Ako vybrať najlepšiu kolobežku. Veľký prehľad druhov, typov a možností

Kolobežka láka každého. Veľkého, či malého. Užijete si s ňou veľa zábavy a ľahko a rýchlo sa s ňou dostanete tam, kam potrebujete. Niekoľko krát sa odrazíte a už to ide.

Kolobežka pre deti i dospelých

Vietor vo vlasoch a pocit voľnosti na nezaplatenie. Akú kolobežku si vybrať a na čo si pri jej výbere posvietiť?

Obľúbené kolobežky pre dospelých

Kolobežka pre každého

O kolobežke sníva každé dieťa. Pustiť sa dole kopcom a dosiahnuť maximálnu možnú rýchlosť, aby sa ukázal pred kamarátmi chce zažiť každý. Malá dávka adrenalínu v detstve tiež nie je na škodu. Jednoduchá kolobežka prináša zábavu, na ktorú sa všetci tešia. Synovia, aj ich otcovia.

Využite ich rozmanitosť a vyberte naozaj dobre

Výrobcovia dobre vedia, že tento dvojkolesový dopravný prostriedok je veľmi obľúbený a jeho popularita stále rastie. Stále ich vylepšujú a vytvárajú im príťažlivejší dizajn. S jedným tipom kolobežky by všetkých klientov neuspokojili. Snažia sa vyhovieť všetkým. Preto je ich na trhu tak veľa a preto ich ponúkajú v rôznych cenových hladinách.

Prečo by ste ju mali mať aj vy?

Jednou z výhod kolobežky je, že ju môžete mať stále pri sebe. Je ľahkáskladná a bez problémov ju preveziete v autobuse a vo vlaku. Šofér autobusu si ani nevšimne, že ju máte. Ak sa v rámci mesta potrebujete rýchlo dostať z miesta na miesto a MHDčka vás neláka, kolobežka je pre vás tým pravým dopravným prostriedkom. Kolobežkový výlet mimo mesta tiež nie je na zahodenie.

Nájdu sa aj takí ľudia, ktorým sa kolobežkovanie nepozdáva a tvrdia, že kolobežka nie je taká stabilná a rýchla ako bicykel a že sa na nej ľudia hrbia a má to zlý dopad na chrbticu. Je to pravda! Keď si na jazde nedáte záležať. Správna technika jazdy a aj chrbtica si na kolobežku rýchlo zvykne. Okrem toho, bicykel si na plece nezavesíte a nemôžete ho zobrať všade.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kolobežky

Komu kolobežku kupujete?

Komu plánujete kolobežkou urobiť radosť? Sebe, kamarátovi či synovi? Pred tým, ako sa po nejakej poobzeráte si ujasnite, pre koho bude a skúste porozmýšľať, ako by ju mohol dotyčný využívať. Aby ste vybrali naozaj dobre.

Kolobežky pre deti

Kolobežky pre deti sa neodporúčajú deťom mladším ako štyri roky. Kvôli bezpečnosti. Existujú kolobežky s tretím kolieskom, ktoré zvládne aj menší odvážlivec. Vy svoje dieťa poznáte a vy viete, či jazdu na kolobežke zvládne. (Výberu kolobežky pre deti sa venujeme nižšie).

Kolobežky pre dospelých

Kolobežky pre dospelých sú už na prvý pohľad prepracovanejšie. Rám, nafukovacie kolesá, plášť... Určte si terén, na ktorom budete prevažne jazdiť a podľa toho si vyberte.

Odolná kolobežka pre dospelých

Ak plánujete jazdiť len po ceste, vyberte si užšie kolesá. Na náročnejšom teréne budú lepšie sedieť širšie. Často sa stretnete s kolobežkou, ktorá má predné koleso väčšie ako zadné. Uľahčuje to jazdu a celkové riadenie.

Rozdelenie kolobežiek podľa použitia

» Kolobežky do mesta

Ak si kolobežkou plánujete zjednodušiť a zrýchliť presun v rámci mesta, poobzerajte sa po skladacej. V niektorých prípadoch ju viete zložiť do malého kufríka. Nikto sa nedozvie, že vás na obchodné stretnutie priviezol vlastný pohon.

Presun v rámci mesta zvládnu bezproblémovo. Ideálne sú kolobežky s predným kolesom 16“ a zadným 12“. Väčšinou majú úzke riadidlá a jednu zadnú nášľapnú brzdu. Neznamená to, že mimo mesta sa na nich nepovozíte. Zvládnete s nimi aj nenáročný výlet.

