Najlepšie bežecké topánky? Ako vybrať poradia recenzie

Jednou z najdôležitejších záležitostí pred rozhodnutím začať behať je výber správnej bežeckej obuvi. Typov a modelov na behanie je tak veľa, že niekedy si ani skúsenejší bežci nevedia na prvý raz vybrať správne.

Kvalitné tenisky na beh

Čo potom ľudia, ktorí s behom iba začínajú? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, mali by ste pri výbere bežeckej obuvi brať ohľad na niekoľko základných faktorov. Ak si totiž nevyberiete bežeckú obuv správne, mohlo by to viesť k zraneniam.

Obľúbená bežecká obuv pre mužov

Výber podľa použitia a povrchu

Začiatočníci by si mali voliť na behanie univerzálnejšie topánky s vysokým tlmením, ktoré zmäkčia dopad, pohltia vibrácie a ochránia kĺby aj svaly pred námahou. Keďže začiatočník nemá dostatočné skúsenosti, robia pri behaní chyby. Na záťaž si treba zvykať postupne.

Skúsenejší bežci, ktorí trénujú na preteky, by mali zvoliť topánky s nižšou hmotnosťou. Tie sú vhodné pre rýchle behanie a dobrý kontakt s rôznymi druhmi povrchov. Topánky pre naturálny beh (barefoot beh) sa vyznačujú minimalizmom, umožňujú bežcom prirodzený pohyb, ktorý je veľmi podobný behu naboso.

Tenisky na beh

Cestná obuv je pre vás vhodná, pokiaľ sa chystáte behať po asfalte či spevnených lesných a poľných cestách. Ak sa chystáte behať v náročnejšom teréne (kamene a štrk, blato, sneh), zvoľte si terénne bežecké topánky. Najčastejší je beh po asfalte, ak však plánujete behať po rôznych typoch povrchov, mali by ste si zaobstarať aj viac typov bežeckej obuvi. Na beh v teréne sú lepšie trailové bežecké topánky s hrubšou podošvou, zvršok by mal byť vytvorený z pevného materiálu. Bežecké topánky na asfalt obsahujú podošvu s priľnavým povrchom, sú odpružené, aby zabraňovali opotrebovaniu kĺbov. Pri behu po atletickej trati najviac využijete tretry.

Výber podľa veľkosti chodidla

Určiť veľkosť chodidla nie je pre žiadneho bežca i nebežca problém. Stačí sa vyzuť, naboso si pätu oprieť o stenu a zmerať dĺžku až po palec na nohe. Topánka má ideálnu veľkosť vtedy, ak pri obutí posuniete nohu dopredu, aby sa palcom dotýkala topánky, a medzi pätu a zadnú časť obuvi bez problémov vopcháte prst. Neodporúča sa kupovať topánky na doraz, mohli by vás pri behaní tlačiť a spôsobovať odery.

Výber podľa typu chodidla – pronácia a supinácia

Pri výbere bežeckej obuvi by ste mali brať ohľad rovnako na spôsob, akým došľapujete. Rozlišujú sa 3 hlavné spôsoby došľapu – pronácia (došľap je skôr na vnútornej strane chodidla), supinácia (došľap je na vonkajšej strane chodidla) a neutrálny došľap.

Výber bežeckej obuvi

Neutrálny došľap je ideálny typ došľapu, ostatné 2 sú problematickejšie. Typ chodidla/došľapu môžete zistiť špeciálnym meraním, jednoduchšie však je skontrolovať svoje staré topánky. Pokiaľ je podrážka opotrebovaná v strede – máte neutrálny typ došľapu, pri nadmernej pronácii je opotrebovaná vnútorná časť topánok a pri supinácii zas vonkajšia časť.

Správne vybrané bežecké topánky pomáhajú odchýlky korigovať a tlmiť dopad chodidla na zem. Vďaka bežeckej obuvi pronácia ani supinácia nebudú pri športovaní pre vás predstavovať žiaden problém.

Obľúbená bežecká obuv pre ženy

Výber podľa frekvencie behu a hmotnosti

Bežecká obuv si svoje kvalitatívne parametre udržuje približne do 1 500 nabehaných kilometrov. Menej kvalitnejšia obuv vydrží len 800 až 900 kilometrov, potom je potrebná výmena. Pokiaľ viete, že budete behať veľa, automaticky siahnite po čo najkvalitnejšej obuvi, aby ste si mohli byť istí, že s vami dlhší čas vydrží.

Najlepšie tenisky na beh

Pri výbere treba brať ohľad aj na svoju hmotnosť. Ak sa radíte do kategórie obéznych či ľudí s vyššou hmotnosťou, mali by ste si uvedomiť, že telo a chodidlá musia pri behu znášať dvojnásobok až trojnásobok vlastnej hmotnosti. Kvalitná obuv minimalizuje riziko zranenia.

Druhy bežeckej obuvi

Bežecká obuv sa delí do niekoľkých kategórií, zdatnejší bežci majú doma zvyčajne niekoľko bežeckých topánok z rôznych kategórií. Pre bežca – začiatočníka, ktorý chce naberať skúsenosti, postačí jeden pár, postupne však treba pridávať aj ďalšie.

