Najlepšie bežecké topánky? Ako vybrať poradia recenzie

Jednou z najdôležitejších záležitostí pred rozhodnutím začať behať je výber správnej bežeckej obuvi. Typov a modelov na behanie je tak veľa, že niekedy si ani skúsenejší bežci nevedia na prvý raz vybrať správne.

Kvalitné tenisky na beh

Čo potom ľudia, ktorí s behom iba začínajú? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, mali by ste pri výbere bežeckej obuvi brať ohľad na niekoľko základných faktorov. Ak si totiž nevyberiete bežeckú obuv správne, mohlo by to viesť k zraneniam.

Obľúbená bežecká obuv pre mužov

Výber podľa použitia a povrchu

Začiatočníci by si mali voliť na behanie univerzálnejšie topánky s vysokým tlmením, ktoré zmäkčia dopad, pohltia vibrácie a ochránia kĺby aj svaly pred námahou. Keďže začiatočník nemá dostatočné skúsenosti, robia pri behaní chyby. Na záťaž si treba zvykať postupne.

Skúsenejší bežci, ktorí trénujú na preteky, by mali zvoliť topánky s nižšou hmotnosťou. Tie sú vhodné pre rýchle behanie a dobrý kontakt s rôznymi druhmi povrchov. Topánky pre naturálny beh (barefoot beh) sa vyznačujú minimalizmom, umožňujú bežcom prirodzený pohyb, ktorý je veľmi podobný behu naboso.

Tenisky na beh

Cestná obuv je pre vás vhodná, pokiaľ sa chystáte behať po asfalte či spevnených lesných a poľných cestách. Ak sa chystáte behať v náročnejšom teréne (kamene a štrk, blato, sneh), zvoľte si terénne bežecké topánky. Najčastejší je beh po asfalte, ak však plánujete behať po rôznych typoch povrchov, mali by ste si zaobstarať aj viac typov bežeckej obuvi. Na beh v teréne sú lepšie trailové bežecké topánky s hrubšou podošvou, zvršok by mal byť vytvorený z pevného materiálu. Bežecké topánky na asfalt obsahujú podošvu s priľnavým povrchom, sú odpružené, aby zabraňovali opotrebovaniu kĺbov. Pri behu po atletickej trati najviac využijete tretry.

Výber podľa veľkosti chodidla

Určiť veľkosť chodidla nie je pre žiadneho bežca i nebežca problém. Stačí sa vyzuť, naboso si pätu oprieť o stenu a zmerať dĺžku až po palec na nohe. Topánka má ideálnu veľkosť vtedy, ak pri obutí posuniete nohu dopredu, aby sa palcom dotýkala topánky, a medzi pätu a zadnú časť obuvi bez problémov vopcháte prst. Neodporúča sa kupovať topánky na doraz, mohli by vás pri behaní tlačiť a spôsobovať odery.

Výber podľa typu chodidla – pronácia a supinácia

Pri výbere bežeckej obuvi by ste mali brať ohľad rovnako na spôsob, akým došľapujete. Rozlišujú sa 3 hlavné spôsoby došľapu – pronácia (došľap je skôr na vnútornej strane chodidla), supinácia (došľap je na vonkajšej strane chodidla) a neutrálny došľap.

Výber bežeckej obuvi

Neutrálny došľap je ideálny typ došľapu, ostatné 2 sú problematickejšie. Typ chodidla/došľapu môžete zistiť špeciálnym meraním, jednoduchšie však je skontrolovať svoje staré topánky. Pokiaľ je podrážka opotrebovaná v strede – máte neutrálny typ došľapu, pri nadmernej pronácii je opotrebovaná vnútorná časť topánok a pri supinácii zas vonkajšia časť.

Správne vybrané bežecké topánky pomáhajú odchýlky korigovať a tlmiť dopad chodidla na zem. Vďaka bežeckej obuvi pronácia ani supinácia nebudú pri športovaní pre vás predstavovať žiaden problém.

Obľúbená bežecká obuv pre ženy

Výber podľa frekvencie behu a hmotnosti

Bežecká obuv si svoje kvalitatívne parametre udržuje približne do 1 500 nabehaných kilometrov. Menej kvalitnejšia obuv vydrží len 800 až 900 kilometrov, potom je potrebná výmena. Pokiaľ viete, že budete behať veľa, automaticky siahnite po čo najkvalitnejšej obuvi, aby ste si mohli byť istí, že s vami dlhší čas vydrží.

Najlepšie tenisky na beh

Pri výbere treba brať ohľad aj na svoju hmotnosť. Ak sa radíte do kategórie obéznych či ľudí s vyššou hmotnosťou, mali by ste si uvedomiť, že telo a chodidlá musia pri behu znášať dvojnásobok až trojnásobok vlastnej hmotnosti. Kvalitná obuv minimalizuje riziko zranenia.

Druhy bežeckej obuvi

Bežecká obuv sa delí do niekoľkých kategórií, zdatnejší bežci majú doma zvyčajne niekoľko bežeckých topánok z rôznych kategórií. Pre bežca – začiatočníka, ktorý chce naberať skúsenosti, postačí jeden pár, postupne však treba pridávať aj ďalšie.

    • Topánky s tlmením -obuv dokonale tlmí nárazy pri dopade chodidla na zem, dopad zmierňuje, čo bežcovi umožňuje lepšie sa sústrediť na techniku behu. Vďaka tejto obuvi sa môže bez rizika bolesti venovať dlhšiemu tréningu.
    • Topánky s dynamickou podporou - obuv zaručuje výborné tlmenie nielen pre bežcov s neutrálnym došľapom, ale aj s nadmernou pronáciou. Obuv je vhodná pre širokú skupinu bežcov, vrátane začiatočníkov. Spĺňa vysoké nároky na tlmenie a prispôsobí sa bežcovi s akýmkoľvek typom nášľapu.
    • Topánky poskytujúce stabilitu - obuv poskytujúca stabilitu je určená pre bežcov s nadmerným pronačným nášľapom. Obuv eliminuje vtláčanie chodidla do vnútornej strany topánky, čím sa zabraňuje prípadným zraneniam nositeľa.
    • Barefoot obuv - beh naboso je síce zdravý, avšak noha nie je dostatočne chránená a nárazy chodidla nie sú nijakým spôsobom tlmené. Barefoot obuv ponúka bežcom výhody behu naboso a zároveň ochranu chodidla a potrebné tlmenie. Tento typ obuvi je vhodný na rekonvalescenciu po dlhých behoch.

Topánky na každý typ povrchu

Základné delenie topánok je podľa povrchu – rozdeľujú sa na krosovú/trailovú obuv, cestnú tréningovú obuv, pretekárske bežecké topánky a tretry.

Cestná bežecká obuv je určená na behanie po cestách a spevnených terénoch. Úlohou cestnej tréningovej obuvi je stlmiť silu, ktorou noha dopadá na povrch. Sila sa odvíja od hmotnosti bežca, jeho bežeckého štýlu a ladnosti pohybu. Obuv síce tlmí dobre, ale odraz z nej nie je dostatočne dynamický. Pre bežcov, ktorí preferujú dynamiku odrazu, je vhodná pretekárska cestná obuv.

Trailová obuv na beh

Pretekárske bežecké topánky sú subtílnejšie, nie sú určené na každodenný tréning. Vhodné sú na tréningy s vyššou intenzitou, špeciálnym tempom, vyššou rýchlosťou a na preteky.

Trailová obuv má hrubšiu podrážku, s ktorou môžete ísť na rôzne povrchy, zvršok topánky je vyrobený z pevnejšieho materiálu, aby sa pri behaní v teréne nepotrhali. Trailové topánky sú preto o niečo ťažšie a robustnejšie ako cestné. Často sú odolné proti vlhkosti a vode, aby sa v nich dalo behať aj po orosenej lúke či po tráve po daždi bez toho, aby sa bežec musel obávať premočenia.

Tretry ocenia pretekári, pre ľudí, ktorí majú beh ako hobby, nemá zmysel si takúto obuv kupovať. Keďže majú v podrážkach klince, je odraz v nich na atletickej dráhe jednoduchší. Využiť sa dajú nielen na dráhe, ale aj v teréne.

Nepodceňujte správny výber bežeckých topánok

Motivácia k behu je rozličná, nemožno však poprieť, že beh nielen zlepšuje zdravie, celkovú kondíciu, ale tiež nás robí šťastnejšími. Dosiahnuté výsledky sú, okrem iného, tiež vecou správnej obuvi.

Bežecká obuv

Výber bežeckej obuvi si vyžaduje čas. Či už hľadáte cestnú bežeckú obuv, bežeckú obuv na tvrdý povrch alebo do rôznych terénov, nemali by ste sa pri jej výbere unáhliť. Pomôcť vám môžu pri hľadaných bežeckých topánok recenzie. Skúsenosti iných sú vždy nápomocné, nemali by však byť hlavným aspektom voľby. Športovú obuv si treba pred kúpou poriadne vyskúšať. Nápomocné by vám mohli byť aj rebríčky najlepších bežeckých tenisiek 2017, v ktorých profesionálni bežci a odborníci radia, ktoré tenisky sú na behanie najvhodnejšie.

Napríklad bežecká obuv Adidas, od firmy Nike či Salomon vám poskytne potrebné pohodlie a oporu pri behaní. Treba si vždy vyskúšať viacero typov obuvi a zohľadniť jednotlivé faktory, nakoniec sa určite dostanete do cieľa a tie správne bežecké topánky nájdete.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

04/06/2019 13:08
Andrea

Bezecke topanky nie su lacna investicia, cloveku (ktory to mysli s behom aspon trosku vazne) sa to vsak vrati na zdravi. Ja som tiez zacinala behat v obycajnych teniskach a az ked som si kupila prve bezecke, tak som zbadala ten rozdiel. Dobra obuv bezca ochrani pred bolestami kolien, klbov aj chrbtice, co ocenia rekreacni aj zanieteni bezci.

U mna vyhrava znacka Asics, je vsak dobre nechat si poradit v sportovom obchode (aspon pri vybere prvych bezeckych tenisiek) a urcite netreba hladiet len na cenu.

16/03/2020 13:21
Hanka

jedine tenisky ktore nosim su bud adidasy, alebo biele tenisky od CK a TH. Nosim ich takmer ku všetkemu, je to teraz velmi moderne

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 25.01.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.