1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Ochranné pomôcky sú pri športových aktivitách jednou z najdôležitejších súčastí. Veď práve bezpečnosť je niečo, na čo treba dbať najviac. Závisí od toho naše zdravie. Lyžiarska prilba je teda neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého lyžiara.

Kvalitná dámska lyžiarska prilba

Mnoho ľudí prilbu berie ako príťaž. Pritom nie je len na to, aby ochránila vašu hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu od niekoho iného. A verte, nie je to len o dizajne. Ako si vybrať kvalitnú lyžiarsku prilbu? Poďte si vybrať spolu s nami!

Obľúbené lyžiarske prilby

Prilby a certifikát

Každá kvalitná prilba musí byť vlastníkom certifikátu a spĺňať určité nariadenia. Konkrétne ide o normu EN 1077, čo znamená, že je schválená európskymi stanovami a prešla testami. Toto označenie by malo byť buď na obale alebo na štítku samotnej lyžiarskej prilby. Má dve úrovne A-B. Hoci označenie nie je povinnosťou, splnená norma je základom pre kvalitnú prilbu.

  • A trieda – prilba kategórie A je tou najvyššou. Má najkvalitnejšie pokrytie hlavy a kryje takisto vaše uši. Podstatné je ale to, že samotný materiál prilby musí odolať silnejšiemu nárazu. Takéto testovanie sa vykonáva za pomoci testovacieho hrotu. Ten dopadá na plochu prilby rýchlosťou 3,84 metra za sekundu. Odolnosť je teda oproti B triede väčšia viac ako dvojnásobne. Prilby tejto kategórie sú možno o niečo ťažšie a zvukotesnejšie, no dnes sa hmotnostné rozdiely strácajú pri používaní špeciálnych materiálov.
  • B trieda – prilba kryje hlavu a časť temena hlavy, pričom nemusí chrániť uši. Aj takto jednoducho rozpoznáte prilbu kategórie B. Oproti A kategórii testovaná pri nižšej rýchlosti a teda nepredpokladá sa až tak vysoká odolnosť. Mnoho lyžiarov však preferuje práve túto voľbu, pretože sa javí ako komfortnejšia. Takisto z cenového hľadiska ide o finančne menej nákladnú voľbu pričom svoj účel splní spoľahlivo.

Prilba musí sadnúť

Pri výbere prilby je úplne v poriadku, ak sa riadite pocitom. Pri lyžiarkach či lyžiach samotných to ide ťažšie, no prilbu máte priamo na hlave. Práve vy viete, ako sa v nej cítite. Základným pravidlom je vybrať takú, ktorá vám z hlavy nebude padať, bez toho, aby ste ju upevňovali. Prilbu vyberáte podobne ako topánky, okrem vzhľadu sa v nej musíte cítiť pohodlne. Až následne prilbu stiahnite viazaním a vykonajte konečný verdikt.

Najlepšie lyžiarske prilby

Druhým variantom je nechať si prilbu vyrobiť na mieru, čo je však omnoho finančne náročnejšie alebo si môžete nechať prilbu prispôsobiť. Najčastejšie ide o dofukovanie prilby vzduchom, čím získate potrebné vyplnenie priestoru. Vzduch v prilbe možno regulovať - prifúknuť alebo z nej vzduch vypustiť. Ešte modernejšou technológiou je tzv. VACO Autofit, čo je tvarovanie prilby za pomoci vákua. Ide o zriedkavejšiu technológiu, no lyžiari si jej komfort chvália.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske prilby

Prilba a okuliare

Lyžiari dobre vedia, že tieto dve veci tak nejako idú k sebe. Pri kúpe prilby je najlepšie  zaobstarať si aj okuliare a ešte lepšie, rovno ich vyskúšať spoločne. V tomto prípade je totiž najdôležitejší súlad. Ideálne je, ak je výrez čela prilby prispôsobený veľkosti a tvaru okuliarov.

Najlepšie lyžiarske prilby

Takáto zhoda sa však hľadá skutočne veľmi ťažko. Okuliare sú však v kombinácii s prilbou dobrým ochranným prostriedok. Chránia vás pred snehom, chladom a takisto pre slnkom. Určite nechcete, aby sa vám okuliare zahmlievali alebo odstávali pri hornej hrane prilby. Tým pádom je porušená kompaktnosť a sneh sa vám dostane do očí.

Čo si všímať?

Ponuka je dnes taká široká, že je ťažké si všímať všetky vychytávky. Najčastejšie riešite zapínanie prilby? Klasické plastové alebo kovový rámik? Druhá možnosť je možno odolnejšia a zapínanie je jednoduchšie, no skúste si to v rukaviciach. Plastové „remienky" tzv. račňové zapínanie sú praktickejšie.

Kvalitná lyžiarska prilba s okuliarmi

Podstatným detailom je aj konštrukcia. Klasická „full-shell,“ ktorá prekrýva uši je tak trocha na ústupe. Dôvodom je imidž a skôr po nej siahajú závodní lyžiari. Obľúbenosti sa tešia prilby s odnímateľnými krytmi na uši. Ide o „half-shell“ konštrukciu. Prilby sú zvyčajne vyrobené spojením vnútornej vrstvy a vonkajšej plochy tzv. inmold proces. Na druhej stranne, sú tzv. sendviče, ktorých konštrukcia je o niečo tuhšia. Závisí však od materiálu. Konštruované sú tak, aby silu nárazu pohltila prilba bez poškodenia jej konštrukcie (nie obalu).

Technológia MIPS a SPIN

Nedá nám nespomenúť tento zaujímavý fakt. Ochrana vašej hlavy je to najdôležitejšie, pády či nárazy do hlavy sú tie najnebezpečnejšie vôbec. Preto vývoj a technológie používané pri výrobe prilby majú zabezpečiť, aby vaša hlava zostala v čo najväčšom bezpečí.

Výber vhodnej lyžiarskej prilby

Dôležitým faktorom v prípade nárazu je fakt, že prilba okrem absorbovania nárazu musí umožniť rotáciu hlavy, aby odfiltrovala určitú časť prenášanej energie. O tento princíp sa stará technológia MIPS. Princíp spočíva v tom, že výstelky prilby umožňujú rotáciu pri kontakte so skeletom prilby. Tentoraz je tu aj nová technológia SPIN. Technológiu uviedol výrobca POC. Princíp spočíva v gélových bodoch, ktoré prepojujú skelet a výstelku prilby. Gél – silikón sa dokáže hýbať do každej strany a umožňuje rotáciu v celom rozsahu.

Treba prilbu meniť?

Každý lyžiarsky expert vám povie, že prilbu by ste mali používať najviac 5 rokov. Materiál sa opotrebúva aj vekom a amortizácia je teda prirodzený proces aj bez toho, aby ste prilbu používali. Stav prilby vám na oko neprezradí nikto, pokiaľ nebadať jasné vizuálne poškodenia

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 30.09.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...

Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou? Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Aká by to bola zima bez sánkovania? Poradíme vám, ktoré parametre sú dôležité a prezradíme podľa čoho sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy

Ak bežky raz vyskúšate, zistíte, že tento druh športu je nielen ľahší ale neohrozuje ani vaše zdravie. Dnes vám prezradíme, ako sa na ne obliecť.