Ako vybrať najlepšie nabíjačky autobatérií aj so štartovaním

Kvalitná autobatéria je základným predpokladom pre správny a bezproblémový chod vášho auta. Na to, aby bol akumulátor vo vozidle vždy plne nabitý a pripravený na jazdu slúžia nabíjačky autobatérií. 

Nabíjanie autobatérie

Ich výber je pestrý, a preto sme si pre vás pripravili pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v trhovej ponuke.

Obľúbené nabíjačky autobatérií

Typy nabíjačiek autobatérií

Pri voľbe správnej nabíjačky autobatérie vstupujú do hry rôzne faktory a parametre. Než sa k nim dostaneme, tak si uvedieme základné druhy nabíjačiek, s ktorými sa môžete stretnúť. Rozdiely spočívajú vo vlastnostiach a cene.

  • Transformátorová nabíjačka: Začíname modelom za najnižšie ceny. Transformátorové nabíjačky vás potešia pomerne rýchlym nabíjaním, ktoré však budete musieť mať neustále pod kontrolou, keďže proces nabíjania nie je automaticky riadený.
  • Nabíjačka so štartovacím zdrojom: V porovnaní s predošlým typom je táto nabíjačka drahšia, no za to ponúka vysoký výkon a aj lepšiu funkčnosť. Opäť však musíte proces nabíjania kontrolovať a regulovať.
  • Automatická nabíjačka: Ako už prívlastok napovedá, tak táto nabíjačka automaticky kontroluje stav batérie a po nabití sa sama vypne. Proces je preto bezpečný a nie je potrebné ho kontrolovať. S takýmito vymoženosťami však rastie cena a taktiež nie je kompatibilná so všektými batériami.
  • Okrem týchto troch štandardných druhov sa môžete stretnúť aj s udržiavacími modelmi, ktoré batérie nenabíjajú, ale doplňujú ich straty a udržujú ich tak plne nabité.

Kompatibilita a nabíjacie napätie

Väčšina nabíjačiek je použiteľná na všetky autobatérie, no nie je to zaručené pravidlo. Preto si pred kúpou nabíjačky skontrolujte typ vašej batérie a zistite, či vami požadovaná batéria je schopná ju nabiť.

Kvalitná autobatéria

Po kompatibilite musíme hľadieť na správne nabíjacie napätie, ktoré sa odvíja od typu vozidla. Ak hodnoty napätia nesedia, tak zariadenie nebude funkčné.

Optimálny nabíjací prúd

Nabíjačka nabíja akumulátor jednosmerným prúdom, ktorého veľkosť musí byť prispôsobená kapacite autobatérie. Veľkosť prúdu by sa mala rovnať približne jednej desatine kapacity. Ak je teda kapacita batérie 40 Ah, tak veľkosť prúdu by mala byť 4 Ah.

Nabíjanie batérie do auta

Dobíjací prúd určuje to, ako rýchlo nabíjanie prebehne.  Rýchlosť nabitia je však ovplyvnená aj inými faktormi - vek batérie, stav elektród či miera vybitia. Zároveň odporúčame nabíjať menším prúdom po dlhšiu dobu. Týmto spôsobom totiž predlžujete životnosť vašej batérie. Nabíjanie môže trvať pokojne aj 10 hodín.

Kapacita batérie

Vyberajte taktiež podľa toho, akú maximálnu kapacitu batérie dokáže nabíjačka nabiť za prijateľný čas. Ak nabíjačka nie je dostatočne výkonná, tak nabíjanie môže trvať príliš dlho alebo batériu vôbec nedobije.

Výber najlepších nabíjačiek autobatérií

Keď už viete, aké vlastnosti a údaje pri výbere zohľadňovať, tak sa môžeme presunúť k trojici konkrétnych produktov, ktoré by vás mohli osloviť.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

22/05/2019 11:13
Tadeusz

Bosch C3 6V/12V, Sharks SH 631, CTEK MXS 5.0 NEW nedokážu nabiť autobatériu na 100%. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

