitnú lyžiarsku prilbu? Poďte si vybrať spolu s nami!

Obľúbené lyžiarske prilby


Prilby a certifikát

Každá kvalitná prilba musí mať certifikát a spĺňať určité nariadenia. Konkrétne ide o normu EN 1077, čo znamená, že je schválená európskymi stanovami a prešla testami. Toto označenie by malo byť buď na obale, alebo na štítku samotnej lyžiarskej prilby. Má dve úrovne A a B. Hoci označenie nie je povinnosťou, splnená norma je základom pre kvalitnú prilbu.

  • A trieda – prilba kategórie A je tou najvyššou. Má najkvalitnejšie pokrytie hlavy a kryje takisto vaše uši. Podstatné je to, že samotný materiál prilby musí odolať silnejšiemu nárazu. Takéto testovanie sa vykonáva za pomoci testovacieho hrotu. Ten dopadá na plochu prilby rýchlosťou 3,84 metra za sekundu. Odolnosť je teda oproti B triede väčšia viac ako dvojnásobne. Prilby tejto kategórie sú možno o niečo ťažšie a zvukotesnejšie, no dnes sa hmotnostné rozdiely strácajú pri používaní špeciálnych materiálov.
  • B trieda – prilba kryje hlavu a časť temena hlavy, pričom nemusí chrániť uši. Aj takto jednoducho rozpoznáte prilbu kategórie B. Oproti A kategórii je testovaná pri nižšej rýchlosti, a teda nepredpokladá sa až taká vysoká odolnosť. Mnoho lyžiarov však preferuje práve túto voľbu, pretože sa javí ako komfortnejšia. Takisto z cenového hľadiska ide o finančne menej nákladnú voľbu pričom svoj účel splní spoľahlivo.

Prilba musí sadnúť – veľkosť

Pri výbere prilby je úplne v poriadku, ak sa riadite pocitom. Pri lyžiarkach či lyžiach samotných to ide ťažšie, no prilbu máte priamo na hlave. Práve vy viete, ako sa v nej cítite. Základným pravidlom je vybrať takú, ktorá vám z hlavy nebude padať, bez toho, aby ste ju upevňovali. Prilbu vyberáte podobne ako topánky, okrem vzhľadu sa v nej musíte cítiť pohodlne. Až následne prilbu stiahnite viazaním a vykonajte konečný verdikt. Že máte prilbu správne nasadenú, spoznáte tak, že je umiestnená približne vodorovne. Jej predná časť musí chrániť čelo a nesmie zasahovať do vášho zorného poľa.

Výber veľkosti prilby nie je náročný – tesne nad obočím (asi 1 cm) si hlavu odmerajte krajčírskym metrom. Obvod hlavy v cm zodpovedá štandardným veľkostiam prilieb. Ak máte obvod 49 – 50 cm, sadne vám prilba s veľkosťou XXXS, obvod 51 – 52 cm zodpovedá veľkosti XXS, 53 – 54 cm je veľkosť XS a obvod 55 – 56 cm je veľkosť S. Vyberať môžete prilby až do veľkosti XXL (obvod 63 – 64 cm).

Stretnúť sa môžete aj s prilbami bez označenia veľkosti, v takom prípade je uvedené rozpätie. Takéto prilby disponujú mechanizmom na úpravu veľkosti – v zadnej časti prilby majú koliesko, jeho sťahovaním a povoľovaním upravujete veľkosť. Vďaka tomu si môžete pod prilbu dať v prípade záujmu kuklu alebo čiapku bez toho, aby ste museli mať prilby dve.

Druhým variantom je nechať si prilbu vyrobiť na mieru, čo je však omnoho finančne náročnejšie alebo si môžete nechať prilbu prispôsobiť. Najčastejšie ide o dofukovanie prilby vzduchom, čím získate potrebné vyplnenie priestoru. Vzduch v prilbe možno regulovať – prifúknuť alebo z nej vzduch vypustiť. Ešte modernejšou technológiou je tzv. VACO Autofit, čo je tvarovanie prilby za pomoci vákua. Ide o zriedkavejšiu technológiu, no lyžiari si jej komfort chvália.

