Kupujete MP3 prehrávač na behanie? Vyberte si model s reproduktorom alebo Bluetooth

Neviete si žiadnu svoju aktivitu predstaviť bez hudby? Spríjemňujete si ňou deň po pracovnej i súkromnej stránke? Cvičenie bez rytmov znejúcich v slúchadlách nie je možné bez vhodného prehrávača. Vyhovuje vám telefón alebo sa obzeráte po MP3 prehrávači?

Najlepší MP3 prehrávač

Druhá možnosť je oveľa pohodlnejšia. Ak si neviete dať rady pri jeho výbere, poradíme vám!

Obľúbené MP3 prehrávače

Na čo treba prihliadať pri výbere MP3 prehrávača?

Pri výbere MP3 prehrávača by ste mali brať ohľad na viacero kritérií. K tým najdôležitejším patrí kapacita, hmotnosť, rozmery a možnosť napájania či to, pri akých príležitostiach budete prehrávač používať.

Kapacita MP3 prehrávača

Jedným z najdôležitejších kritérií je pamäť prehrávača. Zodpovedzte si otázku, koľko hudby naň potrebujete dostať, pretože 1 mp3 pieseň má približne 5 MB. Na 1GB voľného priestoru sa tak zmestí okolo 200 piesní. K najrozšírenejším kapacitám pamätí prehrávačov patria 4 GB, 8 GB a 64 GB. Vhodné je, ak sa dá vnútorná pamäť prehrávača rozšíriť pomocou externej karty. Aby sa vám po mesiaci nestalo, že tých 30 albumov, ktoré ste si do MP3 prehrávača dali, už máte opočúvané.

Rozmery a hmotnosť MP3 prehrávača

Niektoré z prehrávačov obsahujú displej, na ktorom možno sledovať aj video, tie jednoduchšie, predovšetkým MP3 prehrávače na šport, displej nemajú. Od toho totiž čiastočne závisí jeho hmotnosť. Tie bez displeja sú prirodzene o niečo ľahšie a spratnejšie ako tie, ktoré displej majú.

MP3 prehrávač na behanie

Ak si vyberiete model s displejom, zaujímajte sa o rozlíšenie, podsvietenie a veľkosť písmen. Pokiaľ potrebujete MP3 prehrávač na behanie, poobzerajte sa po jeho menších verziách.

Prehrávané formáty

Hoci to má v názve, MP3 prehrávač už dávno neprehráva iba formát MP3. Dokáže prehrať aj súbory WMA, Ogg či FLAC. Čím viac formátov prehrávač dekóduje, tým lepšie. Pokiaľ má prehrávač tiež displej, môže prehrať napríklad aj súbory AVI, WMV či MOV. K podporovaným patria tiež formáty MP4, AAC-LC, PCM, AVC či JPEG.

Nabíjanie a výdrž MP3 prehrávača

Už patrí napájanie pomocou AA či AAA batérií k zastaraným, stále však môžete prehrávače s týmto typom napájania objaviť. Tužkové baterky síce dlho nevydržia, dajú sa zato rýchlo vymeniť, kedykoľvek to potrebujete.

Kvalitný MP3 prehrávač s displejom

Bežnejšie je nabíjanie pomocou dodanej nabíjačky, čo je trochu obmedzujúce, keďže voľná zásuvka nemusí byť vždy k dispozícii Najvhodnejšie je nabíjanie pomocou USB, ten sa dá pripojiť na nabíjačku, ale aj na počítač. Pri výbere sa zaujímajte o typ batérie (vhodné sú napríklad tie na báze lítia) a jej výdrž. Prehrávače môžu vydržať v plnej prevádzke niekoľko hodín až takmer celý deň.

Ďalšie kritériá výberu

Patria k nim ovládanie, slúchadlá a doplnková výbava. Ovládanie je vecou vkusu, ak obľubujete ťukanie na dotykový displej, vyberte si prehrávač s týmto ovládaním, pokiaľ máte radšej klasické tlačidlá, mal by ich prehrávač obsahovať. Klasické tlačidlá nájdete skôr pri jednoduchších typoch prehrávačov, ktoré sa dajú ovládať pohodlne aj poslepiačky a sú vhodnejšie na cvičenie.

Najlepší  MP3 prehrávač na šport

S ovládaním súvisí aj spôsob kopírovania skladieb do prehrávača. Najvhodnejšie je, ak sa prehrávač pripája k počítaču ako externý disk. Pokiaľ obsahuje pomocný obslužný softvér, mohlo by to robiť ťažkosti pri pripojení sa do cudzieho počítača. Slúchadlá, ktoré sú súčasťou balenia, by mali podliehať určitej kvalite. Nielen kvôli vášmu sluchu, ale aj kvôli kvalite prehrávanej hudby. Ak totiž nie sú slúchadlá dobré, mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu.

Súčasťou MP3 prehrávača je nielen prehrávanie hudby a videí, ale aj organizér, hodiny či rôzne hry. Ide však o funkcie, ktoré máte v telefóne, preto by nemali rozhodovať pri výbere. Využili by ste MP3 prehrávač s reproduktorom či MP3 prehrávač s bluetooth funkciou?

MP3, či radšej telefón alebo MP4?

MP3, formát digitálneho zvukového súboru, vzniká zmenšením veľkosti súborov a zmenou typu súboru na mp3. Hoci sa tento druh súborov používa už od 90. rokov, stále sa teší pomerne veľkej obľube, keďže ho prehrávajú takmer všetky zvukové prehrávače i telefóny. MP3 slúži na uchovávanie a prehrávanie iba zvukových stôp. Možnosťou výberu sú aj MP4 prehrávače, formát MP4 je najpoužívanejším formátom na streamovanie na internete. Slúži na uchovávanie rôznych typov súborov – audio a video súborov, obrázkov i titulkov.

Výhodou MP3 formátu je, že kvalita zvuku zostáva pri zmenšovaní súboru takmer rovnaká. Ocenia to určite všetci milovníci, nielen tí športujúci, hudby. Tento typ súborov je taký bežný, že by ho mal prehrať každý prehrávač. MP4 formát je všestrannejší, audio MP4 súbor je v podstate to isté, čo MP3 formát.

Veľkosť mp3 prehrávača

MP3 prehráva predovšetkým hudbu, MP4 aj video a filmy, niektoré dokonca aj texty a iné formáty. Ak chcete prehrávač na hudbu, vhodnejší je MP3 prehrávač, pokiaľ potrebujete aj niečo navyše, zakúpte si MP4 prehrávač.

Hudbu môžete, samozrejme, počúvať aj cez telefón. Napriek tomu, že majú dnešné telefóny väčšiu výdrž ako pred takými 5 rokmi, prehrávanie hudby batériu stále výrazne oslabuje. Možno nie tak ako niektoré aplikácie či zapnutý internet, ale stále výrazne.

Ceny MP3 prehrávačov

Ceny MP3 prehrávačov sú naozaj dostupné. Pohybujú sa, v závislosti od značky či kapacity, od 10 eur vyššie. Tie drahšie sú k dispozícii za niekoľko desiatok až stoviek eur. Pred tým, ako sa rozhodnete, si však presne určite, na čo všetko budete prehrávač používať. Kupovať príliš drahý sa vám neoplatí, ak ho potrebujete iba na cvičenie, príliš lacný zas vtedy, ak na ňom chcete pozerať aj videá.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 18.10.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...