Ako vybrať masážny valec na chrbát, tvár, nohy, na celulitídu a chodidlá + cviky

Masážne valce sa v posledných rokoch stali hitom. Používajú ich športovci, tréneri i ľudia, ktorí potrebujú jednoducho premasírovať chrbát a zbaviť sa bolesti. Ide teda o nástroj, ktorý môže využívať každý – od aktívnych ľudí až po tých, ktorí vôbec necvičia. Zároveň sa dá uplatniť na rôzne časti tela, od chrbta cez stehná až po chodidlá.

AKo si vybrať masážny valec?

Jestvuje niekoľko druhov masážnych valcov, jedny sú univerzálnejšie, iné sú vhodné na konkrétne svalové partie. Ako si teda vybrať? Radi vám poradíme.

Obľúbené masážne valce

Čo je masážny valec?

Predtým, než sa pustíme do porovnávania rôznych typov a vlastností masážnych valcov, poďme si predstaviť, o čo vlastne ide. Masážny valec je pomôcka na cvičenie aj relaxáciu, ktorá má valcovitý tvar rôznych priemerov a dĺžok. Väčšie a hrubšie valce slúžia na väčšie svalové partie, teda napríklad na masáž chrbta alebo stehien. Menšie valce sú zamerané na menšie svalové partie, napríklad na lýtka, pretože je nimi ľahšie zacieliť konkrétny sval.

Masážne valce mávajú aj rôzne stupne tvrdosti, ktoré si môžete vybrať podľa vlastného prahu bolesti – niekto potrebuje valec mäkký, pretože je citlivý na dotyk, inému vyhovuje tvrdý valec, pretože skrátka viac znesie. Masážne valce sa používajú na rôzne účely, no najčastejšie ich používajú športovci pred tréningom, v rámci rozcvičky, po tréningu, na uvoľnenie svalov a zmiernenie svalovej bolesti, ale aj ľudia s rôznymi bolesťami na rozmasírovanie svalov a zmiernenie problémov.

Prečo sa oplatí mať doma masážny valec

Ak pravidelne cvičíte a venujete sa nejakému športu, rozhodne si zadovážte aj masážny valec. Túto pomôcku by mali používať najmä tí, ktorí sa venujú športom s opakujúcim sa pohybom, teda zaťažujú opakovane tie isté svalové partie – napríklad bežci či cyklisti. Opakujúcou sa záťažou môžu svaly tuhnúť a bolieť, no práve v tomto prípade dokáže masážny valec pomôcť. Masážny valec sa odporúča aj ľuďom, ktorí majú svalové spazmy alebo ich bolieva chrbát či chodidlá, pretože práve masážnym valcom možno sval účinne rozmasírovať a zbaviť sa napätia. Poďme sa pozrieť na konkrétne benefity, ktoré masážny valec prináša a pre ktoré sa ho rozhodne oplatí mať doma:

 • Pomáha zmierniť svalovú bolesť po cvičení – Keď si pri cvičení dáte do tela, na druhý deň alebo niekedy už po pár hodinách sa objaví nepríjemná svalová bolesť a stuhnuté svalstvo. Ak však po skončení cvičenia a v priebehu nasledujúcich dní použijete masážny valec, táto bolesť sa výrazne zníži.
 • Zmierňuje bolesť chrbta – Druhým najčastejším dôvodom kúpy masážneho valca je snáď snaha zmierniť bolesť chrbtice, ktorou trpí množstvo ľudí so sedavým zamestnaním. Valec môžete použiť samostatne a masírovať chrbát váhou svojho tela, preto ide o rýchle a efektívne riešenie, ak nemáte po ruke skúseného maséra.
 • Zvyšuje rozsah pohybu a balans – Strečing môže byť omnoho účinnejší, ak sa skombinuje s masážou pomocou valca. Takto sa dá zlepšiť si flexibilitu a dosiahnuť vyšší rozsah pohybu. Pri rolovaní na chrbte je tiež potrebné zapojiť rovnováhu, vďaka čomu si zlepšíte celkovú stabilitu.
 • Pomáha pri relaxácii – Ak netrpíte svalovou bolesťou a ani nemávate tvrdé tréningy, stále môžete z masážneho valca benefitovať. Mnohí ľudia ho totiž používajú vtedy, keď si doprajú čas pre seba, potrebujú si oddýchnuť, zmierniť stres a skrátka vypnúť.
 • Zlepšuje cirkuláciu krvi – Masáž je účinná nielen na bolesť svalstva, ale aj na cirkuláciu krvi. Končatiny tak bývajú dobre prekrvené, čo môžete využiť najmä ako masáž chodidiel alebo aj rúk. Vďaka prekrveniu sú svaly lepšie zásobené živinami a tkanivá tak môžu lepšie zregenerovať.
 • Pomáha zmierniť celulitídu – Okrem praktických výhod pomáha masážny valec aj v estetickej oblasti. Pravidelným masírovaním totiž dokáže zmierniť celulitídu na problematických partiách. Toto riešenie je však len dočasné a najlepšie funguje ako kombinácia zmeny životného štýlu a masírovania s pomocou valca.
 • Je účinný proti svalovým spazmám – Niekedy sa v svaloch vytvoria malé uzlíky, spazmy, napríklad v dôsledku pretrénovania svalu. Najúčinnejšie na tieto spazmy je rozmasírovať ich, čomu veľmi pomáha valec, najmä taký s rôznymi výstupkami.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako vybrať masážny valec

