Nafukovacia posteľ/matrac na spanie do auta i do stanu – návod, ako vybrať

Čaká vás sťahovanie, chystáte sa na stanovačku alebo u seba chcete na víkend ubytovať hosťa? Práve v takýchto situáciách padne vhod lôžko navyše, ktoré bude ľahko skladné a prenosné. Namiesto rozkladacích postelí a karimatiek vtedy možno siahnuť po nafukovacej posteli. Má množstvo výhod a ocení ju aj vaša peňaženka.

Nafukovací matrac do stanu

V tomto článku vám ponúkame návod, ako na výber vhodného nafukovacieho matraca, čo si pri kúpe všímať a na čo nezabudnúť.

Najpredávanejšie nafukovacie postele


Do stanu, auta i ako lôžko pre hostí

Nafukovacie postele určite nie sú nejakým trendom, ktorý by nahradil bežnú posteľ s matracom poskytujúcim vašej chrbtici vhodnú oporu. Ich účel je poskytnúť vám dočasné lôžko na niekoľko dní, pokiaľ nie je možné spať na bežnej posteli. Nafukovacie postele sa používajú predovšetkým v nasledovných situáciách:

 • Lôžko pre hosťa – Nie každý má doma posteľ navyše alebo rozkladací gauč, ktorý poslúži ako lôžko pre hosťa. Preto ak vás čaká hosť alebo hostia, jednoduchým riešením je zakúpiť nafukovací matrac, ktorý na tento účel poslúži perfektne. Po sfúknutí zaberie minimum miesta, preto je vhodný aj do malých bytov a priestorov.
 • Dočasná posteľ pri sťahovaní – Každý, kto sa už aspoň raz sťahoval, vie, aké stresujúce obdobie to je. Polovicu vecí máte na jednom mieste, druhú na druhom, kým neustále beháte, vybavujete, balíte, premiestňujete a upratujete. Vtedy sú skvelou alternatívou nafukovacie matrace, ktoré vám dovolia sa vyspať, aj keď vaša posteľ na novú adresu ešte nedorazila.
 • Stanovačka a kemping – Nafukovacie matrace využívajú aj nadšenci outdoorových aktivít. Tradičné spanie v spacáku na karimatke nie je nijak obzvlášť pohodlné. Nafukovací matrac vám pri prenose nezaberie viac miesta ako karimatka, no poskytne omnoho viac pohodlia a tepelnú izoláciu od chladného povrchu.
 • Lôžko navyše pri ubytovaní – Ak chcete pri ubytovaní na dovolenke mať všetky deti v jednej izbe, môže ísť niekedy o problém. Chatka alebo ubytovňa môže poskytovať len manželskú posteľ a jedno lôžko navyše, čo nemusí vždy stačiť. Ak si prinesiete vlastný matrac, vytvoríte tak lôžko navyše a zmestíte sa tak do jednej izby naraz.
 • Lôžko do auta – Nafukovacie matrace sú vhodné aj pri dlhom cestovaní v aute. Nemusíte zháňať ubytovanie, vyspíte sa aj vo svojom vozidle.

Ako vybrať nafukovací matrac

Pri výbere nafukovacej postele vás určite ohúri množstvo rôznych modelov, z ktorých môže byť ťažké si vybrať. Nehľaďte pritom len na cenu a v prvom rade si odpovedzte na otázky „Kam chcete matrac umiestniť?“, „Ako často ho budete používať?“ a „Plánujete ho používať aj na cestách alebo v exteriéri?“.

Materiál

Vždy si všímajte, aký druh materiálu matrac ponúka, pretože tento parameter rozhoduje o tom, akký pohodlný bude matrac a akú životnosť bude mať. Samotný matrac sa najčastejšie vyrába z vinylu, PVC a polyuretánu. Tieto matrace by však nemali obsahovať žiadne nebezpečné látky, ako ftaláty alebo PCF. Keďže nie je materiál ako materiál, všímajte si informácie o tom, akým spôsobom je daný matrac posilnený. Niektoré materiály sú posilnené a nepoškodí ich poškrabanie povrchu, ďalšie ponúkajú väčšiu stabilitu alebo sú hrubšie, aby sa nedali len tak ľahko prepichnúť. Nevýhodou materiálov odolných proti prepichnutiu je ich väčšia hmotnosť, čo vám nemusí vyhovovať pri cestovaní.

Povrch matraca by mal tvoriť semiš alebo velúr – oba veľmi príjemné materiály na dotyk. Obyčajný vinyl alebo PVC totiž vytvárajú nepríjemný šmykľavý povrch, na ktorý sa vám môže lepiť pokožka pri spotení, čo nie je nič pohodlné. Preto voľte matrace s povrchovou úpravou. Spodok matraca by mal byť zase posilnený, aby nedošlo k prepichnutiu alebo poškodeniu. Ak hľadáte matrac do interiéru, mal by mať protišmykovú vrstvu, ak do exteriéru, vhodná je vodoodolná ochrana.