Najlepšie lyžiarske prilby

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske prilby

Prilba a okuliare

Lyžiari dobre vedia, že tieto dve veci tak nejako idú k sebe. Pri kúpe prilby je najlepšie zaobstarať si aj okuliare a ešte lepšie, rovno ich vyskúšať spoločne. V tomto prípade je totiž najdôležitejší súlad. Ideálne je, ak je výrez čela prilby prispôsobený veľkosti a tvaru okuliarov. Takáto zhoda sa však hľadá skutočne veľmi ťažko. Okuliare sú v kombinácii s prilbou dobrým ochranným prostriedkom. Chránia vás pred snehom, chladom a takisto pre slnkom. Určite nechcete, aby sa vám okuliare zahmlievali alebo odstávali pri hornej hrane prilby. Tým pádom je porušená kompaktnosť a sneh sa vám dostane do očí.

Na výber sú aj lyžiarske prilby s okuliarmi, resp. lyžiarske prilby so štítom. Sklopný štít slúži ako okuliare a chráni pred UV žiarením.

Najlepšie lyžiarske prilby

Pološkrupinová vs. celoškrupinová lyžiarska prilba

Podstatným detailom je aj konštrukcia. Klasická full-shell (celoškrupinová), ktorá prekrýva uši, je tak trocha na ústupe. Dôvodom je imidž a skôr po nej siahajú závodní lyžiari. Obľúbenosti sa tešia prilby s odnímateľnými krytmi na uši. Ide o half-shell konštrukciu (pološkrupinové prilby). Prilby sú zvyčajne vyrobené spojením vnútornej vrstvy a vonkajšej plochy, tzv. in-mold proces (niekedy býva označovaný ako in mould). Druhou možnosťou je technológia hardshell – vonkajší plášť je z uhlíka alebo ABS, vnútornú vrstvu tvorí extrudovaný polystyrén. Konštruované sú tak, aby silu nárazu pohltila prilba bez poškodenia jej konštrukcie (nie obalu).

Podbradník a zapínanie

Ponuka je dnes taká široká, že je ťažké si všímať všetky vychytávky. Najčastejšie riešite zapínanie prilby? Klasické plastové alebo kovový rámik? Druhá možnosť je možno odolnejšia a zapínanie je jednoduchšie, no skúste si to v rukaviciach. Plastové „remienky“, tzv. račňové zapínanie je praktickejšie.

Podbradník by mal mať mäkkú výstelku a to aj na spone. Veľkosť zapínanie (pásika) vždy nastavujte po vybratí výstelky. Neuťahujte ho príliš, aby ste mohli bez problémov prehĺtať a hýbať hlavou. Ochrannú výstelku vráťte po úprave naspäť.

Kvalitná lyžiarska prilba s okuliarmi

Odvetrávanie a zateplenie prilby

Vetracie otvory na lyžiarskej prilbe zabezpečia, že sa v nej nebudete potiť. Môže ísť o odvetrávanie pasívne (vetracie otvory sa nedajú zatvárať, a tak nemožno ovplyvniť intenzitu odvetrávania) a aktívne (vetracie otvory môžete otvoriť alebo zatvoriť).

Väčšina lyžiarskych prilieb má kvalitné zateplenie z priedušných a hrejivých materiálov, často sú antialergénne. Niektoré lyžiarske prilby sú vybavené zateplenými ušnicami.

Technológia MIPS a SPIN

Ochrana vašej hlavy je to najdôležitejšie, pády či nárazy do hlavy sú tie najnebezpečnejšie vôbec. Preto vývoj a technológie používané pri výrobe prilby majú zabezpečiť, aby vaša hlava zostala v čo najväčšom bezpečí.

