Ako vybrať najlepšie nabíjačky autobatérií aj so štartovaním

Kvalitná autobatéria je základným predpokladom pre správny a bezproblémový chod vášho auta. Na to, aby bol akumulátor vo vozidle vždy plne nabitý a pripravený na jazdu slúžia nabíjačky autobatérií. 

Nabíjanie autobatérie

Ich výber je pestrý, a preto sme si pre vás pripravili pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v trhovej ponuke.

Obľúbené nabíjačky autobatérií

Typy nabíjačiek autobatérií

Pri voľbe správnej nabíjačky autobatérie vstupujú do hry rôzne faktory a parametre. Než sa k nim dostaneme, tak si uvedieme základné druhy nabíjačiek, s ktorými sa môžete stretnúť. Rozdiely spočívajú vo vlastnostiach a cene.

  • Transformátorová nabíjačka: Začíname modelom za najnižšie ceny. Transformátorové nabíjačky vás potešia pomerne rýchlym nabíjaním, ktoré však budete musieť mať neustále pod kontrolou, keďže proces nabíjania nie je automaticky riadený.
  • Nabíjačka so štartovacím zdrojom: V porovnaní s predošlým typom je táto nabíjačka drahšia, no za to ponúka vysoký výkon a aj lepšiu funkčnosť. Opäť však musíte proces nabíjania kontrolovať a regulovať.
  • Automatická nabíjačka: Ako už prívlastok napovedá, tak táto nabíjačka automaticky kontroluje stav batérie a po nabití sa sama vypne. Proces je preto bezpečný a nie je potrebné ho kontrolovať. S takýmito vymoženosťami však rastie cena a taktiež nie je kompatibilná so všektými batériami.
  • Okrem týchto troch štandardných druhov sa môžete stretnúť aj s udržiavacími modelmi, ktoré batérie nenabíjajú, ale doplňujú ich straty a udržujú ich tak plne nabité.

Kompatibilita a nabíjacie napätie

Väčšina nabíjačiek je použiteľná na všetky autobatérie, no nie je to zaručené pravidlo. Preto si pred kúpou nabíjačky skontrolujte typ vašej batérie a zistite, či vami požadovaná batéria je schopná ju nabiť.

Kvalitná autobatéria

Po kompatibilite musíme hľadieť na správne nabíjacie napätie, ktoré sa odvíja od typu vozidla. Ak hodnoty napätia nesedia, tak zariadenie nebude funkčné.

Optimálny nabíjací prúd

Nabíjačka nabíja akumulátor jednosmerným prúdom, ktorého veľkosť musí byť prispôsobená kapacite autobatérie. Veľkosť prúdu by sa mala rovnať približne jednej desatine kapacity. Ak je teda kapacita batérie 40 Ah, tak veľkosť prúdu by mala byť 4 Ah.

Nabíjanie batérie do auta

Dobíjací prúd určuje to, ako rýchlo nabíjanie prebehne.  Rýchlosť nabitia je však ovplyvnená aj inými faktormi - vek batérie, stav elektród či miera vybitia. Zároveň odporúčame nabíjať menším prúdom po dlhšiu dobu. Týmto spôsobom totiž predlžujete životnosť vašej batérie. Nabíjanie môže trvať pokojne aj 10 hodín.

Kapacita batérie

Vyberajte taktiež podľa toho, akú maximálnu kapacitu batérie dokáže nabíjačka nabiť za prijateľný čas. Ak nabíjačka nie je dostatočne výkonná, tak nabíjanie môže trvať príliš dlho alebo batériu vôbec nedobije.

TOP nabíjačky autobatérií

Keď už viete, aké vlastnosti a údaje pri výbere zohľadňovať, tak sa môžeme presunúť ku konkrétnym produktom, ktoré by vás mohli osloviť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

22/05/2019 11:13
Tadeusz

Bosch C3 6V/12V, Sharks SH 631, CTEK MXS 5.0 NEW nedokážu nabiť autobatériu na 100%. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

17/08/2021 21:01
Ondrej

Používam CTEK MXS 5.0 NEW a som spokojný. Pre dobrého amatéra je to asi najprofesionálnejšia nabíjačka autobatérií, ktorú zoženiete na trhu. Vyzdvihujem jednouchú obsluhu aj dobrý manažment nabíjania. Nabíjanie je automatické a nechýba tu ani program recond. Je to spoľahlivá nabíjačku, ktorú mám odskúšanú a viackrát ma zachránila, prípadne zachránila mojich kamarátov, ktorým som nabíjačku požičal. Do ôsmich hodín dokáže oživiť aj úplne vybitý akumulátor, čo lacnejšie modely nedokážu. Nabíjačka sa nezahrieva, čo je častým problémom niektorých nabíjačiek od menej známych výrobcov. Veľké plus dávam za to, že v balení som mal aj adaptér na motocyklové batérie. Nabíjačka má nízku hmotnosť a perfektne sa skladuje. Vďaka tomu, že má veľa režimov nabíjania, vždy viem, v akom stave je akumulátor, respektíve nabíjanie. Obsluha je naozaj jednoduchá, pretože batériu nie je potrebné v aute odpájať. Celkové spracovanie nabíjačky je na úrovni. Je tu aj teplotná korekcia pre nabíjanie v zime či spomínaný program na regeneráciu batérie (recond). Myslím si, že by ju mal mať každý, kto vlastní auto. Hodí sa predovšetkým tým, ktorí majú v automobiloch staršie batérie.

18/08/2021 07:27
Gabino

Nedávno som si kúpil nabíjačku autobatérií Compass 6/12V, 120 Ah, ktorá bola za prijateľnú cenu. Kvalita a vyhotovenie výrobku je adekvátne cene a mne úplne postačuje a som s nabíjačkou spokojný. Odskúšal som ju hneď v deň zakúpenia a funguje tak, ako má. Obsluha je jednoduchá, čiže celková spokojnosť. Požičal som ju aj bratovi, ktorý mal kompletne mŕtvu autobatériu. Nabíjačka spočiatku batériu nedetekovala ako pripojenú, no po 17 hodinách nabíjania ju oživila. V tomto prípade treba byť len trpezlivý. Brat nechal autobatériu zapojenú cca. 2 až 3 hodinky s indikáciou chyby a následne nabíjačku odpojil a znova pripojil. Potom už batériu detekovala správne a začala ukazovať aj stav nabíjania. Ešte doplním, že brat má autobatériu 44 Ah. S nabíjačkou som spokojný, pretože má prehľadný ukazovateľ nabíjania a je vhodná aj pre bezúdržbové autobatérie. V zimnom režime nabíjania dodáva troška vyššie napätie. Nabíjačka je malá a teda veľmi dobre uskladniteľná, v kufri mi nezaberie veľa miesta. Ak by som ju mal k niečomu prirovnať, veľkostne je asi ako trafo k notebooku. Najväčším lákadlom je cena, ktorá je zhruba polovičná oproti iným nabíjačkám autobatérií. Je to kvalita za málo peňazí, preto som celkovo spokojný.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 23.10.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cenaAko vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cena

Oxymeter je určený na meranie okysličenia krvi. Ako sa dá využiť, kto by si ho mal zadovážiť a na čo si treba dať pri jeho výbere pozor?

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.