Sieť proti komárom/moskytiéra nad posteľ, na kočík, na altánok, na cesty – ako vybrať?

V lete nám neraz znepríjemňujú život premnožené komáre. Sú dotieravé, štípu, rady sa nám samy pozvú do spálne a nielenže znemožňujú spánok, ale môžu aj prenášať rôzne choroby. Ak netúžite byť posiatí červenými štípancami a celú noc hľadať po izbe komára, ktorý sa po zažatí svetla vždy rafinovane skryje, stavte na moskytiéru.

Ako vybrať moskytiéru?

Jestvuje niekoľko spôsobov, ako sa proti komárom chrániť, no moskytiéry patria k tým najúčinnejším. Kde všade sa dá moskytiéra použiť a ako si moskytiéru vybrať? Poradíme vám v tomto návode.

Moskytiéra na posteľ, kočík i altánok

Prečo sa oplatí do moskytiéry investovať

Moskytiéra je názov pre sieť proti komárom, ktorá sa vyrába z rôznych materiálov, ako napr. polyester. Moskytiéra sa inštaluje sa na lôžka, detské postieľky či kočíky, hamaky, no môže byť aj súčasťou čiapky či ochranného oblečenia. Moskytiéra inštalovaná na okná a dvere sa označuje skôr termínom sieť proti komárom. Úlohou moskytiéry je zamedziť vstupu komárov aj ďalšieho hmyzu, ktorý ruší váš spánok. Moskytiéry sú úžasnou pomôckou v lete, kedy si aj krátkym vetraním môžete dovnútra nasťahovať húfy komárov. Jestvuje viacero spôsobov, ako sa pred komármi chrániť, no moskytiéra má v mnohom navrch.

 • Na rozdiel od repelentov a elektrických odpudzovačov ide o jednorazovú investíciu na niekoľko rokov. Moskytiéra vám vydrží v priemere 3 roky bez toho, aby ste museli spotrebovať elektrinu či kupovať akékoľvek náplne a ďalšie doplnky.
 • S moskytiérou si vystačíte aj bez chémie. Aj keď jestvujú moskytiéry s insekticídmi, väčšina sietí nie je ošetrená chemickými látkami a predstavuje len mechanickú bariéru. Vďaka tomu je vhodná aj pre tehotné ženy, deti a každého, kto sa zbytočnej chémii vyhýba.
 • Siete na oknách vám umožňujú vetranie a prísun čerstvého vzduchu počas celej noci. Dom sa môže v lete počas dňa zahriať na vysoké teploty, čo je ťažké vyvetrať. Preto sa odporúča dlhé večerné vetranie, aby ste v noci mali chládok a nerušený spánok.
 • Jestvuje niekoľko druhov moskytiér. Bavíme sa jednak o klasickej sieťke na okná, ale aj o baldachýne, moskytiére na hamak či sieťke proti hmyzu na kočík. Moskytiéru si môžete vybrať presne takú, na aký účel ju potrebujete.
 • Moskytiéra môže vyzerať aj esteticky. Nemusíte si hneď predstaviť nevábnu sieť s nečistotami a zaschnutým hmyzom. Dnes už zakúpite moskytiéru ako baldachýn, ktorý pôsobí nežne, elegantne a štýlovo.
 • Komáre vás nebudú otravovať ani na cestách a v prírode. Siahnuť môžete po cestovnej moskytiére a moskytiére vhodnej do outdoorových podmienok. Ak sa rozhodnete stanovať alebo stráviť noc v hamaku, rozhodne investujte aj do moskytiéry.

Kde sa dá moskytiéra využiť

Jestvuje niekoľko druhov moskytiér, ktoré slúžia na špecifické účely. Moskytiéru neraz využívajú rodičia malých detičiek, ktorý ju inštalujú nad postieľku vo forme baldachýnu. Takáto moskytiéra sa dá zakúpiť v rôznych farbách a môže detskú izbu dotvárať, keďže pôsobí veľmi esteticky. Na prechádzky alebo pri cestovaní zase využijú moskytiéru na detský kočík alebo autosedačku. Takáto moskytiéra je z elastického materiálu s gumičkami, vďaka ktorým sa jednoducho navlečie na kočík a pevne drží.

Moskytiéra nad posteľ býva zvyčajne vo forme baldachýnu. Ten sa vešia v hornej časti, pričom sieťovina poskytuje ochranu pred hmyzom buď pre posteľ pre jedného, alebo pre manželskú posteľ. Nemusíte sa báť, takáto moskytiéra nepôsobí ako sieťka na oknách, ale býva tvorená z polyesteru jemného na dotyk. S moskytiérou sa môžete vybrať aj na cesty, ak predpokladáte, že budete spať v oblasti s vysokým výskytom komárov. Cestovné moskytiéry sú ľahko skladné a prenosné, dajú sa uložiť do praktického obalu a jednoducho v 1 bode zavesiť.

Moskytiéry možno využiť nielen v interiéri, ale takýmto spôsobom sa pred hmyzom môžete chrániť aj pri posedení vonku. Jestvujú totiž moskytiéry na terasu v tvare stanu alebo altánku a nepriehľadnou strieškou a sieťovinou po bokoch. Sieťovina sa dá o bočné tyče pripnúť a otvoriť tak bočnú stenu počas dňa, no keď sa zotmie a začnú vás obťažovať komáre, sieťovinu odopnete a spojíte tak, že dovnútra žiaden hmyz nevnikne. Podobným spôsobom sa dá spríjemniť aj posedenie na záhradnej hojdačke. Moskytiéra na hojdačku pokrýva striešku aj boky hojdačky, ktoré sa dajú podľa potreby zopnúť alebo rozprestrieť.

Ochrana proti komárom je bežnou súčasťou aj letných outdoorových aktivít. Ak sa chystáte spať pod holým nebom v hamaku, rozhodne si zadovážte aj ochrannú moskytiéru. Tento druh moskytiéry býva vyrobený z odolnej látky zvyčajne čiernej alebo tlmenej farby, ktorá dobre splýva s prostredím. Moskytéra na hamak sa jednoducho nasádza a zaručí vám nerušený spánok aj pri vode. Predtým, než sa uložíte na spánok, vám ochranu poskytne moskytiéra na hlavu. Ide o menšiu pokrývku hlavy so sieťovinou po stranách, ktorá sa končí gumičkami, vďaka ktorej sa dovnútra hmyz nedostane.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako si vybrať moskytiéru

Výber moskytiéry záleží predovšetkým od toho, na aký účel ju chcete používať. Nejde len o to, vybrať si potrebný typ moskytiéry, ale uistiť sa tiež, že bude spĺňať podmienky pre daný účel. Ak ju budete využívať vonku, mala by byť vyrobená z dostatočne odolného materiálu. Ak ju použijete na detský kočík, nemala by byť impregnovaná chemickými látkami. Ak hľadáte moskytiéru nad posteľ, ako baldachýn, musí spĺňať aj estetickú funkciu.

Typ moskytiéry

 • Závesné moskytiéry – Závesné mosktiéry sa vešajú v strede zvrchu a vytvárajú kvázi sieťovinový stan. Dajú sa použiť rôznorodými spôsobmi vonku aj vo vnútri, stačí nájsť vhodný závesný bod. Tieto moskytiéry sa používajú často v spálni, ako baldachýn nad posteľou.
 • Moskytiéry na záhradné stolovanie – Tieto moskytiéry dokážu pokryť záhradný stan, altánok, terasu alebo slnečník pokrývajúci stôl so stoličkami. Niektoré moskytiéry sú vyrobené špecificky na konkrétny kus záhradného nábytku, napr. moskytiéry na záhradné hojdačky, ležadlá a hojdacie siete.
 • Moskytiéry pre deti – Sú určené na ochranu bábätiek pred uštipnutím hmyzom. Sú dostupné pre detské postieľky, kočiariky a autosedačky. Nesmú obsahovať žiadne malé a odnímateľné časti, ktoré by dieťa mohlo chytiť a vložiť do úst.
 • Moskytiéry na hlavu – Tento doplnok nevyzerá módne, no ocenia ho rybári, poľovníci, lesníci aj turisti. Je vhodný pre každého, kto sa v lete nachádza v prírode, potrebuje sa pohybovať, no chrániť svoju tvár pred húfmi komárov.
 • Outdoorové moskytiéry – Ide o moskytiéry používané vonku, na nocovanie v stane alebo hamaku. Dôležitou vlastnosťou by mala byť ich odolnosť, no často je výhodné, ak vážia menej, keďže pri turistike záleží na každom grame batožiny.

Materiál

Na výrobu moskytiér sa najčastejšie používajú materiály ako polyester, nylon, bavlna, polyetylén alebo polypropylén. Pri výbere materiálu je vhodné si ho prezrieť a skúsiť, či je príjemný na dotyk, a to hlavne, ak kupujete moskytiéru do spálne alebo pre deti. Materiál by mal byť pevný, no mierne elastický, aby sa dobre upínal a nevznikali pri zapínaní medzery. Nejde len o druh materiálu, ale aj jeho kvalitu – čím kvalitnejší, tým dlhšie vám vydrží. Myslite na to, že moskytiéru budete musieť priebežne prať, a to najmä vtedy, ak slúži ako baldachýn pre alergika.

Moskytiéra na kočík

Na moskytiére sa bude zachytávať prach a nečistoty, preto si overte, či je možné prať ju v práčke. Moskytiéry pre vonkajšie použitie, v záhrade, na hamak aj na hlavu, by mali byť odolné voči UV žiareniu, ktoré by inak prispievalo k opotrebovaniu materiálu. Taktiež by mali byť pevné a odolné voči vlhkosti, resp. rýchloschnúce, čo zaručí napr. nylon a polyester. Vyhnite sa moskytiéram z monofilu, ktorý sa používa hlavne na moskytiéry na postieľky, keďže ide o lacný a menej kvalitný materiál, ktorý sa vám po niekoľkých praniach môže roztrhať.

Rozmery

Tento údaj je veľmi individuálny a záleží od toho, na čo moskytiéru využijete. Nezabúdajte si rozmery postele, postieľky alebo čohokoľvek, na čo moskytiéru použijete, vždy premerať. Moskytiéra na manželskú posteľ vyrobená pre posteľ s menším rozmerom sa nemusí hodiť na tú vašu, nie každá moskytiéra na postieľku je univerzálna a záhradné moskytiéry závisia od druhu posedenia, záhradného nábytku aj počtu miest.

Navyše nejde len o samotný rozmer plochy, ktorú chcete pokryť. Vo vnútri moskytiéry bude teplejšie než v jej okolí, preto čím menšiu plochu moskytiéra pokrýva, tým viac tepla bude akumulovať. Väčšia moskytiéra zaručí lepšiu cirkuláciu vzduchu, a tým aj menej tepla. Na rozmery si preto dajte pozor hlavne pri moskytiérach na postele a postieľky, kde zvýšené teplo nemusí byť príjemné. Naopak, akumulácia tepla môže byť vítaná pri večernom posedení alebo v noci v hamaku.  

S insekticídmi alebo bez

Na trhu nájdete moskytiéry s impregnované insekticídmi aj tie bez impregnácie. Insekticídy predstavujú chemické látky, ktoré sú pre komárov a ďalší hmyz škodlivé, preto nielen mechanicky zabraňujú prieniku komárov, ale zároveň ich aj odpudzujú. Takéto moskytiéry sú vhodné do záhrady a na použitie na čerstvom vzduchu. Pri výbere moskytiéry stojí zato overiť si, aká chemická látka bola použitá ako insekticíd, aby sa nestalo, že je sieť nasiaknutá látkou toxickou aj pre ľudí a zvieratá. Väčšina použitých látok nie je škodlivá ľudskému zdraviu, no takýmto moskytiéram by sa mali vyhýbať tehotné ženy a deti v predškolskom veku. Svetová zdravotnícka organizácia považuje za bezpečné látky permetrín a pyretroid. Kým permetrín je prírodným insekticídom, pyretroid je syntetický, no má dlhšiu životnosť a silnejšie účinky. Moskytiéry s insekticídmi bývajú účinné aj 2 – 3 roky, a to napriek praniu a čisteniu.  

Priedušnosť

Do úvahy treba brať aj priedušnosť, ktorá závisí od veľkostí dierok sieťky. Čím väčšie dierky, kým lepšia cirkulácia vzduchu, väčší komfort a menšia akumulácia tepla. Väčšie dierky na druhú stranu znamenajú aj to, že sieť prepustí viac hmyzu. Ak sú dierky malé a sieť je hustá, máte istotu, že sa dovnútra nedostane takmer žiaden hmyz. Čo si teda vybrať – lepšiu cirkuláciu vzduchu alebo lepšiu ochranu pred hmyzom? Táto voľba závisí od individuálnych preferencií, no myslite na to, že v sparnom a teplom prostredí sa vám bude ťažšie zaspávať, no ak sa potrebujete chrániť proti nebezpečnému hmyzu, napr. ak cestujete do krajín s výskytom malárie, stavte radšej na bezpečnosť.

Dizajn

Za povšimnutie stojí určite aj dizajn, ktorý sa vyberá podľa účelu aj umiestnenia moskytiéry. Ak hľadáte moskytiéru do interiéru (nad posteľ alebo postieľku), rozhodne si pozrite ponuku viacerých predajní, aby sa vám moskytiéra do bytu štýlovo hodila. Dnes je už možné vybrať si rôzne farebné prevedenia aj tvary. Pri dizajne sa však nenechajte zlákať peknou moskytiérou na úkol praktickosti. Platí to najmä pri výbere moskytiéry pre deti. Môže sa stať, že budú sieťku neustále chytať a ťahať, preto by mal materiál odolať aj v takýchto situáciách. Takéto moskytiéry by nemali obsahovať žiadné malé a ľahko odnímateľné časti, ktoré by dieťa v chvíľke nepozornosti mohlo strhnúť (napr. mašle) a dusiť sa.

Závesná moskytiéra nad posteľ

Doplnky a príslušenstvo

 • Magnetické dvierka – Pri záhradných moskytiérach je veľkou výhodou, ak sa bočné strany moskytiéry dajú zopnúť nabok, keď ich nepotrebujete, a opäť spojiť magnetkami pozdĺž sieťky, aby tvorili ochranu. Niektoré stany s moskytiérou majú magnetické dvierka, vďaka ktorým viete priestor rýchlo a jednoducho opustiť bez toho, aby mal hmyz dlhý čas na vletenie.
 • Súprava na zavesenie – Cestovné moskytiéry by mali obsahovať aj súpravu na zvesenie. To znamená niekoľko háčikov s prísavkami, háčikov so samolepiacimi podložkami, štipce, špagát či zatváracie špendlíky. Sada by skrátka mala byť vybavená všetkým tým, čo vám pomôže moskytiéru zavesiť pri cestovaní, napr. v ubytovni alebo v hotelovej izbe, bez toho, aby ste do stien museli vŕtať diery na zavesenie.
 • Impregnačný prípravok alebo repelent – Niektoré záhradné moskytiéry môžu v balení zahŕňať aj tieto doplnky. Impregnačný prípravok navyše, najčastejšie permitrín, môžete podľa návodu použiť na opätovné impregnovanie siete a zvýšenie odolnosti voči hmyzu.

Cena

Ceny moskytiér sa, prirodzene, odvíjajú od vami vybraného typu. Moskytiéry na kočíky a autosedačky zakúpite v cenovom rozmedzí 3 – 10 eur. Moskytiéry na postieľku sú drahšie, ak hľadáte vzhľadný baldachýn. Ten vás môže vyjsť na 20 – 30 eur, ale aj viac, ak hľadáte dizajnérsky kúsok. Moskytiéry na postieľku s gumičkou, ktoré sa jednoducho prevlečú cez vrch konštrukcie, však nájdete aj za 5 – 10 eur. Tieto typy moskytiér najlepšie zakúpite v obchodoch s vybavením pre bábätká. Baldachýny na postele pre jednu alebo dve osoby nájdete v rozmedzí 30 – 40 eur, pričom určite natrafíte na lacnejšie aj oveľa drahšie kúsky podľa kvality materiálu, rozmerov aj prevedenia. Moskytiéry nad posteľ a baldachýny je často dostať v bežných obchodoch s nábytkom.

Moskytiéry do záhrady v tvare stanu sú cenovo variabilné. Tie z najlacnejších materiálov nájdete už od 30 eur, pričom cena sa môže vyšplhať aj na stovky eur. V tomto prípade rozhodujú aj faktory ako vodoodolnosť, odolnosť konštrukcie voči náporom vetra, UV žiareniu či celkový rozmer stanu. Záhradné moskytiéry zakúpite v predajniach so záhradným nábytkom a príslušenstvom. Moskytiéru na hamak si často kúpite už spolu s hamakom, čo vás môže vyjsť na 60 – 90 eur a ak hľadáte pyramídovú moskytiéru do stanu, k spacáku, počítajte so sumou približne 30 eur. Moskytiéra na hlavu môže byť s klobúčikom alebo bez (býva lacnejšia) a zvykne sa pohybovať v rozmedzí 3 – 10 eur. Tieto typy moskytiér dostanete v outdoorových potrebách a niektorých predajniach so športovým vybavením, napr. Decathlon.

Starostlivosť a údržba

Pri výbere tej vhodnej moskytiéry nezabúdajte na to, že aj tá si bude vyžadovať určitú údržbu. Na sieťke sa bude zachytávať prach, hmyz a nečistoty, pričom vonkajšie moskytiéry často zmočí dážď alebo navlhnú. Každá moskytiéra si bude vyžadovať pravidelné pranie, najmä tie pre malé detičky. Uistite sa, že materiál je dostatočne pevný a nesiahajte po lacných materiáloch, ktoré sa vám môžu po niekoľkých praniach roztrhnúť. Všimnite si informáciu o tom, či sa dá sieť prať aj v práčke alebo je potrebné ručné pranie. Po vypratí nechajte pred uskladnením moskytiéru vždy dôkladne vyschnúť.

Moskytiéra na posteľ, kočík i altánok

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 21.05.2021
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosťAkú fontánu do záhrady (solárna, kamenná, s osvetlením), cena, umiestnenie, starostlivosť

Nie ste si istí, aká fontána je tá správna pre vás? Prečítajte si článok a dozviete sa, čo všetko treba pri výbere zvážiť.

Rady a tipy, ako prípraviť domácnosť na letoRady a tipy, ako prípraviť domácnosť na leto

Stačí niekoľko trikov a váš domov sa razom premení na čarovnú dovolenkovú vilu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas horúčav.

Ako si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cenaAko si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cena

Slnečníky sú skvelou voľbou pre každého, kto miluje leto a rád si ho naplno užíva vonku. Poradíme vám, ako si vybrať vhodný záhradný slnečník.