17/08/2021 21:01
Ondrej

Používam CTEK MXS 5.0 NEW a som spokojný. Pre dobrého amatéra je to asi najprofesionálnejšia nabíjačka autobatérií, ktorú zoženiete na trhu. Vyzdvihujem jednouchú obsluhu aj dobrý manažment nabíjania. Nabíjanie je automatické a nechýba tu ani program recond. Je to spoľahlivá nabíjačku, ktorú mám odskúšanú a viackrát ma zachránila, prípadne zachránila mojich kamarátov, ktorým som nabíjačku požičal. Do ôsmich hodín dokáže oživiť aj úplne vybitý akumulátor, čo lacnejšie modely nedokážu. Nabíjačka sa nezahrieva, čo je častým problémom niektorých nabíjačiek od menej známych výrobcov. Veľké plus dávam za to, že v balení som mal aj adaptér na motocyklové batérie. Nabíjačka má nízku hmotnosť a perfektne sa skladuje. Vďaka tomu, že má veľa režimov nabíjania, vždy viem, v akom stave je akumulátor, respektíve nabíjanie. Obsluha je naozaj jednoduchá, pretože batériu nie je potrebné v aute odpájať. Celkové spracovanie nabíjačky je na úrovni. Je tu aj teplotná korekcia pre nabíjanie v zime či spomínaný program na regeneráciu batérie (recond). Myslím si, že by ju mal mať každý, kto vlastní auto. Hodí sa predovšetkým tým, ktorí majú v automobiloch staršie batérie.

18/08/2021 07:27
Gabino

Nedávno som si kúpil nabíjačku autobatérií Compass 6/12V, 120 Ah, ktorá bola za prijateľnú cenu. Kvalita a vyhotovenie výrobku je adekvátne cene a mne úplne postačuje a som s nabíjačkou spokojný. Odskúšal som ju hneď v deň zakúpenia a funguje tak, ako má. Obsluha je jednoduchá, čiže celková spokojnosť. Požičal som ju aj bratovi, ktorý mal kompletne mŕtvu autobatériu. Nabíjačka spočiatku batériu nedetekovala ako pripojenú, no po 17 hodinách nabíjania ju oživila. V tomto prípade treba byť len trpezlivý. Brat nechal autobatériu zapojenú cca. 2 až 3 hodinky s indikáciou chyby a následne nabíjačku odpojil a znova pripojil. Potom už batériu detekovala správne a začala ukazovať aj stav nabíjania. Ešte doplním, že brat má autobatériu 44 Ah. S nabíjačkou som spokojný, pretože má prehľadný ukazovateľ nabíjania a je vhodná aj pre bezúdržbové autobatérie. V zimnom režime nabíjania dodáva troška vyššie napätie. Nabíjačka je malá a teda veľmi dobre uskladniteľná, v kufri mi nezaberie veľa miesta. Ak by som ju mal k niečomu prirovnať, veľkostne je asi ako trafo k notebooku. Najväčším lákadlom je cena, ktorá je zhruba polovičná oproti iným nabíjačkám autobatérií. Je to kvalita za málo peňazí, preto som celkovo spokojný.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 23.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ponorný tyčový mixér  – test. Eta, Braun, Bosch, Tefal alebo Philips?Ako vybrať najlepší ponorný tyčový mixér – test. Eta, Braun, Bosch, Tefal alebo Philips?

Ktoré vlastnosti tyčového mixéra sú kľúčové, na čo všetko pri kúpe myslieť a ako si vybrať ten správny mixér pre vás? Prezradíme vám to.

Najlepšia webkamera má WiFi a 4K rozlíšenie – test. Lacné webkamery k PC neprekvapiaNajlepšia webkamera má WiFi a 4K rozlíšenie – test. Lacné webkamery k PC neprekvapia

Ako vybrať webkameru? Ktoré parametre sú najdôležitejšie, aké sú cenové kategórie a ktorá webkamera je najlepšia?

Bezdotykové odpadkové koše – recenzie, skúsenosti. Automatický smetný kôš je vhodný do každej domácnostiBezdotykové odpadkové koše – recenzie, skúsenosti. Automatický smetný kôš je vhodný do každej domácnosti

Bezdotykový smetný kôš otvorí vďaka pohybovému senzoru veko koša za vás a po použití ho vráti do pôvodnej polohy. Kľúčom je vybrať si ten správny kôš pre vašu domácnosť.