» Kolobežky na turistiku

Tieto kolobežky majú mohutnejšiu konštrukciu ako mestské. Predné koleso má 20“ a zadné 16“. Sú vhodné na dlhšie prechádzky. Pri náročnejšom teréne zvoľte ešte väčšie kolesá. Jazda bude pohodlnejšia.

Kolobežka na výlet do prírody

» Kolobežky na šport

Kolobežky určené športovcom sú vyrobené z odolnejších materiálov, väčšinou majú dve brzdy a spoznáte ich aj podľa aerodynamickejšieho tvaru. Každá je iná, ale s každou si užijete množstvo zábavy a jazdu na nej si rýchlo obľúbite.

Adrenalínovým športovcom urobí radosť freestylová kolobežka, na ktorej môžu predvádzať rôzne kolobežkové kreácie a triky. Sú určené skúsenejším užívateľom, ale zvládnu aj jednoduchý presun.

Výška rámu a nosnosť rozhoduje

Pri výbere sa zamerajte na výšku rámu. Vychádzajte z toho, komu kolobežku kupujete. Väčšina kolobežiek sa dá výškovo nastaviť, ale detskú kolobežku dvojmetrovému kamarátovi neprispôsobíte.

Väčšina profi kolobežiek má nosnosť 150 kg. Takáto kolobežka zvládne aj náročnejší terén a prejsť po ceste „sama jama samí hrb“ jej nerobí žiadny problém. Zvládne aj takéto náročné dynamické zaťaženie. Zistite si maximálne okamžité zaťaženie pri dopade, kedy na ňu váha človeka pôsobí najviac a dozviete sa, či vás naozaj unesie.

Deťom postačí nižšia nosnosť

Kolobežky s nižšou nosnosťou sú určené deťom. Pokojne sa na nej povozte, to kolobežka zvládne, ale nie každý deň. Odnesie si to jej výplet a v konečnom dôsledku na kolobežke neušetríte. Jazda bude náročnejšia a nakoniec sa na svoju kolobežku prestanete tešiť.

Pozrite si viac produktov z kategórie kolobežky

Nastavte si ju tak, ako potrebujete

Výšku riadidiel si nastaví každý sám. Pri kolobežkách pre dospelých ich nastavíte vo výške 90 až 130 cm, pri detskej kolobežke je to od 50 cm vyššieRiadidlá kolobežky majú byť na úrovni bedier. Nižšie nastavenie si odnesie chrbát a vysoké nastavenie znižuje schopnosť kolobežku ovládať. Ak si ideálnou výškou riadidiel nie ste istí, radšej ich dajte vyššie. Bude sa vám lepšie odrážať.

Nášlapné, čelusťové alebo kotúčové?

Brzdy na kolobežke sú nášľapnéčelusťové alebo kotúčové. Líšia sa stavboufunkčnosťou a cenou.

Nášlapné majú najčastejšie mestské kolobežkyČelusťové sú vhodné pre vyššie váhové kategórie, sú jednoduché na údržbu a cenovo dostupné. S kotúčovými sa stretnete pri športových a turistických kolobežkách. Sú drahšie a treba sa o ne aj lepšie starať (výmena brzdových doštičiek pod.).

Kvalita rámu určuje cenu a životnosť

Rám kolobežky sa najčastejšie vyrába z ocelehliníka alebo karbónu. Najlacnejšie a najčastejšie sú kolobežky vyrobené z ocele, s riadidlami, brzdami a vidlicami z hliníka, ktorý kolobežku odľahčí. Sú vhodné pre bežnú každodennú jazdu a majú dobré spracovanie

Odolná kolobežka s pevným rámom

Kvalitná a drahšia kolobežka je vyrobená z hliníka a najdrahšie, profi kolobežky sú z karbónu. Sú pevné a extrémne ľahké.

Kolobežka pre deti a jej špecifiká

Pri výbere detskej kolobežky myslite na to, že kolobežka bude rásť spolu s dieťaťom. Skontrolujte maximálnu výšku riadidiel a predstavec. Každý predstavec má uvedenú maximálnu výšku vysunutia a dá sa vymeniť. Pri niektorých kolobežkách môžete použiť aj vyššie riadidlá.

Detská kolobežka v meste

Ak bývate v meste, vyberte malú kolobežku s plastovými kolieskami, ktoré sú určené na krátke trasy okolo domu a rovný povrch. Kolobežky majú úzke riadidlá a jednoduché ovládanie. Najčastejšie sa pri nich stretnete s nášlapnou brzdou a vďaka rýchloupínačom ich bez problémov nastavíte a zložíte.

