Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. Na trhu ich je veľa a všetky sľubujú to najlepšie pre vášho psa.

Krmivo pre psov

Ako vybrať granule pre psa tak, aby bol pes sýty a pán spokojný? Pozrite sa s nami, čo by ste mali o krmive pre psa vedieť.

Obľúbené krmivá pre psov


Kvalitné krmivo psom chutí

Za peknou lesklou srsťou, dobrou kondíciou a bezproblémovým vývojom psa je kvalitná strava. Neovplyvňuje len kvalitu života vášho psa, ale aj jeho dĺžku. V dobrých chovateľských potrebách vám s výberom vhodného krmiva ochotne pomôžu, ale aj tak nie je na škodu o ňom niečo vedieť.

Pes potrebuje čas

Začneme pekne od začiatku. Odkiaľ ste si psa priniesli? Opýtajte sa, ako sa stravoval doteraz. Či ide o šteniatko alebo dospelého psa. Dva až tri týždne sa snažte dodržiavať to, na čo bol pes zvyknutý, aj keď s tým nesúhlasíte. Musí si zvyknúť na nové prostredie. Zmenu stravy na chvíľu odložte a vyhnite sa komplikáciám, ktoré pri nej môžu nastať. Príliš veľa zmien naraz škodí. Zavádzajte ich postupne. Bude to lepšie nielen pre psa, ale aj pre vás. Nové krmivo mu do starého pridávajte postupne, až to pôvodné vynecháte úplne.

Šteňa, dospelý pes či senior?

Šteniatko potrebuje iné granule ako dospelý či starý pes. Prispôsobte ich tomu, v akom štádiu sa váš pes momentálne nachádza. Ak máte doma šampióna, malo by tomu zodpovedať aj zloženie stravy. Všetko má svoje špecifiká, ktoré treba dodržiavať, aby vášmu psovi nič nechýbalo.

U šteniat je potrebná podpora správneho rozvoju svalstva, kĺbov a kostí, strava by mala obsahovať správny pomer vápnika a fosforu (podporuje práve vývin pohybového aparátu). Šteňatá majú vyšší výdaj energie a ich žalúdok je menší, preto potrebujú menšie porcie viackrát denne. Vhodné je kŕmiť ich 4-krát denne.

Dospelé psy potrebujú krmivo 1- až 2-krát denne. Majú stále dostatok energie, ale už nepotrebujú granule s takou vysokou energetickou hodnotou ako šteniatka. Voľte tie s označením Adult. Pre psíkov-seniorov, ktorí majú pomalší metabolizmus a pohybová aktivita už nie je pre nich natoľko zaujímavá, voľte granuly s označením Light, Senior, prípadne Weight Loss, ak psík trpí nadváhou a potrebuje zhodiť. Zloženie látok by malo podporovať zdravie a funkciu kĺbov.

Granule pre psov

Výber krmiva na základe plemena alebo veľkosti psa

Psy sa delia do 5 veľkostných kategórií na základe hmotnosti v dospelosti: trpasličie (do 4 kg) a malé (4 až 10 kg) plemená, stredné plemená (11 až 25 kg), veľké (26 až 45 kg) a obrie plemená (nad 46 kg). Trpasličie a malé plemená majú hmotnosť do 10 kg a disponujú slabšími čeľusťami, preto potrebujú drobnejšie granule. Pre stredne veľké plemená sú vhodné väčšie granule. Veľké až obrie plemená od 26 kg potrebujú stravu s obsahom živín, ktoré podporujú kĺbový aparát, pretože táto časť tela je u nich namáhaná najviac. Rozhoduje počet kilogramov psa, ktoré dosahuje v dospelosti. Granule jednotlivých plemien sa líšia veľkosťou a zložením. Malé plemená potrebujú viac bielkovín a výživných látok a majú energeticky náročnejší metabolizmus. Môžete si vyberať aj podľa konkrétneho plemena – krmivo pre labradora, kóliu či jazvečíka.

Krmivo pre aktívnych psov

Niektoré psíky sa hýbu menej a je im bližšie „gaučovanie“, iné majú energie na rozdávanie a rady sa hýbu. Je prirodzené, že strava u aktívnych a športujúcich psov by mala mať inú energetickú hodnotu ako krmivo gaučových psov. Aktívne psy, či už ide o pravidelný výcvik, psie športy alebo pracovné aktivity (napr. behanie za ovcami), si energiu potrebujú dobiť pomocou stravy. Vhodnou voľbou bude pre nich krmivo s označením Active alebo Sport, ktoré obsahuje viac živočíšnych proteínov.

Hypoalergénne krmivo pre psíkov s alergiami

Mnoho psov trpí alergiami a neznášanlivosťami, preto potrebujú špeciálnu stravu. V prvom rade je nutné sa poradiť s veterinárom, akými alergiami pes trpí, a až potom vyberať krmivo. Najčastejším alergénom je kuracie mäso, niektoré psíky sú alergické na hovädzie mäso. Alergia sa môže prejavovať hnačkou, zvracaním, dermatologickými problémami alebo opakovanými zápalmi zvukovodov. Siahnite preto po hypoalergénnych granulách, ktoré sú doplnené o probiotiká. Pre psov citlivých na lepok sú za vhodné granule bez obilnín – grain free granule. Stretnete sa aj s krmivom so zníženým obsahom fosforu pre obličkovú diétu. Jednotlivé plemená majú tendenciu podliehať určitým chorobám, ktoré sú podmienené geneticky. Aj to viete vhodne zvolenou stravou eliminovať.

Na stravu by ste mali prihliadať aj v prípade, že máte kastrovaného psíka. Metabolizmus sa po kastrácii spomaľuje o 30 %, preto sa odporúčajú granule Light alebo špeciálne krmivo pre kastrovaných psov. Špeciálnu stravu potrebujú taktiež gravidné a dojčiace sučky.

Najlepšie granule pre psa

Zloženie krmiva

Zamerajte sa na zloženie krmiva. Najviac zastúpenú zložku výrobcovia väčšinou uvádzajú na prvom mieste. Dochucovadlám a farbivám sa vyhýbajte. Pes ich nepotrebuje. Bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vláknina vo vyváženom množstve v dobrom krmive nesmú chýbať. Ich pomer nie je všade rovnaký. Vyberte granule, ktoré najviac zodpovedajú životnému štýlu vášho psa. Vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, železo, selén a mega-3 a omega-6 mastné kyseliny by mali byť tiež súčasťou plnohodnotnej stravy, ale v krmive sa nachádzať nemusia. Pridajte ich doň samostatne.

 • Najdôležitejšou zložkou granúl sú bielkoviny. Najlepšie sú tie živočíšneho pôvodu. Podporujú obnovu a rast organizmu a sú zdrojom energie. Jedna dávka by mala obsahovať 20 až 30 % bielkovín. Šteňa ich potrebuje viac, senior menej. Granule prispôsobte veku svojho psa.
 • Nedostatok tukov si na psovi všimnete najmä na jeho srsti a výkone. Jedna dávka má obsahovať 6 až 18 % tuku. Aj tu rozhoduje plemeno a vek psa. S nedostatkom tukov súvisí aj nedostatok vitamínov v tukoch rozpustných (A, D, E, K). Podkožný tuk chráni telo pred chladom a nárazmi, preto by psovi v primeranom množstve nemal chýbať.
 • Sacharidy tvoria cca 20 % kŕmnej dávky a zlepšujú využitie bielkovín a tukov. Najviac ich potrebujú gravidné a kojace sučky. Sladkosti ako ich poznáme my sa psom neodporúčajú. Cukor je pre ne ťažko stráviteľný.
 • Za správnu činnosť čriev zodpovedá vláknina. V jednej dávke by jej mal pes dostať 3 až 5 %, obéznejším psom jej po konzultácii s veterinárom doprajte viac.

Balené, či na váhu? Ktoré si vyberiete?

Často sa stretnete s názorom, že treba uprednostňovať originálne balenia pred na váhu predávanými granulami. V dnešnej dobe je veľmi veľa psičkárov a granule na váhu sa rýchlo rozpredajú. Toho, že dlho stoja otvorené sa nebojte. Výhodou je, že platíte len za granule, nie za obal.

Lacné granule pre psa vás môžu zlákať svojou cenou, ale už pri ich porovnaní s kvalitnými zistíte, že kvalitné (drahšie) granule ponúknu vášmu psovi viac. Veterinár vás v prípade ťažkostí vyjde oveľa drahšie.

Chcete mať istotu, že psovi dávate naozaj všetko, čo potrebuje? Overte si, či spĺňa požiadavky medzinárodných úradov na kontrolu krmív FEDIAF či AAFCO.

Druh mäsa, z ktorého sú granule pre psov vyrobené musí byť presne uvedený, aby ste hneď mali jasno v tom, či sú vyrobené z hovädzieho, bravčového, kuracieho, morčacieho, kačacieho, husacieho, jahňacieho mäsa, či z tuniaka, lososa atď.

Kvalitné krmivo pre psov

Koľko granúl pes potrebuje?

Dávkovanie granúl záleží od toho, akého psa doma máte. Tabuľka na obale vám prezradí, koľko a ako často môžete svojmu maznáčikovi nasypať. Odporúčané dávkovanie zvýšte len vtedy, keď má pes vyšší výdaj energie a keď je to možné, prekonzultujte to s veterinárom. Dávkovanie sa môže v prípade jednotlivých granúl líšiť. Závisí od zloženia krmiva. Psa zbytočne neprekrmujte. Dobre stavaný pes má mať hmatateľné rebrá a klenutý hrudník.

Ako na granule reaguje váš pes?

Pes môže na granule zareagovať alergickou reakciou. Pri zmene granúl ho preto pozorne sledujte. Aj tráviacemu traktu chvíľu potrvá, kým si na ich zmenu zvykne. Urobte si vlastný test granúl pre psov. Kúpte si vzorky a vyskúšajte, ktoré granule budú psovi najviac chutiť.

Staré granule potupne nahrádzajte tými novými. Pravdepodobnosť, že psa potrápi hnačka alebo zápcha bude oveľa nižšia. Ku každej miske s granulami postavte misku s vodou, aby si pes mohol zobrať to, čo mu chýba.

Krmivo pre malých a veľkých psov

Domáca strava. Áno, či nie?

Doma pripravená strava nepokryje nutričné potreby vášho štvornohého kamaráta na 100 %, aj keď ho pripravíte s láskou. Komplexné krmivo obsahuje vyvážený pomer potrebných živín, vitamínov a stopových prvkov tak, ako sa vám doma namiešať nepodarí.

Nie, nie sú to len granule

Krmivo nie sú len granule, aj keď sa o nich hovorí asi najviac. Podľa veku a aktivity psa môžete vybrať:

 • mlieko pre psy sa podáva ako náhrada materského mlieka a dostanete ho v sušenej forme;
 • kaša pre psy je príkrmom pre šteňatá od troch týždňov;
 • pri krmive pre šteňatá po odstavení rozhoduje plemeno. Iné krmivo je určené šteňatám malých, stredných a veľkých plemien. Ktoré máte doma vy?
 • krmivo pre dospelé psy vyberajte podľa povahy vášho psa a toho, čo od psa očakávate. Existuje krmivo bez akejkoľvek špecifikácie, krmivo s vyšším obsahom energie pre aktívne psy, krmivá s nižším obsahom energie pre psy s nadváhou, krmivá pre seniorov s kolagénom a vápnikom, hypoalergénne krmivo vyrobené zo všeobecne dobre znášaných ingrediencií a rastlinné, či bio krmivo;
 • suché granule obsahujú cca 10 % vody, dlhšiu trvanlivosť a patria medzi cenovo najvýhodnejšie;
 • kvalitné konzervy a paštéty pre psov tvorí mäkký obsah, ktorý vonia. Ich vlhkosť dosahuje 60 až 80 %, preto ich po otvorení treba skonzumovať čo najrýchlejšie;
 • polosuché krmivá treba uchovávať v chlade a majú obmedzenú trvanlivosť. Často sú konzervované chemicky.

Krmivá a ich akosť

Akosť je uvedená na obale spolu s konkrétnym zložením krmiva. Superprémiové obsahujú najviac mäsa a sú najdrahšie. Na prémiových sa použité suroviny uvádzajú v percentách a garantujú obsah jednotlivých látok. Bielkoviny v nich obsiahnuté sú rôzneho pôvodu. Štandard (economy) stavajú na nízkej cene pri zachovaní výživovej hodnoty.

Stále populárnejšia BARF strava

Ide o stravu, ktorá sa podobá prirodzenej potrave vlka a tvorí ju vysoký podiel mäsa a vitamíny zo surovej stravy alebo natráveného obsahu žalúdka bylinožravcov. V niektorých prípadoch je potrebné do stravy pridať vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, kolagén a spol. Plemeno a vek vám prezradí, čoho ktorý pes potrebuje viac.

Miska s granulami pre veľkého psa

Čokoládu a hrozienka psovi nedávajte

Doteraz sme hovorili o tom, čo pes pre svoj rast a vývoj potrebuje. Existujú potraviny, ktoré mu môžu ublížiť, preto ich psom nikdy nedávajte. Pri konzumácii kakaa a čokolády môže pes dostať srdcovú arytmiu, nevoľnosť, triašku a celkový kolaps. Po požití hrozna a hrozienok psy zvracajú, čo v mnohých prípadoch vedie až zlyhaniu obličiek.

Cena krmiva súvisí s jeho kvalitou

V prípade granúl možno vo všeobecnosti tvrdiť, že s cenou stúpa kvalita. Len málo výnimiek z tohto pravidla vybočuje. Krmivo nevyberajte podľa ceny, ale podľa zloženia, to je rozhodujúce.
Na trhu sú dostupné krmivá v cenovej relácii 1,30 € za kg, avšak už podľa ceny je zrejmé, že zloženie nebude najkvalitnejšie. Cena 2 až 4 € za kg granúl napovedá, že zloženie už bude kvalitnejšie, avšak stále treba podrobne sledovať zloženie. V cenových hladinách 4+ € za kg krmiva už sa kvality obávať nemusíte. Používané sú prémiové suroviny z prírodných zdrojov.

Recenzie chvália Brit, Royal Canin či Eminent

Najlepšie granule pre psov vám pomôžu odhaliť recenzie. Majitelia psov sa radi podelia o svoje skúsenosti s granulami, o ich výhodách a nevýhodách. Recenzie vám pomôžu v granulách sa zorientovať, ale to ešte nie je zárukou toho, že váš pes na ne zareaguje tak, ako ste si prečítali. Každý pes je iný. Medzi spotrebiteľmi sú najpopulárnejšie značky Brit, Eminent a Royal Canin. Za zmienku stojí i česká značka Fitmin, ktorá do svojich krmív pridáva čerstvé mäso, ale aj Acana, Yoggies alebo N & D. Kompletné krmivo pre šteniatka i dospelých psov ponúka i značka Ontario.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nenašli ste v našom návode odpovede na svoje otázky? Budeme radi, ak nám napíšete do komentárov, čo vás zaujíma. Podeliť sa môžete aj o svoje skúsenosti s jednotlivými druhmi granúl či iného krmiva.

Koľko granúl dať šteniatku?

Na 1 kg by ste mali dávať šteniatku 20 g granúl. Ak má váš psík 2 kg, postačí mu 40 g krmiva, ak má 6 kg, bude potrebovať 120 g granúl.

Vyrieši hypoalergénne krmivo zdravotné ťažkosti psa?

Strava je v prípade alergií veľmi dôležitá. Psíkovi uľaví od nepríjemných ťažkostí, avšak len veterinár vám môže presne povedať, čo vášmu psovi je a ako mu pomôcť.

Kedy začať s kŕmením šteniatka?

Prikrmovať môžete začať už po 14 dňoch od narodenia. Dôležité je dodržiavať presný režim kŕmenia a pravidelne sledovať, či sa hmotnosť vyvíja správne.

Obľúbené krmivá pre psov


Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

04/02/2019 16:14
formacia 1

Super

13/05/2019 10:50
Lucka

investicia do kvalitneho krmiva sa cloveku urcite vrati na vydavkoch, ktore nebude musiet dat veterinarovi za liecbu, ktore sposobuje aj lacne supermarketove krmivo.. staci si najst chvilu casu a porovnat zlozenie bezne dostupnych granul a kvalitnejsich granul a clovek si hned uvedomi, ze tie "lacne" vlastne az tak lacne nie su

10/07/2019 10:23
Adrian

Z vlastnej skusenosti odporucam granule znacky Brit, su cenovo velmi dostupne a maju vyborne zlozenie. Mojmu psikovi chutia od steniatka.

18/10/2019 13:42
lucia

nasej labradorke napriklad BRIT vobec nechutia - granulu vezme do papulky a o chvilu ju vypluje :( neviem, preco je taka preberava

15/08/2019 11:08
jan simon

my sme spokojny s panakei granulkami pre male plemena, topka :) sice mu davame aj masko ale tieto granule kedze su mensie sadli uplne skvelo

02/11/2019 18:46
Baschka

Prosím Vás čím kŕmiť psíka s citlivým žalúdkom a alergiou na kuracinu a pšenicu ?

02/11/2019 19:01
zuzanek19

Náš hafan je silný alergik na pšenicu a momentálne je po operácii torzie žalúdka a dosť vymýšľal nad starvou ... nechcel žrať a tak nám veterinár odporučil brit monoprotein ako ideálne krmivo pre alergika a tomu nášmu brutálne chutí a žerie ho aj po operácii a to nás hrozne teší :)

24/04/2020 19:30
maruška

značka Brit granule, ale hlavné komzervy u nás zabodovali, aj keď mal náš Draco prblémy s trávením (nezistili sme prečo) pomohol takisto Mono-protein

02/12/2023 14:06
Kveta

mame doma psika a kupujeme mu iba hypoalergenné granule , holt doma máme psieho gurmána

03/12/2023 16:23
Natasha

kupujeme iba certifikované granule, vyberáme podla zloženia a rada si priplatíme za kvalitu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 20.01.2019
Posledná aktualizácia: 05.04.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Krmivo pre ryby v akváriu – najlepšie mrazené, granulované a domáce krmivo pre rybičkyKrmivo pre ryby v akváriu – najlepšie mrazené, granulované a domáce krmivo pre rybičky

Ak s chovom rybičiek len začínate, alebo sa vám už nejakú dobu nedarí, určite vás najviac zaujímajú otázky o kŕmení. My vám poradíme, ako vybrať vhodné krmivo pre vaše rybičky.