Pri výbere masážneho valca je potrebné zohľadniť niekoľko kritérií. V prvom rade je ale potrebné ujasniť si, kto bude valec používať, na aké účely, či ho potrebuje na konkrétnu časť tela alebo ho chce používať univerzálne, alebo či už má s masážnymi valcami nejaké skúsenosti.

Materiál

Keď sa bavíme o masážnych valcoch, máme na mysli penové masážne valce vhodné na tréningy a masáž celého tela. Okrem penových valcov totiž jestvujú aj drevené masážne valce, no tie sú pomerne tvrdé a nie sú vhodné na masáž chrbta s vlastnou váhou. Drevené valce sa používajú skôr na menšie svalové partie, napríklad na chodidlá, alebo ako menšie valce na stehná ako pomôcka na zmiernenie celulitídy. Okrem drevených valcov sa možno stretnúť aj s malými valčekmi z minerálov, no v tomto prípade ide o masážne valce na tvár vyrábané z kameňov ako jadeit, ruženín, kremeň a ďalšie kamene, ktoré majú chladivý efekt.

Malý modrý masážny valec na chodidlá

Univerzálne masážne valce sa vyrábajú z penových materiálov, najčastejšie PVC, PE, EPP a EVA. PVC je tak často používaný plast, že ho snáď ani netreba predstavovať, no známy je aj vďaka svojej nízkej cene. PE, teda polyetylén, je podobne jedným z najpoužívanejších plastov aj v rámci športových potrieb, ktorý vytvára pevnú penu. EPP je materiál s pomerne dobrou kvalitou a odolnosťou, ktorý zároveň nie je príliš drahý. EVA je zas druh peny, ktorý sa bežne používa v rôznych športových pomôckach, napríklad v podložkách na cvičenie, ale aj v rámci športovej obuvi, a je známy svojou vysokou odolnosťou. Niektorí výrobcovia sa už snažia ísť smerom prírodných materiálov, hlavne čo sa týka masážnych valcov používaných v joge. Zaujímavým prírodným materiálom je napríklad korok, ktorý sa získava zo Stredozemia, má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, je príjemný na dotyk a zároveň sa nešmýka.

Tvrdosť

Veľmi dôležitou vlastnosťou je tvrdosť masážneho valca. Poznáme mäkké, stredne tvrdé až tvrdé valce. Tvrdosť je odvodená od hustoty použitej peny – ak je pena viac stlačená, valec je tvrdší, ak menej, valec je na pocit viac mäkký. Výber tvrdosti valca závisí od toho, či už máte s používaním masážneho valca skúsenosti a poznáte svoj prah bolesti, ale aj od svalovej hmoty a vlastných preferencií.

 • Mäkké valce – Sú vhodné pre začiatočníkov, ak ešte neviete, s akým valcom začať, najlepšie je začať zľahka. Mäkký povrch je vhodný aj pre ľudí s menším množstvom svalovej hmoty, ktorí potrebujú jemnejšie zaobchádzanie, ale sú vhodné aj na tie časti tela, ktoré si vyžadujú jemnejšiu masáž, teda aj menšie svalové partie.
 • Stredne tvrdé valce – Tieto valce sa často používajú pri cvičení jogy a pilatesu. Sú vhodné pre pokročilejších, ktorí už poznajú svoj prah bolesti, a dajú sa využiť univerzálne – aj na cvičenie, aj na relaxáciu.
 • Tvrdé valce – S tvrdými valcami sa neodporúča začínať. Mnohokrát ide skôr o to, zvyknúť si postupne na vyššiu tvrdosť, preto je vhodné začať mäkšími valcami a postupne sa prepracovať k tvrdším valcom. Vo všeobecnosti sa odporúčajú aktívnym športovcom a tým, ktorí už majú s masážnymi valcami skúsenosti.