Detská kolobežka má cca 85 cm 2,5 kg. Hmotnosť kolobežky ocenia najmä mamičky, ktorým nakoniec deti kolobežku zveria.

Nafukovacie pneumatiky pre väčšie deti

Kolobežky s nafukovacími pneumatikami sú určené väčším deťom. Sú prepracovanejšiepohodlnejšie a lepšie zvládajú nerovnosti. Lepšie na ovládanie sú s kolesami 20“ a výškou nášľapu cca 6 cm. Pri vyššom nášľape sa deti skoro unavia a kolobežka ich rýchlo prestane baviť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Kolobežka s nafukovacími pneumatikami zvládne dlhšiu jazdu a náročnejší terén. Lepšie znáša jeho nezrovnalosti. Vybavte ju svetlomkošíkomzvončekom a reflexnými prvkami pre bezstarostnú a bezpečnú jazdu. Tieto kolobežky sú už cenovo náročnejšie a ťažšie. Nezabudnite ani na kvalitnú helmu, ktorá deti ochráni v prípade pádu.

Bezpečnostné opatrenia pri jazde na kolobežke

Prečo vybrať čelusťové brzdy?

Čelusťové brzdy sú pri detskej kolobežke účinnejšie a dieťa sa naučí ovládať brzdové páčky. Treba ich dobre nastaviť, aby nerobili ťažkosti krátkym detským prštekom. Staršie deti, ktoré prekročili výšku 140 cm si môžu dovoliť už aj dospelácku kolobežku.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

25/03/2019 10:54
Vladimira

velmi prakticke su skladacie kolobežky, tzv. Micro kolobežky. Dobre sa s nimi manipuluje, lahko sa skladaju, ušetria priestor . Kolobežky su teraz velmi prakticke, dokonca sa mi ovela viac pačia ako bicykle

07/08/2021 08:49
Henrich

Mám kolobežku Spartan Jumbo a som s ňou maximálne spokojný. Vozím sa na nej do práce / z práce a raz dva som tam i späť. :-) Na presuny po meste je to skvelý a skladný dopravný prostriedok. Nepáčia sa mi elektrické kolobežky, ktoré sú síce omnoho rýchlejšie, no nejako som im neprišiel na chuť. Pri tejto kolobežke je výhoda, že každý deň si pred prácou i po práci vlastne „zacvičím“, nakoľko na presúvanie musím vynaložiť vlastnú fyzickú silu - na odrážanie. Pri elektrickom modeli by som len na kolobežke stál a všetku „tvrdú prácu“ by vykonala kolobežka za mňa. Táto kolobežka má nastaviteľné riadidlá, preto je vhodná pre deti aj dospelých. Má veľké a pohodlné kolieska, ktoré si veľmi dobre počínajú aj na mierne nerovnom teréne. Pekne tlmia nárazy. Páči sa mi skvelá farebná kombinácia, rýchle skladanie kolobežky aj praktický popruh na prenášanie. Kolobežka je stabilná a konštrukčne veľmi dobre premyslená. V rámci pomeru ceny a kvality ide o super produkt a Spart je navyše kvalitná značka. Oceňujem aj širokú nášľapnú plochu a celkovú pohodlnosť pri kolobežkovaní sa. Keď syn trocha podrastie, myslím si, že ho zaujme a bude mi ju brávať. Potom kúpim ešte jednu, aby mal každý svoju. :-) Kúpu neľutujem a odporúčam ako deťom, tak i dospelým pre krátke presuny.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 15.07.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie fitness náramky – recenzie, test. Xiaomi, Samsung, Garmin alebo Huawei?Najlepšie fitness náramky – recenzie, test. Xiaomi, Samsung, Garmin alebo Huawei?

Uvažujete nad fitness náramkom? Predstavíme vám základné funkcie každého dobrého fitness náramku a to, na čo sa treba pri výbere zamerať.

Lacný cyklotrenažér na chudnutie ponúka inSPORTline aj Decathlon – test cyklotrenažérovLacný cyklotrenažér na chudnutie ponúka inSPORTline aj Decathlon – test cyklotrenažérov

Pri cyklotrenažéri nie ste obmedzovaní časom, počasím ani vetrom, jednoducho naň nasadnete v strede obývačky a pustíte sa do bicyklovania. Ako si cyklotrenažér vybrať?

Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?Turistický outdoorový hamak na spanie musí byť nepremokavý. Ako hamak vybrať?

Ležanie v hamaku je príjemným oddychovým zážitkom, ktorý ocenia aj deti. Ako si však vybrať ten správny?