Nafukovací matrac na spanie

Vnútorná štruktúra

Vždy je lepšie, ak sa nafukovací matrac skladá z niekoľkých komôr, nielen z jednej veľkej komory. Viacero komôr totiž zaručí lepšiu distribúciu váhy – matrac bude stabilnejší a bude sa menej hýbať, predovšetkým ak ide o dvojlôžko. Viackomorové matrace vedia vzduch distribuovať rovnomernejšie, takže nedochádza k nerovnomernému rozloženiu váhy.

Nafukovací matrac pre jedného alebo pre dvoch?

Rozmery nafukovacej postele skontrolujte z dvoch dôvodov. V prvom rade je dôležité, aby sa vám posteľ zmestila do požadovaného priestoru, hlavne ak ide o menšiu izbu alebo stan. V druhom rade ide o to, aby ste sa na posteli dobre vyspali, aj vtedy, ak máte vyššiu postavu. Hlavne lacné matrace totiž často ponúkajú dĺžku postele len 190 cm, čo pre vysokého človeka nemusí stačiť. Navyše nezabudnite, že budete používať vankúš, a teda budete potrebovať niekoľko cm navyše. Na druhej strane rozmery sa uvádzajú v nenafúknutom stave a po nafúknutí môže pár cm pribudnúť.

Všímajte si aj výšku postele, teda údaj hovoriaci o tom, ako vysoko od zeme budete spať. Tenšie a lacnejšie matrace mávajú výšku len 15 cm, čo znamená, že budete spať naozaj blízko pri zemi. Vyššie matrace majú aj 40 cm, čo je už príjemná výška, ktorá nahradí bežnú posteľ. Pozor, ak plánujete matrac brávať na stanovačky, centimetre navyše síce vytvoria lepšiu tepelnú izoláciu, avšak zväčšujú sa rozmery sfúknutej postele aj jej hmotnosť.

Hmotnosť

Tento údaj zaujíma predovšetkým ľudí, ktorí si chcú posteľ brávať na cesty, do kempu alebo na stanovačku. Opäť raz platí, že čím je matrac kvalitnejší (vyšší, hrubší materiál, lepšie izolujúci), tým bude stúpať jeho hmotnosť. Kým menšie a lacnejšie matrace majú cca 2 – 3 kg, ťažšie matrace môžu vážiť 7 aj 10 kg, čo v batožine pocítite. Preto je dobre nájsť kompromis, ktorý zaručí požadovanú kvalitu bez kíl navyše.

Samonafukovací matrac

Nosnosť minimálne 130 kg

Nosnosť poukazuje na maximálnu váhu, ktorú posteľ zvládne zniesť. Nie je dobré ju prekračovať, pretože príliš vysoký tlak vytvorený na matrac by spôsobil jej sfukovanie alebo vytvorenie dier. Takisto je lepšie siahať po matraci s aspoň akou-takou rezervou, aby sa vaša hmotnosť nerovnala nosnosti matraca. Jednolôžkové matrace zvyknú ponúkať nosnosť medzi 130 – 250 kg, u dvojlôžkových matracov je to cca 200 – 350 kg. Do úvahy berte to, kto bude na matraci spať, pokiaľ viacero osôb, riaďte sa najvyššou váhou. Pri dvojlôžku spočítajte hmotnosti oboch používateľov.

Pumpa, pravná záplata i nafukovací vankúš

 • Pumpa – Môže ísť o ručnú alebo nožnú pumpu. Jej výhodou je, že matrac nafúknete aj bez zdroja elektriny. Nevýhodou zase pomalé nafukovanie.
 • Kompresor – Elektrický kompresor nafúkne alebo vyfúkne matrac veľmi rýchlo, no je potrebné zapojiť ho do elektriny. Mnohé matrace majú vstavaný kompresor, čo je veľmi praktické.
 • Opravná záplata – Slúži na opravenie prasknutého miesta, ak matrac začne sfukovať. Je výhodná hlavne vtedy, ak ste mimo domu, na stanovačke a pod.
 • Cestovná taška – Obsiahne sfúknutý a poskladaný matrac. Prenáša sa tak oveľa ľahšie ako v škatuli, v ktorej ste matrac dostali.
 • Nafukovací vankúš – Je vhodný hlavne v prípade stanovačky, kam si nebudete brať bežný vankúš.

Lacné nafukovacie postele ponúkajú aj známe značky

Tie najlacnejšie matrace začínajú už od 10 eur. Ide o prevažne jednolôžkové postele, často určené pre deti alebo tínedžerov, keďže mávajú menšie rozmery. Zvyknú byť nižšie, z lacnejších materiálov a bez kompresora.

Strednú cenovú kategóriu tvoria postele od 25 do 60 eur, kde si viete vybrať už aj kvalitnejšie jedno- a dvojlôžkové modely. Často majú priloženú pumpu alebo kompresor. Ak však hľadáte naozaj kvalitné a odolné matrace, ktoré vám vydržia dlho, investujete aspoň 100 eur. Najdrahšie postele ponúkajú väčšie rozmery, príjemné materiály, ochranu pred prepichnutím a príjemný dizajn, keďže mnohé modely v strednej triede sú klasicky modré.