Frekvencia používania

Pri výbere tvrdosti je vhodné zamyslieť sa aj nad tým, ako často budete valec používať. Ak ho budete používať každý deň, mäkký valec by časom mohol stratiť svoju pevnosť a tvar. Na každodenné používanie sú vhodnejšie stredne tvrdé a tvrdé valce, ktoré môžu časom o čosi zmäknúť. Ak sa rozhodnete valec používal len z času na čas, vhodný je mäkký valec, pretože váš chrbát (alebo iné svalstvo) nebude na masírovanie zvyknuté a tvrdý povrch tak bude vnímať ako bolesť.

Rozmery valca

Najčastejšie rozlišujeme medzi menšími valcami, stredne veľkými a veľkými valcami, pričom ich rozmery sú úzko spojené so spôsobom používania.

 • Malé valce – Ide o valce s najmenšou dĺžkou a priemerom, približne do 30 x 12 cm. Sú určené pre menšie časti tela a menšie svalové partie, ako chodidlá, ramená, ruky. Majú malý priemer aj dĺžku, čím poskytujú lepšiu manipuláciu.
 • Stredne veľké valce – Ide o univerzálne valce s rozmermi okolo 30 – 45 x 15 cm, ktoré sú vhodné na masáž celého tela. Používajú ich športovci pri rozcvičke i premasírovaní svalstva pri cvičení. Čím väčší priemer, tým viac stability poskytnú, napríklad pri cvičení jogy a balančných cvikov.
 • Veľké valce – Majú omnoho väčšiu dĺžku než ostatné, približne 50 – 70 cm, pričom aj priemer býva vyšší. Tieto valce sú skvelé na masáž chrbta, preto ak si chcete zadovážiť valec vyslovene na zmiernenie bolesti chrbta, siahnite po väčších valcoch.

Hladký masážny valec na chrbát

Povrch

Povrch masážnych valcov môže byť buď hladký, s miernou štruktúrou alebo s výraznými výstupkami.

 • Hladký povrch – Odporúča sa používať vtedy, ak s masážnym valcom len začínate, ak ho používate v rámci rehabilitácie alebo ak máte menej svalovej hmoty. V začiatkoch by valčeky s výstupkami mohli pôsobiť príliš tvrdo a spôsobovať odreniny a bolesť. Aj hladký valec však dokáže zlepšiť cirkuláciu a dobre premasírovať.
 • Mierna štruktúra – Medzistupňom medzi hladkým valcom a valcom s výstupkami sú valce, ktoré majú mierne štruktúrovaný povrch, teda objavujú sa vypuklejšie a vydutejšie časti. Takýto valec môžete používať na intenzívnejšie premasírovanie.
 • Výstupky – Tieto valce mávajú výstupky buď rovnakej veľkosti a tvaru, alebo sa obmieňajú širšie a užšie výstupky, ktoré mnohokrát imitujú končeky prstov pre intenzívnu masáž. Keďže ide o intenzívnejšiu masáž, po takomto valci by mali siahať skúsenejší používatelia.

Nosnosť

Nosnosť je dôležitá najmä pri univerzálnych valcoch a väčších valcoch, pretože je na masáž potrebné používať váhu svojho tela. Vtedy je potrebné skontrolovať si tento údaj – niektoré valce uvádzajú do 100 – 120 kg, iné do 150 kg a nájdu sa aj odolnejšie do 300 kg. Čo sa týka váhy, netreba počítať len so samotnou váhou vášho tela, ale ak budete s valcami cvičiť dynamicky, zaťaženie bude vyššie, preto je vhodné staviť radšej na valce s vyššou nosnosťou. Pri menších valcoch na tomto údaji až tak nezáleží, pretože sa používajú ručne, resp. sa nezaťažujú celou hmotnosťou, len konkrétnou časťou tela, napríklad chodidlom.

Cena

Masážny valec je pomôcka, ktorú možno nájsť v rôznych variáciách rozmerov, použitých materiálov, povrchov i účelov, na ktoré je určená. Aj z cenového hľadiska preto nájdete rôznorodé masážne valce. Tie univerzálne, na celé telo, začínajú od 10 eur, pričom ich cena sa zväčša pohybuje medzi 10 – 20 eur. Masážne valce nájdete aj z rôznych špeciálnych materiálov a zaujímavými výstupkami imitujúcimi končeky prstov a ďalšími vlastnosťami navyše, pričom ich cena sa môže vyšplhať na 30 – 50 eur.

Ako správne používať masážny valec

Pomocou univerzálneho valca možno postupne premasírovať celé telo. Masíruje sa váhou svojho tela, preto nie je vhodné pridávať žiadne závažie. Na premasírovanie chrbta si ľahnite na chrbát s pokrčenými nohami a valec vložte pod vrchnú časť chrbta. Spočiatku si môžete s rovnováhou pomáhať rukami, no tie by mali byť prekrížené na hrudi. Následne už len pomaly pomocou nôh a stredu tela rolujte chrbát po valci. Ak narazíte na miesto, ktoré bolí viac, spočiňte na danom mieste niekoľko minút, kým sa bolesť nezmierni. Choďte na to pomaly – na začiatku môže chvíľu trvať, kým si na valec zvyknete. Bolesť by mala byť príjemná, uvoľňujúca, nikdy nie neznesiteľná. Pri masáži chrbta sa zameriavajte len na stred a hornú časť, nie kríže.

Cviky s masážnym valcom

Masáž by mala trvať len niekoľko minút, nemusíte to, hlavne zo začiatku, preháňať. Viac než dĺžka masáže je dôležitá pravidelnosť opakovania masáže niekoľkokrát do týždňa. Postupne môžete prejsť na ďalšie časti tela, pričom sa vyhnite masírovaniu kostí a kĺbov. Lýtka premasírujete tak, že si sadnete s vystretými nohami, pod lýtka vložíte valec a pomocou rúk zdvihnete vrchnú časť tela od zeme, pričom váha spočíva na valci. Postupne sa rolujete niekoľko sekúnd. Podobne možno premasírovať aj stehná. Z predchádzajúcej pozície presuňte valec pod jedno stehno, druhú nohu pokrčte a valec vlastnou váhou posúvajte hore-dole. Takto uvoľníte hamstringy, no podobným spôsobom môžete valec presúvať pod ďalšie časti tela – napríklad stehná z boku či spredu v pozícii dosky a bočnej dosky.

Pri masáži nezabudnite ani na chodidlá, ktoré si taktiež zaslúžia masáž. Tie sa masírujú v sede, valček sa vloží pod chodidlá a opäť je potrebné ho rolovať. Na chodidlá môžete použiť menší valček, keďže sa nezapája váha celého tela. Pri masáži sa vyhnite častej chybe – masírovaniu orgánov, a to masáži brucha a spodného brucha, kde nepremasírujete svalové partie, ale močový mechúr a črevá, čo skutočne nerobte. Pri cvičení sa niekedy tak sústredíme, až zadržíme dych. A to je ďalšia častá chyba, ktorej je potrebné sa vyhnúť. Na regeneráciu svaly potrebujú prívod kyslíka, preto si pri masáži uvedomte svoj dych a sústreďte sa na hlboký, bráničný dych do brucha.

TOP 5 masážnych valcov

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 09.04.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykleAko vybrať elektrobicykel? Obľúbené sú mestské skladacie bicykle i horské elektrobicykle

Elektrobicykel je vhodný na bežné používanie, na dlhé trasy aj do hôr. Poradíme vám, ako na výber elektrobicykla, čo môžete od neho požadovať a aká je tá ideálna cenová kategória, ktorá...

Najlepšie predné a zadné svetlo na bicykel? USB nabíjateľné, 1 000 lúmenov, s laserom a smerovkamiNajlepšie predné a zadné svetlo na bicykel? USB nabíjateľné, 1 000 lúmenov, s laserom a smerovkami

Podľa platnej legislatívy je cyklista súčasťou cestnej premávky, ktorý je povinný mať v cyklistickej výbave predné a zadné svetlo. Prezradíme vám, ako si svetlo vybrať správne.

Balančná podložka na zdravé sedenie na stoličku, SM systém, pre deti i dospelých – ako vybrať + cvikyBalančná podložka na zdravé sedenie na stoličku, SM systém, pre deti i dospelých – ako vybrať + cviky

Využitím univerzálnych cvičebných pomôcok si môžete ozvláštniť domáci tréning. Skvelou pomôckou je balančná podložka, o ktorej si prezradíme všetko podstatné.