Dôležitým faktorom v prípade nárazu je fakt, že prilba okrem absorbovania nárazu musí umožniť rotáciu hlavy, aby odfiltrovala určitú časť prenášanej energie. O tento princíp sa stará technológia MIPS. Princíp spočíva v tom, že výstelky prilby umožňujú rotáciu pri kontakte so skeletom prilby. Podobnou technológiou je SPIN, ktorú uviedol výrobca POC. Princíp spočíva v gélových bodoch, ktoré prepojujú skelet a výstelku prilby. Gél – silikón sa dokáže hýbať do každej strany a umožňuje rotáciu v celom rozsahu.

Výber vhodnej lyžiarskej prilby

Treba prilbu meniť?

Každý lyžiarsky expert vám povie, že prilbu by ste mali používať najviac 5 rokov. Materiál sa opotrebúva aj vekom a amortizácia je teda prirodzený proces aj bez toho, aby ste prilbu používali. Stav prilby vám na oko neprezradí nikto, pokiaľ nebadať jasné vizuálne poškodenia

Lyžiarska prilba Bollé, POC, Uvex či Blizzard?

K dispozícii sú lacné i drahšie lyžiarske prilby známych i menej známych výrobcov. Prilby do 100 eur sú najpredávanejšie, nájdete medzi nimi kvalitné kúsky, overené mnohými spotrebiteľmi. K najobľúbenejším sa radia lyžiarske helmy Bollé, POC a Uvex, kotré sú odolné proti nárazom a vyznačujú sa vysokou kvalitou prevedenia. Lyžiarske prilby má vo svojej ponuke mnoho výrobcov, krok vedľa neurobíte ani výberom značiek Blizzard, Atomic, Salomon alebo Rossignol.

Lyžiarska prilba s vetracími otvormi

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete sa poradiť s výberom? Budeme radi, ak nám napíšete svoje otázky do komentárov. Podeliť sa môžete aj o svoje osobné skúsenosti s výberom lyžiarskej prilby.

Potrebujem lyžiarsku prilbu so štítom?

Nie, nie je to nutnosť, môžete si kúpiť lyžiarsku prilbu a okuliare samostatne. Štít môže nahradiť okuliare, chráni oči pred snehom a vetrom, ale taktiež pred UV žiarením. Túto možnosť často volia ľudia s dioptrickými okuliarmi.

Aký je rozdiel medz dámskou a pánskou lyžiarskou prilbou?

Výrazné rozdiely medzi nimi nenájdete. Dámske prilby zvyknú mať odlišný spôsob vykrojenia na zadnej časti, sú prispôsobené pre dlhšie vlasy a cop.

Musím prilbu po páde vymeniť?

Po každom vážnejšom páde by ste mali prilbu vymeniť. Obzvlášť dôležité je to vtedy, ak došlo k úderu hlavy. In-mold prilby sa po páde takmer vždy zdeformujú, takže ich výmena je nutná, hardshell prilby sú schopné rozložiť vonkajšiu silu nárazu po celej helme, k deformácii tak zvyčajne nedochádza. Pri silnom náraze však aj v tomto prípade odporúčame výmenu prilbu prekonzultovať so špecializovaným predajcom.

Ako vybrať detskú lyžiarsku prilbu?

Veľkosť určíte rovnakým spôsobom, akoby ste vyberali prilbu pre dospelého. Zmerajte obvod hlavy dieťaťa nad líniou obočia a veľkosť vyberte podľa veľkostnej tabuľky. Pre deti sú vhodné modely s nastavovacím systémom, vďaka nemu bude prilba rásť spolu s dieťaťom.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

19/04/2023 22:12
Vilma

rovnako ako cyklisticku. Kupila som ju z cyklospecialit a používam ju aj na kolobežku a inline

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.Publikované dňa: 30.09.2018
Posledná aktualizácia: 19.04.2023
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.

Ako vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšieAko vybrať detské lyže? Poradíme, aké zjazdové lyže pre deti sú najlepšie

Plánujete vaše dieťa postaviť túto sezónu prvýkrát na lyže? Myslite nielen na to, ako malého športovca správne motivovať ale aj na to, aké detské lyže mu zaobstaráte.