    • Topánky s tlmením -obuv dokonale tlmí nárazy pri dopade chodidla na zem, dopad zmierňuje, čo bežcovi umožňuje lepšie sa sústrediť na techniku behu. Vďaka tejto obuvi sa môže bez rizika bolesti venovať dlhšiemu tréningu.
    • Topánky s dynamickou podporou - obuv zaručuje výborné tlmenie nielen pre bežcov s neutrálnym došľapom, ale aj s nadmernou pronáciou. Obuv je vhodná pre širokú skupinu bežcov, vrátane začiatočníkov. Spĺňa vysoké nároky na tlmenie a prispôsobí sa bežcovi s akýmkoľvek typom nášľapu.
    • Topánky poskytujúce stabilitu - obuv poskytujúca stabilitu je určená pre bežcov s nadmerným pronačným nášľapom. Obuv eliminuje vtláčanie chodidla do vnútornej strany topánky, čím sa zabraňuje prípadným zraneniam nositeľa.
    • Barefoot obuv - beh naboso je síce zdravý, avšak noha nie je dostatočne chránená a nárazy chodidla nie sú nijakým spôsobom tlmené. Barefoot obuv ponúka bežcom výhody behu naboso a zároveň ochranu chodidla a potrebné tlmenie. Tento typ obuvi je vhodný na rekonvalescenciu po dlhých behoch.

Topánky na každý typ povrchu

Základné delenie topánok je podľa povrchu – rozdeľujú sa na krosovú/trailovú obuv, cestnú tréningovú obuv, pretekárske bežecké topánky a tretry.

Cestná bežecká obuv je určená na behanie po cestách a spevnených terénoch. Úlohou cestnej tréningovej obuvi je stlmiť silu, ktorou noha dopadá na povrch. Sila sa odvíja od hmotnosti bežca, jeho bežeckého štýlu a ladnosti pohybu. Obuv síce tlmí dobre, ale odraz z nej nie je dostatočne dynamický. Pre bežcov, ktorí preferujú dynamiku odrazu, je vhodná pretekárska cestná obuv.

Trailová obuv na beh

Pretekárske bežecké topánky sú subtílnejšie, nie sú určené na každodenný tréning. Vhodné sú na tréningy s vyššou intenzitou, špeciálnym tempom, vyššou rýchlosťou a na preteky.

Trailová obuv má hrubšiu podrážku, s ktorou môžete ísť na rôzne povrchy, zvršok topánky je vyrobený z pevnejšieho materiálu, aby sa pri behaní v teréne nepotrhali. Trailové topánky sú preto o niečo ťažšie a robustnejšie ako cestné. Často sú odolné proti vlhkosti a vode, aby sa v nich dalo behať aj po orosenej lúke či po tráve po daždi bez toho, aby sa bežec musel obávať premočenia.

Tretry ocenia pretekári, pre ľudí, ktorí majú beh ako hobby, nemá zmysel si takúto obuv kupovať. Keďže majú v podrážkach klince, je odraz v nich na atletickej dráhe jednoduchší. Využiť sa dajú nielen na dráhe, ale aj v teréne.

Nepodceňujte správny výber bežeckých topánok

Motivácia k behu je rozličná, nemožno však poprieť, že beh nielen zlepšuje zdravie, celkovú kondíciu, ale tiež nás robí šťastnejšími. Dosiahnuté výsledky sú, okrem iného, tiež vecou správnej obuvi.

Bežecká obuv

Výber bežeckej obuvi si vyžaduje čas. Či už hľadáte cestnú bežeckú obuv, bežeckú obuv na tvrdý povrch alebo do rôznych terénov, nemali by ste sa pri jej výbere unáhliť. Pomôcť vám môžu pri hľadaných bežeckých topánok recenzie. Skúsenosti iných sú vždy nápomocné, nemali by však byť hlavným aspektom voľby. Športovú obuv si treba pred kúpou poriadne vyskúšať. Nápomocné by vám mohli byť aj rebríčky najlepších bežeckých tenisiek 2017, v ktorých profesionálni bežci a odborníci radia, ktoré tenisky sú na behanie najvhodnejšie.

Napríklad bežecká obuv Adidas, od firmy Nike či Salomon vám poskytne potrebné pohodlie a oporu pri behaní. Treba si vždy vyskúšať viacero typov obuvi a zohľadniť jednotlivé faktory, nakoniec sa určite dostanete do cieľa a tie správne bežecké topánky nájdete.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 25.01.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti

Slackline má niekoľko disciplín a môže ho skúsiť každý, kto si chce zlepšiť koordináciu a posilniť malé svalové skupiny, ktoré telu pomáhajú udržiavať rovnováhu. Poradíme vám, ako na to.

Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá...

Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia? Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia?

Ako si vybrať správnu fitness trampolínu na jumping? Prináša jumping ako druh cvičenia skutočné výsledky? Dá sa takto účinne schudnúť? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.