Nafukovacie postele ponúka Decathlon, Jysk, ale napr. aj Alza a Tesco i Heureka. Medzi najznámejších výrobcov patria Intex, Bestway, Master či Coleman.

Nafukovací matrac s pumpou

Čistenie a údržba

Aj nafukovacie matrace si vyžadujú pravidelné čistenie. Predídete tak nehromadeniu prachu, roztočov a iných škodcov, príp. plesne. Prach a drobné nečistoty odstránite metličkou alebo vysávačom s nadstavcom. Ak povrch matraca zapácha, napr. od potu, nasypte naň sódu bikarbónu, nechajte niekoľko minút pôsobiť a povysávajte. Zvyšok matraca umyte vlhkou handričkou z mikrovlákna, pričom použiť môžete jemný čistiaci prípravok na riad, ktorý následne opláchnite. Pred zložením matrac osušte handričkou a nechajte aj prirodzene vyschnúť. Uskladnite vždy až úplne suchý a čistý matrac, v opačnom prípade sa môžu vyskytnúť plesne.

Výhody a nevýhody nafukovacích postelí

Ak uvažujete nad kúpou nafukovacej postele, vždy stojí za to zvážiť všetky výhody a nevýhody, na ktoré sa tak budete vedieť lepšie pripraviť. Od bežných postelí sa totiž v mnohom líšia, preto je dobré vopred vedieť, do čoho idete.

Výhody

 • Majú všestranné využitie – Ako už viete, nafukovacie postele sa dajú využiť v rôznych situáciách. Mnohé sú vhodné ako do interiéru, tak aj do vonkajších podmienok, takže svoj matrac určite využijete naplno.
 • Tvrdosť matraca sa dá ľahko upraviť – Nafukovaciu posteľ si môžete ľahko dofúkať alebo trochu vzduchu vypustiť, čím dosiahnete tvrdší alebo mäkší matrac podľa toho, čo vyhovuje vám.
 • PVC matrace sú odolné – Novšie matrace vyrábané z pevného PVC nie sú žiadne jednorazovky, ale majú pomerne dlhú životnosť a nafukovacia posteľ vám pri správnom skladovaní môže vydržať roky.
 • Nestoja veľa – Jednou z hlavných predností je ich nízka cena, ktorou sa líšia od iných možností dočasných lôžok. Nafukovací matrac kúpite aj za 20 eur, čo určite stojí za vyskúšanie.
 • Rýchlo sa nafúknu aj zložia – Mnohé majú integrované kompresory, vďaka ktorým bude matrac pripravený na použitie v priebehu niekoľkých sekúnd. Platí to aj opačne a matrac môže ponúknuť aj rýchle vyfukovanie, takže ho budete vedieť aj rýchlo zložiť.
 • Sú ľahko skladné a prenosné – Vo sfúknutom tvare sú veľmi ľahko skladné a prenosné, nezaberú veľa miesta, často majú aj nízku hmotnosť, preto ich môžete kamkoľvek uskladniť a ľahko brať na cesty.
 • Môže pomôcť pri boľavých kĺboch – Aj keď ľudia s bolesťami chrbtice a kĺbov by mali mať pevný a podporný matrac na spánok, v niektorých prípadoch môže mäkký nafukovací matrac pomôcť uľaviť tlak z boľavých miest a priniesť aspoň akú-takú úľavu od bolesti.

Nevýhody

 • Po rozbalení môžu zapáchať – Po otvorení balenia vás určite najprv ovalí silná gumená „vôňa“. Má ju takmer každý lacný nafukovací matrac, ale dobrou správou je, že tá rýchlo pominie. Matrac rozbaľte včas, roztiahnite ho a nechajte v miestnosti vyvetrať.
 • Neponúkajú adekvátnu podporu – Aj keď tie najlepšie matrace sa snažia ponúknuť čo najlepšiu podporu pre chrbát, stále ide len o dočasné riešenie a nie je možné ním dlhodobo nahradiť bežný matrac.
 • Môže dôjsť k prepichnutiu – Túto obavu má asi každý, kto kúpu nafukovacieho matraca zvažuje. Ak sa umiestni na alebo v blízkosti ostrého predmetu, môže dôjsť k prepichnutiu plášťa. Preto je dôležité vyberať kvalitné a odolné PVC materiály a vždy je plus, ak má matrac v balení záplatu na opravu.
 • Majú krátku záručnú dobu – Väčšina matracov má veľmi krátku záručnú dobu, preto ak sa niečo pokazí, výrobca vám matrac nemusí vymeniť. Vždy si preto overte záruku aj na čo sa vzťahuje.

Najlepšie nafukovacie matrace

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 27.02.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?

Vykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláškaVykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláška

Vykurovacia sezóna v bytových domoch má presne stanovený začiatok aj koniec. Aké sú hodnoty vonkajšej teploty, aby sa začalo kúriť? Všetky podstatné informácie nájdete v našom dnešnom...

Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenziePrenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Projektor vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete. Má množstvo výhod a v článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora.