Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. Na trhu ich je veľa a všetky sľubujú to najlepšie pre vášho psa.

Krmivo pre psov

Ako vybrať granule pre psa tak, aby bol pes sýty a pán spokojný? Pozrite sa s nami, čo by ste mali o krmive pre psa vedieť.

Obľúbené krmivá pre psov

Kvalitné krmivo psom chutí

Za peknou lesklou srsťou, dobrou kondíciou a bezproblémovým vývojom psa je kvalitná strava. Neovplyvňuje len kvalitu života vášho psa, ale aj jeho dĺžku. V dobrých chovateľských potrebách vám s výberom vhodného krmiva ochotne pomôžu, ale aj tak nie je na škodu o ňom niečo vedieť.

Pes potrebuje čas

Začneme pekne od začiatku. Odkiaľ ste si psa priniesli? Opýtajte sa, ako sa stravoval doteraz. Či ide o šteniatko alebo dospelého psa. Dva – tri týždne sa snažte dodržiavať to, na čo bol pes zvyknutý, aj keď s tým nesúhlasíte. Musí si zvyknúť na nové prostredie. Zmenu stravy na chvíľu odložte a vyhnite sa komplikáciám, ktoré pri nej môžu nastať. Príliš veľa zmien naraz škodí. Zavádzajte ich postupne. Bude to lepšie nie len pre psa, ale aj pre vás. Krmivo po nejakom čase zmeniť treba. Ani vy nejete stále rovnaké jedlo.

Šteňa, dospelý pes, či senior?

Šteniatko potrebuje iné granule ako dospelý, či starý pes. Prispôsobte ich tomu, v akom štádiu sa váš pes momentálne nachádza. Ak máte doma šampióna, malo by tomu zodpovedať aj zloženie stravy. Všetko má svoje špecifiká, ktoré treba dodržiavať, aby vášmu psovi nič nechýbalo.

Granule pre psov

Šteňatá potrebujú vápnik, minerály, bielkoviny a ostatné živiny pre rast kostí a svalovej hmoty. Keď pes dosiahne výšku, ktorú dosahuje dané plemeno v dospelosti, vymeňte granule pre šteňatá za granule pre dospelého psa.

Čo si na krmive všimnúť?

Zamerajte sa na zloženie krmiva. Najviac zastúpenú zložku výrobcovia väčšinou uvádzajú na prvom mieste. Dochucovadlám a farbivám sa vyhýbajte. Pes ich nepotrebuje. Bielkoviny, minerálne látky, sacharidy, tuky, vitamíny a vláknina vo vyváženom množstve v dobrom krmive nesmú chýbať. Ich pomer nie je všade rovnaký. Vyberte granule, ktoré najviac zodpovedajú životnému štýlu vášho psa. Vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, železo, selén a mega-3 a omega-6 mastné kyseliny by mali byť tiež súčasťou plnohodnotnej stravy, ale v krmive sa nachádzať nemusia. Pridajte ich doň samostatne.

 • najdôležitejšou zložkou granúl sú bielkoviny. Podporujú obnovu a rast organizmu a sú zdrojom energie. Jedna dávka by mala obsahovať 20 až 30 % bielkovín. Šteňa ich potrebuje viac, senior menej. Granule prispôsobte veku svojho psa;
 • nedostatok tukov si na psovi všimnete najmä na jeho srsti a výkone. Jedna dávka má obsahovať 5 až 20 % tuku. Aj tu rozhoduje plemeno a vek psa. S nedostatkom tukov súvisí aj nedostatok vitamínov v tukoch rozpustných (A, D, E, K). Podkožný tuk chráni telo pred chladom a nárazmi, preto by psovi v primeranom množstve nemal chýbať;
 • sacharidy tvoria cca 20 % kŕmnej dávky a zlepšujú využitie bielkovín a tukov. Najviac ich potrebujú gravidné a kojace sučky. Sladkosti ako ich poznáme my sa psom neodporúčajú. Cukor je pre ne ťažko stráviteľný;
 • za správnu činnosť čriev zodpovedá vláknina. V jednej dávke by jej mal pes dostať 3 až 5 %, obéznejším psom jej po konzultácii s veterinárom doprajte viac.

Balené, či na váhu? Ktoré si vyberiete?

Často sa stretnete s názorom, že treba uprednostňovať originálne balenia pred na váhu predávanými granulami. V dnešnej dobe je veľmi veľa psičkárov a granule na váhu sa rýchlo rozpredajú. Toho, že dlho stoja otvorené sa nebojte. Výhodou je, že platíte len za granule, nie za obal.

Lacné granule pre psa vás môžu zlákať svojou cenou, ale už pri ich porovnaní s kvalitnými zistíte, že kvalitné (drahšie) granule ponúknu vášmu psovi viac. Veterinár vás v prípade ťažkostí vyjde oveľa drahšie.

Kvalitné krmivo pre psov

Chcete mať istotu, že psovi dávate naozaj všetko, čo potrebuje? Overte si, či spĺňa požiadavky medzinárodných úradov na kontrolu krmív FEDIAF či AAFCO.

Druh mäsa, z ktorého sú granule pre psov vyrobené musí byť presne uvedený, aby ste hneď mali jasno v tom, či sú vyrobené z hovädzieho, bravčového, kuracieho, morčacieho, kačacieho, husacieho, jahňacieho mäsa, či z tuniaka, lososa atď.

Koľko granúl pes potrebuje?

Dávkovanie granúl záleží od toho, akého psa doma máte. Tabuľka na obale vám prezradí koľko a ako často môžete svojmu maznáčikovi nasypať. Odporúčané dávkovanie zvýšte len vtedy, keď má pes vyšší výdaj energie a keď je to možné, prekonzultujte to s veterinárom. Dávkovanie sa môže v prípade jednotlivých granúl líšiť. Závisí od zloženia krmiva. Psa zbytočne neprekrmujte. Dobre stavaný pes má mať hmatateľné rebrá a klenutý hrudník.

Ako na granule reaguje váš pes?

Pes môže na granule zareagovať alergickou reakciou. Pri zmene granúl ho preto pozorne sledujte. Aj tráviacemu traktu chvíľu potrvá, kým si na ich zmenu zvykne. Urobte si vlastný test granúl pre psov. Kúpte si vzorky a vyskúšajte, ktoré granule budú psovi najviac chutiť.

Krmivo pre malých a veľkých psov

Staré granule potupne nahrádzajte tými novými. Pravdepodobnosť, že psa potrápi hnačka alebo zápcha bude oveľa nižšia. Ku každej miske s granulami postavte misku s vodou, aby si pes mohol zobrať to, čo mu chýba.

Domáca strava. Áno, či nie

Doma pripravená strava nepokryje nutričné potreby vášho štvornohého kamaráta na 100 %, aj keď ho pripravíte s láskou. Komplexné krmivo obsahuje vyvážený pomer potrebných živín, vitamínov a stopových prvkov tak, ako sa vám doma namiešať nepodarí.

Nie, nie sú to len granule

Krmivo nie sú len granule, aj keď sa o nich hovorí asi najviac. Podľa veku a aktivity psa môžete vybrať:

 • mlieko pre psy sa podáva ako náhrada materského mlieka a dostanete ho v sušenej forme;
 • kaša pre psy je príkrmom pre šteňatá od troch týždňov;
 • pri krmive pre šteňatá po odstavení rozhoduje plemeno. Iné krmivo je určené šteňatám malých, stredných a veľkých plemien. Ktoré máte doma vy?
 • krmivo pre dospelé psy vyberajte podľa povahy vášho psa a toho, čo od psa očakávate. Existuje krmivo bez akejkoľvek špecifikácie, krmivo s vyšším obsahom energie pre aktívne psy, krmivá s nižším obsahom energie pre psy s nadváhou, krmivá pre seniorov s kolagénom a vápnikom, hypoalergénne krmivo vyrobené zo všeobecne dobre znášaných ingrediencií a rastlinné, či bio krmivo;
 • suché granule obsahujú cca 10 % vody, dlhšiu trvanlivosť a patria medzi cenovo najvýhodnejšie;
 • kvalitné konzervy a paštéty pre psov tvorí mäkký obsah, ktorý vonia. Ich vlhkosť dosahuje 60 až 80 %, preto ich po otvorení treba skonzumovať čo najrýchlejšie;
 • polosuché krmivá treba uchovávať v chlade a majú obmedzenú trvanlivosť. Často sú konzervované chemicky.

Krmivá podľa rasy a veľkosti

V tomto prípade rozhoduje počet kilogramov psa, ktoré dosahuje v dospelosti. Granule jednotlivých plemien sa líšia veľkosťou granúl a zložením. Malé plemená potrebujú viac bielkovín a výživných látok a majú energeticky náročnejší metabolizmus.

 • veľmi malé plemená do 4 kg;
 • malé plemená 4 až 10 kg;
 • stredné plemená 11 až 25 kg;
 • obrie plemená 26 až 45 kg;
 • obrie plemená nad 46 kg.

Krmivá a ich akosť

Akosť je uvedená na obale spolu s konkrétnym zložením krmiva. Superprémiové obsahujú najviac mäsa a sú najdrahšie. Na prémiových sa použité suroviny uvádzajú v percentách a garantujú obsah jednotlivých látok. Bielkoviny v nich obsiahnuté sú rôzneho pôvodu. Štandard (economy) stavajú na nízkej cene pri zachovaní výživovej hodnoty.

Stále populárnejšia BARF strava

Ide o stravu, ktorá sa podobá prirodzenej potrave vlka a tvorí ju vysoký podiel mäsa a vitamíny zo surovej stravy alebo natráveného obsahu žalúdka bylinožravcov. V niektorých prípadoch je potrebné do stravy pridať vitamíny, omega-3 mastné kyseliny, kolagén a spol. Plemeno a vek vám prezradí, čoho ktorý pes potrebuje viac.

Špeciálne upravené krmivá

Podľa použitých receptov a receptúry výrobcovia reagujú na to, čo konkrétne vášmu psovi chýba. Stretnete sa s krmivom so zníženým obsahom fosforu pre obličkovú diétu alebo inak špecifikované krmivá. O ich používaní sa poraďte s veterinárom. Jednotlivé plemená majú tendenciu podliehať určitým chorobám, ktoré sú podmienené geneticky. Aj to viete vhodne zvolenou stravou eliminovať.

Miska s granulami pre veľkého psa

Toto psom nikdy nedávajte!

Doteraz sme hovorili o tom, čo pes pre svoj rast a vývoj potrebuje. Existujú potraviny, ktoré mu môžu ublížiť, preto ich psom nikdy nedávajte. Pri konzumácii kakaa a čokolády môže pes dostať srdcovú arytmiu, nevoľnosť, triašku a celkový kolaps. Po požití hrozna a hrozienok psy zvracajú, čo v mnohých prípadoch vedie až zlyhaniu obličiek.

Čo o krmive pre psov hovoria recenzie?

Najlepšie granule pre psov vám pomôžu odhaliť recenzie. Majitelia psov sa radi podelia o svoje skúsenosti s granulami, o ich výhodách a nevýhodách. Recenzie vám pomôžu v granulách sa zorientovať, ale to ešte nie je zárukou toho, že váš pes na ne zareaguje tak, ako ste si prečítali. Každý pes je iný.

Obľúbené krmivá pre psov

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

04/02/2019 16:14
formacia 1

Super

13/05/2019 10:50
Lucka

investicia do kvalitneho krmiva sa cloveku urcite vrati na vydavkoch, ktore nebude musiet dat veterinarovi za liecbu, ktore sposobuje aj lacne supermarketove krmivo.. staci si najst chvilu casu a porovnat zlozenie bezne dostupnych granul a kvalitnejsich granul a clovek si hned uvedomi, ze tie "lacne" vlastne az tak lacne nie su

10/07/2019 10:23
Adrian

Z vlastnej skusenosti odporucam granule znacky Brit, su cenovo velmi dostupne a maju vyborne zlozenie. Mojmu psikovi chutia od steniatka.

18/10/2019 13:42
lucia

nasej labradorke napriklad BRIT vobec nechutia - granulu vezme do papulky a o chvilu ju vypluje :( neviem, preco je taka preberava

15/08/2019 11:08
jan simon

my sme spokojny s panakei granulkami pre male plemena, topka :) sice mu davame aj masko ale tieto granule kedze su mensie sadli uplne skvelo

02/11/2019 18:46
Baschka

Prosím Vás čím kŕmiť psíka s citlivým žalúdkom a alergiou na kuracinu a pšenicu ?

02/11/2019 19:01
zuzanek19

Náš hafan je silný alergik na pšenicu a momentálne je po operácii torzie žalúdka a dosť vymýšľal nad starvou ... nechcel žrať a tak nám veterinár odporučil brit monoprotein ako ideálne krmivo pre alergika a tomu nášmu brutálne chutí a žerie ho aj po operácii a to nás hrozne teší :)

24/04/2020 19:30
maruška

značka Brit granule, ale hlavné komzervy u nás zabodovali, aj keď mal náš Draco prblémy s trávením (nezistili sme prečo) pomohol takisto Mono-protein

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 20.01.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o srsť psíkov: Výmena srsti, vyčesávanie srsti, správny šampónStarostlivosť o srsť psíkov: Výmena srsti, vyčesávanie srsti, správny šampón

Zdravie a vitalita psíkov sa odráža aj vo vzhľade ich srsti. Poradíme vám, ako zlepšiť kvalitu srsti psa.

Ako vyčistiť akvárium od rias – čierna riasa, zelená riasa, žabí vlas. Ako si s nimi poradiť?Ako vyčistiť akvárium od rias – čierna riasa, zelená riasa, žabí vlas. Ako si s nimi poradiť?

Ako mať krásne a prosperujúce akvárium bez otravných rias? Základom je rovnováha. V našom článku vám o čistení akvária od rôznych druhov rias povieme všetko podstatné!

Chov včiel a legislatíva: Aké sú povinnosti včelára?Chov včiel a legislatíva: Aké sú povinnosti včelára?

Chov včiel nie je prínosný len pre samotného chovateľa, ale taktiež pre životné prostredie. Premýšľate nad tým, že by ste si na svoju záhradu umiestnili jeden či dva úle? Okrem vedomostí...